Dolomity

Molveno: jezioro i miasto. Brama w Dolomity Brenty

Molveno to przepiękna turystyczna miejscowość leżąca nad jeziorem Molveno (Lago di Molveno) u podnóży gór Dolomity Brenta w Trentino. Sam region Brent jest popularny raczej zimą. Nieopodal znajdują się popularne kurorty narciarskie: Andalo i Paganella, a kawałek dalej (po drugiej stronie Dolomitów di Brenta) jeden z najpopularniejszych ośrodków w całych Włoszech: Madonna di Campiglio.

Z Molveno jest inaczej – to mekka sportów letnich: głównie paralotniarstwa i trekkingu. Molveno leży nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie (Lago di Molveno). Jest bramą w niesamowite górskie pasmo: Dolomity Brenty. Miejsce magiczne i warte odwiedzenia jeżeli kochacie górskie wędrówki. Jeżeli jesteście w okolicach Trydentu lub w północnej części jeziora Garda, to zdecydowanie polecam się tam wybrać. W miesiącach letnich znajdziecie tu ukojenie od upałów, gdyż miejscowość położona jest wyżej niż wspomniany Trydent lub Riva del Garda.

Co robić w Molveno?

Molveno to miejsce głównie dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Jeśli jednak lubicie błogie lenistwo lub podróżujecie z dziećmi, to miejsce jest także dla Was. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Molveno
Molveno (fot. viaitalia.pl)

Jezioro Molveno

Molveno to jedyna miejscowość leżąca nad Lago di Molveno. Jezioro to przez wielu, a zwłaszcza Włochów, uznawane jest za najlepsze włoskie jezioro. Krystalicznie czysta woda oraz położenie sprawiają, że jest w tym sporo racji.

Jezioro Molveno
Jezioro Molveno (fot. viaitalia.pl)

Wypoczynek nad jeziorem Molveno jest bardzo przyjemny. Co prawda linia brzegowa jest żwirowa, jednak zaraz przy samym brzegu jest ogromny trawnik, gdzie można komfortowo opalać się plażować.

Plaża nad jeziorem Molveno
Plaża nad jeziorem Molveno (fot. viaitalia.pl)

Miejsce nie jest tak tłoczne jak Garda. Jest więcej miejsca, mniej ludzi, a temperatury niższe. Dla nas wycieczka nad Molveno była także ucieczką od nieznośnych sierpniowych upałów tam panujących. Należy mieć na uwadze to, że temperatura w jeziorze będzie też niższa, jak to w górskich jeziorach. Dla mnie była ona jednak komfortowa.

Jezioro Molveno
Jezioro Molveno (fot. viaitalia.pl)
Jezioro Molveno
Jezioro Molveno (fot. viaitalia.pl)

Nad jeziorem znajduje się wypożyczalnia rowerów wodnych, łódek oraz SUPów. Nieopodal znajduje się też pole do minigolfa oraz świetny plac zabaw dla najmłodszych.

Jezioro Molveno
Nad jeziorem Molveno można wypożyczyć sprzęty wodne: łódki, rowery wodne czy SUPy (fot. viaitalia.pl)

Kolejka linowa i trekking na Croz dell’Altissimo

Dolomity Brenty to prawdziwy raj dla miłośników gór oraz via ferrat. Szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności i długości jest cała masa. Brenty leżą na terenie parku krajobrazowego Adamello-Brenta (Parco Naturale Adamello Brenta). To największy z parków Trentino, położony na obszarze 620 km². Osobny artykuł o trasach w Dolomitach di Brenta kiedyś powstanie i umieszczę tu do niego linka.

W Molveno znajduje się stacja kolejki linowej Molveno-Pradel, gdzie dojedziemy do kolejnej stacji Pradel-Palon di Tovre. Pierwszy wjazd odbywa się w gondolach, a drugi wyciągiem krzesełkowym. Koniec drugiej stacji to schronisko La Montanara, gdzie widoki zapierają dech w piersiach. A to dopiero początek!

Jeżeli jesteście w Molveno, to zachęcam Was do wjazdu kolejką przynajmniej na poziom schroniska La Montanara. To opcja dla osób, które nie przepadają za trekkingiem. Można tutaj coś wypić, zjeść przepyszny włoski makaron, a także zarezerwować nocleg. Obok znajduje się niesamowity taras widokowy na Dolomity Brenty.

Taras widokowy na Dolomity Brenty obok schroniska La Montanara
Taras widokowy na Dolomity Brenty obok schroniska La Montanara (fot. viaitalia.pl)

Schronisko La Montanara znajduje się na poziomie ok. 1500 m. n.p.m. Moim celem był szczyt Croz dell’Altissimo (2339 m. n.p.m.). Droga spod schroniska wg drogowskazu zajmuje niecałe 3 godziny. Mnie udało się tam dojść w ok. 2 godziny. Jeżeli to dla Was za długo, to mam dobrą wiadomość. Można udać się na krótszą wycieczkę do szczytu Palon di Tovre (1913 m. n.p.m.). Znajduje się on mniej więcej w połowie drogi na Croz dell’Altissimo, a widoki stamtąd są równie interesujące. Wg drogowskazu trasa ze schroniska La Montanara zajmie ok. godzinę.

Widok na Dolomity di Brenta ze szczytu Palon di Tovre
Widok na Dolomity di Brenta ze szczytu Palon di Tovre (fot. viaitalia.pl)

Po ponad godzinie od dojścia do Palon di Tovre dotarłem na szczyt Croz dell’Altissimo. Krótki odpoczynek, drugie śniadanie i powrót na dół. Poniżej widoki jakie zastałem na szczycie.

Croz dell'Altissimo
Szczyt Croz dell’Altissimo (fot. viaitalia.pl)
Szczyt Croz dell'Altissimo
Szczyt Croz dell’Altissimo (fot. viaitalia.pl)

Wybierając się w góry nie zapomnijcie sprawdzić prognozy pogody. Przydatna będzie genialna bezpłatna aplikacja z mapami mapy.cz dostępna na iOS oraz Androida. Latem w górach słońce pali – obowiązkowa jest czapka, okulary oraz krem z filtrem UV. Zabierzcie też z sobą odpowiednią ilość wody. Na szlaku między schroniskiem La Montanara a Croz dell’Altissimo nie widziałem żadnego źródełka, skąd można by ją zaczerpnąć i uzupełnić.

Lot paralotnią w tandemie

Okolice Molveno to raj dla paralotniarzy. Wszystko dzięki wiatrowi Ora znad Gardy, który stwarza doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Do uprawiania paralotniarstwa wymagane są oczywiście odpowiednie licencje i sprzęt, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać taki lot w tandemie wraz z instruktorem. Lot nad jeziorem Molveno obok majestatycznych górskich szczytów Dolomitów di Brenta będzie niezapomnianym przeżyciem dla każdego.

Lecieć mogą już dzieci, które skończyły 6 lat, a maksymalna waga pasażera to 100 kg. Jedynym wymaganiem jest krótki bieg wraz z pilotem wymagany do startu. Tandempilot ma kamerę, dzięki której uwieczni Wasz lot, co będzie świetną pamiątką. Loty odbywają się od wiosny do jesieni. W Molveno są dwie szkoły paralotniowe, które umożliwiają lot w tandemie:

Koszt lotu paralotnią w tandemie to ok. 140€.

Zwiedzanie miasta

Molveno samo w sobie jest uroczym, górskim kurortem. Centrum miasta jest niewielkie, warto jednak jest się tam wybrać na spacer. Znajdziemy tu klimatyczne knajpki oraz restauracje. Blisko centrum znajduje się niewielki kościół Chiesa di San Carlo Borromeo, a zaraz obok taras widokowy na jezioro Molveno. Można stamtąd obserwować lecące i lądujące paralotnie, których w sezonie jest cała masa.

Chiesa di San Carlo Borromeo w Molveno
Chiesa di San Carlo Borromeo w Molveno (fot viaitalia.pl)
Molveno
Molveno (fot. viaitalia.pl)

Co jeszcze zobaczyć i robić w okolicy Molveno?

Miłośnicy gór w Dolomitach di Brenta znajdą całą masę górskich szlaków. Warto udać się do jednego z najpopularniejszych schronisk w Brentach: Rifugio Tosa Pedrotti (2491 m. n.p.m.). Popularne są tu też via ferraty, wraz z najpopularniejszą: via ferrata Bocchette.

Jeżeli jedziecie od strony Gardy, to warto zwiedzić dolinę rzeki Sarca, którą będziecie przejeżdżać. Jest tam cała masa atrakcji i ciekawych miejsc: Arco, lago di Cavedine, Toblino, winnice, zamek w Drenie. W przygotowaniu jest przewodnik o całej dolinie Sarca, bądźcie czujni ☺️

Godzinę drogi od Molveno, tym razem na północ, znajduje się piękne jezioro Tovel, które także warto zobaczyć.

Noclegi

Noclegi w Molveno nie należą do najtańszych, zwłaszcza w sezonie. Jeżeli wybieracie się tam w wakacje i chcecie zostać na dłużej, to polecam zrobić rezerwacje z wyprzedzeniem. Wysokie ceny to jedno, kolejny problem to po prostu ograniczona liczba miejsc noclegowych w samym Molveno. Zatrzymać można się także w pobliskim Andalo. Poniżej znajdziecie aktualną mapę noclegów w Molveno:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj