Trydent-Górna Adyga

Lago di Tenno (Jezioro Tenno) – turkusowy klejnot Włoch

Krystaliczna woda otoczona bujną zielenią. Widok taki ucieszy każde podziwiające go oko i zapewni niezapomniane doznania obcowania z naturą. 

Z pewnością niewiele osób słyszało o Lago di Tenno, ze względu na jego zdecydowanie bardziej znaną i częściej uczęszczaną sąsiadkę Riva del Garda. Jest ono od niej oddalone o około 14 km na północ. Położone na wysokości 570 m n.p.m. i sięgające 48 metrów głębokości zachwyca swoją niezwykłą urodą. Z czego wynika jego barwa? Otóż na dnie znajdują się białe wapienie alpejskie, od których odbijają się promienie słońca. Ponadto woda w jeziorze jest nieskazitelnie czysta. 

Lagi di Tenno położone jest w pobliżu miejscowości Tenno w otoczeniu Monte Misone. Alpejskie szczyty przyprawiają o zachwyt każdego, nawet tych najbardziej wymagających. 

Jak powstał ten cud natury? Około X wieku, osuwisko z Cimi Salti na południowym zachodzie, zablokowało nurt rzeki Rio Secco. Tak właśnie zrządzenie losu doprowadziło do utworzenia Lagi di Tenno. Obecnie rzeka ta jest głównym dopływem jeziora. 

Bardzo ważną cechą i zdecydowanie ogromną zaletą jeziora Tenno jest jego odizolowanie oraz brak skażenia ręką ludzką. Wokół nie znajdziesz nawet restauracji czy hotelu. Otoczy Cię tylko dzika i zachwycająca przyroda. Będzie ono świetną odskocznią od często zatłoczonego i bardziej cywilizowanego jeziora Garda. Jedynym wyjątkiem jest niewielka i klimatyczna budka Il Chiosco, gdzie w razie potrzeby można kupić sporą kanapkę, pizzę lub kawę. 

Ciekawym zjawiskiem, które można zaobserwować, jest powstawanie niewielkiego cypla na środku jeziora. W określonych porach roku woda z niego zostaje przekierowana do okolicznych winnic, aby odpowiednio nawodnić rośliny. Przez to poziom wody spada, co skutkuje ukazaniem się owej wysepki. 

Wody tego jeziora tworzą Wodospad Varone.

Jak dojechać?

Fani motoryzacji mogą tu dojechać samochodem, ponieważ jezioro Tenno znajduje się około 20 minut jazdy od Riva del Garda.

Po drodze można podziwiać okoliczne małe wioski i miasteczka, których klimat dopełniają tarasowe winnice oraz stare kamienne domostwa. 

W okolicy jeziora (około 500 metrów od akwenu) znajduje się kilka parkingów (oczywiście płatnych). Parkować można od godziny 9 do 19, za godzinę zapłacisz około 1,5 euro, natomiast za cały dzień stawka wynosi 7 euro.  Aby wspiąć się do celu należy pokonać piękne średniowieczne kamienne schody. 

Jeśli nie chcesz korzystać z własnego samochodu, z Riva del Garda nad jezioro Tenno uruchomiono linię autobusową 211, która prowadzi do Villa del Monte. Stamtąd już tylko krótki spacer (koło 1,7 km) dzieli Cię od oazy spokoju, którą jest Lagi di Tenno.

Atrakcje

Spacer wokół jeziora Tenno

Trasa na Lago di Tenno jest zdecydowanie odpowiednia dla rodzin z dziećmi. Spacer wokół jeziora spokojnym tempem zajmie około godziny. Droga jest prosta i niewymagająca, a chodnik bardzo dobrze utrzymany i przygotowany dla turystów. Ukłonem w stronę rodzinnych wypraw jest możliwość przyprowadzenia nad jezioro swojego futrzaka (wydzielony jest wtedy specjalny fragment trasy, a nawet plaży). Spacer umożliwia podziwianie piękna tego akwenu z różnych stron i odkrywanie jego wielu twarzy.

Canale di Tenno

W okolicy jeziora można odwiedzić również inną atrakcję – Canale di Tenno, czyli jedną z najpiękniejszych włoskich miejscowości (zostało ono wpisane na listę 500 najpiękniejszych miejscowości Włoch). Całość zbudowana jest w głównej mierze z kamienia, a atmosfera miejsca sprawia, że czujesz, jakby czas się tam zatrzymał. Niesamowite doznania zapewnia wieczorne zwiedzanie tego miasteczka, które zostaje wtedy oświetlone przez klimatyczne latarnie.

W mieście znajduje się kilka ciekawych miejsc, które urozmaicą dzień całej rodzinie. Jedną z nich jest Dom Artystów imienia Giacomo Vittone. Tenno było dla niego źródłem inspiracji do tworzenia niezwykłych dzieł sztuki. 

Dla turystów odwiedzających Jezioro Tenno w pierwszej połowie sierpnia czeka inna rozrywka w postaci multidyscyplinarnego festiwalu sztuki Rustico Medioevo. Podczas tego eventu będzie można podziwiać, przedstawiane przez aktorów, sceny z życia średniowiecznych mieszkańców miasta. 

Nawet Ci, przybywający do Lagi di Tenno w zimie nie będą się tu nudzić. Na ulicy pojawiają się wtedy tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe, których urok jest zdecydowanie warty zobaczenia.. 

Ciche otoczenie sprawi, że całkowicie zapomnisz o gwarze wielkiego miasta. Atmosfera  przeniesie Cię do innych czasów, kiedy ludzie żyli spokojnie, otoczeni przez naturę.  Niegdysiejsi mieszkańcy miasteczka byli pasterzami, którzy budowali swoje domy jeden przy drugim, by zaoszczędzić miejsce.  Powstały w ten sposób zaułki, labirynty oraz wąskie uliczki raz wznoszące się ku górze, raz łagodnie opadające. Niewątpliwie właśnie to w dużej mierze przyczynia się do tajemniczego charakteru tego miejsca.

Kąpiel

Jezioro i  plaża są strzeżone, a kąpiel dozwolona, jednak należy przygotować się na bardzo wyrazisty zapach wody, który może z Tobą pozostać nawet po wyjściu z niej. Ponadto brzeg jeziora jest dość kamienisty, dlatego warto wyposażyć się dodatkowo w buty zapobiegające otarciom. Przy jednej z plaż możliwe jest wypożyczenie kajaków oraz innego sprzętu wodnego. Wspaniałą opcją wykorzystania potencjału tego miejsca jest wzięcie koca oraz pysznego jedzenia i leniuchowanie w otoczeniu pięknej przyrody i błogiego spokoju. 

Wodospad Varone

Niezwykłe miejsce, otoczone przez wąwóz, jaskinie i zapierający dech w piersiach ogród botaniczny. Wodospad znany jest ludzkości od tysiącleci. W swoich dziełach inspirował się nim Owidiusz oraz Thomas Mann. Ponadto był miejscem docelowym wycieczek europejskich rodzin królewskich. Cały wodospad mierzy około 90 metrów, jednak ze względu na warunki geologiczne, nie jesteśmy w stanie podziwiać go w pełnej krasie. Miejsce to jest punktem docelowym wycieczki, która prowadzi przez wąwóz. Cała droga jest kolorowo podświetlona, a gdzieniegdzie wystawione są specjalne kładki umożliwiające niespotykanie bliskie podejście do strumieni wody spływających ze skał. 

Atrakcja ta jest niewątpliwie warta zobaczenia, jednak jej klimat jest zdecydowanie odmienny od tego panującego na zewnątrz. Warto wyposażyć się w cieplejsze ubranie, ponieważ odczuwalna temperatura jest dużo niższa, a dodatkowa wilgoć potęguje to wrażenie. Klapki również nie będa najlepszym wyborem, ponieważ droga ze względu na ciągłą obecność wody jest bardzo śliska. 

Bilet wstępu to koszt około 6 euro za osobę. W zależności od pory roku, godziny otwarcia są różne. Od listopada do lutego wstęp jest możliwy od 10.00 do 17.00, w marcu i październiku od 9.00 do 17.00, w kwietniu i wrześniu od 9.00 do 18.00, a od maja do sierpnia od 9.00 do 19.00. 

Wodospad najlepiej odwiedzać w miesiącach letnich, gdyż wtedy zewnętrzne promienie słońca spotęgują piękno tego cudu natury.

Noclegi

W bliskiej okolicy jeziora (ok. 300 metrów)  znajduje się kemping. Otoczony zielenią i potęgą gór jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy amator dzikiej przyrody. Stąd blisko jest również nad Jezioro Garda (10 km) oraz do Terme di Comano (15 km). Na miejscu możliwe jest posiadanie zwierzaków, za które nie trzeba uiszczać dodatkowej opłaty. 

W pobliskim mieście Tenno znajdziesz wiele klimatycznych i zadbanych apartamentów oferujących noclegi. Każdy z nich zapewni Ci pełne odczucie atmosfery panującej w tym  miejscu i na moment pozwoli oderwać się od rzeczywistości.

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj