Porady

Lotnisko Rzym-Ciampino (CIA) – dojazd do centrum, autobus, pociąg

Lotnisko Rzym-Ciampino jest jednym z dwóch lotnisk nieopodal Rzymu. To popularna destynacja turystów z Polski ze względu na dużą liczbę połączeń tanich linii lotniczych z wieloma polskimi miastami. Na lotnisko Rzym-Ciampino dolecimy liniami Ryanair z Krakowa, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Przewoźnik Wizzair oferuje loty na to lotnisko z Katowic, Krakowa i Warszawy. Lotnisko to znajduje się nieco bliżej Rzymu niż drugie lotnisko w pobliżu – Rzym-Fiumicino. Oddalone jest od centrum Rzymu o ok. 12 km. Lotnisko to zostało oddane do użytku w 1916 roku i jest jednym z najstarszych lotnisk, które wciąż prowadzą operacje lotnicze. Kiedyś było ono głównym lotniskiem Rzymu.

Podstawowe informacje o lotnisku Rzym-Ciampino

Pełna nazwa: Port lotniczy Rzym-Ciampino
Kod IATA lotniska: CIA
Oficjalna strona internetowa: https://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en/pax-cia-ciampino
Lokalizacja:

Mimo tego, że lotnisko to jest stosunkowo małe (ma tylko jeden terminal), to jest jednak ono jednym z popularniejszych lotnisk we Włoszech. W 2019 roku zajęło 10. miejsce pod względem obsłużonych pasażerów we Włoszech. Na lotnisku znajduje się wszystko, czego potrzeba w podróży: bankomat, kantor, informacja turystyczna. Wi-Fi jest dostępne, ale płatne.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Ciampino do centrum Rzymu?

Jeżeli chcemy dostać się do centrum Rzymu, to wybierając komunikację miejską będziemy mieć na myśli stację kolejową Roma Termini – stację kolejową i autobusową, która znajduje się w samym centrum. Stacja ta to swoisty hub komunikacyjny.

Autobusy miejskie + metro

Opcja ta jest niezwykle budżetowa, gdyz do centrum rzymu z lotniska możemy się dostać tym sposobem dostać już za 1,5€! Aby dojechać autobusem, a potem metrem należy zakupić bilet, który jest ważny 100 minut od jego zwalidowania, a który kosztuje jak już wspomniano 1,5€. 100 minut w zupełności wystarczy nam na pokonanie całej trasy.

Autobus lini 520 i metro A (linia czerwona)

Po zakupie biletu należy wziąść do autobusu linii 520. Przystanek znajduje się bezpośrednio przy terminalu lotniska. Wysiadamy na ostatnim przystanku, o nazwie Cinecitta. Nieopodal znajduje się stacja metra o tej samej nazwie. Linia metra A osnaczona jest kolorem czerwonym. Metrem udajemy się już bezpośrednio do samego centrum Rzymu.

Autobus lini 720 i metro B (linia niebieska)

Tutaj także jak w poprzednim przypadku należy dojechać do stacji metra autobusem. tym razem wybieramy autobus lini 720 i udajemy się także do samego końca trasy: przystanku Laurentina. Po wyjściu z autobusu znajdziemy się obok stacji metra o tej samej nazwie – Laurentina. Jest to także ostatnia stacja metra lini B. Udajemy się do metra i podróżujemy w stronę centrum, wysiadając na najwygodniejszej dla nas stacji.

Mapa metra w Rzymie

Dla ułatwienia zamieszczam mapę metra w Rzymie. Dobrze jest ją zapisać:

Mapa metra w Rzymie
Mapa metra w Rzymie (źródło rome.info)

Autobusy lokalnych przewoźników

Kolejną udżetową opcją przejazdu z lotniska do centrum Rzymu będzie podróż autobusem. Na lotnisku operuje kilka lokalnych przewoźników, dzięki którym dostaniemy się do centrum bezpośrednio, bez przesiadek.

Operator SIT bus

Przewoźnik SIT bus ofertuje bezpośredni transfer z lotniska do centrum Rzymu za 6€. Bilet w obie strony to koszt 11€. SIT bus odjeżdża średnio co godzinę z lotniska. Zatrzymuje się on na Via Marsala 5, zaraz obok Roma Termini. Podróż będzie trwała od 30 do 60 minut, w zależności od natężenia ruchu.

Godziny odjazdu autobusów SIT bus:
08:30 – 09:20 – 10:30 – 11:30 – 12:30 – 14:35 – 16:30 – 17:00 – 19:00 – 21:00 – 22:15 – 23:00

Operator Terravision

Terravision to firma oferująca transfery z lotnisk nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie. Tutaj także pojedynczy bilet do centrum Rzymu kosztuje 6€. Autobusy tej firmy kursują średnio co kilkadziesiąt minut, od godziny 9:00 do 23:40. Bilet najlepiej zakupić online, na oficjalnej stronie przewoźnika https://www.terravision.eu/. Zakup biletu możliwy jest także bezpośrednio u kierowcy.

Pociąg

Bezpośrednio na lotnisku Rzym-Ciampino nie znajduje się stacja kolejowa, z której mogliby skorzystać podróżni. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się ok. 5 km od lotniska w samym Ciampino. Operuje tam lokalny przewoźnik Trenitalia, które umożliwia z tamtąd przewozy regionalne. Aby dostać się na stację kolejową Ciampino należy dojechać tam autobusem, a następnie udać się pociągiem z Ciampino do centrum, na stację Roma Termini. Koszt takiej podróży to ok. 2,70€.

Taxi

Dojechać do centrum Rzymu można także taksówką. Oficjalne taksówki mają biały kolor i napis „TAXI” na dachu. Posiadają także logo miasta oraz nr licencji na drzwiach. Przejazd taksówką do centrum ma stałą opłatę i wynosi ona ok. 30-40€. Biorąc taksowkę na lotnisku należy potwierdzić końcową cenę.

Uber i Bolt

Uber co prawda jest dostępny na lotnisku i można z niego skorzystać, jednak cena za ten rodzaj transportu z lotniska jest wyższa niż cena za taksówkę. Dodatkowo musimy na kierowcę czekać, więc transport Uberem z lotniska do centrum nie ma najmniejszego sensu. Bolt natomiast nie działa na tym terenie.

Wynajem samochodu

Opcja ma sens w przypadku, kiedy wypad do rzymu to nie tylko City Break, a my nastawiamy się na zwiedzanie nie tylko samego Rzymu. Jeżeli planujemy zwiedzać sam Rzym, to najlepszą opcją będzie używanie transportu publicznego do przemieszczania się. Jeżeli jednak chcemy wypożyczyć samochód, możemy to zrobić poprzez liczne wypożyczalnie. Więcej o tym jak wypożyczyć samochód we Włoszech pisaliśmy w osobnym artykule: https://viaitalia.pl/jak-wypozyczyc-samochod-we-wloszech/

Nocleg w Rzymie

Planując wypad do Rzymu warto relatywnie wcześnie pomyśleć o noclegu. Rzym jest pełen turystów, a w sezonie może być problem ze znalezieniem miejsca noclegowego. Poniżej znajdziecie mapę z aktualnymi ofertami noclegowymi na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj