Porady

Autostrady we Włoszech – bramki, opłaty, cennik 2024

Przejazd autostradami we Włoszech, jak w większości europejskich krajów, jest płatny. Niestety, opłaty są stosunkowo wysokie. W odróżnieniu do krajów takich jak Czechy, Szwajcaria czy Austria, gdzie wystarczy wykupić winietę, we Włoszech należy uiścić opłatę za każdym razem kiedy korzystamy z autostrady. Wysokość opłaty zależy od kilometrów jakie pokonaliśmy. Przyjąć można, że jest to średnio 7.5 Euro za każde pokonane 100 km samochodem osobowym. Wjeżdżając na autostradę we Włoszech należy zatrzymać się i pobrać bilet, który następnie będzie potrzebny do uiszczenia opłaty przy zjeździe.

Autostrada A22 we Włoszech
Autostrada A22 we Włoszech

Ceny za przejazd autostradą

Cena za przejazd autostradą we Włoszech zależy od obranej trasy oraz typu pojazdu, jakim się poruszamy. Jeżeli chodzi o cennik – ceny za przejazd najłatwiej sprawdzić na oficjalnej stronie rządowej https://www.autostrade.it. Poza informacjami o cenie przejazdu znajdziemy tam także informacje o bieżącym natężeniu ruchu, szacowanym czasie przejazdu oraz utrudnieniach na drogach – wszystko w czasie rzeczywistym.

 1. Wejdź na https://www.autostrade.it/autostrade-gis/gis.do
 2. Zmień język na angielski
 3. W polu Departure wpisz miejsce gdzie wjeżdżasz na autostradę
 4. W polu Arrival wpisz miejsce skąd zjeżdżasz z autostrady
 5. W polu Vehicle class wybierz typ pojazdu, jakim się poruszasz
 6. Kliknij Calculate

Poza informacją o długości trasy i szacunkowym czasie jej pokonania, wyświetli nam się informacja o opłacie, jaką będziemy musieli uiścić. I tak dla przykładowej trasy autostradą A22 z Bolzano North do Trento Centro (centrum Trydentu) będzie to 4.60 Euro.

Przykładowe informacje o opłacie za przejazd autostradą ze strony https://www.autostrade.it/

Winiety we Włoszech

Winiety to popularna forma płatności za autostrady w wielu krajach. We Włoszech, w przeciwieństwie np. do Czech, Austrii czy Szwajcarii nie ma winiet. Za autostrady płacimy na bramkach.

Jak zapłacić za autostradę?

Opłaty za przejazd włoską autostradą w 2021 roku możemy dokonać na kilka sposobów. Ważne, aby wiedzieć wcześniej jak zamierzamy zapłacić i wjechać w odpowiednią bramkę zjazdową. Unikniemy wtedy niepotrzebnego stresu. Upewnijmy się także, czy wybrana bramka jest otwarta. Czerwone światło oznacza zamkniętą bramkę.

Bramki na autostradzie we Włoszech
Różne typy bramek na autostradzie we Włoszech, w zależności od metody płatności.

Gotówka

Najprościej jest zapłacić gotówką. Zjeżdżamy wtedy do bramek oznaczonych białym znakiem. Opłaty możemy dokonać u kasjera, lub w maszynie self-service.

W pierwszym przypadku po prostu dajemy bilet kasjerowi. Po chwili wyświetli się cena przejazdu, którą uiszczamy kasjerowi.

W drugim przypadku po wsunięciu biletu pobranego przy wjeździe na maszynie self-service pojawi się cena przejazdu autostradą. Dobrze mieć jest uprzednio przygotowaną gotówkę i trochę drobnych. Płatność banknotem z wysokim nominałem za przejazd o wartości kilku Euro może skutkować wydaniem przez maszynę ogromnej ilości monet! Banknoty należy wsunąć w odpowiednie miejsce, a monety wrzucić do swojego rodzaju „kubełka”. Jeśli zapłaciliśmy więcej, niż powinniśmy zostanie wydana reszta.

Karta debetowa/kredytowa

Najszybciej uiścimy opłatę kartą kredytową lub debetową Visa/Maestro/Mastercard. Warto używać karty walutowej lub wieloalutowej aby uniknąć naliczaniu prowizji.

Uwaga! Może zdarzyć się tak, że płatnośc karą zostanie z niewiadomych powodów odrzucona (mimo dodatniego salda)! Warto mieć wtedy przygotowaną drugą kartę, lub gotówkę, zwłaszcza jeżeli płacimy daną kartą za przejazd pierwszy raz.

Telepass

Źółty znak na bramce oznacza możliwośc płatność Telepass – czyli polskim odpowiednikiem e-TOLL (starym ViaTOLLem). Opłaty dokonuje się za pomocą specjalnego urządzenia w pojeździe. Pozwala to na uniknięcie oczekiwania w kolejkach, jednak jest to opcja dobra dla transportu i biznesu, nieprzydatna dla wyjazdu turystycznego.

Viacard

Viacard to rodzaj magnetycznej karty prepaid o nominałach 25, 50 i 75 Euro służącej do opłacenia przejazdu autostradą we Włoszech. Możemy ją nabyć w punktach poboru opłat na autostradach, obszarach serwisowych jak i włoskich „kioskach ruchu”.

Rodzaje bramek na autostradzie we Włoszech

Bramki wjazdowe

Bramki wjazdowe we Włoszech są dwóch typów – dla osób korzystających z Telepass oraz pozostałych, którzy muszą pobrać bilet wjazdu.

Bramki wjazdowe na autostradę we Włoszech
Bramiki wjazdowe na autostradę we Włoszech. Pobieramy bilet lub jedziemy dalej mając Telepass

Bramki wyjazdowe

W zależności od wybranej metody płatności należy wjechać w odpowiednią bramkę wyjazdową.

Znak płatności gotówką u operatora.
Znak płatności gotówką w maszynie self-service. Niebieski piktogram kart oznacza, że można tu także zapłacić kartą.
Znak płatności systemem Telepass
Znak płatności kartą kredytową/debetową lub Viacard

Bramki na autostradach we Włoszech są oznaczone dwoma światłami – zielonym i czerwonym. Wjeżdżamy oczywiście do tych, które są oznaczone zielonym świałtem.

Przykładowe ceny za przejazdy

Poniższe przykłady tyczą się przejazdu zwykłym samochodem osobowym w roku 2021.

SkądDokądDystansCena
BrennerWenecja343 km25.10 Euro
BrennerTrento centrum129 km9.20 Euro
TriestRzym677 km50 Euro
TriestBari970 km68.90 Euro
Przykładowe ceny za przejazdy autostradą we Włoszech w 2024 roku
Autostrada we Włoszech
Autostrady we Włoszech są świetnej jakości, jednak czasami (zwłaszcza w Wakacje) się korkują

Najtańsze noclegi we Włoszech

Wybieracie się do Włoch, ale jeszcze nie macie noclegu? Sprawdźcie najlepsze oferty hoteli i apartamentów na booking.com poniżej:

Booking.com

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Nie. We Włoszech za autostrady płaci się bezpośrednio na bramkach autostradowych.

Aktualny cennik oraz ceny za poszczególne odcinki można sprawdzić na oficjalnej stronie rządowej autostrade.it

Limit prędkości na autostradzie we Włoszech wynosi 130 km/h.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

6 komentarzy

 1. Od 2022 roku jest nowy sposób pobierania opłaty za przejazd autostradami w Lombardii, które to nie mają nic wspólnego ze znanymi nam do tej pory włoskimi highwayami. Na północ od Mediolanu jest kilka odcinków, na których nie ma bramek, a jedynie tablice nad drogą informują nas, że mamy 15 dni na uiszczenie opłaty rejestrując się na stronie http://www.pedemontana.com. Trzeba na stronie zarejestrować konto i podać numer rejestracyjny pojazdu, którym się poruszaliśmy. System sam poda, gdzie wjechaliśmy i gdzie zjechaliśmy. Płatność za pomocą karty nie powinna być problemem.

 2. Strona http://www.autostrade.it ma pewien błąd w obsłudze:
  Jeśli jesteśmy na zakładce podającej cenę za przejazd odcinkiem autostrady i po podaniu punktów początkowego i końcowego wciśniemy „calculate” to pokaże się cena 0,00. Trzeba wrócić na zakładkę Info i ponownie na zakładkę z ceną i wtedy cena zostanie podana.

 3. Pytanie: mam sporo drobnych monet euro. Czy kasjerzy albo automaty przyjmują każdy nominał monetowy? Pozdrawiam

 4. Czytałam ze na autostradach są pobierane opłaty ze względu na klasyfikacje samochodu, teoretycznie samochód osobowy znajduje się w klasie A, jednak z bagażnikiem na dachu przekracza maksymalna wysokość dla tej kategorii. Wiesz może czy bagażnik dachowy (trumna) jest brany pod uwagę przy wysokości samochodu?

 5. Wczoraj wjechałem na autostradę w Bolonii A1, pobrałem bilet i dotarłem do Florencji. Nigdzie po drodze nie było opcji, żeby zapłacić przy zjeździe. Czy jest opcja opłacić to jakoś online po fakcie?

Skomentuj