Friuli-Wenecja Julijska

Triest – atrakcje, plaże, co zobaczyć i zwiedzić?

Triest to miasto portowe znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch. Jest także stolicą regionu Friuli-Wenecja Julijska. Triest urzeka swoim klimatem, kulturą, architekturą oraz pyszną kuchnią. Mawia się, że jest to najmniej włoskie miasto. Nie znajdziemy tu bowiem zatłoczonych plaż oraz tłumów licznie odwiedzających najpopularniejsze atrakcje. To urocze miasto, które będzie idealne dla osób ceniących sobie ciszę i spokój, spacery, niezwykłe widoki i przede wszystkim miłośników lokalnych potraw. Nie jest to typowa włoska kuchnia, ponieważ włoskie smaki mieszają się tutaj ze słoweńskimi. Przy okazji pobytu w mieście, warto wybrać się na Wzgórze San Giusto, z którego można podziwiać panoramę miasta. Triest to także miejsce gdzie żył i tworzył pisarz James Joyce. W okolicach Canal Grande znajduje się jego pomnik. Miasto kojarzone jest ze słowami pisarza, które brzmiały: „La mia anima è a Trieste” i w wolnym tłumaczeniu oznaczają, że jego dusza zawsze pozostanie w Trieście. W mieście znajdują się liczne ośrodki naukowo-badawcze na przykład Międzynarodowe Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii czy Sekretariat Generalny Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, stąd też Triest nazywany jest „miastem nauki”. 

Atrakcje – co zobaczyć w Trieście?

Port w Trieście

Port został założony w 1719 roku. Co ważne, jest on największym i najważniejszym portem na Adriatyku o znaczeniu międzynarodowym. To miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, ze względu na niezwykłe widoki oraz usytuowane niedaleko Molo Audace, czyli mający długość około 246 metrów chodnik. Stanowi on idealne miejsce do spacerów, szczególnie wieczorową porą, kiedy to okolica nabiera wyjątkowego klimatu. Warto wybrać się do pobliskich restauracji i podziwiać wyjątkową nadmorską panoramę. Dla miłośników sportu i aktywności szczególnie polecane w okolicy są szkoły żeglarstwa dla dzieci i dorosłych.

Jaskinia Grotta Gigante

To niewątpliwie ogromna atrakcja w Trieście i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. W 1995 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako największa jaskinia turystyczna na świecie, jednak po piętnastu latach straciła ten tytuł. Została odkryta przez Antonia Federica Lindnera w 1840 roku. Składa się z następujących stref: Wielkiej Jaskini, W Środku Ziemi, Sali Ołtarzowej, Tarasów Panoramicznych oraz Ścieżki Wspinaczkowej. Cena wstępu za osobę wynosi 13€, bilet ulgowy kosztuje 10€ (dotyczy studentów do 26 roku życia, a także seniorów po 65 roku życia). Wizytę w jaskini można zabookować online tutaj: https://www.grottagigante.it/

Zamek Miramare

Zamek Miramare to jeden z najpiękniejszych zamków znajdujących się w okolicy Triestu. Był budowany w latach 1856-1860 na polecenie Ferdynanda Maksymiliana. Oprócz zamku na tym terenie znajduje się park o powierzchni 22 hektarów, w którym znajdziemy rośliny tropikalne oraz fontannę i rzeźby. Z zamkiem wiąże się pewna legenda. Jeżeli jakikolwiek z mężczyzn pełniących ważną funkcję (polityk, dowódca wojskowy bądź członek rodziny królewskiej) spędzi chociażby jedną noc w zamku, czeka go tragiczna śmierć. Przykładem jest sam pomysłodawca budowy zamku Ferdynand Maksymilian, który został zastrzelony w Meksyku. Kolejną z osób, która tragicznie zmarła jest Franciszek Ferdynand. Zamach na niego jest uznawany za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.

Co jeszcze zobaczyć będąc w Trieście?

Jedną z popularniejszych atrakcji w tym mieście jest latarnia morska Faro della Vittoria. Znajduje się na wzgórzu Poggio di Gretta, a jej wysokość to 68 metrów. Jest jedną z najwyższych latarni morskich na świecie. Największym i głównym placem w mieście jest Piazza Unita d’Italia. Znajdują się przy nim liczne pałace oraz budynki użyteczności publicznej. To popularne miejsce spacerów wśród turystów, szczególnie wieczorami gdy oświetlenie nadaje tej okolicy niezwykłego klimatu. Na placu mieści się także Fontana dei Quattro Continenti. Dla miłośników przyrody i aktywności fizycznej idealną propozycją na spędzenie czasu będzie wycieczka do Doliny Rosandry. Można znaleźć tam trasy prowadzące do ruin oraz punktów widokowych. Największym kościołem katolickim w Trieście jest Sant’Antonio Taumaturgo.

Plaże

Triest to miasto, w którym nie znajdziemy tłumnie odwiedzanych i szerokich plaż. Jest jednak miejsce, które przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów chcących popływać w morzu oraz skorzystać z pięknej pogody. Miano plaży zyskała bowiem morska dzielnica miasta nosząca nazwę Barcola. To betonowa promenada o długości około 3 kilometrów. Można na niej rozłożyć ręcznik lub koc, a chcąc popływać skorzystać z drabinek ułatwiających zejście do morza. W sezonie letnim to miejsce bardzo oblegane i popularne, szczególnie wśród młodzieży. Może nie być jednak odpowiednią strefą wypoczynku dla rodzin z dziećmi.

Jak dojechać do Triestu?

Najpopularniejszym sposobem, aby dostać się do Triestu jest skorzystanie z własnego samochodu. Turyści często odwiedzają to miasto w drodze do innych krajów, na przykład Chorwacji. Trasa z Polski do Triestu liczy około 1000 kilometrów. Po drodze można zwiedzić Ostrawę, Brno, Wiedeń oraz Graz. Jadąc samochodem należy pamiętać o opłatach za autostrady, winiety oraz parkingi. W Trieście jest jeden port lotniczy, który nie obsługuje bezpośrednich lotów z Polski. Najbliższe lotnisko, w  którym można znaleźć takie połączenia to Wenecja-Treviso, oddalone o około 150 kilometrów od centrum Triestu.

Komunikacja miejska

W Trieście komunikacja miejska jest dobrze rozwinięta. Nieopodal dworca znajdują się liczne przystanki autobusowe. Linią 8 można dotrzeć do Piazza dell’Unità d’Italia, a linią 6 w okolice zamku Miramare. Bilet można zakupić w kioskach lub specjalnych automatach, a jego koszt to 1,35 € (ważny jest przez 60-minut) . W Trieście funkcjonuje również dworzec kolejowy, który posiada połączenia z na przykład Wenecją.

Pogoda

Najcieplejszymi miesiącami w mieście Triest są czerwiec, lipiec oraz sierpień. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi ponad 20°C. Liczba godzin słonecznych w tym okresie wynosi od 11 do 12. Miesiącami, w których występuje najniższa temperatura są grudzień, styczeń oraz luty. Największe opady deszczu odnotowane są w październiku oraz listopadzie. Najlepszymi miesiącami do odwiedzenia Triestu, zwiedzania i korzystania z pięknej pogody jest okres od maja do września. Średnia temperatura w dzień wynosi wtedy bowiem ponad 15°C.

Kuchnia – co zjeść będąc w Trieście?

Lokalna kuchnia to mieszanka smaków zarówno włoskich jak i słoweńskich. Jedno jest pewne. Potrawy, które można znaleźć w menu niczym nie odbiegają pod względem jakości od innych regionów Włoch. Lokalne produkty oraz prostota składników sprawia, że tutejsza kuchnia jest niezwykle popularna wśród turystów. W Trieście znajdziemy typowo włoskie dania, na przykład pizzę lub makarony. W menu można odnaleźć także odmienne smaki, na przykład gulasz. Warto wspomnieć o pewnym “zwyczaju” w tym regionie. Nazywa się on osmizza i polega na udostępnieniu prywatnych domów w celu sprzedaży lokalnych produktów, na przykład: wina, sera, bądź wędlin. Są one oznaczone specjalnymi drogowskazami. Jak w całych Włoszech niezwykłą popularnością cieszy się kawa. Mawia się, że spożycie kawy w Trieście jest dwa razy większe niż w pozostałych włoskich miastach. To tutaj znajduje się fabryka najpopularniejszej kawy o nazwie Illy. Warto także skosztować lokalnych dań takich jak la calandraca, czyli rybny gulasz, bądź fritti calamari e sardini (smażone kalmary z sardynkami).

Noclegi

W mieście Triest znajdziemy duży wybór noclegów. Ceny uzależnione są od lokalizacji oraz udogodnień dla gości. Pierwszym obiektem wartym uwagi jest B&B Hotel Trieste usytuowany naprzeciwko dworca kolejowego, w pobliżu centrum miasta i portu. Cena za nocleg dla dwóch osób za dobę wynosi 227 zł, a ze śniadaniem 250 zł. Kolejnym wartym uwagi obiektem jest Addicted to Paradise. Znajduje się około 800 metrów od Piazza Unità d’Italia. Pokoje dysponują prywatnymi łazienkami, WiFi oraz telewizorem. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 351 zł za dobę. Warto wspomnieć także o Hotelu DoubleTree By Hilton Trieste. To miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym. Do dyspozycji gości znajduje się strefa odnowy biologicznej, sauna, prywatny parking oraz bar. Obiekt usytuowany jest niedaleko atrakcji takich jak: Piazza Unita d’Italia, Trieste Roman Theatre i Kleine Berlin.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj