Basilicata

Matera – atrakcje, zwiedzanie, co zobaczyć – przewodnik

Matera miasto usytuowane w regionie Basilicata. W 1993 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2019 roku zyskało także miano Europejskiej Stolicy Kultury. Matera jest miastem wykutym w skale. Domostwa, które tam powstały, zostały wyżłobione w jaskiniach lub grotach. Matera posiada swój wyjątkowy klimat, którego nie można porównać z żadnym innym włoskim miastem. Znajdziemy tam liczne zabytki, ale przede wszystkim cudowne tarasy widokowe, z których można podziwiać całą panoramę kamiennego miasta. Matera została także wykorzystana w licznych produkcjach, między innymi w “Pasji” Mela Gibsona. Słowa reżysera o tym mieście brzmiały: “[…] gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, straciłem głowę, bo była po prostu idealna.” Została niemal od razu wybrana jako miejsce ukazujące ówczesną Jerozolimę i Golgotę. Dla miłośników historii i pieszych wycieczek doskonałym miejscem do zwiedzania będzie Regionalny Park Murgia Materana. Znajdziemy tam liczne stanowiska archeologiczne, kościoły, a przede wszystkim przepiękne widoki. Jeżeli zatem lubicie zwiedzać miasta, które przyciągają swoją autentycznością, historią i doskonale zachowanymi zabytkami, to musicie koniecznie odwiedzić Materę! Zobaczcie nasz przewodnik po tym nietuzinkowym mieście.

Atrakcje Matery

Sassi di Matera

To dwie najpopularniejsze dzielnice miasta: Sasso Caveoso i Sasso Barisano. Znajdują się one w historycznym centrum Matery. To niezwykle klimatyczne miejsca pełne krętych uliczek, schodów i kamiennych budynków, a to wszystko połączone z niezwykłą codziennością mieszkańców. To właśnie Sassi przyciągają turystów, którzy marzą o zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia, na tle tak unikatowego widoku. Wieczorem dzielnice te są przepięknie oświetlone co nadaje wyjątkowego klimatu. Warto wtedy udać się na tarasy widokowe, które stanowią jedną z najlepszych atrakcji. Spacery w blasku księżyca przy oświetlonych budynkach pozwalają wczuć się w atmosferę skalnego miasta i gwarantują niezapomniane przeżycie.

Sassi Matera
Sassi di Matera (fot. Diego Geraldi unsplash.com)

MUSMA  – Museo della Scultura Contemporanea

To włoskie muzeum poświęcone rzeźbie. Znajduje się tam około 400 dzieł, w tym ceramika, książki oraz rysunki. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą strukturę muzeum, czyli jaskinię wpisująca się doskonale w klimat miasta. MUSMA stanowi część Palazzo Pomarici. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 7,00 €, a ulgowy 4,00 € (dotyczy dzieci w wieku 7–25 lat, grup powyżej 20 osób oraz studentów architektury oraz ASP). Wstęp wolny mają dzieci do 6 lat, dziennikarze i przewodnicy. Więcej na oficjalnej stronie muzeum.

Duomo di Matera

To katedra, która została zbudowana w XIII wieku. Znajduje się pomiędzy dwiema dzielnicami Sassi. Jest poświęcona Matce Bożej (Madonna della Bruna) oraz św. Eustachemu. Ma plan krzyża łacińskiego i składa się z trzech naw. Katedrę zdobią liczne dekoracje w stylu barokowym. Posiada 52-metrową wieżę, którą można podziwiać z tarasów widokowych, gdyż to właśnie ona góruje nad miastem. W środku kościoła znajdują się liczne dzieła. Najpopularniejsze z nich to: szopka z wapienia, relikwie oraz fresk przedstawiający Sąd Ostateczny.

Ponte Tibetano della Gravina

To jedno z mało popularnych miejsc, jednak z pewnością warte odwiedzenia. Szczególnie polecane jest dla osób lubiących piesze wycieczki, a nawet dreszczyk adrenaliny. Przejdźmy jednak do opisu tej niezwykłej atrakcji. Ponte Tibetano della Gravina to wiszący, tybetański most, który usytuowany jest nad potokiem. Most znajduje się w wąwozie Garvina i łączy dwa brzegi rzeki. Przechodząc przez kładkę można dojść do Parku Kościołów Skalnych oraz Płaskowyżu Murgia. Sama trasa jest dość wymagająca. Warto zadbać o odpowiednie obuwie obuwie, strój oraz wodę. Jeżeli lubicie piesze wycieczki i macie w planach odwiedzić Materę to z pewnością warto zobaczyć tą okolicę.

Saint Mary of Idris

To jeden z najpiękniejszych kościołów w tym regionie. Został wyrzeźbiony w skale i znajduje się w górnej części Monterrone, czyli wapiennego klifu. W skład kościoła wchodzi także krypta. Jest ona poświęcona San Giovanni in Monterrone. Wnętrze kościoła jest skromne, lecz posiada niezwykły klimat. Składa się z jednego pokoju ozdobionego licznymi freskami. Znajdują się tam także obrazy św. Antoniego. Kościół posiada także niewielką dzwonnicę.

Dojazd

Samochodem

Jedną z opcji dojazdu do Matery jest podróż własnym samochodem. Musimy jednak mieć na uwadze trasę, która liczy blisko 2000 kilometrów. Będzie to opcja idealna dla osób nastawionych na zwiedzanie, gdyż po drodze można zatrzymać się w licznych zarówno włoskich jak i europejskich miastach. Podróż własnym samochodem znacznie ułatwia dojazd do wszystkich atrakcji i zabytków, które chcemy zobaczyć, gdyż nie jesteśmy zależni od komunikacji miejskiej. Wybierając się w taką podróż należy pamiętać o opłatach za autostrady, winiety oraz parkingi. 

Samolotem

Drugą opcją jest lot samolotem. To z pewnością tańsza i szybsza możliwość dojazdu. Najbliższe lotnisko znajduje się w Bari, czyli około 70 kilometrów od Matery. Bezpośrednie loty z Polski oferuje linia Ryanair z Krakowa oraz Warszawy. Bilety można znaleźć od 49 zł. Aby dojechać do Matery musimy najpierw dostać się do centrum Bari (oddalonego od portu lotniczego o około 12 kilometrów). Taki dojazd umożliwia autobus, bądź pociąg. Można także skorzystać z taksówki. Następnie podróżujemy już bezpośrednio do Matery. Pełen rozkład autobusów lub pociągów, którymi możemy dostać się z Bari do Matery znajdziemy na stronie przewoźnika: https://ferrovieappulolucane.it.

Matera (Włochy)
Matera (fot. Piermario Eva unsplash.com)

Plaże w pobliżu Matery

Najbliższe kurorty z pięknymi plażami znajdują się w mieście Bari oddalonego od Matery o około 65 kilometrów. Można dojechać tam autobusem, bądź pociągiem. Znajdziemy tam najpopularniejszą z plaż czyli Pane e Pomodoro, która jest idealną opcją wypoczynku dla rodzin z dziećmi. W pobliżu znajdują się liczne kawiarnie, restauracje oraz place zabaw. Warto także wybrać się na plażę Lama Monachile, która znajduje się w historycznym centrum miasta i jest jedną z najpopularniejszych plaż ze względu na niezwykłe widoki.

Kuchnia. Co dobrego zjeść w Materze?

Jednym z najpopularniejszych lokalnych wyrobów jest chleb. Posiada on długoletnią tradycję. Jest wypiekany na zakwasie wraz z dodatkiem podwójnie mielonych ziaren pszenicy durum, soli oraz wody. Warto dodać, że chleb ten zyskuje miano najsmaczniejszego we Włoszech. W Materze niezwykle popularne są tosty z lokalnymi wędlinami oraz truflami. Warto także spróbować orecchiette al tegamino czyli makaronu zapiekanego z mozzarellą i pomidorami.

Pogoda. Kiedy odwiedzić Materę?

Najcieplejszymi miesiącami w mieście Matera jest okres od czerwca do września. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi ponad 20°C. W tych miesiącach również występuje największa ilość godzin słonecznych. Najzimniejszym okresem są miesiące: grudzień, styczeń oraz luty. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi poniżej 8°C. Najczęstsze opady deszczu prognozowane są na marzec, kwiecień oraz listopad.

Matera
Matera (fot. Victor Malyushev unsplash.com)

Noclegi

Ceny noclegów uzależnione są lokalizacji oraz udogodnień dla gości. Przeglądając oferty hoteli i innych obiektów można jednak zauważyć, że ceny w mieście Matera są wyższe, niż w innych, znacznie popularniejszych wśród turystów kurortach. Oczywiście można znaleźć tańsze obiekty noclegowe. Na przykład Apartament Chapeau usytuowany niedaleko Tramontano Castle czy Casa Grotta nei Sassi. Za nocleg dla dwóch osób zapłacimy 229 zł.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Obiekt Cave Rooms Sassi. Jeżeli chcecie poczuć klimat tego wyjątkowego miasta to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę to miejsce. Pokój – jaskinia zapewnia zdecydowanie niezapomniane wrażenia. Obiekt usytuowany jest niedaleko Tramontano Castle i Matera Cathedral. Cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 348 zł. Kolejnym obiektem jest Acqua Dolce, znajdujący się niedaleko Pałacu Lanfranchi i Kościoła San Pietro Caveoso. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 718 zł.

Matera Sassi
Matera (fot. FotoInToscana by Moira e Raffaella unsplash.com)

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

1 komentarz

  1. Gdy przyjechałem do Matery i przez punkt widokowy „Tre Archi” zobaczyłem Sassi, to mi dosłownie szczęka opadła. Teraz każdemu polecam, by tam pojechał :).

Skomentuj