Lombardia

Bergamo – zabytki, atrakcje – co zobaczyć w Bergamo?

Bergamo jest małym miasteczkiem w Lombardii, północnym regionie administracyjnym Włoch. Położone jest w niedużej odległości od miasta mody – Mediolanu i kultowego jeziora Como, a także zlokalizowane u południowych podnóży Alp. Z racji swojego położenia Bergamo podzielone jest na dwie części: część górną, starszą citta alta i dolną – nowocześniejszą citta bassa. W każdej z nich można znaleźć wspaniałą architekturę, smaczne jedzenie i moc atrakcji dla całej rodziny. Na poznanie atrakcji Bergamo warto poświęcić kilka dni. Zanim jednak zacznie się je oglądać z bliska, warto zagłębić się w historię tego niewielkiego miasteczka, przez wieki pełniło ono bowiem bardzo ważną rolę. W średniowieczu Bergamo było siedzibą książąt lombardzkich, miastem bogatym, w którym przechowywano ogromne skarby. Funkcjonowało jako miasto niezależne, jeden z członków Ligi Lombardzkiej. W późniejszych wiekach należało do Republiki Weneckiej, Cisalpińskiej, Włoskiej, aby w 1815 roku stać się częścią Austrii. Bergamo częścią Włoch powróciło w XIX wieku. Dziś jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na północy Italii. Do wycieczek do Bergamo zachęcają piękne zabytki, smaczne jedzenie, a także doskonałe połączenia lotnicze. Zobacz nasz przewodnik po Bergamo – zapraszamy do lektury!

Co zobaczyć w Bergamo? Atrakcje

Citta Alta

Citta Alta, czyli stare miasto to największa atrakcja Bergamo. To w tym regionie miasta mieszczą się jego najważniejsze zabytki.  Pochodzą one z okresu średniowiecza i renesansu. Stare miasto jest ciasną przestrzenią, z brukowanymi uliczkami i budynkami ciasno przyklejonymi do szczytu skały. Najlepszym sposobem, aby tam dotrzeć, jest kolejka linowa. Najlepiej jest wysiąść na Piazza Mercato delle Scarpe, skąd tylko kilka kroków dzieli od wąskiej brukowanej ulicy Via Gombito z wieżą patrycjuszy (Torre di Gombito) oraz kościołów San Michele al Pozzo Bianco i Sant’Andrea.

citta alta
Citta Alta w Bergamo (fot. Kaspars Upmanis unsplash.com)

Piazza Vecchia

Jedną z największych atrakcji Bergamo jest Piazza Vecchia. Mieści się on w historycznej części miasta i jest częstym punktem startowym wycieczek. Wokół placu znajduje się wiele pięknych budynków np. Campanone Torre Civica czy Palazzo della Ragione oraz Fontanna Contarini ozdobiona lwami. Oprócz tego nie brakuje tu klimatycznych kawiarni i dobrych restauracji.

Santa Maria Maggiore

Budowę Santa Maria Maggiore rozpoczęto w XII wieku, kiedy to mieszkańcy Bergamo zaczęli modlić się do Matki Boskiej, aby uchroniła ich przed zarazą panującą wtedy w Europie. Budowę ukończono dopiero w XIV wieku. Rozpoznać można ją po licznych dekoracjach oraz ogromnym, bogato zdobionym oknie. Charakterystycznym elementem Santa Maria Maggiore są także dwa ozdobne ganki, w których można dostrzec marmurowe łuki i posągi świętych. Warto też wspomnieć o kamiennych lwach strzegących wejścia – usytuowane są one pod pięknym gotyckim baldachimem. Wewnątrz znajdują się piękne renesansowe stalle, barokowe sztukaterie i XVI-wieczne gobeliny na ścianach naw bocznych i chóru. Na terenie bazyliki znajduje się też kilka wartych uwagi budynków m.in.:

  • Cappella Colleoni poświęcona Markowi, Janowi Chrzcicielowi i Bartłomiejowi. W środku znajdują się posągi tych trzech apostołów wraz z bogatą ikonografią religijną. Wyróżnia się wyjątkową fasadą, która zawiera szereg polichromowanych dekoracji utrzymanych w odcieniach kremu oraz różu. Zwieńczeniem kaplicy jest duża kopuła z sześciokątną iglicą. Cappella Colleoni uważana jest za najpiękniejszy budynek w Bergamo.
  • Baptysterium, jest to dziwna konstrukcja w kształcie ośmiokątnym. Pierwotnie mieściła się w Santa Maria Maggiore, później została rozebrana i ponownie złożona w miejscu, w którym obecnie stoi. Konstrukcje otaczają posągi przedstawiające cnoty: wiary, nadziei, miłosierdzia, męstwa, sprawiedliwości, roztropności, wstrzemięźliwości i cierpliwości.
bergamo bazylika
Bazylika Santa Maria Maggiore (fot. Fabio Sangregorio unsplash.com)

Cinta Muraria i bramy miasta

Stare miasto Bergamo otoczone jest niesamowitymi murami nazwanymi weneckimi.  Do dziś zachowało się wiele ich fragmentów, które obecnie stanowią niemałą atrakcję Bergamo. Zwiedzając miasto, warto wybrać się na spacer wzdłuż zabudowy obronnej lub zachód słońca, który z nich wygląda najładniej. Mury są konstrukcją pochodzącą z XV i XVI wieku. Obejmują 14 bastionów, 100 strzelnic, 4 bramy, 2 zbrojownie oraz podziemne przejścia i tunele. Mury weneckie otaczają miasto aż z trzech stron, a ich najbardziej imponujący fragment znajduje się na wschód od Porta San Giacomo, czyli najbardziej okazałej bramy wjazdowej do miasta. Wykonana jest ona z białego marmuru, z palisadą, ozdobnymi kolumnami. Konstrukcja powstała w XVI wieku. Przechodząc przez nią, można spojrzeć na nowe miasto.

Katedra Sant’Alessandro

Zbudowana w 1489 roku Katedra Sant’Alessandro pochwalić może się neoklasyczną fasadą i kopułą. W tym pięknym budynku obejrzeć można obrazy Tiepolo, Previtali i Moroniego oraz piękne barokowe stalle. Warto zajrzeć także do skarbca kościoła, gdzie przechowana jest Tiara beatyfikowanego papieża Jana XXIII, ozdobiona perłami, diamentami, rubinami i szmaragdami.

Museo Civico di Scienze Naturali

To miejsce odwiedzić powinien każdy miłośnik przyrody i historii starożytnej. W licznych salach budynku muzeum odnaleźć można rozbudowane zbiory artefaktów i eksponatów. W kolekcji znajdują się m.in. przedmioty pochodzące ze starożytnego Rzymu np. mozaiki, ceramika czy kamienne tablice z inskrypcjami. Wystawa obejmuje też kolekcje zabytkowej broni, monet, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku. Każdy eksponat jest dokładnie opisywany, dlatego można poznać jego dokładną historię. Na zwiedzających największe wrażenie robi duży zrekonstruowany mamut, który wita gości już u progu muzeum.

Muzeum Rocca

Położone w jednym z segmentów murów weneckich muzeum Rocca opowie o tym, jak powstawało Królestwo Włoch. W jego kolekcji odnaleźć można dokumenty i eksponaty dotyczące walki o niepodległość Italii. Będąc w Muzeum Rocco warto wspiąć się na szczyt murów, z których widać centrum nowoczesnego Bergamo. Atrakcją jest również znajdujący się przed nim park, gdzie można zaznać odpoczynku.

Museo Donizettiano

Museo Donizettiano to atrakcja, którą powinien odwiedzić każdy fan muzyki. Kryją się w nim pamiątki związane z kompozytorem Gaetano Donizettiego (1797-1848), który urodził się w Bergamo. Wartymi uwagi są nie tylko eksponaty, ale i sam pałac, w którym mieści się muzeum. Jest on pięknie ozdobiony freskami autorstwa Borrominiego. W Museo Donizettiano odbywają się liczne koncerty w stylu Liberty.

Castello di San Vigilio

Chcąc spojrzeć na Bergamo z góry warto udać się na jeden z punktów widokowych. Tym najczęściej polecanym jest Castello di San Vigilio. Zamek znajduje się na ufortyfikowanym wzgórzu i przez lata doświadczył wielu oblężeń i utarczek. Dziś stanowi jedną z głównych atrakcji Bergamo, a to dzięki temu, że rozpościerają się z niego piękne widoki na stare miasto i okolicę. Na uwagę zasługują też zamkowe ogrody, w których podziwiać można imponującą gamę roślin. Źródła podają, że znajduje się w nich ok. 12000 gatunków, podzielonych na trzy sekcje: alpejską, lombardzką i egzotyczną. Do zamku można dojść spacerem po stromej ścieżce lub skorzystać z kolejki linowej. Chcąc zwiedzać Bergamo poza utartym szlakiem, warto natomiast zarezerwować wycieczkę po podziemnym tunelu, który łączy Castello di San Vigilio z fortecą San Marco.

Stare rzymskie ulice

Historia Bergamo sprawia, że w mieście jest sporo historycznych pozostałości. Jedną z nich są wcześniej wspomniane mury weneckie, kolejną rzymskie drogi, którymi można spacerować. Brukowane ulice z czasów rzymskich znajdują się zaraz obok Torre del Gombito.

Akademia Carrara

Akademia Carrara zachwyca z zewnątrz, jak i wewnątrz. Jej piękna budowla skrywa interesującą kolekcję sztuki, na którą składa się ponad 1500 obrazów i 130 rzeźb. Akademia zgromadziła przede wszystkim dzieła włoskich artystów m.in. Lorenzo Lotto, Biovanni Bellini, Titan, Paolo Veronsese i Sandro Botticelli. Głównie w zbiorach Akademii Carrara dominuje sztuka późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

Campanone

Campanone znana również jako Wieża Obywatelska została wybudowana między XI a XII wiekiem. Liczy sobie 56 metrów wysokości i oferuje panoramiczny widok na całe miasto – jego starą i nową część Na wieży zamontowany jest również jeden z największych dzwonów Lombardii. Dzwoni on codziennie o 22.00 i przypomina mieszkańcom o zamknięciu bram miejskich. Na Campanone można wejść, uiszczając w kasie drobną opłatę. Aby dotrzeć na jej czubek, trzeba pokonać 230 schodów, można też zdecydować się na nieco łatwiejszy sposób i skorzystać z windy.

Torre del Gombito

Górne, stare miasto pełne jest wież i wieżyczek, a tą najokazalszą jest Torre del Gombito. Została zbudowana w XIII wieku na znak potęgi wojskowej miasta. Wznosi na ponad 50 metrów i jest otwarta dla zwiedzających. Aby do niej wejść, trzeba jednak wcześniej dokonać rezerwacji. Bilet jest bezpłatny. Na szczyt wieży wchodzi się po 263 stopniach. Wysiłek wynagradzają jednak widoki. Panorama miasta z Torre del Gombito jest jedną z najpiękniejszych.

Atrakcje Citta Bassa, czyli dolnego miasta

Atrakcje Bergamo zlokalizowane są nie tylko w starym mieście, ale i w jego nowoczesnej, dolnej części. Za tą główną i najważniejszą uważa się Plac Matteottiego. Obejmuje on ogromną powierzchnię, na której znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków m.in. Torre dei Caduti, Teatro Gaetano Donizetti i Chiostro di Santa Maria. Na placu zlokalizowane są również dwa pomniki: Monumento a Vittorio Emanuele II i Monumento Al Partigiano. Z racji tego, że znaczna część powierzchni placu jest zacieniona, jest to świetne miejsce na odpoczynek po całodziennym zwiedzaniu. W nabraniu sił pomogą także liczne restauracje, sklepy i kawiarnie, które znajdują się przy Placu Matteottiego.

W nowym, dolnym mieście warto wybrać się do Porta Nuova, czyli Wieży Poległych. Została ona zbudowana ku pamięci poległych w czasie I wojny światowej. W wieży mieści się sześciopiętrowe muzeum, które pozwala zapoznać się z historią dolnej części Bergamo. Na samej górze mieści się też taras z widokiem na nowoczesną część miasta.

Atrakcją dolnego miasta jest również ulica Via XX Settembre – jedna z centralnych arterii miasta. Słynnie ona z kilku sklepów topowych marek. Znajdują się tu butiki Zara, Mango, Pandora, Swatch, Swarowski. Falconeri i wiele, wiele innych. Wielu turystów na Via XX Settembre wybiera się więc na zakupy, aby poznać włoski styl i szyk z bliska.

Co zobaczyć w okolicy Bergamo?

Bergamo jest miastem niezwykle ciekawie położonym. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się połączyć wakacje w nim z odwiedzeniem pobliskich atrakcji. Największe stanowią dwa jeziora, pomiędzy którymi ulokowane jest Bergamo – Garda oraz Como. To pierwsze słynie z doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych zwłaszcza żeglarstwa i windsurfingu, a także kusi znajdującymi się w pobliżu miasteczkami np. romantyczną Weroną i Bresci. Wartymi odwiedzenia miasteczkami jest też Crespi d’Adda, Castello di Malpaga, San Pellegrino – gdzie dostępne są odkryte baseny termalne. Jezioro Como to jest natomiast niezwykle malownicze i otoczone pięknymi miasteczkami, w których na własne oczy można zobaczyć, co oznacza włoskie dolce vita.

Wiele osób wyjazd do Bergamo łączy też z odwiedzeniem Mediolanu. Do światowej stolicy mody z Bergamo można dojechać pociągiem – przejazd trwa ok. 50 minut, a pociągi startują z dworca głównego i odjeżdżają co godzinę. Równie krótka podróż czeka na tych, którzy chcą odwiedzić Wenecję lub Weronę. Jako inne ciekawe wycieczki z Bergamo wymienić można:

Bergamo
Bergamo (fot. Mattia Bericchia unsplash.com)

Atrakcje dla dzieci w Bergamo

Z najmłodszymi podróżnikami warto wybrać się do znajdującego się na obrzeżach Bergamo Parku Faunistyce Park Le Cornelle. Liczy sobie ponad 100 000 metrów kwadratowych powierzchni i jest ZOO z elementami parku rozrywki. Oglądać można w nim zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Pomiędzy wysokimi trawami, drzewami, strumieniami i wodospadami dostrzec można swobodnie biegające wielkie koty, a w parku Savannah można oglądać zebry, nosorożce, żyrafy, słonie, lamparty, gigantyczne żółwie i ptaki tropikalne. Na terenie parku znajduje się też akwarium z delfinami.

Podróżując z dziećmi do Bergamo warto również przejechać się zabytkową kolejką linową, która kursuje z dolnego miasta do górnego. Przejażdżka jest nie tylko ciekawym przeżyciem, ale też najwygodniejszym środkiem transportu w mieście. W jej trakcie przejeżdża się przez tunele i powoli wspina na wzgórza starego miasta, przejeżdżając przez starożytne weneckie mury. W czasie jazdy można cieszyć się wspaniałą panoramą Bergamo.

Jak dojechać do Bergamo?

Z racji tego, że Bergamo położone jest na północy Włoch, podróż samochodem z Polski nie stanowi większego problemu. Z centrum kraju podróż trwa 15 godzin, jeszcze krótsza jest z południowych województw.

Bergamo
Bergamo (fot. Mattia Bericchia unsplash.com)

Do Bergamo z Polski można również wygodnie i tanio dolecieć.  Lotnisko Mediolan-Bergamo (Orio al Serio) obsługuje wiele lotów, głównie obsługiwanych przez tanich przewoźników, łączących Bergamo z wieloma miastami z całej Europie. Z Polski bezpośrednie loty realizowane są m.in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic, Poznania. Podróż w jedną stronę trwa ok. 2 godziny, a bilety kupić można nawet za 40 złotych.

Komunikacja miejska w Bergamo

Bergamo nie jest dużym miasteczkiem, dzięki czemu do większości atrakcji można dotrzeć piechotą. Pomiędzy górną i dolną częścią miasta najlepiej przemieszczać się kolejką linową – funicolare. Osoby, które nie przepadają za długimi spacerami, do atrakcji Bergamo dotrą miejskimi autobusami. Aby nimi podróżować, należy zakupić bilet – dostępne są te krótkoterminowe oraz 24 i 72-godzinne. Cena uzależniona jest od ilości stref, w jakich będzie się poruszać. Najtańsze jedno strefowe kosztują 1.3€, najdroższe 5 strefowe i więcej 2.7€. Korzystając z autobusów, warto wiedzieć, że nie zatrzymują się one na wszystkich przystankach – chęć wyjścia należy zasygnalizować, naciskając niebieski przycisk, autobus na przystanku zatrzymuje się natomiast na machnięcie ręki. W poruszaniu się po Bergamo komunikacją przydatna będzie aplikacja na telefon ATB Mobile, w której można zaplanować swoją podróż.

Pogoda w Bergamo. Kiedy jechać?

Bergamo to popularny cel podróży wielu Europejczyków. Chętnie przyjeżdżają tu na city break, a także na dłuższe wakacje. Atrakcje Bergamo najchętniej poznają w maju, czerwcu i marcu – te miesiące to wysoki sezon w Lombardii. W maju i czerwcu pogoda sprzyja poznawaniu zabytków, natomiast marzec to idealny miesiąc na wyprawy na narty we włoskie Alpy. Chcąc uniknąć tłumów, warto omijać te okresy. Ze względu na pogodę odradza się natomiast wizyty w Bergamo w lipcu i sierpniu – temperatury wtedy są bardzo wysokie. Pod względem pogody najlepiej do Lombardii wybrać się w kwietniu, wrześniu i październiku. Podróżując zimą (między grudniem a marcem), należy spodziewać się bardzo złej pogody. Temperatury spadają wtedy do ok. 0 stopnia Celsjusza. Z obfitymi deszczami należy się natomiast liczyć w maju, czerwcu, lipcu oraz sierpniu.

Bergamo
Bergamo (fot. Max Nayman unsplash.com)

Co zjeść w Bergamo? Kuchnia

Do Włoch podróżujemy nie tylko, aby podziwiać piękne zabytki, ale także dla wyśmienitej kuchni. Tej nie zabraknie i w Bergamo. Tak jak w pozostałych włoskich regionach jej podstawą będzie makaron. W miasteczku przede wszystkim warto zjeść ten o nazwie casoncelli. Jest to nadziewany makaron z sosem pancetta i maślanym oraz szałwią. Nadzienie wykonane jest z bułki tartej, jaj, mięsa mielonego i parmezanu. Będąc w Bergamo obowiązkowo trzeba też spróbować polenty, która przyrządzana jest jak prawdziwe dzieło sztuki. W tym regionie Włoch jest ona słodka i kremowa. Jeśli posmakuje ci jej smak, koniecznie na deser zamów ciasto z polenty. Alternatywą dla niego będzie M’Oro stworzony na cześć weneckich murów otaczających starą część miasta. Składa się on z czekolady, orzechów laskowych, pasty migdałowej. Inną deserową propozycją Bergamo są lody o smaku stracciatella – powstały one właśnie w tym mieście. Nie zapomnij jednak zostawić sobie trochę miejsca na degustację serów z Bergamo. W tym mieście wytwarzanych jest aż dziewięć chronionych rodzajów sera.

Przysmaki, które spróbujesz w Bergamo popić możesz najpopularniejszą marką wody San Pellegrino. Źródła tej wody znajdują się na obrzeżach miasta. Oprócz kultowej wody warto też spróbować klasycznego włoskiego espresso oraz win z regionu Lombardii.

Noclegi w Bergamo

Wygodne noclegi w atrakcyjnych cenach odnaleźć można zarówno w górnym, jak i dolnym mieście. Obydwie części Bergamo połączone są ze sobą często kursującą kolejką linową, dlatego bez względu, gdzie się przenocuje, do największych atrakcji będzie miało się przysłowiowy rzut beretem. Do wyboru masz hotele, hostele oraz prywatne apartamenty. Noclegi dostępne są w różnych cenach, stąd też każdy znajdzie coś na swoją kieszeń. Łóżka w pokojach wieloosobowych można zarezerwować już za 20 złotych, apartamenty i pokoje hotelowe od ok. 200 złotych za noc. Musisz jednak pamiętać, że im bliżej centrum tym ceny są wyższe. Na ich wysokość wpływa też czas, w jakim chcesz odwiedzić Bergamo.

Poniżej aktualna lista noclegów w Bergamo na booking.com:

Booking.com

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj