Porady

Lotnisko Mediolan-Bergamo (BGY) – dojazd do centrum, autobus, pociąg

Lotnisko Mediolan-Bergamo to trzecie co do liczby pasażerów lotnisko we Włoszech. Mimo tego, że obsługuje ono co roku ok. 8 mln pasażerów, to posiada zaledwie jeden terminal. Lotnisko Mediolan-Bergamo zlokalizowane jest w regionie Lombardia ok. 3 km od miasteczka Bergamo i ok. 45 km od Mediolanu. Ze względu na lokalizację oraz tanie loty z Polski jest bardzo chętnie wybieraną destynacją przez polskich turystów. Lotnisko znajduje się stosunkowo blisko popularnych turystycznych miejsc. W pobliżu są wspomniany już Mediolan, jezioro Como, Werona, jezioro Garda, Dolomity. Nierzadko bilety do Mediolan-Bergamo można kupić za kilkadziesiąt zł z wielu miast Polski – także w okresie letnim!

Podstawowe informacje o lotnisku Mediolan-Bergamo (BGY)

Pełna nazwa: Port lotniczy Orio al Serio
Oficjalna nazwa: Port lotniczy Il Caravaggio
Kod IATA lotniska: BGY
Oficjalna strona internetowa: https://www.milanbergamoairport.it/en/
Lokalizacja:

Na lotnisku znajdują się licznie wypożyczalnie samochodów. Jeżeli nasza wycieczka to nie tylko weekendowy „city break”, to warto rozważyć najem samochodu na cały pobyt. Zdecydowanie ułatwi to przemieszczanie się, gdyż nie będziemy zdani na transport publiczny.

Na samym lotnisku nie ma stacji kolejowej. Znajduje się ona w centrum Bergamo. Najlepiej dojechać tam lotniskowym busem zajmie to ok. 15 minut.

Zwiedzanie Bergamo – informacje

Jeżeli wybieracie się do Bergamo, to koniecznie sprawdźcie nasz przewodnik po tym mieście. Zawarliśmy tam informacje o wszelkich atrakcjach i zabytkach, jakich nie można pominąć będąc w Bergamo:

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do centrum Bergamo (i stacji kolejowej)?

Autobus z lotniska

Najprostszym sposobem na dostanie się do centrum Bergamo z lotniska Mediolan-Bergamo będzie lotniskowy autobus linii nr 1. Bilety można kupić jeszcze na lotnisku w informacji turystycznej. Koszt biletu normalnego to 2,40 €. Bilet ważny jest 90 minut od zwalidowania. Istnieje możliwość zakupu biletu także w maszynie lub bezpośrednio w autobusie – wtedy jednak koszt biletu 90 minutowego wyniesie 3 €. Dostępne są także bilety 24h (koszt to 5 €) oraz 72 h (koszt to 7 €). To świetna opcja jeżeli chcecie skorzystać także z kolejki miejskiej w Bergamo do Citta Alta oraz na wzgórze San Vigilio.

Autobus kursuje codziennie, co ok. 17 minut. Sama podróż z lotniska do centrum trwa ok. 20 minut.

Oficjalna strona przewoźnika.

Autobus linii 1. do centrum Bergamo
Autobus linii 1. do centrum Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Uwaga 1: Bilet na podróż obejmuje bagaż nie większy niż 20x40x60 cm! Jeżeli nasz bagaż jest większy, potrzebny będzie dodatkowy bilet!

Uwaga 2: nie wszystkie autobusy zatrzymują się na wszystkich stacjach! Przed odjazdem warto zapoznać się z aktualnym rozkładem jazdy.

Rozkład jazdy od poniedziałku do soboty

Pierwszy kurs autobusu z lotniska do centrum jest o godzinie 5:17, a ostatni 0:32 – od poniedziałku do soboty. Z kolei z centrum miasta do lotniska pierwszy autobus jest o godz. 4:57, a ostatni o 21:15.

Rozkład jazdy w niedzielę i święta

W niedzielę oraz święta autobus z lotniska Bergamo-Mediolan do centrum Bergamo zaczyna kursować od godziny 6:28 do godziny 0:30. W drugą stronę – czyli z centrum na lotnisko – pierwszy autobus kursuje od godz. 6:07, a ostatni 0:14.

Pełen rozkład jazdy autobusu lotniskowego z lotniska dostępny jest do pobrania poniżej:

Uber

Istnieje możliwość przejazdu Uberem. Niestety ceny tego środka transportu są horrendalne. Problemem jest też mała dostępność kierowców Ubera, przez co jazda Uberem z lotniska do centrum Bergamo traci trochę sens.

Uber z lotniska Mediolan-Bergamo do centrum Bergamo
Przykładowa cena Ubera z lotniska do Citta Alta w Bergamo

Taksówka

Na lotnisku Mediolan-Bergamo dostępne są taksówki. Postój taksówek znajduje się na zewnątrz hali przylotów, w oznaczonym miejscu. Podróż do centrum taksówką trwa ok. 15 minut. Koszt to aż ok. 30 €. Oficjalna, autoryzowana firma taksówkarska na lotnisku to Radio Taxi Bergamo.

Telefon: +39 035 451 90 90
Strona internetowa: https://www.radiotaxibergamo.it/en/

Postój taksówek na lotnisku Mediolan-Bergamo
Postój taksówek na lotnisku Mediolan-Bergamo (fot. viaitalia.pl)

Nocleg w centrum Bergamo

Jeżeli wybieracie się do Bergamo, sprawdźcie dostępne noclegi na booking.com:

Booking.com

Jak dojechać z lotniska Mediolan-Bergamo do Mediolanu?

Autobus

Najlepsza opcją na dostanie się do Mediolanu będzie autobus Terravision, który odjeżdża bezpośrednio z lotniska. Autobus zatrzymuje się na dworcu głównym w Mediolanie. Koszt biletu to 8 €. Autobusy Terravision odjeżdżają z lotniska Mediolan-Bergamo co godzinę z przerwą między 0:30 a 5:30. Podróż do Mediolanu trwa ok. 60 minut. Bilety najlepiej kupić online na oficjalnej stronie Terravision.

Oficjalna strona przewoźnika: https://www.terravision.eu/

Pociąg

Do Mediolanu można dostać się także pociągiem. Najpierw jednak należy dojechać autobusem lotniskowym do stacji kolejowej w Bergamo. Pociąg do Mediolanu z Bergamo to koszt 5,6 € lub 4,8 €, w zależności og godziny odjazdu. Część pociągów kursuje bezpośrednio do Mediolanu, a część zatrzymuje się m. in. w Monzy i Pioltello-Limito. Czas podróży wynosi ok. 50 minut pociągiem bezpośrednim, lub ponad godzinę jeżeli podróżujemy z przesiadką. Bilety możemy kupić online:

Oficjalna strona przewoźnika Trenitalia: https://www.trenitalia.com/en/

Taksówka

Koszt taksówki do Mediolanu z lotniska to ok. 80 €, ale może także sięgnąć nawet 130 €! Przy cenach wynajmu samochodów jest to zupełnie nieopłacalne. Lepszym pomysłem będzie wynajęcie samochodu w jednych z lotniskowych wypożyczalni.

Nocleg w Mediolanie

Jeżeli jedziecie do Mediolanu, to poniżej znajdziecie listę aktualnych noclegów na bookingu:

Booking.com

Inne destynacje

Z lotniska Mediolan-Bergamo nad jezioro Garda

Najprostszym sposobem na dostanie się nad Gardę będzie pociąg. Nad Gardą są niestety tylko dwie miejscowości ze stacją kolejową: Peschiera Del Garda oraz Desenzano Del Garda. To miejscowości położone nad południową stroną jeziora. Koszt przejazdu to poniżej 10 €, a sama podróż zajmuje ok 1:30h. Jeżeli naszym celem jest np. Riva del Garda, czy Malcesine – czyli północna część, to niezbędne będzie korzystanie z autobusu. Z miejscowości takich jak Brescia czy Desenzano dojedziemy autobusem do większych miasteczek na północy jeziora Garda.

Z lotniska Mediolan-Bergamo nad jezioro Como

Najlepszym sposobem na dostanie się nad jezioro Como z lotniska Bergamo-Mediolan będzie podróż pociągiem. Trasę zaczynamy na stacji kolejowej w Bergamo, następnie udajemy się nad Como z przesiadką w Monzy. Koszt biletu to 6,80 €. Stacja docelowa to Como S. Giovanni. Cała podróż zajmuje ok. 1:30h.

Bilety możemy zakupić na stacji, w automatach a także online na stronie przewoźnika Trenitalia: https://www.trenitalia.com/en/

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

5 komentarzy

  1. Cześć, mam pytanie odnośnie lotniska. Wylot jest o godzinie 6:00, czy jest opcja, aby na lotnisku być ok. 22:00 dnia poprzedniego i przeczekać w nim noc?

    • Nigdy nie spędzałem tam nocy osobiście, ale z tego co słyszałem, to nie ma problemu z przeczekaniem na tym lotnisku do rana.

  2. Hej, czy transfery z lotniska Bergamo do Mediolanu odbywają się codziennie, przez cały rok? Przewoźnik nie ma problemu z biletami w telefonie?
    Dzięki za odpowiedź!

  3. Witam, przylot na lotnisko Mediolan- Bergamo w lipcu o godz. 00.30, odbiór bagażu i co dalej? Jak dostać się o tej porze do centrum Mediolanu ewentualnie do Centrum Bergamo? Czy o tej porze będą na lotnisku taksówki czy trzeba dzwonić i sobie zamówić? Czy oplaca się wykupić w tym przypadku transfer od ryanair?

  4. Fajny wpis. Podstawowe informacje już mam. Znasz może jakieś miejsca w Bergamo, nad jeziorami albo w Mediolanie do pójścia z czterolatkiem? Gardlanad odpada, bo będzie akurat zamknięte.

Skomentuj