Porady

Lotnisko Rzym-Fiumicino (FCO) – dojazd do centrum, autobus, pociąg

Lotnisko Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci jest największym (ze względu na obsługiwaną ilość pasażerów) lotniskiem we Włoszech i jednym z największych lotnisk w Europie. Znajduje się 32 km od centrum Rzymu. Port lotniczy Fiumicino wybierany jest bardzo często przez polskich turystów za cel podróży. Tanie linie lotnicze Wizzair i Ryanair oferują loty z polski w korzystnych cenach m. in. z Wrocławia, Katowic czy Warszawy. Rzym to jedna z popularniejszych włoskich destynacji. Chcąc zwiedzić to przesiąknięte historią miasto, Koloseum, czy Watykan wybierzemy jedno z lotnisk nieopodal Rzymu – opisywane tutaj Fiumicino lub Ciampino.

Podstawowe informacje o lotnisku Rzym-Fiumicino (FCO)

Pełna nazwa: Port lotniczy Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci
Kod IATA lotniska: FCO
Oficjalna strona internetowa: https://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en/
Lokalizacja:

Na lotnisku znajduje się wszystko co niezbędne w podróży: darmowe Wi-Fi, banki, apteki, kantory, wypożyczalnie samochodów, a także bary i restauracje. Dostępne są także strefy VIP: Prima Vista, Plaza Premium Lounge, Star Alliance Lounge oraz HelloSky Arrival Lounge. Dostęp do nich można zabookować tutaj.

Aktualizacja 2023 dot. kontroli bezpieczeństwa

W terminalu T1 firma obsługująca lotnisko Rzym-Fumicino uruchomiła innowacyjne urządzenia do sprawdzania bagażu podręcznego, co przekłada się na komfort obsługiwanych pasażerów:

  • nie ma już konieczności oddzielania płynów od bagażu
  • zniesiono maksymalny limit 100 ml danego płynu. Można więc już przewozić większe flakony perfum, wodę, a nawet butelki wina i oliwy!
  • nie ma już potrzeby wyciągania urządzeń przenośnych – tabletów, laptopów czy smartfonow

Pamiętajmy, że ta ta technologia nie jest jeszcze powszechnie dostępna. Na razie poza lotniskiem Rzym-Fumicino specjalne detektory znajdują się także na lotniskach Linate i Malpensa.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu?

Autobus

Na lotnisku Fiumicino znajduje się kilka linii autobusowych, dzięki którym dojedziemy do Rzymu. Jeżeli udajemy się do centrum Rzymu, naszym celem będzie stacja Termini – główny dworzec kolejowy w Rzymie i za razem hub między pociągami i autobusami. Cena za pojedynczy bilet do centrum to ok. 6€, a czas przejazdu ok. godziny. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy i cenach biletów autobusowych znajdziemy na stronach internetowych przewoźników. W praktyce wybierzmy bus, który odjeżdża najszybciej. Busy do centrum odjeźdżają nawet co kilkanaście minut. Kursują od godziny 5:40 do 00:15.

Aktualny rozkład jazdy wszystkich linii autobusowych na dzień obecny i 2 kolejne dni znajdziemy na stronie głównej lotniska: https://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en/pax-fco-bus

Przewoźnik Terravision

Terravision to jeden z najpopularniejszych przewoźników lotniskowych. Na stację Rzym Termini dostaniemy się ich autobusem bezpośrednio, bez zatrzymywania na przystankach pośrednich. Koszt biletu to 6€. Bilet możemy nabyć bezpośrednio u kierowcy lub na stronie internetowej przewoźnika tutaj.

Busy kursują z lotniska od godziny 8:30 do 23:00. Czas podroży z lotniska Fiumicino do centrum to niecała godzina.

Przystanek przewoźnika Terravision znajduje się na terminalu nr. 3 (T3). Oznaczony jest numerem 14.

Przewoźnik Rome Airport Bus

Kolejny przewoźnik to Rome Airport Bus. Oferuje on nieco droższe bilety niż Terravision, w cenie 6,90€. Ten autobus lotniskowy także nie zatrzymuje się na przystankach pośrednich – jedzie bezpośrednio na stację Roma Termini.

Godziny odjazdów autobusów z lotniska:
08.10 – 10.10 – 10.30 – 11.45 – 12.10 – 13.25 – 14.30 – 15.30 – 16.30 – 17.50 – 18.50

Godziny odjazdów autobusów na lotnisko (z Roma Termini):
06.15 – 07.35 – 09.20 – 10.30 – 11.20 – 12.10 – 13.00 – 14.15 – 15.30 – 16.40 – 17.40 – 19.00 – 20.00

Bilet możemy zakupić w kasie biletowej na terminalu T3, online na stronie przewoźnika lub bezpośrednio u kierowcy.

Przystanek tego przewoźnika znajduje się na terminalu T3, oznaczony jest numerem 15.

Przewoźnik T.A.M. Bus

Wybierając przewoźnika T.A.M. będziemy mieli dostęp do darmowego Wi-Fi oraz możliwośc ładowania telefonu. Autobus zatrzymuje się na pośredniej stacji Ostiense. Bilet w jedną stronę przy zakupie online to koszt 7€ (do kupienia na oficjalnej stronie przewoźnika tutaj). Bilet możemy kupić również w kasie biletowej na terminalu T3 i u kierowcy.

Autobusy tej linii kursują średnio co kilkadziesiąt minut. Poniżej aktualne godziny odjazdów z lotniska:

05:40 – 08:00 – 08:45 – 09:25 – 09:50 – 10:30 – 10:55 – 12:00 – 12:25 – 12:55 – 13:20 – 13:50 – 14:50 – 15:30 – 16:15 – 17:05 – 18:30 – 20:20 – 20:50 – 23:30 – 00:15

Przystanek autobusowy znajduje się na terminalu T3, oznaczony jest numerem 13.

Przewoźnik Sit Bus Shuttle

Autobus ten zatrzymuje się na dwóch stacjach pośrednich: Watykan oraz Aurelia. Będzie najlepszą opcją dla osób wybieracjących się właśnie doWatykanu. Odjeżdża z lotniska średnio co godzinę, od 8:30 do 21:55. Cena bilet przy zakupie online to 7€ (możemy je kupić na oficjalnej stronie przewoźnika tutaj). Bilet nabędziemy także bezpośrednio u kierowcy.

Przystanek autobusowy przewoźnika Sit Bus Shuttle znajduje się na terminalu T3, oznaczony jest numerem 12.

Przewoźnik Cotral

Przystanek autobusowy przewoźnika Cotral znajduje się na terminalu nr. 1, w strefie przylotów. Busem dojedziemy do centrum miasta (stacja kolejowa Roma Termini) oraz innych destynacji takich jak Tiburtina, Cornelia, Magliana, Ostia. Przez to, że autobus zatrzymuje się na tak wielu stacjach podróż może być nieco dłuższa.

Bilet zakupimy już na lotnisku w autoryzowanych kioskach, sklepach tytoniowych oraz u kierowcy (za dodatkową opłatą). Cena biletu z lotniska do centrum (stacja Termini) to ok. 5€ w kiosku lub na stronie internetowej, lub 7€ bezpośrednio u kierowcy.

Szczegółowy rozkład jazdy znajdziemy na (niestety bardzo nieintuicyjnej i nieprzyjaznej) stronie internetowej przewoźnika: https://www.cotralspa.it/

Pociąg

Na lotnisku znajduje się stacja kolejowa, dzięki której dostaniemy się do centrum Rzymu nie wydając kroci za taksówkę czy wypożyczenie samochodu. Bilet możemy zakupic w kasie biletowej lub online, na stronie przewoźnika Trenitalia. Sprawdzimy tam też rozkład jazdy pociągów.

Aby dostać się na stację kolejową po wylądowaniu i odebraniu bagażu należy udać się na T3 i kierować się wg znaków.

Leonardo Express

Pociągiem Leonardo Express dostaniemy się bezpośrednio na stację Roma Termini w zaledwie 32 minuty. Pociąg kursuje co 30 minut od godziny 6:08 do 23:03. Jest on dedykowanym połączeniem dla turystów podróżujących z lotniska do centrum Rzymu.

Cena za pojedynczy bilet w jedną stronę to 14€. Istnieje możliwość zakupu grupowego 4 biletów. Cena takiego pakietu to wtedy 40€, zamiast 56€. Dzieci do 4 lat podróżują za darmo. Dodatkowo na każdego dorosłego który zakupił bilet przypada jedno dziecko w wieku 4-12 lat, które może podróżować z nim również za darmo.

Pociąg regionalny

Wybierając pociąg regionalny możemy zaoszczędzić kilka Euro, gdyż cena przejazdu na stację Termini wyniesie nas 8€. Niestety, podróż taka będzie z przesiadką na jednej stacji, przez co cała podróż się wydłuży. Pociągiem regionalnym dostaniemy się na także pozostałe stacje w Rzymie.

Pociąg regionalny z lotniska odjeżdża co 15 minut w dni robocze oraz co 30 minut w weekendy i święta.

Taksówki

Postój taksówek znajduje się na terminalu T1 oraz T3. Autoryzowane taksówki mają biały kolor oraz napis „TAXI” na dachu samochodu. Posiadają także symbol miasta oraz nr licencji na drzwiach. Poniżej znajdują się przykładowe stałe ceny za niektóre kierunki z lotniska:

• centrum Rzymu: 50€
• Magliana: 31€
• lotnisko Ciampino: 52€
• stacja Tiburtina: 57€
• stacja Ostiense: 47€
• port Civitavecchia: 125€

Ceny te mogą się zmienić, warto więc zapytać taksówkarza przed wejściem do taksówki o końcową cenę za przewóz.

Uber i Bolt

Cena za przejazd Uberem z lotniska Fiumicino do centrum jest stała i wynosi 60€. Porównując więc cenę taksówki i fakt, że na Ubera trzeba czekać nierzadko do 30 minut, zdecydowanie jepiej jest wi Bolt nie prowadzi swojej działalności w Rzymie.

Wynajem samochodu

Do centrum możemy dostać się także wypożyczając własny samochód. Na lotnisku znajduje się wiele popularnych wypożyczalni samochodowych takich jak Avis, Europcar, Goldcar, Hertz czy Firefly.

Jeżeli wycieczka do Rzymu to tlyko tzw. city break, to nie warto wypożyczac samochodu, gdyz najwygodniej będzie się poruszać po mieście komunikacją miejską. Jeżeli jednak planujemy zwiedzanie nie tlyko Rzymu, to wynajem auta może być dobrym pomysłem.

O tym jak wypożyczyć samochód we Włoszech pisaliśmy osobny artykuł, który znajdziecie tutaj: https://viaitalia.pl/jak-wypozyczyc-samochod-we-wloszech/

Dojazd do centrum Rzymu w nocy

Przybywając na lotnisko w nocy możliwości transportu do centrum rzymu będą nieco ograniczone. Dotrzemy tam taksówką lub autobusem przewoźnika T.A.M.

Nocleg w Rzymie

Nocleg w Rzymie warto zabookować wcześniej, gdyż cen potrafią być wysokie – zwłaszcza w sezonie. Poniżej aktualna lista noclegów na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj