Sycylia

Terme Segesta: darmowe gorące źródła na Sycylii

Jeżeli jesteście w rejonach północno-zachodniej Sycylii, a zwłaszcza w okolicach Castellammare del Golfo, to z całą pewnością powinniście zawitać do Segesty. Leży tutaj Park Archeologiczny Segesta, w którym znajdziecie starożytne ruiny amfiteatru (Theater of Segesta) oraz świetnie zachowaną świątynię (Temple of Segesta). Nieopodal znajduje się też inna atrakcja – darmowe gorące źródła.

Dojazd do źródeł termalnych

Podczas naszej ostatniej wizyty w ten rejon Sycylii zatrzymaliśmy się w Castellammare del Golfo, które było nasza bazą wypadową do Palermo, Trapani, San Vito lo Capo, Zingaro i Scopello. Stamtąd też najlepiej dojechać do Segesty. Gorące źródła w Segeście oddalone są od Castellammare del Golfo ok. 15 jazdy samochodem. Aby tam dojechać najlepiej użyć nawigacji Google i za cel ustawić Parcheggio Terme Libere Segesta.

Jadąc główną drogą drogą wypatrujemy znaku na Terme Segestane – to pobliskie termy oraz centrum spa. Darmowe źródła termalne znajdują się nieopodal tego hotelu. Jadąc od strony Castellammare zaraz po minięciu znaku należy skręcić w lewo.

Znak na Terme Segestane
Znak na Terme Segestane (fot. viaitalia.pl)

Po opuszczeniu głównej drogi kierujemy się kilkadziesiąt metrów prosto, do zakrętu. Tu stan drogi nie pozwala na dalszą podróż. Najlepiej zostawić samochód właśnie w tym miejscu, na poboczu (tak aby nie utrudniać przejazdu innym). Dalej udajemy się pieszo, w stronę obiektu oznaczonego na mapach Google jako Natural Spa of Segesta (Free).

Uszkodzona nawierzchnia drogi przed parkingiem
Uszkodzona nawierzchnia drogi przed parkingiem (fot. viaitalia.pl)

Mijamy zakręt i po chwili dochodzimy do docelowego parkingu.

Parking oraz ścieżka do gorących źródeł
Parking oraz ścieżka do gorących źródeł (fot. viaitalia.pl)

Darmowe termy w Segeście na Sycylii

Droga do darmowych źródeł termalnych wiedzie przez dość wysokie szuwary, jednak są tam dobrze widoczne i wydeptane ścieżki. Najlepiej zaraz przy parkingu udać się w lewo. Po drodze będziemy musieli pokonać rzekę. Nie ma tutaj żadnego mostka, musimy po prostu zdjąć buty i przejść. Woda może nie jest bardzo głęboka, ale należy uważać, że by się nie poślizgnąć. Ponoć po opadach potok staje się wartki i głębszy.

Rzeka w dordze do gorących źródeł
Rzeka w drodze do gorących źródeł (fot. viaitalia.pl)

Już w potoku poczujemy gorącą wodę. Naszym celem będzie jednak niewielki basenik, w którym zażyjemy zdrowotnej kąpieli. Po pokonaniu rzeki i przejściu kilkunastu metrów go ujrzymy.

Darmowe termy w Segeście
Darmowe źródła termalne w Segeście (fot. viaitalia.pl)

To bardzo urokliwe miejsce – tym bardziej, że znajduje się tak na prawdę po środku niczego. Na miejscu spotkaliśmy dwóch „lokalsów”, którzy wyglądali na stałych bywalców tych gorących źródeł. Jeden Pan między kąpielami zbierał leżące w pobliżu śmieci. Samo miejsce jednak jest na prawdę czyste.

Darmowe źródła termalne w Segeście
Darmowe źródła termalne w Segeście (fot. viaitalia.pl)
Darmowe źródła termalne w Segeście
Darmowe źródła termalne w Segeście (fot. viaitalia.pl)

W pobliżu czuć charakterystyczny zapach siarkowodoru. Woda w basenie głęboka jest na ok. 50 centymetrów. Jest tu na prawdę gorąco, ciężko w wodzie wysiedzieć dłużej niż kilka minut. Woda ma temperaturę 40-50°.

Darmowe gorące źródła w Segeście
Darmowe gorące źródła w Segeście (fot. viaitalia.pl)

My odwiedziliśmy te termy pod koniec lipca, kiedy to temperatury na Sycylii sięgały prawie 40°. Nawet mimo tego kąpiel w gorących źródłach była na prawdę relaksująca. Oczywiście udaliśmy się tu z samego rana 🙂 Wschód słońca udał dodatkowego uroku temu miejscu. Jeżeli jesteście w okolicach, to gorąco zachęcam do odwiedzin tego miejsca 😊

Darmowe gorące źródła w Segeście
Darmowe gorące źródła w Segeście na Sycylii (fot. viaitalia.pl)
Darmowe gorące źródła w Segeście na Sycylii
Darmowe gorące źródła w Segeście na Sycylii (fot. viaitalia.pl)

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

2 komentarze

Skomentuj