Porady

Autostrady w Austrii – winiety, opłaty, cennik 2024

Jadąc do Włoch samochodem i wybierając drogę przez Niemcy lub Czechy będziemy jechać także przez Austrię. Należy mieć na uwadze to, że autostrady w Austrii są płatne. Opłaty za autostradę w Austrii pobierane są w formie winiet oraz urządzeń rejestrujących GO-Box dla samochodów powyżej 3,5 tony . Na szczęście, opłaty za autostrady nie są specjalnie wysokie. W tym artykule przyjrzymy się opłatom za autostrady w Austrii, sposobnie ich uiszczania oraz cenom.

Mapa płatnych autostrad i dróg w Austrii

Poniżej znajdziecie mapę płatnych dróg oraz autostrad w Austrii. Kolorem pomarańczowym zaznaczone są drogi, które opłacamy poprzez winietę. Kolor zielony oznacza odcinki dróg dodatkowo płatnych.

Autostrady w Austrii i płatne drogi - mapa
Mapa płatnych dróg w Austrii (fot. asfinag.at)

Winiety w Austrii

Poruszając się autostradami w Austrii samochodem osobowym lub motocyklem musimy wykupić winietę na przejazd. Winiety mają dwie formy – tradycyjną, naklejaną na przednią szybę samochodu oraz e-winietę, kupowaną online lub w punkcie sprzedaży, powiązaną z numerem rejestracyjnym samochodu. Opłaty za winiety elektroniczne oraz tradycyjne są takie same.

Winiety tradycyjne

Winiety tradycyjne najlepiej jest kupić na stacji benzynowej przed wjazdem do Austrii lub na pierwszej stacji benzynowej w Austrii, zaraz po wjeździe do tego kraju. Winiety te mają różny kolor, zależny od roku kalendarzowego. W 2024 roku mają kolor pomarańczowy. Winietę po zakupie należy nakleić na przednią szybę w lewym górnym rogu, lub na środku (obok lusterka wstecznego).

Winiety elektroniczne

Winiety elektroniczne nabędziemy na oficjalnej stronie firmy ASFINAG tutaj: https://shop.asfinag.at/pl/. Płatności za winietę można dokonać kartą płatniczą, Paypalem, Klarną, czy Amazon Pay. Decydując się na zakup e-winiety należy mieć na uwadze jedną istotną rzecz. E-winieta ważna jest dopiero od 18. dnia po zakupie. Wynika to z austriackiego prawa konsumenta do zwrotu. Jeżeli planujecie przejazd przez Austrię wcześniej to najlepiej kupić winietę z wyprzedzeniem, lub zakupić tradycyjną winietę naklejaną na szybę. Istnieje jednak możliwość aktywacji winiety zaraz po zakupie – należy dokonać zakupu na firmę. Winieta wtedy jest aktywna od razu, ale rezygnuje się w takim przypadku ze swojego prawa do zwrotu.

Opłaty za autostrady dla samochodów powyżej 3,5 ton

Płatność za autostrady w Austrii dla pojazdów powyżej 3,5 ton odbywa się poprzez urządzenie rejestrujące GO-Box. Mapę oraz listę punktów, gdzie można nabyć owe urządzenie znajdziecie tutaj.

Cena za przejazd autostradą dla takich pojazdów uzależniona jest od typu pojazdu oraz długości trasy.

Ceny winiet w Austrii w 2024

Winiety zależą od czasu, na jaki chcemy opłacić przejazd autostradami oraz rodzaju pojazdu. Ceny za przejazd autostradami w Austrii w 2024 roku przedstawiają się w następujący sposób:

Samochód osobowy do 3,5 tony

Winieta na 10 dni: 9,60€
Winieta na 2 miesiące: 28,20€
Winieta na rok: 93,80€

Motocykl

Winieta na 10 dni: 5,60€
Winieta na 2 miesiące: 14,10€
Winieta na rok: 37,20€

Dodatkowe opłaty za drogi w Austrii

Poza standardowymi autostradami w Austrii są odcinki dodatkowo płatne, jak np. przełęcz Brennero. Płatności można dokonać na bramkach lub elektronicznie, także na stronie ASFINAG. Poniżej znajdziecie listę dodatkowo płatnych odcinków wraz z cenami przejazdów:

DrogaCena za 1 przejazdCena za 2 przejazdyKarnet roczny
Autostrada A13 Brenner10,50€21€111€
Autostrada A10 Tauern (tunel Tauern i Katschberg)13€26€116,50€
Droga ekspresowa Arlberg (tunel Arlberg)11€22€111€
Autostrada A11 Karawanken (węzeł między St. Jakob w Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken7,60€
Autostrada A9 Pyhrn (tunel Gleinalm)16€32€111€
Cennik dodatkowych opłat drogowych w Austrii w 2024 roku

Mandat za brak winiety w Austrii

Mandat za brak winiety w Austrii wynosi odpowiednio 120€ dla samochodów osobowych oraz 65€ dla motocykli. Pamiętajmy, żeby po zakupie nakleić winietę w odpowiednie miejsce. Mandat może zostać także przyznany, gdy posiadamy winietę, ale jej nie nakleiliśmy.

Limity prędkości na autostradach w Austrii

W Austrii na autostradach obowiązują następujące limity prędkości: 130 km/h dla samochodów osobowych, 100 lub 80 km/h dla samochodów z przyczepami (zależnie od wagi przyczepy) oraz 80 km/h dla ciężarówek.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

1 komentarz

  1. Mam wątpliwość, czy artykuł wyczerpuje temat. Dla przykładu płatny jest też przejazd przez Felbertauern Tunnel – na dzisiaj to €13,00.

Skomentuj