Porady

Lotniska na Sycylii – lista, informacje, dojazd

Sycylia to największa oraz jedna z popularniejszych wysp na Morzu Śródziemnym. To także popularny cel, także turystów z Polski. Na Sycylii panuje typowy, śródziemnomorski klimat. Wyspę docenią turyści szukających pięknych plaż (chociaż ci powinni wybrać raczej Sardynię), fani zwiedzania (znajdziemy tu perły historii), czy osoby lubiące aktywność fizyczną (którzy pewnie wybiorą się na Etnę – największy aktywny wulkan w Europie). Sycylia zachwyca pod każdym względem.

Na Sycylii znajdują się 4 międzynarodowe lotniska (Palermo, Katania, Trapani i mniejsze – Comiso) oraz 2 krajowe (Lampedusa i Pantelleria). Na wyspę dolecimy nawet za kilkadziesiąt zł z wielu miast w Polsce. Latają tu tanie linie lotnicze Ryanair (do Palermo dolecimy z Krakowa i Wrocławia, do Katanii dolecimy z Katowic, Krakowa i Warszawy, do Trapani dolecimy z Katowic i Warszawy) oraz Wizzair (do Katanii dolecimy z Katowic, Krakowa i Warszawy).

Mapa lotnisk na Sardynii

Lotniska na Sycylii
Lotniska na Sycylii (fot. maps.google.com)

Lotnisko Palermo Falcone-Borsellino (PMO)

Lotnisko Palermo to drugi co do wielkości port lotniczy na wyspie. Jest ono oddalone ok. 30 km od centrum Palermo – stolicy Sycylii. Najłatwiej dolecimy tu liniami Ryanair z Krakowa oraz Wrocławia). Lotnisko znane jest także pod nazwą Punta Raisi.

Pełna nazwa: Lotnisko Palermo Falcone-Borsellino (Punta Raisi)
Kod IATA lotniska: PMO
Oficjalna strona internetowa: https://www.aeroportodipalermo.it/

Jak dostać się lotniska do centrum Palermo?

Autobusem

Z lotniska Palermo do centrum Palermo najlepiej dostać się busem operatora Prestia e Comandè. Przystanki znajdują się na zewnątrz terminala, obok hali przylotów. Autobusy z lotniska kursują co 30 minut, a czas podróży do centrum to 50 minut. Cena za przejazd dla osoby dorosłej to 6 €.

Pociągiem

Stacja kolejowa znajduje się na terenie lotniska, ok. 15 min piechotą od terminala przylotów. Pociąg do centrum kursuje 2 razy na godzinę, a koszt biletu jest praktycznie taki sam jak autobusu – 5,9 € za osobę dorosłą. Czas przejazdu jest także taki jak autobusu – około godziny.

Taxi

Do centrum dostaniemy się także taksówką. Koszt takiego przejazdu to ok. 50 €. Może być to opłacalne jeżeli podróżujemy z rodziną, lub mamy spory bagaż. Taksówka do centrum dojeżdża w ok. 40 minut.

Lotnisko Katania-Fontanarossa (CTA)

Lotnisko w Katanii
Lotnisko w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Lotnisko w Katanii to największe lotnisko na Sycylii. Dolecimy tutaj z Katowic, Krakowa oraz Warszawy tanimi liniami Wizzair.

O tym lotnisku pisaliśmy szczegółowo w naszym osobnym artykule. Znajdziecie tam wszystkie niezbędne informacje oraz wskazówki jak dojechać z lotniska do centrum miasta, czy Palermo. Link poniżej:

Lotnisko Trapani-Birgi (TPS)

Lotnisko w Trapani to drugie (obok Palermo) międzynarodowe lotnisko na zachodzie Sycylii. Do Trapani dolecimy z Katowic oraz Warszawy linią Ryanair. Jest ono oddalone ok. 20 km od centrum Trapani.

Pełna nazwa: Lotnisko Trapani-Birgi
Kod IATA lotniska: TPS
Oficjalna strona internetowa: brak

Pozostałe lotniska na Sycylii

Na południu Sycylii znajduje się także jeszcze jedno lotnisko międzynarodowe: Comiso. Niestety nie dolecimy tam bezpośrednio z Polski.

Dodatkowo, na wysepkach Lampedusa oraz Pantelleria znajdują się dwa krajowe lotniska. Loty tam są obsługiwane przez narodowe linie lotnicze.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na Sycylii znajdują się 4 międzynarodowe lotniska (Palermo, Katania, Trapani i Comiso) oraz 2 krajowe (Lampedusa i Pantelleria).

Z Polski na Sycylię najłatwiej dolecieć tanimi liniami lotniczymi Wizzair oraz Ryanair. Na wyspę dolecimy bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia.

Z Polski lot na Sycylię trwa nieco ponad 2 godziny.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj