Trydent-Górna Adyga

Lago di Tenno (Jezioro Tenno) – turkusowy klejnot nad Gardą

Jezioro Tenno jest jednym z miejsc, które trzeba odwiedzić będąc nad jeziorem Garda lub w okolicach. To niewielkie jeziorko (w porównaniu z Gardą jest raczej filigranowe) z krystalicznie czystą wodą zrobiło na mnie piorunujące wrażenie, kiedy odwiedziłem je pierwszy raz w 2015r. Turkusowa woda otoczona bujną zielenią oraz majestatycznymi górskimi szczytami zrobi wrażenie na każdym, kto kocha przyrodę.

Informacje o jeziorze

Lago di Tenno położone jest w pobliżu miejscowości Tenno, w otoczeniu Monte Misone. Jezioro oddalone jest zaledwie 10 km (15-20 min drogi) od miejscowości Riva del Garda. Dojedziemy tu bez większego problemu, przygotujmy się jednak na pokonanie kilkunastu ostrych zakrętów. Samo jezioro położone jest na wysokości 570 m n.p.m. a jego maksymalna głębokość sięga 48 metrów. Cechą charakterystyczną Lago di Tenno jest barwa wody. Z czego ona wynika? Otóż na dnie znajdują się białe wapienie alpejskie, od których odbijają się promienie słońca. Dodatkowo sama woda jest nieskazitelnie czysta, co przekłada się na jej wspomniany, turkusowy kolor.

Lago di Tenno
Lago di Tenno (fot. viaitalia.pl)

Jak powstał ten cud natury? Około X wieku, osuwisko z Cima Salti na południowym zachodzie zablokowało nurt rzeki Rio Secco. Tak właśnie zrządzenie losu doprowadziło do utworzenia Lago di Tenno. Obecnie rzeka ta jest głównym dopływem jeziora. 

Jezioro Tenno jest odizolowane od miejskiej infrastruktury. Bezpośrednio obok Lago di Tenno znajdują sią zaledwie dwa obiekty hotelowe oraz jeden niewielki bar (Il Chiosco), gdzie w razie potrzeby można kupić coś do jedzenia lub picia.

Wyspa na jeziorze Tenno

Ciekawym zjawiskiem, które można zaobserwować jest powstawanie niewielkiego cypla na środku jeziora. Przy odpowiednio wysokim poziomie wody w jeziorze cypel ten zamienia się w wysepkę, do której możemy jedynie dopłynąć.

Wysepka na jeziorze Tenno
Wysepka na jeziorze Tenno (fot. viaitalia.pl)

Plaże i kąpiel w jeziorze

W Tenno oczywiście możemy się kąpać, jednak woda jest tu zdecydowanie chłodniejsza niż w Gardzie. Temperatura wody w lipcu czy sierpniu będzie w miarę komfortowa, w pozostałych miesiącach kąpiele polecam tylko dla osób, którym rześka woda nie jest straszna ☺️

Plaża nad Lago di Tenno
Plaża nad Lago di Tenno (fot. viaitalia.pl)

Nie ma tu jednej, wyznaczone plaży. Do wody można wejść na większej części linii brzegowej jeziora Tenno. Jest za to kilka stref z ratownikami. Sama linia brzegowa jest dość „dzika”, z dużą ilością kamieni. Nie polecam wejścia do wody bez specjalnych butów lub chociażby klapek.

Plaża nad Lago di Tenno
Plaża nad Lago di Tenno (fot. viaitalia.pl)

Jeżeli przyjechaliście nad jezioro Tenno na dłużej polecam wybrać się na przeciwległy brzeg jeziora (patrząc od wejścia). Jest tam więcej trawy, brzeg przyjemniejszy, a i ludzi jakby mniej.

Spacer wokół jeziora

Wokół całego Tenno biegnie trasa spacerowa, którą możemy okrążyć całe jezioro. Spacer jest bardzo przyjemny, a cała „pętelka” zajmie ok. godziny. Ścieżka jest dobrze utrzymana, przyjazna także dla rodzin z dziećmi. Jeżeli nie lubicie plażować, to warto jest się wybrać na taki spacer. A nawet jeśli przyjechaliście tu powygrzewać się na słońcu, to warto poświęcić godzinkę na rundę wokół Tenno, żeby zobaczyć jego urok z każdej strony.

Ścieżka wokół jeziora Tenno
Ścieżka wokół jeziora Tenno (fot. viaitalia.pl)
Ścieżka wokół jeziora Tenno
Ścieżka wokół jeziora Tenno (fot. viaitalia.pl)

Jak dojechać nad jezioro Tenno?

Nad Tenno najlepiej dojechać samochodem. Jak już wspomniałem cała podróż zajmie ok. 20 minut z Riva del Garda. Należy się kierować brązowymi oznaczeniami „Lago di Tenno” lub „Valle di Tenno”. Trasa jest bardzo przyjemna, okraszona pięknymi widokami – najpierw na Gardę i Rivę, a poźniej na dolinę. Możemy jechać przez Pranzo, lub miejscowość Tenno. Obie trasy są praktycznie takiej samej długości.

Widok z drogi nad Tenno
Widok z drogi nad jezioro Tenno (fot. viaitalia.pl)

Nad Tenno można dostać się także z Riva del Garda autobusem linii 211, która która prowadzi do Villa del Monte. Do pokonania zostanie pieszo nieco ponad 1,5 km.

Parkingi

Nad jeziorem znajduje się dużo miejsc parkingowych. Jeżeli będziecie mieli szczęście, lub przybędziecie odpowiednio wcześnie, to będziecie mogli zaparkować nawet w cieniu.

Cena za parking jest stosunkowo wysoka – wynosi ona 2€ za godzinę. Parking można opłacić także przez aplikację EasyPark (cena będzie wtedy nieznacznie większa, ale będzie możliwość zakończenia parkowania wcześniej)

Co zobaczyć będąc w okolicach?

Canale di Tenno

Będąc w okolicach jeziora Tenno warto poświęcić chwilę na zwiedzanie pobliskiego Canale di Tenno – jedną z najpiękniejszych włoskich miejscowości (została ona wpisana na listę 500 najpiękniejszych miejscowości we Włoszech). Całość zbudowana jest w głównej mierze z kamienia, a atmosfera miejsca sprawia, że można poczuć jakby czas się tam zatrzymał. Niesamowite doznania zapewnia także wieczorne zwiedzanie tego miasteczka, które zostaje wtedy oświetlone przez klimatyczne latarnie.

W mieście znajduje się kilka ciekawych miejsc. Jedną z nich jest Dom Artystów imienia Giacomo Vittone. Tenno było dla niego źródłem inspiracji do tworzenia niezwykłych dzieł sztuki. 

Dla turystów odwiedzających Jezioro Tenno w pierwszej połowie sierpnia czeka inna rozrywka w postaci festiwalu Rustico Medioevo. Podczas tego eventu będzie można podziwiać, przedstawiane przez aktorów, sceny z życia średniowiecznych mieszkańców miasta, a także skosztować specjały kuchni Trentino.

Z kolei w okresie świąt Bożego Narodzenia na ulicach Canale di Tenno pojawiają się tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe, których urok jest zdecydowanie warty zobaczenia.

Ciche otoczenie Canale di Tenno sprawi, że całkowicie zapomnicie o gwarze wielkiego miasta. Atmosfera  przeniesie Was do innych czasów, kiedy ludzie żyli spokojnie, otoczeni przez naturę.  Niegdysiejsi mieszkańcy miasteczka byli pasterzami, którzy budowali swoje domy jeden przy drugim, by zaoszczędzić miejsce.  Powstały w ten sposób zaułki, labirynty oraz wąskie uliczki raz wznoszące się ku górze, raz łagodnie opadające. Niewątpliwie właśnie to w dużej mierze przyczynia się do tajemniczego charakteru tego miejsca.

Wodospad Varone

Będąc w okolicach warto zatrzymać się też w jednym, ciekawy miejscu jakim jest wodospad Varone. Wodospad ten znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Riva del Garda, a jeziorem Tenno.

Co na nas czeka? Niezwykłe miejsce, otoczone przez wąwóz, jaskinie i zapierający dech w piersiach ogród botaniczny. Wodospad znany jest ludzkości od tysiącleci. W swoich dziełach inspirował się nim Owidiusz oraz Thomas Mann. Ponadto był miejscem docelowym wycieczek europejskich rodzin królewskich. Cały wodospad mierzy około 90 metrów, jednak ze względu na warunki geologiczne, nie jesteśmy w stanie podziwiać go w pełnej krasie. Miejsce to jest punktem docelowym wycieczki, która prowadzi przez wąwóz. Cała droga jest kolorowo podświetlona, a gdzieniegdzie wystawione są specjalne kładki umożliwiające bliskie podejście do strumieni wody spływających ze skał. 

Atrakcja ta jest niewątpliwie warta zobaczenia, jednak jej klimat jest zdecydowanie odmienny od tego panującego na zewnątrz. Warto wyposażyć się w cieplejsze ubranie, ponieważ odczuwalna temperatura jest dużo niższa, a dodatkowa wilgoć potęguje to wrażenie. Klapki również nie będą najlepszym wyborem, ponieważ droga ze względu na ciągłą obecność wody jest bardzo śliska. 

Bilet wstępu to koszt 6€ za osobę. W zależności od pory roku, godziny otwarcia są różne. Od listopada do lutego wstęp jest możliwy od 10.00 do 17.00, w marcu i październiku od 9.00 do 17.00, w kwietniu i wrześniu od 9.00 do 18.00, a od maja do sierpnia od 9.00 do 19.00. 

Wodospad najlepiej odwiedzać w miesiącach letnich, gdyż wtedy zewnętrzne promienie słońca spotęgują piękno tego cudu natury.

Noclegi. Gdzie się zatrzymać w okolicy?

W bliskim sąsiedztwie jeziora (ok. 300 metrów) znajduje się kemping. W pobliskim mieście Tenno znajdziecie wiele klimatycznych i zadbanych apartamentów oferujących noclegi. Każdy z nich zapewni Wam pełne odczucie atmosfery panującej w tym  miejscu i na moment pozwoli oderwać się od rzeczywistości i zgiełku dużego miasta.

Lago di Tenno
Lago di Tenno (fot. viaitalia.pl)

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj