Lombardia

Bergamo: zwiedzanie, zabytki i atrakcje. Co zobaczyć w 1 dzień?

Bergamo to niewielkie miasteczko w Lombardii – północnym regionie administracyjnym Włoch. Położone jest w niedalekiej odległości od popularnych turystycznych włoskich destynacji: jezior Garda, Como oraz Mediolanu. Samo w sobie Bergamo jest również ciekawe i warte zwiedzenia. Miasto słynie z nietuzinkowej architektury, pysznej kuchni oraz pięknych widoków. Warto się tu wybrać, zwłaszcza że dolecimy tu z wielu miast z Polski nawet za kilkadziesiąt zł. Bergamo będzie też doskonałym wyborem na 2-3 dniowy city break.

Miasto podzielone jest na dwie części: nowszą – Città Bassa oraz starszą – Città Alta. W każdej z nich znajdziemy coś ciekawego, jednak większość zabytków, które warto zobaczyć znajduje się na starym mieście, w Città Alta. Bergamo nie jest duże – już nawet jeden dzień wystarczy, aby zwiedzić większość opisywanych tu atrakcji. 

W średniowieczu Bergamo było siedzibą książąt lombardzkich, miastem bogatym, w którym przechowywano ogromne skarby. Funkcjonowało jako miasto niezależne, jeden z członków Ligi Lombardzkiej. W późniejszych wiekach należało do Republiki Weneckiej, Cisalpińskiej, Włoskiej, aby w 1815 roku stać się częścią Austrii. Bergamo częścią Włoch powróciło w XIX wieku. Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na północy Włoch.

Co zobaczyć i zwiedzić w Bergamo?

Bergamo oferuje masę atrakcji oraz miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w tym mieście. Poniższe miejsca warte uwagi oraz zabytki opisałem w kolejności ich zwiedzania. My poniższe zabytki i atrakcje w Bergamo zwiedziliśmy w 1 dzień. Zapraszam do lektury przewodnika po Bergamo!

Città Bassa

Naszą podróż po Bergamo zaczynamy w Città Bassa – nowocześniejszej części Bergamo, gdzie mieści się siedziba władz miasta i tętni biznesowe życie. Ruchliwe ulice i  nowoczesne budynki to cecha charakterystyczna tej dzielnicy Bergamo. My dojechaliśmy tutaj samochodem i zaparkowaliśmy niedaleko stacji kolejowej. Udaliśmy się główną ulicą Papa Giovanni XXIII w kierunku Porta Nuova oraz dolnej stacji kolejki. Zdecydowanie czuć tutaj klimat dużego miasta – ale takie właśnie jest Città Bassa.

Widok na stare miasto z Città Bassa w Bergamo
Widok na Città Alta z Città Bassa w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Porta Nuova

Porta Nuova to chyba największa atrakcja dolnego miasta w Bergamo i jednocześnie jego centralny punkt. Bramę tworzą dwa bliźniacze budynki zbudowane w 1837 roku z okazji przybycia do miasta władcy Ferdynanda I. Z tego miejsca wyłania się widok na starszą część Bergamo: Città Alta.

Porta Nuova w Bergamo
Porta Nuova w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Via XX Settembre

Po lewej stronie od Porta Nuova znajduje się główna część Città Bassa. Warto odwiedzić via XX Settembre i jej okolicę. My udaliśmy się tam w poszukiwaniu polecanej przez wielu znajomych knajpki na lunch (o której w dalszej części przewodnika). Miejsce przepełnione jest modnymi butikami i sklepami znanych marek.

via XX Settembre
Via XX Settembre w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Città Alta

Città Alta to starsza dzielnica Bergamo, położona na wzgórzu. To właśnie stare miasto jest największą atrakcją Bergamo i punktem obowiązkowym wycieczki. Znajdują się tu największe zabytki Bergamo. Dostać się tam można na 3 sposoby: pieszo, kolejką lub autobusem. My podróżowaliśmy z dwuletnią córką, więc wybraliśmy tę drugą opcję. Jeżeli podróżowalibyśmy bez dziecka, to zdecydowanie wybralibyśmy spacer schodami do Città Alta. Na końcu schodów znajduje się majestatyczna brama starego miasta: Porta San Giacomo. O samej bramie później, gdyż dotarliśmy tam na sam koniec naszego zwiedzania.

Funicolare Città Alta

Kontynuując spacer z Porta Nuova w stronę Città Alta po kilkunastu minutach dochodzimy do dolnej stacji kolejki: Funicolare Città Alta. Kolejka posiada dwa wagoniki i odjeżdża przez większość dnia co 8 minut. W środku może być gorąco, gdyż nie ma tam klimatyzacji. Sama podróż trwa dosłownie chwilę.

Pojedynczy bilet na kolejkę kosztuje 1,30€ i jest waży 75 minut od skasowania. Przejazd w dwie strony dla 2 osób kosztował nas 5,20€. Jeżeli jednak chcecie zwiedzić także wzgórze San Vigilio (co gorąco polecam), to bardziej opłaca się kupić turystyczny bilet 24 godzinny, który kosztuje 3,50€.

Funicolare Città Alta
Funicolare Città Alta (fot. viaitalia.pl)

Piazza Vecchia

Po opuszczeniu kolejki wychodzimy na niewielki plac Mercato delle Scarpe i kierujemy się do centralnej części Città Alta: Piazza Vecchia. Podążamy głównym traktem do tego miejsca – ulicą via Gombito. Klimat Bergamo robi się zupełnie inny.  To już nie ruchliwa ulica pełna samochodów,a a wąska i wybrukowana uliczka z wysokimi budynkami, charakterystycznymi dla typowego włoskiego krajobrazu małego miasteczka. Po ok. 300 metrach dochodzimy do Piazza Vecchia. To właśnie przy tym placu znajdują się najważniejsze zabytki Bergamo i starego miasta: Katedra, bazylika Santa Maria Maggiore, kaplica Cappella Colleoni oraz wieża miejska. Na placu znajduje się także kilka barów i restauracji. Ukojenie daje też cień Palazzo della Ragione, który oddziela Piazza Vecchia od placu katedralnego (Piazza Duomo).

Piazza Vecchia w Bergamo
Piazza Vecchia w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Katedra w Bergamo

Katedra w Bergamo
Katedra w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Najbardziej znaczącym zabytkiem przy Piazza Duomo jest budynek katedry. Katedra w Bergamo połączona jest ze wspomnianym już budynkiem Palazzo della Ragione. Pierwotnie na jej miejscu stał kościół pod wezwaniem św. Wincentego. Obecnie poświęcona jest św. Aleksandrowi – patronowi miasta. To właśnie okazała statua wznosi się na szczycie katedry. Katedra po raz pierwszy została przebudowana w XVII wieku, a ponowna jej przebudowa nastąpiła dwa wieki później. Z tego okresu pochodzi fasada, kopuła oraz wystrój wnętrza katedry.

Katedra czynna jest codziennie od 7:00 do 19:00.

Kopuła Katedry w Bergamo
Kopuła Katedry w Bergamo widziana z Wieży Miejskiej (fot. viaitalia.pl)

Bazylika Santa Maria Maggiore

Tuż obok katedry znajduje się bazylika Santa Maria Maggiore. Budowę bazyliki rozpoczęto w XII wieku, kiedy to mieszkańcy Bergamo zaczęli modlić się do Matki Boskiej, aby uchroniła ich przed zarazą, głodem oraz suszą. Budowę ukończono dopiero w XIV wieku. Co ciekawe, nie ma tam głównego wejścia – do bazyliki prowadzą 4 boczne wejścia. Z zewnątrz bazylika jest niepozorna, jednak jej środek robi ogromne wrażenie. Warto jest zapłacić za bilet wstępu i podziwiać ją od środka. Bazylika ta to jak dla mnie jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych, w jakich byłem.

Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo
Bazylika Santa Maria Maggiore (po lewej) i Cappella Colleoni
(po prawej) widziane z Wieży Miejskiej (fot. viaitalia.pl)

Bazylika otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:30 oraz 14:30-18:00, a także w weekendy od 9:00 do 18:00. Bilet wstępu kosztuje 3€.

Cappella Colleoni

Budynek, który pierwszy rzuca się w oczy przy Piazza Duomo to właśnie Cappella Colleoni, a nie katedra, jak mogłoby się wydawać. Przepiękna fasada z wielobarwnego marmuru to cecha charakterystyczna tego zabytku. Cappella Colleoni to datowana na XV wiek kaplica, która jest arcydziełem włoskiego renesansu.

Cappella Colleoni
Cappella Colleoni (fot. viaitalia.pl)

Cappella Colleoni otwarta jest dla zwiedzających codziennie od 9:00 do 12:30 oraz od 14:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny. Należy pamiętać o zakazie robienia zdjęć wewnątrz budynku.

Wieża Miejska (Campanone) – najlepszy punkt widokowy

Punkt obowiązkowy podczas wizyty w Bergamo. Tuż przy Piazza Vecchia znajduje się Campanone – wieża miejska z XII wieku, wysoka na ponad 50 metrów, z której rozpościera się niesamowity widok na Bergamo oraz wzgórze San Vigilio. W wieży zamontowana jest winda. Podczas naszej lipcowej wizyty nakazano nam wjechać windą na górę, a schodów użyć do zejścia. Prawdopodobnie chodziło o to, by nie blokować ruchu, gdyż Wieża Miejska w Bergamo to jedna z popularniejszych atrakcji miasta. 

Wieża Miejska w Bergamo
Wieża Miejska w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Na szczycie wieży zamontowana jest dzwonnica. Uwaga: dzwonnica działa i należy być przygotowanym na wybicie dzwona! To ważne zwłaszcza, jeśli zwiedzacie Campanone z małymi dziećmi. Dzwon ten jest największym dzwonem w całej Lombardii.

Dzwon na Wieży Miejskiej w Bergamo
Dzwon na Wieży Miejskiej w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Wieża Miejska w Bergamo czynna jest codziennie od 9:00 do 12:30 oraz od 14:00 do 18:00 [aktualizacja 2022 do weryfikacji: prawdopodobnie wieża jest nieczynna w poniedziałki]. Bilet wstępu kosztuje 5€. W budynku mieści się także muzeum, którego jednak nie zwiedziliśmy.

Wzgórze San Vigilio

Atrakcją, którą wiele osób pomija jest wzgórze San Vigilio, z przepiękną panoramą na otaczające tereny oraz samo Città Alta. Zdecydowanie warto jest się tam wybrać, tym bardziej, że na wzgórze dostać się można kolejką Funicolare S. Vigilio. Stacja kolejki znajduje się tuż za murami miasta Città Alta, 500 metrów od Piazza Vecchia w pobliżu kolejnej miejskiej bramy: Porta Sant’Alessandro. Stacja jest dobrze oznaczona – w Città Alta wystarczy podążać za znakami.

Widok na San Vigilio w Bergamo
Wzgórze San Vigilio widziane z Wieży Miejskiej (fot. viaitalia.pl)

Bilet jest dokładnie taki sam jak podczas podróży kolejką z Città Bassa do Città Alta. Jednorazowy wjazd kosztuje 1,3€, a bilet ważny jest 75 minut. Jeżeli planujemy dłuższe zwiedzanie i chcemy poruszać się obiema kolejkami, to dobrze jest kupić turystyczny bilet 24h, o którym pisałem wcześniej. 

Podróż kolejką jak poprzednio trwa tylko chwilkę. Po dojeździe warto udać się na punkt widokowy bezpośrednio przy górnej stacji kolejki San Vigilio. Punkt ten oznaczony jest na mapach Google jako “Belvedere della Funicolare”.

Città Alta w Bergamo
Città Alta w Bergamo widziane z punktu widokowego przy kolejce San Vigilio (fot. viaitalia.pl)

Na wzgórzu znajduje się zamek, a właściwie pozostałości po nim. Aby się tam dostać po wyjściu z kolejki należy kierować się na prawo wybrukowana drogą. W naszym przypadku nie było to łatwe – byliśmy z dziecięcym wózkiem samolotowym z filigranowymi kółkami. Do zwiedzania okolic zamku musieliśmy złożyć wózek, a córka podążała piechotą.

Torre Castello San Vigilio
Torre Castello San Vigilio i mury zamku (fot. viaitalia.pl)

Największa atrakcja tutaj to widoki. Znajduje się tu także niewielki park, fontanna oraz zabytkowa wieża Torre Castello San Vigilio. Wieżą można wejść na nasyp, na samą górę i podziwiać panoramę okolic Bergamo. Choć najlepszy widok na Bergamo i Città Alta jest właśnie zaraz przy stacji kolejki. Przy górnej stacji kolejki znajduje się też klimatyczna restauracja Baretto di San Vigilio.

Restauracja Baretto di San Vigilio
Restauracja Baretto di San Vigilio (fot. viaitalia.pl)

Mury Weneckie

Po powrocie ze wzgórza San Vigilio powoli kierowaliśmy się w stronę stacji kolejki Funicolare Città Alta, skąd przyjechaliśmy do starego miasta. Poniżej tej stacji są jednak dwie atrakcje, bez których zwiedzanie Bergamo nie byłoby kompletne. Jeżeli do starego miasta dotarliście pieszo schodami, to zapewne zwróciliście uwagę na potężne mury okalające Città Alta. To Mury Weneckie – XVI wieczne mury obronne, które chroniły mieszkańców Bergamo przed najazdami wrogów. Są doskonale zachowane. Ciągną się na odcinku ok. 5 km, a wzdłuż nich zbudowana jest przepiękna promenada, idealna do spacerów. 

Mury Weneckie w Bergamo
Mury Weneckie w Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Rozpościera się tu niesamowity widok na dolną część Bergamo: Città Bassa. Wieczorem Mury Weneckie zostają podświetlone i nabierają zupełnie innego wyglądu. Jest to jedna z atrakcji Bergamo, którą zdecydowanie warto odwiedzić.

Città Bassa w Bergamo
Città Bassa w Bergamo widziane z promenady przy Murach Weneckich (fot. viaitalia.pl)

Porta San Giacomo

Koniec pieszej drogi do starego miasta wieńczy Porta San Giacomo – jedna z czterech bram do Città Alta. A właściwie pięciu – źródła mówią o dodatkowej jednej tajnej bramie, która miała służyć do celów ewakuacyjnych. Brama św. Jakuba została wykonana z białego marmuru, a data jej powstania sięga XVI wieku. Jest to najbardziej okazała brama wjazdowa do miasta, przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego. Wraz z Murami Weneckimi tworzy niesamowitą konstrukcję. Widok na Bergamo z tego miejsca zapiera dech w piersiach.

Porta San Giacomo w Bergamo
Porta San Giacomo (fot. viaitalia.pl)

Co zobaczyć w okolicy Bergamo?

Jeżeli wybieracie się do Bergamo na dłużej i nie macie pomysłu co zwiedzić i zobaczyć poza samym miastem, to mam dla Was kilka propozycji. 

Bergamo to miasto leżące w pobliżu dwóch popularnych włoskich jezior: Como oraz Garda. Zdecydowanie warto jest je zobaczyć, gdyż moim zdaniem to jedne z najpiękniejszych włoskich jezior. Jeżeli chodzi o Como, to polecam wybrać się nad Lecco – dużą turystyczną miejscowość, która niejako stanowi bramę do jeziora Como. Dojedziecie tam samochodem w niecałą godzinę, lub pociągiem w 40 minut. Cena biletu to 3,70€. Jeżeli chcecie zwiedzić inne popularne miejscowości nad Como jak Bellagio, Varenna czy Menaggio, to polecam wybrać się tam jednym z promów, które regularnie kursują po Como. 

Nad Gardę najłatwiej dojechać jest do Desenzano del Garda – malowniczej miejscowości leżącej na południowym brzegu jeziora. W pobliżu znajduje się też kultowe miasteczko Sirmione z zamkiem na wodzie oraz starożytnymi rzymskimi ruinami. Podróż samochodem zajmie tam ponad godzinę. Można wybrać też pociąg: bilet kosztuje 6,80 lub 8€, a podróż trwa półtorej godziny.

Warto także rozważyć odwiedzenie pobliskich miejscowości. Mediolan, światowa stolica mody, znajduje się godzinę jazdy samochodem od Bergamo. Najłatwiej dojechać tam autobusem (który kursuje także z lotniska) lub pociągiem. Pociągi z Bergamo do Mediolanu kursują co godzinę, a podróż trwa 50 minut. Koszt biletu to 5,60€. Nieco dalej znajdują się inne popularne miejscowości turystyczne: Werona oraz Wenecja.

Jak dojechać do Bergamo?

Najłatwiej do Bergamo dolecieć samolotem. Tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air oferują połączenia do Bergamo z wielu miast z Polski. Są to Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Gdańsk, Poznań i Łódź. Bilety do Bergamo można kupić już za kilkadziesiąt zł i takie ceny nie są rzadkością. Dlatego też Bergamo jest popularnym celem turystycznym na tzw. city break. Jeżeli odpowiednio wcześnie zarezerwujecie nocleg, to wycieczka taka może być naprawdę tania.

Do Bergamo można także dojechać samochodem. My do Bergamo ostatnio dotarliśmy w taki właśnie sposób, podczas naszej podróży po północnych Włoszech. Bergamo leży w północnej części Włoch, a podróż z polski trwa kilkanaście godzin.

Komunikacja miejska w Bergamo

Bergamo nie jest dużym miasteczkiem, dzięki czemu do większości atrakcji można dotrzeć piechotą. Pomiędzy górną i dolną częścią miasta oraz na wzgórze San Vigilio kursuje miejska kolejka – funicolare. W Bergamo dobrze rozwinięta jest sieć autobusowa, za którą odpowiada przewoźnik ATB. 

Pojedynczy bilet na przejazd, który jest ważny 75 minut od skasowania kosztuje 1,30€ (taryfa A). Warto jest rozważyć zakup dziennego biletu turystycznego, który kosztuje 3,50€ (taryfa G) i obejmuje także kolejki (Funicolare). Jeżeli natomiast chcecie zakupić bilet 24h lub 72h wraz z transferem z/na lotnisko, wówczas bilet kosztuje odpowiednio 5€ i 7€. (Taryfa Q). Jest także możliwość zakupu pakietu biletów na 10 pojedynczych przejazdów. 

Więcej informacji o poszczególnych biletach i taryfach można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika ATB: https://www.atb.bergamo.it/it/viaggia-con-noi/biglietti/biglietti

Pogoda w Bergamo. Kiedy jechać?

Jeżeli planujemy zwiedzanie Bergamo w komfortowych warunkach, to proponuję unikać lipca i sierpnia. Są to miesiące z najwyższymi średnimi temperaturami. My ostatnim razem odwiedziliśmy Bergamo pod koniec lipca. Temperatura, jaka wtedy panowała przekraczała 30°, a upał dawał się we znaki. Na sierpień przypada także sezon urlopowy we Włoszech, można się więc spodziewać wtedy tłumu turystów. Najlepiej jest się tam udać, kiedy temperatury nie są tak wysokie, np. maju, czerwcu, wrześniu czy październiku. Wizyta w Bergamo zimą będzie także miała swój urok.

Kuchnia. Co zjeść w Bergamo?

Zarówno Bergamo jak i całe Włochy słyną z wyśmienitej kuchni, a zwłaszcza z makaronów. My na obiad wybraliśmy niesamowite miejsce polecanych przez kilku naszych przyjaciół, którzy regularnie je odwiedzają. To Miscusi, znajdujące się w Città Bassa, nieopodal opisywanej ulicy via XX Settembre. Polecam odwiedzić to miejsce przed lub po zwiedzaniu starego miasta. Jest tu spory wybór domowych makaronów w bardzo przystępnych cenach (średnio ok. 10€). Ja wybrałem Il Calabrese – przepyszny makaron z pikantną kiełbaską Nduja.

Zjeść dobrze można także w Città Alta. Jedno z najpopularniejszych i najbardziej klimatycznych miejsc na starym mieście to lokal Mimì – La Casa dei Sapori. Lokal ten znajduje się w połowie drogi pomiędzy Piazza Vecchia, a kolejką na wzgórze San Vigilio.

Nocleg w Bergamo

Noclegi w Bergamo nie są oszałamiająco drogie, w porównaniu z innymi popularnymi miejscowościami turystycznymi we Włoszech. Warto jednak nocleg zarezerwować z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeżeli wybieracie się do Bergamo w wakacje. Tańsza opcja to wybór noclegu w Città Bassa. Jeżeli jednak znajdziecie odpowiadający Wam nocleg w Città Alta, to zdecydowanie będzie to lepszy wybór. Poniżej zamieszczam mapę noclegów na portalu booking.com:

Booking.com

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Bergamo?

Jeśli chcesz zwiedzić miasto Bergamo, to warto przeznaczyć na to co najmniej jeden dzień. Miasto posiada wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych, więc warto zarezerwować trochę czasu, aby móc je wszystkie zobaczyć. Oprócz zwiedzania miasta, warto też zarezerwować trochę czasu na odpoczynek i zjedzenie w lokalnej restauracji lub kawiarni. W ten sposób będziesz mógł poczuć prawdziwy klimat Bergamo i doświadczyć tego, co najlepsze w tym mieście.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

2 komentarze

  1. Świetny poradnik. W tym roku udało nam się zwiedzić Bergamo w 1 dzień dzięki Waszemu przewodnikowi.

  2. Ja właśnie jade w maju, mam nadzieję, że to będzie idealny moment i trafi się na piękną, ale niezbyt gorącą pogodę! 😉

Skomentuj