Sardynia

Lotniska na Sardynii (Cagliari, Alghero, Olbia) – dojazd, informacje

Sardynia to jeden z najpopularniejszych kierunków polskich turystów (i nie tylko). Ta malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym zachwyca swoim pięknem i jest bardzo często wybierana za cel wakacyjnych wojaży. Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Panuje tam typowy, śródziemnomorski klimat. Najlepszym okresem do odwiedzenia Sardynii będą miesiące od maja aż do października. Opadów jest wtedy niewiele, a średnia temperatura wynosi 20-30°. Pozostałe miesiące od listopada do kwietnia są bardziej deszczowe, jest wtedy też zdecydowanie bardziej wietrznie.

Na wyspę najłatwiej można dostać się promem z wielu włoskich miast, a także pobliskiej Korsyki. Turystów z Polski ucieszy fakt, że na Sardynię dostępnych jest wiele tanich lotów z kilku polskich miast. Obszar Sardynii jest bardzo rozległy – na szczęście na terenie Sardynii znajdują są aż 3 lotniska. Dwa lotniska (Olbia i Alghero) zlokalizowane są na północy wyspy, a jedno (Cagliari) jest na samym południu. O ile na miejscu nie wypożyczamy samochodu, należy mieć to na uwadze – odległości od poszczególnych miejsc na wyspie są znaczące! Lecąc na Sardynię wybierzmy więc lotnisko najbliżej naszego miejsca docelowego. Dobrą opcją będzie też wypożyczenie auta, które zapewni nam swobodę w podróżowaniu.

Mapa lotnisk na Sardynii

Lotniska Sardynia mapa
Lotniska na Sardynii – mapa (fot. maps.google.com)

Lotnisko Cagliari-Elmas (CAG)

Lotnisko Cagliari (CAG) to największy i zarazem główny port lotniczy wyspy – choć w sam sobie nie jest duży. Posiada tylko jeden terminal. Lotnisko położone jest ok. 7 km. od centrum miasta Cagliari – stolicy regionu Sardynii. Z Polski do Cagliari najłatwiej dolecimy linią Ryanair z Katowic oraz Warszawy (lotnisko Modlin).

Na terenie lotniska jest dostęp do bezpłatnego WIFI, bankomaty, informacja turystyczna, oraz pozostałe udogodnienia.

Jak dostać się lotniska do centrum Cagliari?

Pociąg

Z lotniska do centrum Cagliari nie kursują autobusy. Dostępny jest jednak pociąg. Kursuje on od 5 rano do 9 wieczorem co 20 minut. Kursuje on na trasie Elmas Aeroporto (lotnisko) – Cagliari S. Gilla – Cagliari. Pojedynczy bilet kosztuje 1.3 €.

Taksówka

Do centrum z łatwością dostaniemy się taksówką. Postój taksówek zlokalizowany jest na zewnątrz hali przylotów (parter). Kurs do centrum kosztuje 15-20 €.

Wypożyczenie samochodu

Na terenie lotniska działają następujące wypożyczalnie:

  • Avis | Budget: (+39) 070 240081
  • Europcar: +39 070 240126
  • Hertz: +39 070 240037
  • Sixt: +39 02 9475 7979
  • Locauto: +39 02 430201
  • Interrent: +39 06 4522 9545
  • Noleggiare: +39 070 242195

Wypożyczalnie znajdują się na zewnątrz hali przylotów (w innym budynku). Wypożyczenie samochodu będzie świetną opcją, aby wygodnie zwiedzić całą Sardynię.

Bolt i Uber

Niestety na całej wyspie zarówno Bolt jak i Uber nie są dostępne.

Lotnisko Alghero-Fertilia (AHO)

Lotnisko Alghero (AHO) oddalone jest ok. 10 km od centrum miasta Alghero i ok. 33 km od miasta Sassari. Zlokalizowane jest na północnym zachodzie Sardynii. Do Alghero dolecimy najłatwiej linią Ryanair z Katowic oraz Wizzair z Katowic lub Warszawy (lotnisko Chopina).

Mapa lotniska Alghero

Transport z lotniska

Autobus

Port lotniczy Alghero jest dobrze skomunikowany liniami autobusowymi z wieloma miastami na Sardynii. Do najbliższych miejscowości – Alghero oraz Sassari możemy dostać się publicznym transportem. Przystanek autobusowy (do wszystkich kierunków) znajduje się na zewnątrz lotniska po prawej stronie ok. 150m od wejścia do przylotów. Więcej informacji o dostępnych liniach autobusowych oraz rozkładzie jazdy znajdziemy tutaj.

Taksówka

Do centrum Alghero dostaniemy się także taksówką. Miasto oddalone jest od lotniska ok. 10 km, co przekłada się na 15 min. jazdy. Kontakt do 24 godzinnej centralki taksówkarskiej znajduje się poniżej:

  • Consorzio taxi Alghero – Via Carbonia 13 07041 Alghero (SS) – Tel. (+39) 079 9739795
  • Radio taxi Alghero  – Via Brigata Sassari, 7 – 07041 Alghero (SS) – Tel. (+39) 079 9892028
  • Taxi stop in Alghero town center – Tel. (+39) 079 975396

Wypożyczalnie samochodów

Na terenie lotniska Alghero znajdują się najpopularniejsze wypożyczalnie samochodów. Biura wypożyczalni znajdują się w terminalu, poza halą przylotów.

Lotnisko Olbia-Costa Smeralda (OLB)

Lotnisko Olbia (OLB) jest drugim co do wielkości portem lotniczym Sardynii. Jest ono usytułowane ok. 12 km. od centum miasta Olbia. Na to lotnisko dolecimy z Polski z Warszawy (port lotniczy Chopina) liniami Wizzair.

Transport z i na lotnisko

Autobusy

Autobusy z portu lotniczego Olbia zabierają pasażerów liniami 2 oraz 10 do Via Gabriele D’Annunzio w mieście Olbia, gdzie znajduje się stacja kolejowa. Odjazd autobusów jest co ok. 15 minut. W odleglejsze zakątki Sardynii udamy się pociągiem. Linie kolejowe łączą Olbię z odleglejszymi miejscowościami.

Większość autobusów obsługiwana jest przez ARST. Bilety możemy kupić na lotnisku, dworcach autobusowych, sklepach z tytoniem oraz kioskach przy dworcach autobusowych.

Taksówki

Postój taksówek znajduje się w pobliżu hali przylotów. Podróż między lotniskiem a centrum Olbia wyniesie nas ok. 15 €.

Wynajem samochodu

Na terenie lotniska znajdują się liczne wypożyczalnie aut, m. in. Avis, Europcar, Budget, Hertz. Biura wypożyczalni znajdują się w pobliżu hali przylotów. Pamiętać należy, że zwłaszcza miesiącach letnich rezerwacji samochodu należy wykonywać z dużym wyprzedzeniem – Sardynia w lipcu, sierpniu jest po prostu oblegana przez turystów!

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj