Wenecja Euganejska

Werona – zwiedzanie, zabytki, co zobaczyć w Weronie?

Atrakcyjne położenie nad rzeką Adygą w otoczeniu Alp Weneckich, a także bogata historia sięgająca ponad 2000 lat, sprawiają że Werona to jedno z najbardziej magicznych i wyjątkowych miejsc we Włoszech. Nie bez powodu każdego roku miasto zakochanych odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów.

Opis miasta

Turyści kochają Weronę, ponieważ miłość obecna jest każdym zakątku miasta. Bo jak pisać o mieście zakochanych, nie wspominając tragicznego scenariusza romansu Romea i Julii? Nie można zaprzeczyć, że to właśnie dramat Szekspira przyniósł fortunę Weronie – na „romantycznej turystyce” opiera się znaczna część gospodarki. Pod słynnym balkonem codziennie gromadzą się tłumy. Każdy chce dotknąć znajdującego się na dziedzińcu posągu Julii – ma przynieść to szczęście w sprawach sercowych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że posąg bohaterki szekspirowskiego dramatu to replika, a słynny balkon, pod którym rocznie gromadzą się około dwa miliony turystów został dobudowany. Trzeba jednak  pamiętać, że Werona ma do zaoferowania znacznie więcej niż romantyczną historię pary nieszczęśliwych kochanków. Zastanówmy się więc jak dojechać do Werony, odkryjmy jej najbardziej wyjątkowe miejsca, a także zatrzymajmy się na chwilę w jednej z lokalnych restauracji, aby poczuć prawdziwego ducha miasta miłości. 

Co zobaczyć? Atrakcje i zabytki

Nie przez przypadek miasto dramatu Szekspira nazywane jest przez Włochów „Porta d’Italia“, czyli „Bramą do Włoch”. Historyczne centrum Werony zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położone nad malowniczą rzeką Adygą miasto zachwyca architekturą, w której zauważalne są ślady rzymskie, średniowieczne, i renesansowe. Jedno jest pewne – w Weronie na pewno nie będziemy się nudzić. 

Arena di Verona – rzymski amfiteatr w Weronie

Arena w Weronie to rzymski amfiteatr wybudowany w I wieku naszej ery, będący symbolem miasta. Kiedyś odbywały się tam walki gladiatorów. To trzeci co do wielkości (po Koloseum i Amfiteatrze Capua) amfiteatr rzymski, mogący pomieścić aż 20 tysięcy widzów. Dziś przyciąga turystów nie tylko ze względu na swoje piękno i historię, ale także na organizowane tam wydarzenia kulturalne. Każdego lata podczas Festiwalu Operowego, Arena di Verona zamienia się w największą operę na świeżym powietrzu na świecie.

Werona - Arena
Arena w Weronie (fot. Gabriel Castles unsplash.com)

Piazza delle Erbe

Zbudowany na planie starożytego rzymskiego forum plac Piazza della Erbe określany jest w przewodnikach jako jeden z najpiękniejszych placów we Włoszech. Miejsce stanowi naprawdę wyjątkową mieszankę stylów, historii i zapachów. Na szczególną uwagę zasługują otaczające plac budynki, takie jak Palazzo della Ragione, Case Mazzanti czy Casa dei Mercanti. Najstarszym elementem na placu jest fontanna zwieńczona posągiem Madonny z okresu rzymskiego. Na uwagę zasługuje też antyczna kolumna nazywana „Tribuna”, z której niegdyś przemawiały władze miasta. W centralnej części placu znajduje się wiele stoisk z pamiątkami i lokalnymi przysmakami.

Torre dei Lamberti – punkt widokowy na wieży

Patrząc w niebo w pobliżu Piazza delle Erbe trudno przegapić 84 metrową wieżę Torre dei Lamberti – jeden z ciekawszych punktów widokowych w Weronie. Budowa wieży rozpoczęła się w XII wieku,  jednak w XV wieku jej górna część została zniszczona w wyniku uderzenia pioruna. Prace renowacyjne rozpoczęto dopiero po 45 latach. Tłumaczy to mieszankę materiałów użytych do jej budowy – dolna część wieży zbudowana jest z tufu, natomiast wyższa z cegły. W XVIII wieku na wieży zamontowano zegar, który można podziwiać do dziś. Aby dotrzeć na szczyt trzeba się nieco natrudzić, jednak po pokonaniu 368 stopni czeka nas nagroda – naprawdę spektakularny widok na miasto. 

Casa di Giulietta – dom Julii

W samym sercu historycznego starego miasta Werony możemy podziwiać dom ze słynnym balkonem, który do złudzenia przypomina budynek opisywany w dramacie Szekspira. Nie należy zapominać jednak, że jest to jedynie miejsce symboliczne. Prawdopodobnie legenda domu Julii narodziła się ze zbieżności nazwisk – według historyków dom od XII wieku należał do rodziny de Capello, co przypomina nazwisko bohaterki dramatu Szekspira – Julii Capuleti. Władze Werony postanowiły wykorzystać owianą legendą sławę budynku już w 1907 roku, kupując go i zamieniając w atrakcję turystyczną. Mało kto zdaje sobie też sprawę, że sam balkon został dobudowany dopiero w 1935 roku. Do budowy użyto co prawda marmuru pochodzącego z weneckiego pałacu z XIV wieku, nie zmienia to jednak faktu że wcześniej znajdowała się tam zwykła balustrada. Mimo to duch kochanków z dzieła Szekspira przy Casa di Giulietta jest żywy, jak nigdzie indziej. Przechodząc przez bramę na szekspirowski dzieciniec, ujrzymy wyryte na murze, niezliczone deklaracje miłości, serca i inicjały zakochanych. Na dziedzińcu znajduje się także słynny posąg Julii – legenda głosi, że po dotknięciu prawej piersi kobiety odnajdzie się prawdziwą miłość. To właśnie poszukujący szczęścia w miłości turyści przyczynili się do przeniesienia oryginalnego posągu wykonanego w 1969 roku przez rzeźbiarza Nereo Costantiniego do muzeum. Z powodu nieustannego dotykania piersi bohaterki pojawił się na niej niewielki otwór. Tak więc, by uniknąć całkowitego zniszczenia posągu, w 2014 roku posąg zastąpiono repliką. 

Werona - balkon romea i julii
Balkon Romea i Julii w Weronie (fot. Maksym Harbar unsplash.com)

Tomba di Giulietta – grób Julii i Muzeum Fresków

„Tomba di Giulietta” to rzekome miejsce pochówku Julii Capulet, bohaterki szekspirowskiego dramatu. Surowy sarkofag z czerwonego werońskiego marmuru znajduje się w zamienionym na muzeum sztuki, XIII-wiecznym klasztorze braci kapucynów. Jako że w okresie średniowiecza samobójstwo należało do najcięższej kategorii grzechów, nieopatrzony herbem i nie zawierający żadnych informacji o zmarłym grób, idealnie pasuje do legendy o sekretnym pogrzebie Julii. W pobliskim muzeum można podziwiać też między innymi freski oderwane od werońskich pałaców i kościołów pochodzące  z X-XVI wieku.

Ponte Pietra – Kamienny Most 

Zwiedzając Weronę nie sposób przeoczyć Ponte Pietra, czyli dosłownie „Kamiennego Mostu”. Jest to najstarszy rzymski most w Weronie, którego niektóre fragmenty pamiętają nawet czasy antyczne. To właśnie w tym miejscu w 89 r.p.n.e. zbudowano pierwszy drewniany most na rzece Adydze. Z czasem drewniana konstrukcja została zastąpiona przez kamienną, jednak w ciągu swojej ponad dwutysięcznej historii most był kilkukrotnie niszczony przez powodzie. Największych zniszczeń doznał w 1945 roku, kiedy został wysadzony przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. W latach 50 XX wieku most odbudowano używając do tego wyłącznie oryginalnych materiałów wyłowionych z wody.

Werona Kamienny Most
Ponte Pietra (fot. Henrique Ferreira unsplash.com)

Taras przy Castel San Pietro – punkt widokowy

Taras znajdujący się przy wzniesionym na wzgórzu św. Piotra zamku Castel San Pietro oferuje spektakularny widok na panoramę starego miasta. To idealne miejsce na spacer – na górę można dostać się schodami, które znajdują się tuż przy Ponte Pietra. Do pokonania jest około 230 stopni, a wejście zajmie około 15 minut. Można też skorzystać z kolejki linowej, której dolna stacja znajduje się przy ulicy Via Santo Stefano 6. To miejsce zajmuje szczególnie ważne miejsce nie tylko w sercach turystów, lecz samych mieszkańców Werony. Otwarta przestrzeń z magicznym widokiem na stare miasto sprzyja spotkaniom i spacerom. Zdecydowanie warto wybrać się tam zarówno w dzień jak i w nocy.

Castel San Pietro w Weronie
Castel San Pietro (fot. Z S unsplash.com)

Ponte Scaligero – Most Scaligerów

Zbudowany z typowych czerwonych cegieł średniowiecznej Werony, długi na 120 metrów Ponte Scaligero, określany jest jako najbardziej odważne i godne podziwu dzieło średniowiecza w Weronie. Został zbudowany w zaledwie trzy lata, najprawdopodobniej w XIII wieku, na rozkaz ówczesnego władcy Werony, Cangrande II della Scala. Miał zabezpieczać drogę ucieczki na północ w przypadku ataku na twierdzę Castelvecchio. Podobnie jak Ponte Pietra most został zniszczony podczas II wojny światowej, po czym odbudowany z materiałów wyłowionych z rzeki. Z mostu ujrzymy zapierający dech w piersiach widok na Adygę. 

Twierdza Castelvecchio – średniowieczny fort i muzeum

Castelvecchio to średniowieczny fort położony w historycznym centrum Werony. Dziś w twierdzy mieści się muzeum o tej samej nazwie, w którym znajduje się między innymi średniowieczne lapidarium. Można zobaczyć tam wiele cennych eksponatów, między innymi epigrafy wczesnośredniowieczne i romańskie, rzeźby werońskie z XIV i XV wieku, wolnostojące freski, obrazy z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu, czy rzeźby i klejnoty z XIV wieku. W zamku znajduje się także wystawa starożytnej broni.

Jak dojechać do Werony?

Dzięki centralnemu położeniu w północnych Włoszech oraz obecności ważnych sieci drogowych i kolejowych, Werona jest łatwo osiągalna z głównych europejskich i włoskich miast różnymi środkami transportu: samolotem, pociągiem, czy samochodem. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w Italii, warto dodać że miasto zakochanych jest też świetną bazą wypadową do wielu pobliskich miejsc turystycznych, takich jak jezioro Garda, Mediolan, Wenecja, Bolonia czy Florencja.

Samolot

12 kilometrów na południowy zachód od centrum Werony znajduje się jeden z największych portów lotniczych w regionie Veneto – Międzynarodowe lotnisko „Aeroporto Valerio Catullo”. Port obsługuje rocznie ponad 3,5 miliona pasażerów. Z Polski możemy się tam dostać tanimi liniami lotniczymi WizzAir, wylatując z Warszawy. Z lotniska w Weronie do centrum dojedziemy autobusem Aeroporto, którego przystanek znajduje się tuż przy terminalu lotniczym. Autobus lotniskowy w ciągu dnia kursuje co około 20 minut, a czas podróży wynosi zaledwie 15 minut. Dowiezie nas do głównego dworca kolejowego Verona Porta Nuova za około 6 euro.

Pociąg

Jeżeli chcemy dotrzeć do Werony samolotem, a nie ma dostępnych lotów z Warszawy, warto rozważyć też inne opcje. Tanie loty do Mediolanu, Wenecji lub Bolonii dostępne są z wielu polskich miast w atrakcyjnych cenach. Dojazd do Werony z innych miast na pewno nie będzie problemem, z łatwością dotrzemy tam pociągiem. Werona znajduje się na skrzyżowaniu linii kolejowych Mediolan – Wenecja (wschód-zachód) i Bolonia – Brenner (północ-południe). Pociągi kursują co około godzinę. Dla zwiedzających najbardziej korzystne jest wysiąść na stacji Verona Porta Nuova, skąd szybko można dotrzeć do zabytkowego centrum – pieszo zajmie to około 20 minut. Do centrum można też  bez problemu dojechać taksówką lub autobusem komunikacji miejskiej.

Samochód

Werona to bardzo łatwo osiągalne miasto także dla zmotoryzowanych. Położona na skrzyżowaniu autostrady A22 z Brenner (północ – południe) oraz A4 z Serenissima (wschód – zachód), sprawia że można dotrzeć do niej w bardzo krótkim czasie. Zjazdy z autostrady na A4 to Verona Est i Verona Sub, na A22 Verona Nord. Dla zwiedzających najlepszym rozwiązaniem jest wybranie zjazdu Verona Sud, skąd można bezpośrednio dotrzeć do centrum.

Gdzie zjeść w Weronie?

Kuchni włoskiej nie trzeba nikomu przestawiać. Jednak lokalna kuchnia regionu Veneto to nie tylko dojrzewające w pełnym słońcu warzywa, świeżo złowione ryby i owoce morza oraz regionalne makarony. Zaskoczeniem może być fakt, że w Weronie często je się dziczyznę, wołowinę i koninę. Wśród deserów natomiast nie można pominąć słynnej babki z Werony „Pandoro Veronese”. Jedno jest jednak pewne – ilość barów, tawern i restauracji jest naprawdę imponująca. Mamy też dobrą informację dla miłośników wina – miasto miłości to jeden z największych regionów uprawy winorośli w Europie. Sprawdźmy więc, gdzie warto zjeść i napić się wina w Weronie.

Locanda 4 Cuochi

Locanda 4 Cuochi czyli „Zajazd 4 kucharzy” to autentyczne miejsce z niewygórowanymi cenami i świetnym włoskim jedzeniem. Znajduje się w ścisłym centrum Werony, kilka kroków od Piazza Bra. Nadzwyczajna atmosfera budowana jest tu nie tylko przez obsługę, ale też gości – na każdym stole dostępne są cztery ołówki i kartki papieru, aby każdy mógł pozostawić po sobie ślad w restauracji. W „Locanda 4 Cuochi” szczególnie warto spróbować niezrównanej gorgonzoli, a także gnocchi i ravioli. Na deser polecane jest przepyszne ciasto śliwkowe oraz niezrównane tiramisù.

Osteria Al Duca

Osteria zajmuje parter i pierwsze piętro wybudowanej w XIII wieku kamienicy, która uchodzi za miejsce narodzin Romea z szekspirowskiego dramatu. Klimatu dodaje fakt, że przestrzeń w której obecnie spożywa się posiłki, w przeszłości służyła jako boks dla koni. Pomieszczenie zamieniono na karczmę i miejsce odpoczynku już wieki temu, aby podróżni mogli skosztować tu regionalnych potraw przy akompaniamencie polenty i dobrego wina. To karczma, w której można zjeść prawdziwe regionalne dania, w szczególności typowe dla Werony Bigoli col musso (ragù d’asino), a także napić się lokalnego wina.

Osteria del Bugiardo

Osteria del Bugiardo to jedna z najbardziej popularnych tawern w Weronie, idealna na szybki lunch, aperitivo czy nieformalną kolację. Już na pierwszy rzut oka widać, że miejsce powstało z miłości do wina. Historia lokalu zaczęła się, kiedy Alfredo Buglioni, uznany przedsiębiorca z branży tekstylnej, otworzył winnicę we wsi Valpolicella. Po wybudowaniu piwnicy win, postanowił zrobić kolejny krok i otworzyć tradycyjną tawernę w centrum Werony, bardzo ciepło przyjętą szczególnie przez młodych ludzi. Ducha miejsca opisuje cytat Francesco Gucciniego, który można przeczytać przed lokalem: „Kiedy umrę, pochowaj mnie w winnicy, abym mógł oddać ziemi wszystko, co wypiłem w życiu”.

Noclegi w Weronie

Wybieracie się do Werony? Sprawdźcie ofertę noclegów i apartamentów w centrum Werony na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj