Toskania

Florencja – zabytki, atrakcje, zwiedzanie – przewodnik po mieście

Florencja to stolica regionu Toskania. Miasto kojarzące się przede wszystkim ze sztuką, kulturą oraz licznymi zabytkami. Jest symbolem renesansu. Często zyskuje miano najpiękniejszego miasta we Włoszech. Każdy, kto choć raz odwiedzi to miejsce z pewnością do niego wróci. Przyciąga miłośników sztuki z całego świata. To w tym mieście tworzyli Michał Anioł czy Leonardo Da Vinci. Malownicze widoki, wyjątkowa architektura oraz liczne atrakcje sprawiają, że Florencja odwiedzana jest przez tłumy turystów. Muzea, kościoły, a także galerie to istny raj dla pasjonatów historii i sztuki. Wizytówką Florencji i miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jest Ponte Vecchio, czyli stary most znajdujący się na rzece Arno. Warto także wspomnieć o wyjątkowym miejscu w samym sercu Florencji. Jest to Ogród Boboli o powierzchni około 11 hektarów. Unikalna roślinność, liczne fontanny i rzeźby to zdecydowanie sprawia, że park jest azylem dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku. Większość zabytków we Florencji znajduje się blisko siebie. Zwiedzając miasto pieszo można dokładniej poznać każdy jego zakątek. Spacery wąskimi uliczkami, zapachy lokalnych potraw unoszące się w powietrzu, do tego widoki na najpopularniejsze zabytki. Taka podróż z pewnością pozwoli poczuć klimat miasta, które nie bez powodu nazywane jest symbolem renesansu.

Atrakcje

Piazza della Signoria

Bywa nazywany podniebnym muzeum. Licznie odwiedzany przez turystów i otoczony wspaniałymi zabytkami plac usytuowany w centrum Florencji. Klimatyczne i niezwykłe miejsce, które nazywane jest sercem tego miasta. Na placu znajduje się fontanna Neptuna wykonana z białego marmuru. W pobliżu można zobaczyć pomnik konny Kosmy I Medyceusza. Jednym z ważniejszych budynków znajdujących się w pobliżu jest Palazzo Vecchio. To miejsce zachwyca nie tylko miłośników sztuki, ale każdego kto chce poznać wyjątkowy klimat Florencji.

Galeria Uffizi

To galeria sztuki wybudowana w XVI wieku. Jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Florencji. Przyciąga miłośników sztuki z całego świata. Na zwiedzanie tego miejsca najlepiej poświęcić minimum 3 godziny, lecz większość turystów spędza tam o wiele więcej czasu. Galeria posiada aż 45 sal, a także pomieszczenia z rysunkami oraz autoportretami. Na szczególną uwagę zasługują dzieła takich artystów jak Michał Anioł, Leonardo Da Vinci, Rafael, Rubens oraz Tycjan. W galerii możemy znaleźć wizerunki Jana III Sobieskiego, Zygmunta I, Zygmunta III, a także Stanisława Augusta Poniatowskiego. Natomiast wśród miniatur między innymi Henryka Walezego i Stefana Batorego. Bilet wstępu do Galerii Uffizi kosztuje 20 €. Możliwy jest także zakup biletu ulgowego w cenie 2€ i dotyczy to wszystkich obywateli UE w wieku 18-25 lat. Wstęp wolny obowiązuje dzieci poniżej 18 roku życia, przewodników, osób niepełnosprawnych, grup uczniowskich, studentów i nauczycieli akademickich oraz Członków Międzynarodowej Rady Muzeów. Bilety można także nabyć w cenie 4 € po wcześniejszej rezerwacji na stronie internetowej.

Santa Maria Novella

To kościół powstały w XIII wieku. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc we Florencji. Wyjątkowa architektura sprawia, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. W budowie kościoła zastosowano tympanon, rozetę, a także portal z herbami rodziny Rucellaich. W środku znajdują się liczne freski. Część z nich została wykonana przez Domenico Ghirlandaio i ukazują wydarzenia z życia Maryi oraz Jana Chrzciciela. Wiele dzieł, które z pewnością warto zobaczyć są autorstwa Tino di Camaino, Agnolo Bronzino oraz Benedetto da Maiano. To miejsce wyjątkowe ze względu na to, że została zapoczątkowana tam historia włoskiej sztuki. Kościół Santa Maria Novella znajduje się niedaleko dworca kolejowego. Bilety wstępu kosztują 7,5 €. Dla osób niepełnoletnich w wieku 11-18 lat opłata wynosi 5 €. Istnieje możliwość bezpłatnego wstępu i dotyczy dzieci do 11 roku życia, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, mieszkańcy gminy Florencja, a także członków zakonów oraz liderów grup.

Piazzale Michelangelo

Nie sposób nie wspomnieć o miejscu do którego każdy powinien wybrać się chociaż raz. To plac z którego można obserwować widok na całą Florencję. Wybudowano go w XIX wieku i jest poświęcony Michałowi Aniołowi. Został zaprojektowany przez architekta Giuseppe Poggi. Wstęp jest darmowy i można wybrać się tam o każdej porze. Najwięcej turystów przyjeżdża tam tuż przed zachodem słońca. Popularność tego miejsca sprawia, że jest jednym z najbardziej obleganych punktów widokowych we Florencji. Wyjątkowy krajobraz przyciąga w to miejsce turystów z całego świata. Aby się tam dostać można skorzystać z komunikacji miejskiej. Można także dojechać samochodem.

Bazylika San Lorenzo

To jedna z największych świątyń we Florencji. Zaprojektował ją Filippo Brunelleschi. Jest to miejsce pochówku ważnych członków rodziny Medyceuszy. Bazylika dzieli się na kilka części. Jedną z nich jest Biblioteka Laurenziana, która została zaprojektowana przez Michała Anioła i stanowi olbrzymi zbiór książek, a także manuskryptów. Kolejną część stanowi Nowa Zakrystia, która jest jednocześnie miejscem spoczynku Medyceuszy. Jej budowę zapoczątkował Michał Anioł, a ukończył Giorgio Vasari. Wyjątkowa architektura całej bazyliki oraz jej historia przyciągają nie tylko miłośników sztuki.

Galleria dell’Accademia

To muzeum założone w 1784 roku. Znajduje się tam wiele cennych dzieł i eksponatów. Między innymi rzeźba “Dawid” Michała Anioła, obraz “Madonna Morza” Botticellego oraz “Wenus i Kupidyn” Jacopa Pontormo. Muzeum posiada w swojej kolekcji dzieła artystów takich jak Rafael Santi, Paolo Uccello, Lorenzo Monaco oraz Andrea del Sarto. Cena biletu to 12€, bilet ulgowy przysługuje młodzieży w wieku 18-25 lat i kosztuje 2 €.

Co jeszcze zobaczyć? Pozostałe atrakcje we Florencji

Florencja to nie tylko miasto zabytków, bogatej architektury, sztuki i kultury. Dla osób lubiących przyrodę i zieleń szczególnie polecany jest ogród róż i irysów. Oprócz pięknych widoków na panoramę miasta można również podziwiać wyjątkową roślinność. Ogród irysów można odwiedzić w okresie ich rozkwitu czyli od kwietnia do maja. W ogrodzie róż znajdziemy około 400 ich odmian oraz 1200 innych gatunków roślin. Najlepiej odwiedzić to miejsce w okresie od maja do czerwca. Warto także odwiedzić Wille i Pałace Medyceuszy. To budowle, które powstały w okresie od XV a XVII wiekiem. Miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić jest targ Mercato Centrale, na którym można znaleźć regionalne sery z różnymi dodatkami, makarony, oliwki, mięsa, przyprawy oraz warzywa i owoce. Osoby chcące poznać bliżej lokalne produkty mogą wybrać się na degustacje win. Szczególnie polecanym miejscem jest Castello del Trebbio. Oddalony od Florencji o około 20 kilometrów obiekt, w którym produkuje się wina oraz oliwę z oliwek. Na miejscu jest także sklep, w którym można kupić sezonowe produkty takie jak na przykład dżem cynamonowy czy szafranowy.

Atrakcje dla dzieci

Florencja to miasto do którego warto udać się z dziećmi. W okolicach znajduje się mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dla całej rodziny. Niedaleko Pizy, a w odległości około 105 kilometrów od Florencji znajduje się Amusement Park Piccolo Mondo. Szereg atrakcji powoduje, że jest on jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Znajdziemy tam gokarty, zjeżdżalnie, baseny, kajaki, a nawet karaoke. Jest to miejsce idealne dla całej rodziny. Około 55 kilometrów od Florencji znajduje się miasto Pistoia, a w nim zoo z ponad 400 zwierzętami. Będzie to idealne miejsce na rodzinną wycieczkę. Znajdują się tam żółwie, słonie, lemury, węże, aligatory, wielbłądy, hipopotamy oraz wiele innych gatunków zwierząt. Bilet wstępu kosztuje 16 €. Bilet dla dorosłych powyżej 65 roku życia 15 €, a dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat 12 €. Około 135 kilometrów od Florencji znajduje się park rozrywki CavallinoMatto oferujący atrakcje dla dzieci i dorosłych. Bilety można kupić przez internet lub w na miejscu. Kupując bilet online cena wynosi 25€, natomiast w kasie 28 €. Wstęp dla dzieci o wzroście do 99 cm jest darmowy. A dla dzieci od 100 do 130 cm przy zakupie online kosztuje 18 €, a w kasie 19 €.

Dojazd do Florencji

Aby dostać się do Florencji możemy zdecydować się na lot samolotem, bądź dojazd samochodem. Brak lotów bezpośrednich powoduje, że najczęściej wybierane przez turystów lotnisko jest oddalone od Florencji o około 85 kilometrów i znajduje się w Pizie. Można tam polecieć z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, oraz Warszawy. Cena biletu dla jednej osoby w jedną stronę uzależniona jest od terminu wylotu. Poza sezonem można znaleźć je już od 87 złotych. Aby dostać się z lotniska do centrum Pizy trzeba dojechać tam autobusem, bądź taksówką. Można także wypożyczyć samochód. Z centrum Pizy do Florencji można dojechać autobusem lub pociągiem, a taka podróż trwa około 1-1,5 godziny. Do stolicy Toskanii można także dojechać samochodem. Trasa liczy około 1500 kilometrów. Aby dojechać do Florencji należy pamiętać o opłatach za autostrady, winiety oraz parkingi. Po drodze można zrobić kilka przystanków i odwiedzić między innymi Wiedeń, Brno i Bolonię. Można także udać się do innych miast nieco oddalonych od trasy, lecz na pewno wartych zobaczenia. Szczególnie będąc w okolicy warto udać się do Wenecji i Padwy.

Komunikacja miejska we Florencji

Florencja to miasto, w którym wszystkie zabytki położone są niedaleko siebie co ułatwia turystom zwiedzanie na piechotę. Jeżeli jednak chcemy dojechać dalej to najlepszym środkiem transportu będzie autobus, bądź tramwaj. Najlepszym środkiem komunikacji miejskiej jest autobus, który posiada blisko 100 linii, a porównaniu z tramwajem, który porusza się tylko na jednej trasie. Bilety można kupić w specjalnym automacie, kiosku czy sklepie. Są one podzielone są na strefy czasowe. Bilet na okres 70 minut kosztuje 1,20 €, na 24 godziny 5 €, a na 72 godziny 12 €.

Pogoda

Najcieplejszymi miesiącami we Florencji są czerwiec, lipiec i sierpień. W tym okresie średnia temperatura w dzień wynosi ponad 20°C. Najzimniejsze dni występują w grudniu, styczniu oraz lutym. Średnia temperatura w tych miesiącach to około 5°C. Jest to także okres najbardziej obfitych opadów deszczu. Chcąc uniknąć tłumów a jednocześnie cieszyć się słoneczną pogodą, najlepiej wybrać się w maju oraz wrześniu. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi powyżej 15°C.

Jedzenie

Kuchnia włoska jest szczególna. Nie bez powodu turyści tak licznie odwiedzają ten kraj i próbują lokalnych potraw. Każdy region posiada swoje specjały, które z pewnością trzeba poznać. Do lokalnych dań, z których słynie Toskania możemy zaliczyć między innymi pappardelle al cinghiale czyli makaron z dziczyzną oraz danie o nazwie panzanella, czyli nic innego jak sałatka, w której skład wchodzi czerstwy chleb namoczony w wodzie oraz dodatki takie jak na przykład cebula oraz oliwki. Kolejną potrawą jest ribollita czyli gęsta i sycąca zupa fasolowa, a także le cecina czyli placek z ciecierzycy, który kształtem przypomina pizzę. Lokalny przysmak to także pappa al pomodoro, czyli nic innego jak gęsta zupa pomidorowa, która jest serwowana zarówno na ciepło jak i na zimno. Dla fanów słodkości szczególnie polecane są cantuccini czyli ciasteczka migdałowe oraz castagnaccio czyli ciasto kasztanowe z rodzynkami, orzeszkami pinii i rozmarynem.

Noclegi

We Florencji można znaleźć sporo noclegów. Hotele i apartamenty oferują różne standardy oraz udogodnienia dla gości. Ceny uzależnione są także od lokalizacji. Szczególnie polecany przez turystów jest Hotel La Scaletta, który jest usytuowany między Mostem Złotników a pałacem Pitti. W pobliżu znajduje się dworzec kolejowy oraz galeria. Hotel oferuje gościom taras na dachu z widokiem na okolicę. Cena za jedną noc dla dwóch osób wynosi 558 zł. Kolejnym miejscem na który warto zwrócić uwagę jest Hotel Delle Nazioni. Znajduje się on w odległości 50 metrów od dworca kolejowego. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że jest on chętnie wybierany przez turystów. Cena za jedną noc wraz ze śniadaniem dla dwóch osób wynosi 315 zł. Dla zwolenników relaksu przy basenie idealnym miejscem będzie Hotel Glance In Florence, który znajduje się około 0,5 kilometra od centrum Florencji. Basen na dachu oraz dogodna lokalizacja, a także wyśmienite jedzenie sprawiają, że jest odpowiednim miejscem do odpoczynku. Szczególnie polecany jest także obiekt B&B Residenza Giotto, który znajduje się w zabytkowej dzielnicy Florencji. Cena za jedną noc dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 511 zł. Historyczny styl budynku oraz szereg udogodnień sprawiają, że jest chętnie wybierany przez turystów.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj