Dolomity

Lago di Braies (Jezioro Braies) – jak dojechać, informacje i opis

Jezioro to jest zwane także Pragser Wildsee i znajduje się w Południowym Tyrolu tuż przy granicy z Austrią w rezerwacie Fanes-Sennes-Braies. Jednocześnie jest największym (31ha) i najgłębszym (nawet 36m) naturalnym jeziorem w Dolomitach. Położone na wysokości 1494 m n.p.m. urzeka swoim niebywałym urokiem. Choć jego temperatura daleka jest do ideału kąpielowego (maksymalna temperatura przy powierzchni wynosi 14 stopni Celsjusza) to niewątpliwie jezioro to cieszy się ogromną popularnością wśród turystów (Instagram pęka w szwach od jego zdjęć). 

Panorama Lago di Braies
Panorama jeziora Lago di Braies

Historia jeziora Braies

Jak powstał ten cud natury? Zawdzięczamy go osunięciu mas skalnych, które utworzyły naturalną tamę, oddzielając jezioro od reszty doliny Braies. Jest to tak zwane jezioro zaporowe, które nie ma widocznego odpływu. Spływają do niego górskie strumienie z Corda del Becco.

Z powstaniem jeziora wiąże się legenda. Wg niej jezioro to powstało, gdy wydobywano z niego złoto. Pasterze mieszkający w pobliżu zazdrościli wydobywcom i chcieli ukraść skarb. Na ich nieszczęście otworzyły się podziemne źródła, które zatopiły wydobyte złoto w powstałym w ten sposób jeziorze.

Opis

Skąd jednak aż takie zainteresowanie Lago di Braies? Główną rolę odgrywa tu zapewne  jego niebywałe piękno i wdzięk. W odpowiednim świetle woda przybiera barwy najdroższego i najbardziej szlachetnego szmaragdu z przebłyskami krystalicznego turkusu. Dodatkowo w tafli można dostrzec odbicia zarówno gór, jak i wysokich drzew porastających dookoła brzeg. Uroku dodają mu także niewielkie drewniane łódki pływające spokojnie i stanowiące swoisty element krajobrazu.

Szlak wokół jeziora Braies
Szlak wokół jeziora

Z perłą południowego Tyrolu wiąże się wiele legend ludu Ladin i innych niezwykle intrygujących historii. Dawniej uważano, że na jego południowym krańcu, gdzie znajduje się góra Corda del Becco (2810 m n.p.m.), znajduje się brama do Imperium Fanes. Jedynym sposobem, by dostać się do tej bramy była przeprawa łodzią przez jezioro. Tą część jeziora nazwano “Sass dia Porta” – wg legendy w czasie pełni księżyca przez bramę wychodzą mieszkańcy mitycznej krainy wraz ze swoją królową Lujantą. 

Jezioro Braies uczestniczyło także w wielu historycznie ważnych wydarzeniach okresu II wojny światowej. W jego pobliżu w 1899 roku zbudowano hotel Pragser Wildsee. To właśnie w nim, w czasie nieuchronnie nadciągającej klęski Niemiec,  jako zakładników przetrzymywano m.in. wnuka Churchila oraz wnuka Mołotowa (łącznie przebywało  tam około 100 więźniów). Celem były pertraktacje z aliantami. Pomimo dramatycznych przeżyć każdy z zakładników doczekał końca wojny i wyzwolenia. 

Ponadto istnieją doniesienia o domniemanym skarbie zatopionym przez uciekających Niemców. Jak wiadomo w każdej legendzie znajduje się ziarnko prawdy. Być może i w tym przypadku znajdzie się szczęściarz, który ten skarb odnajdzie.

Jak dojechać nad Lago di Braies?

Sposobów na dostanie się do jeziora Braies jest sporo. Możesz tu dojechać zarówno z Wenecji, Mediolanu czy Werony.

Droga wiodąca do jeziora Lago di Braies
Droga wiodąca do jeziora

Autobus

Transport publiczny, który dowiezie Cię prosto do celu jest dosyć często wybieraną opcją. Można skorzystać z linii autobusowej nr 442 kursującej z miejscowości Dobbiaco. Połączeń jest bardzo dużo. Autobus można złapać nawet co pół godziny, co jest ogromnym plusem tej atrakcji turystycznej. Jaki jest koszt takiej wyprawy? W jedną stronę cena biletu wynosi około 3 euro. Linia ta jest aktywna tylko w miesiącach letnich od 10 czerwca do 10 września. 

W czasie sezonu jest uruchomiona również druga linia autobusowa 439. Transport odjeżdża z miejscowości Monguelfo i dojeżdża do samego jeziora. Przejazd zajmuje około 20 minut. Bilety należy kupić online z wyprzedzeniem, w celu zarezerwowania miejsca.

Samochód

Innym sposobem na dostanie się do jeziora jest podróż samochodem. Na pewno jest to najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że w wakacjach ważna jest  też przygoda!. Jeśli chodzi o kwestie parkingu, to ten oczywiście jest on dostępny.

Pociąg

Bardziej nietypowym sposobem podróżowania, który przyniesie na pewno wiele niezapomnianych przeżyć i wspomnień jest podróż pociągiem. Możesz ją rozpocząć  np. w Mediolanie (tutaj możesz się dostać choćby samolotem za niewielkie pieniądze). Z Mediolanu kursuje pociąg do Bolzano. Podróż zajmie około 3 godzin. W międzyczasie możesz podziwiać piękne widoki lub uciąć sobie smaczną drzemkę :). W Bolzano czeka Cię przesiadka do pociągu do Niederdorf. Pokonanie tego odcinka zajmie około 2h. Z Niederdorf możesz się już dostać autobusem nad jezioro Braies.

Samolot

Co z lotniskiem? Niestety w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora nie ma żadnego międzynarodowego lotniska. Najbliżej znajdują się te w Innsbrucku (ok. 135km), Wenecji (ok. 200 km) oraz w Weronie (ok. 250 km). Stamtąd możesz dostać się na miejsce autobusem lub wynajętym samochodem.

Parking nad jeziorem Braies

W pobliżu jeziora Braies jest kilka parkingów. Na każdym z nich konieczne jest wniesienie opłaty. W jednym odpowiada za to parkomat, a na innych, bardziej tradycyjnie, pracuje obsługa. Koszt takiego parkingu wynosi co najmniej 9 Euro. Co bardzo ważne, godziny wpuszczenia na parking są ograniczone. Pierwsza tura samochodów wpuszczana jest do godziny 10, druga dopiero po 15. Z tego względu przybycie na miejsce między 10 a 15 będzie wiązało się z koniecznością pozostawienia samochodu w pobliskiej miejscowości. Najbliższa znajduje się około 5 km od miejsca docelowego.

Co robić? Atrakcje nad jeziorem Braies

Wypożyczenie łódki

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miejsca jest wypożyczenie łódki i wypłynięcie nią w romantyczny rejs po jeziorze Braies. Dzięki temu będziesz mógł poczuć bezsprzecznie wyjątkowy klimat tego miejsca oraz podziwiać majestatyczną potęgę przyrody otaczającej akwen wodny.

Łódka na jeziorze Lago di Braies

Zanim jednak przejdziesz do przyjemności, musisz wykonać sprawy bardziej przyziemne.  Wypożyczalnia łódek jest otwarta tylko w określonych godzinach do 10:00 do 17:00 w okresie od maja do października. W innym czasie niestety nie będziesz miał możliwości skorzystać z tej niecodziennej okazji. Za taki rejs zapłacisz około 29 Euro za pierwszą godzinę, każde kolejne 30 minut podwyższa koszt o 19 Euro

Łódki dostępne do wypożyczenia
Łódki dostępne do wypożyczenia

Spacer wokół jeziora

Nie martw się, jeśli nie jesteś wielkim fanem wody i łódek. Ty również będziesz miał tutaj co robić! Dookoła jeziora prowadzi piękna i bardzo prosta trasa piesza. Przez około 3 km będziesz mógł podziwiać majestat okolicznych gór oraz natury. Szlak jest zdecydowanie prosty i niewymagający specjalnego sprzętu, czy nawet butów. Spokojnie, zwykłe obuwie sportowe będzie wystarczające. Po drodze nie napotkasz nawet jakichś szczególnych wzniesień. Ta trasa zdecydowanie będzie sprzyjała spacerom z małymi dziećmi. Po drodze jest kilka pięknych punktów widokowych, na których możecie zrobić sobie przerwę na mały prowiant, a przy okazji zrobić zdjęcia, które ozdobią niejedną ścianę.

Wokół jeziora wiedzie niezbyt wymagająca ścieżka. Obejdziemy nią całe jezioro Braies
Kapliczka na szlaku wokół jeziora
Róźańce zawieszone na kapliczce

Szlaki wokół jeziora Braies

W obrębie Lago di Braies każdy znajdzie coś dla siebie. Dotyczy to nawet tych bardziej wymagający piechurów. Dookoła rozciągają się trudniejsze do przejścia trasy. Jedną z nich jest szlak, który prowadzi na górę Corda del Becco, czyli szczyt wznoszący się nad samym jeziorem. Bez wątpienia taka wędrówka przysporzy Ci wielu doznań, a z samego szczytu będziesz mógł podziwiać niezapomnianą panoramę rozciągającą się dookoła masywu. Choć trasa nie należy do najłatwiejszych, to nagroda jest zdecydowanie warta włożonego wysiłku. 

Trasa na szczyt Corda del Becco to nie jedyna trudniejsza trasą w obrębie jeziora. Kolejną jest ta, prowadząca na Hochalpenkopf (2542 m n.p.m.). Możesz na nią wyruszyć prosto z Hotelu Lago di Braies okrążając jezioro w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Trasa prowadzi przez dolinę Val di Foresta. Wchodząc na szczyt będziesz mógł podziwiać rozpościerające się dookoła łąki oraz zapierające dech w piersi widoki na Corda del Becco oraz Dolomity. Choć trasa nie jest trudna technicznie, to jednak wymaga wytrwałości i wytrzymałości, bo jest dosyć długa. Wędrówkę warto rozpocząć wcześnie rano, aby uniknąć lejącego się z nieba żaru. 

Szlaki turystyczne wokłó jeziora Braies
W pobliżu jeziora znajdują się szlaki turystyczne

Pogoda. Kiedy nad Lago di Braies?

Nad Lago di Braies możesz wybrać się zarówno w lecie, jak i w zimie. 

W okresie letnim najlepiej wybrać czas między początkiem czerwca a końcem października. Wtedy możesz podziwiać urok tego miejsca na różne sposoby. Ponadto pogoda jest wtedy bardziej przewidywalna, ciężej o wpadki w postaci ulewnych deszczy. W tym okresie Dolomity ukażą Ci się w całej swojej krasie. Od soczystej zieleni porastającej masywy Dolomitów po krystalicznie czystą wodę jeziora. 

W sezonie zimowym, czyli od listopada do kwietnia, również możesz odwiedzić to miejsce, wstęp jest darmowy i możliwy cały rok. Ta pora roku jednak nie jest aż tak atrakcyjna. Między grudniem a marcem Lago di Braies zasypia – zamarza i pokrywa się śniegiem. Niewątpliwie widok jest wciąż cudowny, jednak poza cieszeniem oczu tym krajobrazem, nie zrobisz tu wiele więcej. Temperatura otoczenia też nie jest zbyt zachęcająca. Zwykle oscyluje ona w okolicy 0 stopni Celsjusza.

W celu ułatwienia turystom śledzenia warunków pogodowych i stanu jeziora, w pobliżu zamontowano kamery, które rejestrują obraz na żywo i umożliwiają weryfikację planów. 

Noclegi w pobliżu jeziora Braies

Jeżeli wybierasz się nad jezioro Braies, to istnieje kilka możliwości zakwaterowania.

Hotele

Hotel Lago di Braies znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora. Jest to 3-gwiazdkowy nocleg, który w 2019 roku obchodził 120 rocznicę powstania. To właśnie w nim, w czasie II wojny światowej,  byli przetrzymywani “wartościowi i wpływowi” więźniowie z obozu Dachau. 

Nocleg w hotelu nie należy do najtańszych. Za jedną noc cena wynosi około 113 euro za osobę. Jednak na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie odwiedzenie tego ważnego historycznie miejsca. 

Z hotelu rozpościera się bajeczna panorama na Jezioro Braies oraz resztę Parku Przyrody Sennes-Fanes, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2018 roku zakończył się gruntowny remont tego niezwykłego hotelu, podczas którego oprócz odrestaurowania wszystkich pokoi, przywrócono także pierwotne żyrandole pochodzące z 1880 roku. Hotel udostępnia gościom nowo powstałą saunę oraz bar, z którego można podziwiać dziewicze piękno przyrody Dolomitów.

W pobliżu znajduje się również pensjonat Trenker Luis. Tutaj cena waha się od 28 do maksymalnie 39 euro za noc za osobę. Miejsce to znajduje się z dala od zgiełku wielkiego miasta. Pozwoli Ci odpocząć w otoczeniu niesamowitego krajobrazu Doliny Braies.

Dobrym pomysłem będzie też znalezienie hotelu troszkę dalej od jeziora.

Booking.com

Kemping

Jeśli jesteś zwolennikiem mieszkania na świeżym powietrzu nieopodal Lago di Braies znajdują się dwa kempingi: Olympia i Al Plan.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

1 komentarz

Skomentuj