Porady

Lotnisko Katania (CTA) – dojazd do centrum miasta, autobus

Sycylia od wielu lat cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Z kilku polskich miast dostępne są tanie loty sieci Wizzair i Ryanair, które pozwalają dolecieć na tę włoską wyspę nawet za kilkadziesiąt zł. Dolecimy tu z Katowic, Krakowa, czy Warszawy (z Modlina Ryanairem oraz Chopina – Wizzairem). Lotnisko Katania jest największym lotniskiem na wyspie, które jest także jednym z większych lotnisk we Włoszech. Roczna liczba obsłużonych pasażerów na tym lotnisku w 2019r. przekroczyła 10 milionów osób. Lotnisko posiada 2 terminale A i C. Port lotniczy zlokalizowany jest niespełna kilka km od centrum miasta. Duże wrażenie na podróżnych na pewno zrobi sąsiadująca z lotniskiem Etna.

Podstawowe informacje o lotnisku Katania (CTA)

Pełna nazwa: Port Lotniczy Katania-Fontanarossa
Kod IATA lotniska: CTA
Oficjalna strona internetowa: https://www.aeroporto.catania.it/en/
Lokalizacja:

Jak dojechać z lotniska do centrum Katanii?

Lotnisko Katania znajduje się ok. 5 km od centrum miasta, przez co dojazd do centrum Katanii nie powinien sprawić większych problemów. Najlepiej dostać się tam jednym z kursujących do centrum autobusów, lub taksówką.

Autobus

AMT ALIBUS

Do centrum Katanii najlepiej jechać busem AMT ALIBUS. Autobusy tego przewoźnika kursują co 25 minut, od godziny 04:40 do 00:30. Autobus kursuje między lotniskiem, a centrum, zatrzymując się przy tym na wielu przystankach pośrednich. Przystanek tego autobusu znajduje się zaraz na zewnątrz hali przylotów. Cena za pojedyńczy bilet to 4€. Jest to bilet 90 minutowy, który możemy wykorzystać także w autobusie miejskim. Bilet możemy nabyć u kierowcy. Czas przejazdu z lotniska do centrum to ok. 30 minut. Nie zapominajmy o skasowaniu biletu w kasowniku.

Przystanek Alibus na lotnisku w Katanii
Przystanek Alibus na lotnisku w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Trasa autobusu do centrum znajduje się poniżej:

Lotnisko – Bretella collegamento per Via S. Maria Goretti – Via S. Maria Goretti – Via San Giuseppe la Rena – Asse dei servizi – Faro Biscari – Bretella di accesso al Porto – Varco Sud Porto – Viabilità interna al Porto – Varco Nord Porto – Via Dusmet – Piazza dei Martiri – Via 6 Aprile – Stazione Centrale (centrum)

Trasa autobusu z lotniska do centrium Katanii
Trasa autobusu AMT ALIBUS z lotniska Katania do centrium miasta (źródło maps.google.com)

Autobusy linii 524 lub 538

7 minut piechotą od lotniska znajdują się przystanki autobusowe linii 524 i 538. Bilet 90 minutowy, którym dojedziemy do centrum Katanii kosztuje zaledwie 1€!

Taksówka

Dojazd taksówką do centrum jest droższy, jednak wygodniejszy, gdy mamy ze sobą duży bagaż. Pamiętajmy, żeby wybierać tylko autoryzowane taksówki – samochody mają kolor biały, na dachu znajduje się napis „TAXI”, a na samochodzie znajdziemy nr licencji taksówkarza.

Cena za przejazd taksówką z lotniska Katania do centrum miasta wynosi ok. 20€, jednak warto dopytać o ostateczna cenę przed samym odjazdem. Taksówką dostaniemy sie do centrum miasta w ok. 20-30 minut, w zależności od natężenia ruchu.

Postój taksówek znajduje się zaraz obok hali przylotów na lotnisku. Taksówki działają 24h na dobę.

Dojazd do innych miejsc

Jak dojechać z lotniska w Katanii do Palermo?

Do Palermo z lotniska w Katanii najlepiej dostać się pociągiem lub autobusem. Na lotnisku znajduje się stacja kolejowa Catania Aeroporto Fontanarossa, z której dojedziemy do Palermo w ok 3 godziny. Na stację kolejową dostaniemy się darmowym autobusem lotniskowym. Koszt biletu z lotniska Katania do Palermo to 14.1€

Aktualny rozkład pociągów i możliwośc zakupu biletu online znajdziemy na stronie regionalnego włoskiego przewoźnika Trenitalia tutaj: https://www.trenitalia.com/. Bilet możemy też zakupić bezpośrednio w kasie.

Do Palermo z lotniska Katania możemy dostać się także busem. Przewoźnikiem na tej trasie jest Sais Autolinee. Cena za bilet w jedną stronę to 14€. Busem z lotniska do Palermo dojedziemy w 2:27. Busy odjeżdżają średnio co godzinę.

Oficjalna strona przewoźnika wraz z rozkładem jazdy i możliwością zakupu biletu znajduje się tu: https://www.saisautolinee.it/en/default.html

Nocleg w Katanii

Lecąc do Katanii dobrze jest z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg. Poniżej aktualna oferta noclegów w serwisie booking.com:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj