Porady

Jak i gdzie wypożyczyć samochód we Włoszech? Poradnik

Wielu turystów z Polski decyduje się na podróż do Włoch swoim samochodem. Daje to niesamowitą elastyczność w zwiedzaniu i podróżowaniu. Poruszanie się samochodem umożliwia także dotarcie do miejsc, do których ciężko byłoby dotrzeć komunikacją miejską. Nie mówiąc już o podróżowaniu z dzieckiem – samochód wtedy znacznie ułatwia logistykę. Są jednak miejsca we Włoszech, do których ciężko będzie nam dotrzeć swoim pojazdem – głównie przez odległości. Do północnych Włoch z południa Polski dojedziemy w miarę sprawnie, natomiast podróż do Toskanii, czy Apulii będzie już nie lada wyzwaniem. Nie wspominając o Sardynii, gdzie niezbędna będzie przeprawa promem. Dlatego też wielu turystów decyduje się na wypożyczenie samochodu we Włoszech z lokalnych wypożyczalni. Co warto wiedzieć wypożyczając samochód? Czy zawsze warto wypożyczać samochód? Czy decydować się na pełne ubezpieczenie? Na co zwracać uwagę? Zapraszamy do lektury!

Uwaga: poradnik ten jest uniwersalny – obowiązuje w większości europejskich krajów, nie tylko we Włoszech. Jeżeli więc wybieracie się do Hiszpanii, czy Grecji – także warto będzie się z nim zapoznać.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu

Od czego zacząć? Po pierwsze decyzja, czy wykupujemy pełne ubezpieczenie dla wynajmowanego samochodu, czy nie. Jest to istotne, gdyż cena za ubezpieczenie potrafi być czasami 2-3 razy wyższa niż koszt samego wypożyczenia samochodu. Na pewno zwróciliście uwagę na atrakcyjne oferty firm rental cars z z kwotami rzędu kilku € za dzień wypożyczenia samochodu. Te oferty oczywiście nie obejmują pełnego ubezpieczenia.

Czy warto jednak dopłacić i brać pełne ubezpieczenie? Moim zdaniem tak, jednak to zależy od oferty wypożyczalni. W moich podróżach staram się takie pełne ubezpieczenie zawsze kupować. Wybieram jednak wypożyczalnie, które nie pobierają za to horrendalnych kwot.

Standardowe ubezpieczenie samochodu

Decydując się na standardowe ubezpieczenie musimy mieć świadomość kilku rzeczy. Po pierwsze, płatność będziemy musieli uiścić najprawdopodobniej kartą kredytową. Po drugie, na naszej karcie kredytowej zostanie zablokowany depozyt na wypadek szkody. Kwota depozytu jest różna i zależy od wypożyczalni, wypożyczanego samochodu i czasu wypożyczenia. Może wynosić od kilkuset do nawet 1500€. Pamiętajmy o tym, gdyż może okazać się, że nasz limit na karcie kredytowej jest niewystarczający. Tutaj nadpłata karty może nie pomóc, gdyż z reguły istotna jest linia kredytowa na karcie, a nie saldo rachunku powiązanego z kartą.

W przypadku szkody, np. stłuczki czy porysowania karoserii będziemy obciążeni kwotą do wysokości depozytu. Wypożyczalnie naliczają sobie wysokie kwoty, nawet za niewielkie rysy na lakierze. Warto mieć tego świadomość i zapoznać się z regulaminem wypożyczalni!

Pełne ubezpieczenie samochodu

Za pełne ubezpieczenie będziemy musieli dopłacić czasami sporo więcej niż koszt wypożyczenia samego samochodu. Choć nie zawsze – warto więc porównać ceny przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ostatnio zdarzyło mi się wypożyczyć samochód w atrakcyjnej cenie i zapłacić za ubezpieczenie niecałe 50% kwoty jego wypożyczenia! W takim przypadku rezygnacja z pełnego ubezpieczenia byłaby czystą głupotą.

Minusem jest więc cena, a co z plusami? Jest większa szansa, że do płatności będziemy mogli użyć zwykłej karty debetowej (wszystko jednak zależy od polityki danej wypożyczalni). Mając kartę walutową (lub wielowalutową) unikniemy więc kosztów przewalutowania. Dodatkowo nie będzie już potrzebna blokada środków na naszej karcie. Najważniejszym plusem jest jednak spokojna głowa – decydując się na pełne ubezpieczenie nie musimy się stresować podczas naszego wypadu!

Pełne ubezpieczenie od brokera (!!!)

Jest jednak mały haczyk, o którym osoby, które jeszcze nie wypożyczały samochodu (we Włoszech lub gdziekolwiek indziej) mogą nie wiedzieć.

Brak konieczności uiszczania depozytu (blokady na karcie) stosowany jest tylko, kiedy decydujemy się na zakup pełnego ubezpieczenia bezpośrednio od wypożyczalni (czytaj: jeżeli bookujemy samochód na oficjalnej stronie wypożyczalni, a nie u pośrednika)!!!

Cena ubezpieczenia bezpośrednio z wypożyczalni jest zazwyczaj wyższa, niż cena pełnego ubezpieczenia od brokera (pośrednika) – np. Ryanair czy rentalcars.com. Decydując się na zakup pełnego ubezpieczenia od brokera musimy mieć świadomość, że blokada na karcie i tak zostanie założona. Wypożyczalnia przecież wtedy nic nie zarabia i mało jej interesuje, czy macie jakieś zewnętrzne ubezpieczenie, czy nie. W razie ewentualnej szkody sama procedura zwrotu pieniędzy będzie trwała dłużej.

Jaką wypożyczalnię wybrać?

Procedura jest dość prosta. Wchodzimy na stronę brokera rentalcars.com. Wybieramy cel podróży oraz zakres dat. Wyszukiwarka wyświetli nam dostępne samochody oraz wypożyczalnie. Będą interesowały nas wypożyczalnie z najwyższą oceną. Dlaczego? Generalnie czym wyższa ocena, tym mniejsza szansa na problemy przy zwrocie samochodu, czy depozytu za wynajem.

Jak zarezerwować samochód?

Mamy już rozeznanie cenowe, wiemy też ile kosztują dodatkowe usługi, w tym pełne ubezpieczenie u najpopularniejszego brokera, firmy rentalcars.com. Jeżeli lecimy Ryanairem proponuję także skorzystać z ich wyszukiwarki i porównać ceny.

Następnie sprawdzamy ceny i dostępności pojazdów bezpośrednio w wypożyczalniach. Po prostu wpisujemy nazwę wypożyczalni w Google. Ważne, żeby mieć pewność, że wylądowaliśmy na oficjalnej stronie wypożyczalni, a nie stronie jakiegoś kolejnego pośrednika.

Wiemy już ile kosztuje wynajem przez brokerów oraz bezpośrednio w wypożyczalni. Musimy zdecydować więc gdzie dokonać rezerwacji.

  1. Jeżeli chcemy uniknąć uiszczania zbędnego depozytu oraz cenimy sobie spokój podczas wyjazdu, to decydujemy się na wynajem bezpośrednio z wypożyczalni wraz z pełnym ubezpieczeniem, poprzez oficjalną stronę internetową wypożyczalni;
  2. Jeżeli oferta brokera (np. na Ryanair czy rentalcars.com) na pełne ubezpieczenie jest korzystniejsza, a my liczymy się z blokadą depozytu na karcie i ewentualnym dłuższym czasem rozliczenia szkody w przypadku jej wystąpienia, to decydujemy się na ofertę brokera;
  3. Jeżeli nie interesuje nas pełne ubezpieczenie i mamy świadomość wymaganej blokady depozytu oraz tego, że w przypadku wystąpienia szkody nie zostanie on zwrócony, to decydujemy się na bardziej korzystną ofertę.

Polityka paliwowa

Polityka paliwowa będzie najprawdopodobniej z góry narzucona przez wypożyczalnię. Najkorzystniejsza jest FULL/FULL. Dostaniemy wtedy samochód z pełnym bakiem i mamy go zwrócić także z pełnym bakiem. Zazwyczaj wypożyczalnia pobiera kaucję za pełen bak (ok. 100 €), nie zdziwcie się więc przy odbiorze auta 😉 Dobre wypożyczalnie zwracają kaucję kilka dni po zakończeniu najmu samochodu.

Polityka FULL/EMPTY oznacza, że samochód ma pełen bak, a my oddajemy auto z pustym bakiem. Oczywiście możemy oddać z większą ilością paliwa, jednak nawet nie myślcie, że wypożyczalnia zwróci wam równowartość pozostawionej nadwyżki 😉 Dodatkowo płatność za pełen bak będzie przeważnie większa niż cena rynkowa paliwa.

Jak wygląda dokonanie rezerwacji online?

Czeka nas teraz dłuższa chwila z wypełnianiem formularzy. Podajemy między innymi swoje dane adresowe, dane prawa jazdy, dane lotu itd.

Możemy także zdecydować się na dodatki takie jak fotelik dla dziecka, czy dodatkowy kierowca. Niestety – najczęściej słono za nie zapłacimy.

Płatność za rezerwację samochodu

W większości wypożyczalni wymagane jest, aby dane karty użytej do płatności były tożsame z danymi kierowcy.

Jeżeli więc mamy kartę kredytową, ale nie posiadamy prawa jazdy (ma je tylko np. nasz mąż/żona), to robiąc rezerwację na siebie nie będziemy w stanie wypożyczyć samochodu! Oczywiście wszystko zależy od wypożyczalni, ale taką politykę stosują wszystkie większe wypożyczalnie jak Goldcar, Europcar, Avis itd.

Odbiór samochodu z wypożyczalni

Godziny otwarcia wypożyczalni są istotne!

Po pierwsze, należy sprawdzić godziny pracy wybranej wypożyczalni. Wypożyczalnie rzadko kiedy pracują 24h, lądując więc np. po północy możemy mieć mały problem. Ja lądując w nocy zazwyczaj biorę Ubera, Bolta lub taksówkę do hotelu i odbieram auto rankiem następnego dnia.

Jeżeli udajemy się do większego miasta, gdzie komunikacja miejska (jak np. metro) działa sprawnie, to warto się zastanowić nad tym, żeby samochodu nie wypożyczać na cały pobyt. Być może lepiej będzie wypożyczyć samochód na okres kiedy będziemy chcieli zwiedzić okolicę, do której dostęp komunikacją miejską będzie utrudniony.

Wizyta w biurze wypożyczalni

Warto wcześniej sprawdzić, gdzie zlokalizowane jest biuro wypożyczalni. Będzie to np. biuro na terminalu, poza terminalem lub poza lotniskiem. W takim wypadku trzeba będzie skontaktować się z obsługą wypożyczalni, aby ktoś nas odebrał z lotniska i zawiózł do biura.

Czeka nas trochę papierkowej roboty – podpisy, prawdopodobnie skany dowodu osobistego (tak, we Włoszech i wielu innych krajach jest to niestety norma) i prawa jazdy. Jeżeli wypełniliśmy formularze online, to uwiniemy się szybciej.

Formularz dotychczasowych uszkodzeń samochodu

Wypożyczalnia da nam do podpisania formularz, gdzie będą zaznaczone wszystkie dotychczasowe szkody na samochodzie: wgniecenia, zarysowania, obicia. Jeżeli wykupiliśmy pełne ubezpieczenie bezpośrednio w wypożyczalni to formularz ten bez większego stresu możemy podpisać.

Jeżeli jednak nie mamy pełnego ubezpieczenia, lub pełne ubezpieczenie zostało zakupione u pośrednika należy przed podpisaniem udać się na oględziny auta i sprawdzić stan faktyczny. Zajmie to chwilę, jednak unikniemy potencjalnych problemów w przyszłości. Podczas oględzin warto zrobić zdjęcia samochodu z każdej strony, a najlepiej nagrać film. Dobrze jest więc odbierać samochód za dnia, gdy jest jasno. Jest to szczególnie ważne gdy nie wykupiliśmy ubezpieczenia!

Zniszczenia wewnątrz samochodu także należy udokumentować fotografiami i najlepiej zgłosić wypożyczalni przed jej opuszczeniem, nawet mając pełne ubezpieczenie!

Płatność i uiszczenie depozytu

Jeżeli zdecydowaliśmy się na pełne ubezpieczenie w wypożyczalni i zapłaciliśmy za wszystko podczas dokonywania rezerwacji, to pozostaje nam jeszcze uiszczenie depozytu za paliwo. Kwota blokady to ok. 100€.

Jeżeli nie mamy pełnego ubezpieczenia, lub mamy je wykupione u pośrednika, to dodatkowo na naszej karcie kredytowej zostanie zablokowany depozyt. Jak już wspomniano wynosi on od kilkuset do 1500€ zależnie od wypożyczalni.

Płacimy i możemy ruszać!

Zwrot samochodu

Samochód powinniśmy zwrócić w takim stanie, w jakim go odebraliśmy. Myjemy karoserię na myjni, wyrzucamy wszystkie śmieci i odkurzamy. Za pozostawione śmieci lub piasek z plaży będziemy obciążeni przez wypożyczalnię! Zdarzyło mi się kiedyś zostawić samą puszkę po Coli w samochodzie i być obciążonym za sprzątanie… Dlatego nie bagatelizujmy tego!

Jeżeli wybraliśmy politykę paliwową FULL/FULL, to przed oddaniem auta, tankujemy go do pełna. W przeciwnym wypadku kwota depozytu za paliwo zostanie potrącona o brakujące paliwo + opłatę serwisową (ok. 20€). Depozyt za paliwo zostanie zwrócony w ciągu kilku dni.

Kiedy wypożyczalnia zwróci depozyt?

Jeśli nie mieliśmy pełnego ubezpieczenia wykupionego w wypożyczalni, a na samochodzie nie powstały żadne szkody, to depozyt za samochód także zostanie zwrócony w ciągu kilku kolejnych dni. Aby uniknąc problemów, warto jest jednak poświęcić trochę więcej czasu na sprawdzenie samochodu przed jego odebraniem. To bardzo istotna rzecz!

Noclegi we Włoszech

Wybieracie się do Włoch, ale nie macie jeszcze noclegu? Sprawdźcie najlepsze oferty hoteli i apartamentów we Włoszech na bookingu poniżej:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

2 komentarze

  1. Cześć, a jak wygląda wypożyczanie i oddawanie auta bliżej centrum miast? Czy wyjadę z Florencji i wjadę do Rzymu bez mandatu za poruszanie się w strefie ZLT? Czy auta z wypożyczalni mają jakieś pozwolenia?

    • Poruszając się wypożyczonym samochodem obowiązują dokładnie takie same przepisy jakbyś poruszała się swoim prywatnym samochodem 🙂 Auta z wypożyczalni nie mają żadnych dodatkowych pozwoleń.

Skomentuj