Trydent-Górna Adyga

Trydent – zwiedzanie i atrakcje. Co robić w Trydencie?

Położony na północnym wschodzie Włoch malowniczy Trydent jest miastem, na które silny wpływ wywarły dwie różne kultury. Burzliwa historia miasta jest widoczna w jego architekturze, ale też w społeczeństwie, a niezwykłe położenie przyciąga licznych turystów, nie tylko miłośników narciarstwa.

Przechadzając się ulicami Trydentu nietrudno jest zauważyć, że nie jest to typowe włoskie miasto. Owszem, jest tu wiele elementów charakterystycznych dla zabudowy wznoszonej przez Włochów, ale wyraźnie wybijają się tu silne wpływy germańskie. Nic w tym dziwnego, bowiem ziemie te do do końca I wojny światowej należały do Austriaków. Trydent jest częścią Włoch dopiero od 1918 roku i mimo intensywnych starań Włochów, by zaaranżować miasto po swojemu, nadal sprawia ono nieco eklektyczne wrażenie.

Miasto jest stolicą prowincji o tej samej nazwie. Region jest ważnym ośrodkiem sportów zimowych – co roku zjeżdżają się tu miłośnicy narciarstwa z całej Europy i świata, by skorzystać z dobrodziejstw tutejszych stoków i nasycić oczy pięknem Dolomitów. Pośród turystów zagranicznych dominują goście niemieckojęzyczni – przyciąga ich fakt, że niemiecki jest tu równie popularny jak włoski i stanowi dla wielu osób podstawowy język porozumiewania się w domu. Region przyciąga też wielu Polaków, którzy odwiedzają prowincję Trydent szczególnie w okresie ferii zimowych. Co zobaczyć będąc w samym Trydencie? Zobacz nasz przewodnik!

Atrakcje w Trydencie

Prowincja Trydent oferuje turyście masę atrakcji, związanych zwłaszcza z turystyką górską i sportami zimowymi. Sama stolica prowincji to z kolei przede wszystkim ciekawa architektura i nowoczesne obiekty edukacyjne. Miasto jest warte odwiedzenia zarówno zimą, jak i latem, oferując liczne muzea i zabytki, które zachwycają turystów przez cały rok.

Trento - miasto
Trento (fot. Renato Muolo unsplash.com)

Piazza Duomo

Najpopularniejszy plac w Trydencie stanowi początek dla większości turystycznych wycieczek po mieście. Plac będący centrum starego miasta jest otoczony zabytkową zabudową w stylu renesansowym, z elewacjami zdobionymi bogato freskami. Z placem sąsiaduje zbudowana w stylu romańskim katedra św. Wirgiliusza, wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku. Budowla jest słynna ze względu na to, że to właśnie tutaj w XVI wieku zostały ogłoszone postanowienia soboru trydenckiego.

Trento
Trento (fot. Elisaveta Bunduche unsplash.com)

Również przy Piazza Duomo zlokalizowane jest Trydenckie Muzeum Diecezjalne (Museo diocesano tridentino), mieszczące się w budynku Pallazzo Pretorio. W muzeum znajdują się liczne eksponaty z dziedziny kultury i sztuki, pochodzące z Trydentu. Ekspozycja muzeum zawiera dzieła sztuki z okresu pomiędzy XI a XIX wiekiem. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 7€.

Zamek Buonconsiglio

Do początku XIX wieku ten imponujący zamek był siedzibą książąt biskupów, obecnie jest miejscem, w którym można podziwiać liczne dzieła sztuki i eksponaty z dziedziny archeologii. Budowa zamku rozpoczęła się w XIII wieku i przez kilka stuleci konstrukcja była systematycznie rozbudowywana, przez co dzisiejsza forma tej budowli łączy w sobie różne style architektoniczne, spośród których dominują styl romański i barokowy. W skład zabudowań wchodzi również Torre Aquila – Orla Wieża zlokalizowana na południowym krańcu zamku. Wnętrze wieży jest bogato zdobione gotyckimi freskami.

Wokół zamku roztacza się malowniczy ogród, który jest miejscem relaksu dla turystów i lokalnych spacerowiczów. Sam zamek jest udostępniony do zwiedzania, organizowane są tu również różne imprezy i koncerty. Budowla jest usytuowana na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękna panorama na pobliskie góry.

Koszt biletu na zamek to 10€ dla osoby dorosłej, wstęp na wieżę kosztuje 2,5€. Osoby powyżej 65 roku życia płacą mniej, bo 8€ (konieczne okazanie dokumentu tożsamości). Preferencyjna cena biletu obowiązuje też młodzież w wieku od 15 do 26 lat – bilet dla turystów z tej grupy to koszt tylko 6€.

Muzeum Nauki MUSE

Ogromne, kilkupiętrowe muzeum znajduje się zaledwie kilometr spacerem od Piazza Duomo, przy brzegu rzeki Adyga. Ten imponujący, muzealny kompleks poświęcony jest technologii i nauce, a także naturze i zrównoważonemu rozwojowi. Każde piętro muzeum jest podporządkowane osobnej tematyce – znajdują się tu ekspozycje poświęcone pierwotnym ludziom, dinozaurom, jak również lodowcom. Obiekt jest bardzo nowoczesny, o nowatorskiej konstrukcji – pomiędzy poszczególnymi piętrami galerii jest prześwit, w którym zawieszone są rozmaite instalacje, prezentujące ciekawe eksponaty przyrodnicze. Przez wzgląd na swój innowacyjny charakter i masę oferowanych bodźców, muzeum jest doskonałym miejscem nie tylko dla dorosłych, ale również – a może przede wszystkim – dla dzieci.

Muzeum jest organizatorem licznych warsztatów i wydarzeń, a ich harmonogram zmienia się wraz z porami roku. Atutem miejsca są też interaktywne instalacje i atrakcje mające na celu pobudzenie wyobraźni odwiedzającego – jak chociażby tropikalna szklarnia, czy figury do złudzenia przypominające żywych ludzi.

Cena biletu wstępu do muzeum to 11€ dla osoby dorosłej. Taka sama cena obowiązuje dla rodzica z dzieckiem poniżej 18 roku życia. Więcej na oficjalnej stronie muzeum.

Le Gallerie

Będąc już przy rzece warto przejść mostem na drugą stronę, by w dzielnicy Piedicastello odwiedzić muzeum historii. Ale podobnie jak MUSE, nie jest to zwykłe muzeum. Trydent po raz kolejny zaskakuje turytów swoim niecodziennym i bardzo innowacyjnym podejściem do wystaw eksponatów. Tutejsze muzeum historii mieści się w dwóch nieczynnych tunelach drogowych, które użytkowane były do 2007 roku.

Dziś tunele pełnią rolę galerii wystawienniczych, poświęconych historii Trydentu i okolic. Na muzeum składają się tunel biały i czarny. W tym pierwszym organizowane są różne imprezy, a także wystawy czasowe. W drugim natomiast wystawione są stałe instalacje związane z regionem. Le Gallerie to łącznie 600 metrów historii miasta ubrane w nietuzinkową formę, jaka spodoba się nawet tym turystom, którzy na co dzień nie przepadają za historią.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.

Kolejka na Monte Bondone

Dla miłośników pięknych widoków nie lada gratką jest kolejka linowa, która łączy centrum Trydentu ze zboczem góry Monte Bondone. Stacja początkowa kolejki znajduje się za stacją kolejową na lewym brzegu Adygi, na wysokości 200m n.p.m., natomiast górna stacja zlokalizowana jest w wiosce Sardagna, na wysokości 600m n.p.m. W zaledwie 4 minuty kolejka linowa pokonuje 400m przewyższenia i ukazuje turystom prawdopodobnie najpiękniejszą panoramę, jaką można podziwiać w Trydencie.

Kolejka linowa jest czynna codziennie od 7.00 do 22.30. Warto jednak zaznaczyć, że nie kursuje ona w te dni, gdy wiatr jest szczególnie silny – wówczas na tej trasie jeździ autobus. Koszt biletu to 1-2€.

Giardino dei Ciucioi

Turyści dysponujący samochodem koniecznie powinni odwiedzić wiszące ogrody Giardino dei Ciucioi, znajdujące się w miejscowości Lavis, zaledwie 9 km od Trydentu. Zbudowany w 1850 roku ogród jest idealnym miejscem do romantycznych spacerów we dwójkę. Pełen bujnej roślinności i niezwykłych elementów architektonicznych ogród stanowi iście bajkowy obrazek. Wiszący ogród składa się z szeregu spiralnie zaprojektowanych tarasów, które wznoszą się aż do budynku zwanego Domem Ogrodnika. Giardino dei Ciucioi stanowi zderzenie architektonicznych stylów w roślinnej otoczce. Przed laty ogród był jedną z głównych atrakcji regionu, jednak w toku działań I wojny światowej i z powodu suszy w 1921 roku doznał poważnych zniszczeń. Współcześnie nadal trwają prace nad przywróceniem tego miejsca do stanu sprzed lat. Miejsce jest uświetnione przez liczne ciekawe zabudowania, takie jak niedokończony zamek, fasada neogotyckiego kościoła czy renesansowa loggia.

Obiekt jest czynny jedynie w weekendy od 13.30 do 16.30.

Trento Włochy
Trento (fot. Pietro De Grandi unsplash.com)

Dojazd. Jak dostać się do Trydentu?

Dojazd samochodem

Najprościej dostać się do Trydentu z Polski można za pomocą samochodu. Wielu turystów udających się na narty tak właśnie robi. Warto jednak zaznaczyć, że w mieście mogą występować problemy ze znalezieniem parkingu, zwłaszcza w sezonie. Dlatego rezerwując nocleg w Trydencie należy upewnić się, że obiekt udostępnia gościom również parking. Idealnie, gdy hotel znajduje się blisko centrum, wtedy większość atrakcji można zwiedzić bez konieczności użycia auta.

Lot samolotem

Zdecydowanie najszybciej i najtaniej do Trydentu dostać się można drogą lotniczą, choć nie bezpośrednio. Najlepiej obrać kurs na Mediolan-Bergamo – na tej trasie latają samoloty Ryanair. Przewoźnik oferuje bezpośrednie połączenie Bergamo z aż 5 miastami w Polsce – są to Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków i Gdańsk. Ceny biletów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, a w czasie licznych promocji organizowanych przez linie lotnicze osiągają wręcz symboliczne kwoty. Z lotniska Bergamo można udać się w dalszą podróż na pokładzie autobusu firmy Flixbus – połączenie jest z przesiadką w Weronie. Łącznie podróż z lotniska do Trydentu trwa ok. 5-6 godzin.

Pogoda w Trydencie

Ponieważ część prowincji Trydent zajmują tereny górskie, pogoda jest tu zależna w dużej mierze od wysokości danego terenu. W samym mieście jednak panuje łagodny, umiarkowany klimat, którego cechami są ciepłe lata i śnieżne zimy. Cechą charakterystyczną tego regionu jest częściowe zachmurzenie, występujące przez większą część roku. Przez niecałe pół roku – od maja do września – średnia dobowa temperatura utrzymuje się tu powyżej 10ºC. Opady deszczu są tu znaczne nawet w szczycie sezonu letniego – od wczesnej wiosny do późnej jesieni średnia opadów nie spada poniżej 100mm miesięcznie. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi tu ok. 18ºC.  Największe mrozy przypadają z kolei na styczeń i luty.

Kuchnia regionu. Co zjeść w Trydencie?

W trydenckiej kuchni, podobnie jak w architekturze, doskonale widać zderzenie wpływów włoskich i germańskich. Bardzo popularnym daniem w lokalnych restauracjach jest np. canederli, czyli kulki chlebowe o smaku wędzonej toskańskiej szynki, pancetty lub innej wędliny. W składzie canederli są jajka, ser i mleko, a całość podawana jest w aromatycznym bulionie. Nieco podobną potrawą, która również jest chętnie spożywana przez mieszkańców Trydentu są gnocchi, czyli włoskie kluski ziemniaczane. Podawane są z różnymi dodatkami i sosami.

Jedną z popularniejszych zup w prowincji Trydent jest zupa jęczmienna na wędzonej wieprzowinie, z dodatkiem warzyw. Pożywna potrawa świetnie rozgrzewa po szaleństwach na stoku. Regionalnym specjałem jest też gulasz tyrolski na wołowinie, z dużą ilością papryki. Mieszkańcy Trydentu podają go w połączeniu z polentą – sycącą potrawą na bazie mąki. Prócz wieprzowiny i wołowiny w prowincji Trydent popularna jest również dziczyzna. Ponadto region słynie z lokalnych serów i kiełbas, do najpopularniejszych gatunków sera należą tutaj Trentingrana i Vezzena. Dobrze jest skosztować lokalnych wyrobów, np. w formie przystawek. Ważnym elementem trydenckiej kuchni są oczywiście rodzime wina – do najpopularniejszych szczepów należą Nosiola i Marzemino. Będąc w trydenckiej restauracji warto zamówić sobie lampkę lokalnego wina do obiadu.

Noclegi w Trydencie

Trydent posiada bogatą bazę noclegową, na którą składają się przede wszystkim apartamenty i hotele. Ceny w sezonie letnim zaczynają się od ok. 55€ za noc w pokoju dwuosobowym z własną łazienką. Przy odrobinie szczęścia można znaleźć w podanej cenie obiekt o dobrym standardzie z lokalizacją w centrum starego miasta. Turyści zainteresowani pobytem w obiekcie klasy hotelowej z minimum czterema gwiazdkami muszą szykować się na wydatek rzędu co najmniej 95-100€ za dobę – tyle kosztuje pokój dwuosobowy z podwójnym łóżkiem i śniadaniem w cenie.

Podobnie ceny wyglądają w sezonie zimowym. Najwyraźniej jednak wielu turystów bookuje noclegi z bardzo dużym wyprzedzeniem – sprawdzając dostępność noclegów z datą ustawioną na początek grudnia można zauważyć, że dostępnych ofert jest mniej niż latem. Niemal rok przed grudniem 2022 popularny portal bookingowy wyświetla komunikat, że aż 80% obiektów w wybranym przedziale czasowym jest już niedostępnych. Chcąc uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny wynajmowanego obiektu, warto zatem zaplanować wyjazd do Trydentu na wiele miesięcy przez wyruszeniem w drogę.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj