Lombardia

Mediolan – atrakcje, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik po Mediolanie

Mimo że nie jest stolicą Włoch, Mediolan pod wieloma względami sprawia takie wrażenie. Jest centrum wielu ważnych dziedzin życia – stanowi ośrodek włoskiej finansjery, kultury i sportu, a także europejską stolicę mody. Jak zaplanować podroż do Mediolanu i co warto w nim zobaczyć?

Mediolan zdecydowanie nie jest jednym z tych miast, które można polecić na weekendowe zwiedzanie. Atrakcji jest tu po prostu zbyt wiele, by w 2 dni zobaczyć choćby ich mały promil, a po takim pobycie turysta opuszczałby to miasto odczuwając duży niedosyt. W stolicy Lombardii warto spędzić przynajmniej tydzień, by zaznać choć trochę tego niezwykłego klimatu i zanurzyć się w atmosferę mediolańskich uliczek, uroczych knajpek i monumentalnych zabytków.

Mediolan jest drugim największym ośrodkiem miejskim we Włoszech, zaraz po Rzymie – liczba mieszkańców wynosi 1,3 miliona, a wielokrotność tej liczby stanowią turyści, którzy co roku odwiedzają miasto w poszukiwaniu zjawiskowej architektury i kulturalnych doznań. W mieście znajduje się kilkadziesiąt muzeów na światowym poziomie i przynajmniej tyle samo zabytkowych obiektów sakralnych z ciekawą historią.

Miasto jednak cały czas stawia na rozwój – nie chce być kojarzone wyłącznie z pomnikami minionych czasów, dlatego wiele z tutejszych atrakcji ma jak najbardziej współczesny charakter i jest prawdziwą gratką nawet dla osób, które nie interesują się historią. Przedstawiamy przewodnik po Mediolanie!

Mediolan – atrakcje turystyczne

Stolica Lombardi jest podzielona na 9 dzielnic (municipio), z których najważniejszą jest oczywiście centrum historyczne. To od niego warto rozpocząć wycieczkę po Mediolanie, którą najlepiej zainaugurować wcześnie rano, bo obiektów do odwiedzenia jest naprawdę wiele.

Katedra i Piazza Duomo

Główny plac miejski jest dobrym punktem do rozpoczęcia wycieczki, ponieważ w promieniu kilkuset metrów od niego znajduje się wiele najpopularniejszych mediolańskich atrakcji. Bezpośrednio przy placu znajduje się monumentalna, gotycka katedra Duomo di Milano, będąca jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Budowa katedry rozpoczęła się w drugiej połowie XIV wieku, a skończyła w czasach napoleońskich. To właśnie w tej katedrze Napoleon został w 1805 roku koronowany na króla Włoch.

Katedra w Mediolanie
Katedra w Mediolanie (fot. Ouael Ben Salah unsplash.com)

Z zewnątrz turystów zachwyca najbardziej marmurowa fasada budynku, z misternie rzeźbionymi detalami. Wnętrze katedry można zwiedzać, a punktem kulminacyjnym tej wycieczki jest wejście na dach budowli, skąd roztacza się niesamowita panorama na miasto. Koszt wstępu do katedry to 5€, a bilety można kupić online.

Zaraz obok mediolańskiej katedry znajduje się Palazzo Reale Milano – pałac królewski, utrzymany w stylu neoklasycystycznym, który przez stulecia był siedzibą władz miasta. Ten zabytkowy pałac ucierpiał wskutek działań wojennych drugiej wojny światowej – odrestaurowano go całkiem niedawno, bo na początku tego stulecia. Obecnie obiekt pełni funkcję muzealną, odbywają się tu wystawy dzieł sztuki. Pałac czynny jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-19.30, z wyjątkiem czwartków, gdy drzwi muzeum są zamykane dla zwiedzających dopiero o 22.30.

piazza duomo mediolan
Piazza Duomo w Mediolanie (fot. Alexandr Hovhannisyan unsplash.com)

La Scala

Zaledwie 350 metrów od Piazza Duomo znajduje się La Scala, czyli najsłynniejsza mediolańska opera, będąca w stanie pomieścić 3600 osób. Jest to jeden z najważniejszych tego typu obiektów na świecie, w którym przez stulecia występowały największe sławy operowe globu. Budynek powstał w XVIII wieku, a na początku obecnego stulecia został poddany gruntownej renowacji, która kosztowała miasto ponad 61 milionów €. Efektem tych prac powstała 38-metrowa wieża, a także eliptyczna dobudówka. Na terenie obiektu prócz sceny operowej funkcjonuje muzeum. Można wykupić zwiedzanie z przewodnikiem – w programie jest m.in. wizyta w lożach (w tym loży królewskiej), foyer, a także za kulisami, gdzie można zobaczyć zmechanizowany system, który wprawia scenę w ruch.

Zwiedzanie odbywa się codziennie od poniedziałku do niedzieli – dla turystów anglojęzycznych rozpoczyna się o godzinie 16.00 i trwa 45 minut. Cena biletu wstępu nie jest niska – wynosi aż 25€, a maksymalna liczba zwiedzających to 20 osób. Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie.

Gallerie d’Italia

Nieopodal opery można znaleźć kolejny ciekawy obiekt, jakim jest muzeum sztuki włoskiej z okresu XIX i XX wieku. Odbywają się w nim liczne wystawy czasowe, ale muzeum posiada też bogatą kolekcję dzieł sztuki wystawianych w trybie bezterminowym. Dziełem sztuki jest już sam budynek, przestronne wnętrze ze zdobioną posadzką i witrażowym sufitem zachwyca turystów i stwarza podniosłą atmosferę do artystycznej kontemplacji.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 9.30-19.30. Koszt biletu wstępu to 8-10€.

Palazzo Marino

Tuż obok włoskiej galerii znajduje się Palazzo Marino – pałac wybudowany w XVI wieku, który począwszy od XVIII wieku pełnił funkcję ratusza miasta. Obecnie znajdują się tam biura burmistrza oraz innych, ważnych urzędników Mediolanu. Pałac posiada kilka ciekawych sal, spośród których wyróżnia się sala zegarowa, z pięknie zdobionym sufitem i antycznym zegarem nad drzwiami wejściowymi. Ściany sali zegarowej zdobią obrazy, warta uwagi jest też piękna marmurowa podłoga.

Po obiekcie odbywają się wycieczki z przewodnikiem – część z nich jest darmowa. Bezpłatną wycieczkę można odbyć we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 9.30, 10.30, 11.30, 14.00 i 15.00. Dostępne jest tłumaczenie audio w kilku językach, m.in. angielskim i niemieckim, polskiego nie ma na tej liście.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galeria Wiktora Emanuela II to zabytkowa budowla z XIX wieku, obecnie mieści się w niej słynny pasaż handlowy, w którym swoje sklepy mają najbardziej luksusowe marki odzieżowe. Są tu również znane knajpki, gdzie można posilić się po udanych zakupach. Wnętrze galerii robi niesamowite wrażenie – łukowaty dach i przeszklone arkady są znakiem rozpoznawczym budynku. Bogato zdobione elewacje z licznymi płaskorzeźbami podkreślają luksusowy charakter tego miejsca. Galeria jest jednym z ważniejszych punktów orientacyjnych w Mediolanie i odwiedza ją co roku masa turystów, w tym wiele gwiazd światowego formatu.

Obiekt jest czynny całodobowo.

Galleria Vittorio Emanuele II
Galleria Vittorio Emanuele II w Mediolanie (fot. Ouael Ben Salah unsplash.com)

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

To niezwykłe muzeum mieści się w budynku dawnego klasztoru i jest poświęcone historii nauki i technologii, zaczynając od wynalazków pierwszych naukowców, na współczesnych pracach skończywszy. Atrakcją, dla której tak wiele osób z całego świata lgnie do tego muzeum, jest galeria poświęcona wynalazkom Leonarda da Vinci, gdzie znaleźć można odtworzone na podstawie jego rysunków działające maszyny. Wśród eksponatów muzeum można znaleźć ponadto liczne urządzenia, które stanowią historyczną dokumentację prac Galileusza, Newtona i Volty, głównie z dziedziny fizyki i szeroko pojętego transportu.

W muzeum prezentowanych jest łącznie ponad 15 000 rozmaitych eksponatów, które składają się na obraz włoskiej nauki i technologii. Miejsce to uświadamia, jak wielki był wkład Włochów w rozwój ludzkości i jak duży wpływ wywarli oni na świat, w którym współcześnie żyjemy.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli. W dni powszednie godziny otwarcia to 9.30-17.00, a w weekendy 9.30-18.30. Koszt biletu wstępu to 7-10€. Koszt wycieczki z przewodnikiem to ok. 20€ za osobę.

Naviglio Grande

Atrakcje Mediolanu to nie tylko ścisłe centrum historyczne, ale również urozmaicenia dla imprezowiczów. Jednym z bardziej tętniących życiem rejonów miasta są okolice kanału Naviglio Grande, wzdłuż którego znajduje się masa fajnych knajpek i klubów muzycznych. W dzień warto odwiedzić to miejsce na spokojne zwiedzanie i lokalny posiłek, wieczorem ściągają tu tłumy łaknące imprezowej atmosfery.

Naviglio Grande (Mediolan)
Naviglio Grande (fot. Szymon Fischer unsplash.com)

Okolica jest bardzo malownicza, XIII-wieczny kanał Naviglio jest jednym z nielicznych mediolańskich kanałów, przez które w dalszym ciągu płynie woda. Przepływające tędy łódki i mnogość restauracji na nabrzeżu powoduje, że miejsce to kojarzy się z Wenecją. Kanał jest zlokalizowany zaledwie 2 km od katedry Il Duomo, można tu się zatem dostać pieszo w ramach zwiedzania miasta lub podjechać komunikacja miejską, która na tej trasie kursuje co kilka minut.

Bosco Verticale

W Mediolanie możemy znaleźć również nowoczesne cuda architektury, których sława obiegła świat. Tak jest w przypadku Bosco Verticale, czyli dwóch wieżowców mieszkalnych w dzielnicy Porta Nuova, których nazwę można przetłumaczyć na język polski jako „wertykalny las”. Nazwa trafnie oddaje charakter tych budynków, ponieważ są one porośnięte roślinnością, a głównie drzewami, których łącznie jest tu prawie 1000!

Bosco Verticale
Bosco Verticale (fot. Daniel Seßler unsplash.com)

Wieżowce zostały oddane do użytku w 2014 roku i od tego czasu są jednym z bardziej rozpoznawalnych punktów na mapie turystycznej Mediolanu, mimo że nie są stricte atrakcją turystyczną, a po prostu budynkami mieszkalnymi. Wyższa wieża ma 111m, a mniejsza 76m, otrzymały one wiele prestiżowych nagród i stanowią jeden z bardziej spektakularnych przykładów wkomponowania zieleni w przestrzeń miejską.

Jak dojechać do Mediolanu?

Mediolan jest jednym z tych europejskich miast, które mają z Polską naprawdę dobre i tanie połączenie. Linie lotnicze Ryanair oferują bezpośrednie połączenie z lotniskiem Mediolan-Bergamo, z Polski można polecieć w tym kierunku z aż 5 miejscowości: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Katowic i Poznania. Koszt biletu w jedną stronę to na ogół tylko kilkadziesiąt złotych.

Wizzair nie pozostaje w tyle, bowiem jego samoloty również latają do Bergamo, a większość połączeń z Polski pokrywa się z konkurencyjnymi liniami. Maszyny węgierskiego przewoźnika latają bowiem z Warszawy, Krakowa, Katowic i Gdańska. Ceny biletów są podobne jak u konkurencji.

Istotne jest, że lotnisko Bergamo znajduje się ok. 50 km od Mediolanu, więc do miasta trzeba dojechać – np. na pokładzie busa. Na tej popularnej trasie kursuje kilku prywatnych przewoźników, a odjazdy odbywają się częściej niż co godzinę. Autobusy parkują pod halą przylotów, a bilet do Mediolanu to koszt ok. 5€. Końcowym przystankiem autobusu jest Stazione Centrale, miejsce zlokalizowane ok. 3 km od mediolańskiej katedry.

Pogoda w Mediolanie

Pogoda w Mediolanie charakteryzuje się ciepłą, wilgotną porą letnią i chłodnymi, mglistymi zimami. W tutejszym klimacie wyraźnie wyodrębnione są cztery pory roku, choć nadal jest tu cieplej niż w Polsce. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, z maksymalną średnią temperaturą dzienną oscylującą wokół 30 stopni Celsjusza. Letnie noce też są bardzo ciepłe – średnia temperatura wynosi wówczas prawie 20 stopni. Najzimniejsze są grudzień i styczeń, gdy w ciągu dnia temperatura wynosi ok. 6-7 stopni, a w nocy zdarzają się przymrozki.

Jeśli chodzi o średnie miesięczne opady w Mediolanie, najwięcej jest ich w październiku – średnia opadów dla tego miesiąca wynosi 125mm. Co ciekawe, najbardziej suchym miesiącem w roku jest luty – średnia opadów to wówczas jedynie 48mm, mniej nawet niż w środku lata. Dobrym miesiącem na przyjazd do Mediolanu jest czerwiec – miasto jest jeszcze przed szczytem sezonu i największą falą upałów, miesiąc ten cechuje się też niewielką sumą opadów.

Kuchnia. Co zjeść?

Jedną z najstarszych mediolańskich potraw jest Cotoletta alla Milanese – pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII wieku. Można powiedzieć, że ta potrawa jest dla Włochów tym, czym dla Polaków jest kotlet schabowy. Istotnie, cotoletta to cienki kotlet cielęcy panierowany w jajku i bułce, przyrządzany na patelni, najlepiej na maśle klarowanym. Prawa do autorstwa tej potrawy roszczą sobie od lat Austriacy, których kuchnia słynie z wyśmienitych sznycli. Panuje jednak przekonanie, że przepis na cotolettę udało im się zdobyć wieki temu, podczas okupowania Lombardii.

Kolejną tradycyjną potrawą z miasta jest Risotto alla Milanese, czyli aromatyczne risotto na zrumienionej cebuli, bulionie wołowym i białym winie. Popularnymi dodatkami do tej potrawy są drobno starty parmezan i masło, a także odrobina szafranu, który uchodzi za najdroższą przyprawę świata. Istnieje przypuszczenie, że korzenie tej potrawy sięgają aż XVI wieku i są wynikiem eksperymentu kulinarnego przeprowadzonego przez mediolańskiego malarza.

Lokalnym przysmakiem jest także Cassöeula, czyli potrawa na bazie mięsa wieprzowego z dodatkiem kapusty. Wśród składników znajdują się też m.in. przecier pomidorowy, cebula i marchew. Jest to tradycyjna, choć może niezbyt wyszukana potrawa, która ma swoje początki w XVI-wiecznej Lombardii.

Noclegi w Mediolanie

Mediolan ma bogatą bazę noclegową, w której skład wchodzą przede wszystkim prywatne apartamenty, hotele o zróżnicowanym standardzie, domy gościnne i hostele. W sezonie wakacyjnym ceny zaczynają się od ok. 45€ za nocleg 2 osób w pokoju ze wspólną łazienką. Najtańsze obiekty są jednak zlokalizowane daleko od centrum, więc są dobrą opcją tylko dla turystów o mocno ograniczonym budżecie.

Jeśli chcemy zarezerwować nocleg w pokoju z prywatną łazienką i w odległości mniejszej niż 1 km od centrum, musimy podwoić nasz budżet. Koszt wynajęcia takiego lokum to od 85€ wzwyż za dobę, ale w tej cenie mamy już do dyspozycji nowoczesne studio lub prywatny apartament wielkości niedużego mieszania.

Na tle zachodnioeuropejskich metropolii Mediolan wypada całkiem przystępnie, jeśli chodzi o koszty zakwaterowania. Sytuację poprawia też bardzo niski koszt przelotów, który przyciąga do tego miasta co roku wielu turystów z Polski.

Poniżej aktualne ceny i opcje noclegów na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj