Sycylia

Katania – atrakcje, zwiedzanie, plaże. Przewodnik

Katania to drugie co do wielkości miasto znajdujące się w regionie Sycylia. Usytuowane jest u podnóża Etny czyli największego wulkanu w Europie, który nadal pozostaje czynny, a zwiedzanie go to jedna z największych atrakcji wśród turystów. Zacznijmy jednak od historii tego miasta. Katania powstała prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. jako grecka kolonia. Jej historia była burzliwa. Początkowo kolonia intensywnie się rozwijała, jednak po upadku Imperium Rzymskiego miastem zawładnęły siły arabskie. Ostatecznie jednak została zdobyta przez wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a potem władzę objął Fryderyk II Sycylijski. Od tego czasu Katania zaczęła znów się rozwijać, a od 1445 roku funkcjonował już tamtejszy uniwersytet. Niestety w XVII wieku część miasta zniszczył wybuch wulkanu Etna, a później trzęsienie ziemi. Uznaje się, że te wydarzenia zmieniły miasto. Dzięki temu można było je od nowa zaprojektować. Wtedy powstał styl nazywany barokiem sycylijskim. Katania budzi liczne kontrowersje, ponieważ w niektórych częściach miasta budynki są zacienione i odrapane, a na obrzeżach widać panującą tam biedę. Jednak wśród turystów to jeden z najczęściej obieranych kierunków do zwiedzania, ponieważ miasto ma naprawdę wiele do zaoferowania. Największe atrakcje usytuowane są blisko siebie, co znacznie ułatwia przemieszczanie się. Jeżeli lubicie aktywnie spędzać czas i poznawać nowe miejsca, to Katania będzie idealnym wyborem na spędzenie urlopu. Poniżej znajdziecie informacje jakich atrakcji nie możecie pominąć odwiedzając to miasto.

Atrakcje – co zobaczyć i robić w Katanii?

Etna

To bez wątpienia jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miasta. O Etnie szczegółowo pisaliśmy w naszym osobnym artykule, który znaleźć możecie tutaj. Etna to największy w Europie czynny wulkan, który w 2012 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak się tam dostać? Najlepszy będzie dojazd autobusem podmiejskim wzdłuż zbocza do Rifugio Sapienza. Odjeżdża on z placu Papa Giovanni XXII. Wybierając się na taką wycieczkę należy pamiętać o odpowiednim stroju. Jeżeli Katanię zwiedzamy latem i panuje tam upał, należy wiedzieć, że na wysokości na której się znajdziemy temperatura jest niższa, więc należy zaopatrzyć się z bluzę lub kurtkę. Z uwagi na silne wiatry, warto także wziąć czapkę. Kolejna i najważniejsza rzecz to odpowiednie buty. Najlepiej sprawdzą się buty sportowe, a jeżeli planujemy długą (na przykład całodniową) wyprawę na Etnę i szczegółowe zwiedzanie, najlepiej sprawdzą się buty do trekkingu. Kolejną bardzo istotną rzeczą o której należy pamiętać to wysokie skarpetki, z uwagi na piasek wulkaniczny. Zwiedzić Etnę możemy samodzielnie (ale tylko do wysokości 2900 metrów). Wyżej można dostać się jedynie z licencjonowanym przewodnikiem (wtedy także można zwiedzić kratery szczytowe, chyba, że aktywność wulkanu jest wzmożona, wówczas zwiedzanie jest zabronione). Co ważne zwiedzać Etnę można cały rok. Jest najpopularniejsza i często docelowa atrakcja wśród turystów wybierających się na Sycylię.

Wulkan etna to największa atrakcja Katanii
Wulkan Etna to największa atrakcja Katanii (fot. Anastasiia Rozumna unsplash.com)

Cattedrale di Sant’Agata

Cattedrale di Sant’Agata to bazylika, która była budowana w latach 1078-1093. Została zniszczona przez powtarzające się trzęsienia ziemi, jednak ostatecznie odbudowano ją w XVII wieku. Fasada katedry jest trójpoziomowa i ozdobiona przez liczne kolumny oraz rzeźby. Wykonana została z białego marmuru. Drzwi katedry przedstawiają postać św. Agaty. Ukazują sceny z życia oraz męczeństwo patronki Katanii. Katedra ma plan krzyża łacińskiego. Składa się z nawy głównej oraz dwóch naw bocznych. W katedrze znajduje się pomnik Vincenzo Belliniego, a także liczne grobowce członków rodziny królewskiej normańskiej, szwabskiej oraz antagońskiej. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w całej Katanii.

Castello Ursino

To zamek budowany w latach 1239-1250. Powstał na polecenie króla Fryderyka II Sycylijskiego. Niegdyś stanowił siedzibę królewską, a później więzienie. Co ważne, jako jeden z nielicznych zabytków przetrwał trzęsienie ziemi w 1693 roku. Jednak w wyniku tego zdarzenia oraz erupcji wulkanu Etna zamek zmienił swoje położenie. Początkowo był położony na klifie, tuż przy morzu. Jednak w wyniku tych wydarzeń znajduje się obecnie kilometr w głąb lądu. Od 1934 roku do dziś pełni funkcję muzeum sztuki. Znajdują się tam liczne artefakty, obrazy oraz rzeźby. Między innymi: posąg Herkulesa w lwiej skórze czy fragment fryzu przedstawiającego Apolla i Artemidę.

Basilica della Collegiata

To bazylika, która powstała we wczesnym średniowieczu. Jest przykładem baroku sycylijskiego. Została zaprojektowana przez Angelo Italia. Początkowo jak większość zabytków w mieście została zniszczona przez trzęsienie ziemi, które nastąpiło w 1693 roku. Po tym wydarzeniu zmieniono orientację budynku tak, aby był zwrócony w stronę ulicy. W środku bazyliki znajduje się jedna nawa główna, oraz dwie nawy boczne. Podzielone są przez pilastry i absydy. Znajdziemy tam także freski stworzone przez Giuseppe Sciutiego. Przedstawiają one sceny z życia Maryi, aniołów oraz świętych.

Amfiteatr rzymski

Znajduje się przy Piazza Stesicoro. To fragment amfiteatru pochodzącego z II wieku. Niegdyś mógł pomieścić blisko 15 tysięcy widzów. Dziś możemy podziwiać pozostałości, które znajdują się w historycznym centrum Katanii. Są to jedynie fragmenty, a ich część znajduje się pod zabytkowymi ulicami miasta. Warto dodać, że w czasie II wojny światowej pełnił funkcję schronu. Wejście do amfiteatru i zwiedzanie jest darmowe. Będzie to miejsce idealne do zwiedzania nie tylko dla miłośników historii.

Palazzo Biscari

To najpiękniejszy prywatny pałac w Katanii, którego budowa została ukończona w 1763 roku. Wnętrze charakteryzuje się przepychem i jest bogato zdobione. Znajdują się tam liczne freski namalowane przez Matteo Desiderato i Sebastiano Lo Monaco. Obecnie w pałacu organizowane są koncerty, wystawy, pokazy mody, a nawet wesela. Chcąc zwiedzić Palazzo Biscari najlepiej skorzystać z organizowanych wycieczek z przewodnikiem.

Co jeszcze zobaczyć będąc w Katanii?

Będąc w Katanii warto odwiedzić Piazza del Duomo czyli główny plac miasta, w którym dominuje styl barokowy. Szczególnie polecanym miejscem jest także ciągnąca się przez 3 kilometry główna ulica handlowa o nazwie Via Etnea. Znajdują się tam liczne butiki i kawiarnie. Idąc tą ulicą dojdziemy do zielonego serca miasta. To Ogrody Belliniego. Miejsce idealne do odpoczynku od zgiełku miasta i podziwiania egzotycznych roślin oraz rzeźb. 

Katania - Duomo
Katania – Duomo (fot. Samir Kharrat unsplash.com)

Będąc w tej okolicy warto wybrać się także na wycieczkę do Taorminy. Jest to miasto oddalone od Katanii o około 55 kilometrów. Słynie ono przede wszystkim z Teatru Greckiego, który został wykuty w skale, a potem przebudowany przez Rzymian. Stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków w tej okolicy. 


Warto także wspomnieć o patronce miasta Katania, czyli św. Agacie. Co roku 5 lutego obchodzone jest jej święto, które uznawane jest za jedno z najciekawszych wydarzeń w mieście. Planując wyjazd do Katanii warto wziąć pod uwagę datę tej uroczystości i w niej uczestniczyć. Będzie to z pewnością niesamowite przeżycie. Teraz kilka słów o samej patronce. Święta Agata urodziła się około III wieku. Pochodziła z zamożnej rodziny i od dziecka czuła silną potrzebę służenia Chrystusowi. Swoją urodą zwróciła uwagę namiestnika Sycylii, który zaproponował jej małżeństwo. Agata jednak odmówiła, co sprawiło, że namiestnik uwięził ją i torturował. Dziewczyna ostatecznie zmarła 5 lutego 251 roku. Rok po tym wydarzeniu życie mieszkańców zakłócił wybuch Etny. Udali się oni do grobu Agaty, zabierając czerwony welon, którym była owinięta w trakcie tortur i zostawili go przed murami miasta. Wtedy nastał cud. Lawa spływająca z wulkanu ominęła Katanię i ocaliła mieszkańców. Od tego czasu Agata została uznana za świętą, a 5 luty jest dniem obchodów uroczystości na jej cześć. Wtedy miasto zostaje oświetlone, a na witrynach sklepowych pojawia się wizerunek patronki miasta. W czasie święta można oglądać pokaz fajerwerków, wtedy trwa także procesja. To święto niezwykle uroczyście obchodzone przez mieszkańców Katanii.

Katania – plaże

Najdłuższą i najpopularniejszą piaszczystą plażą w Katanii jest Playa di Catania. Usytuowana jest  poza centrum miasta, lecz z łatwością można dostać się tam komunikacją miejską. Playa di Catania zawiera fragmenty plaży publicznej oraz płatne plaże z licznymi udogodnieniami dla turystów. W okolicach znajdują się bary, restauracje, a w okresie letnim organizowane są tam imprezy. Kolejną plażą, którą warto odwiedzić jest San Giovanni Li Cuti. Znajduje się ona w małej zatoce. To plaża żwirowa, idealna dla osób poszukujących spokojnego miejsca do wypoczynku w promieniach słonecznych.

Dojazd – jak dojechać do Katanii?

Samolotem do Katanii

Chcąc dojechać do Katanii możemy wybrać lot samolotem, bądź podróż własnym samochodem. Najszybszym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie lot samolotem. Bilety można znaleźć już od 39 złotych. Linia Ryanair oferuje loty do Katanii z Katowic, Krakowa oraz Warszawy. Lotnisko w Katanii znajduje się około 5 kilometrów od centrum miasta, co stanowi znaczne ułatwienie, gdyż można dostać się tam nawet pieszo. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze środka transportu możemy wypożyczyć własny samochód (więcej informacji jak to zrobić pisaliśmy w naszym poradniku), dostać się taksówką, bądź autobusem ALIBUS.

Podróż samochodem

Aby dojechać do Katanii można także wybrać podróż własnym samochodem. Będzie to idealna opcja dla osób lubiących zwiedzanie, ponieważ po drodze możemy zatrzymać się praktycznie wszędzie, co znacznie ułatwia nam poznanie nie tylko włoskich ale i europejskich miast. Jadąc docelowo do Katanii musimy pamiętać, że na wyspę wraz z własnym samochodem dostaniemy się jedynie promem. Lecz najpierw, czeka nas pokonanie sporej części Włoch. Promy do Katanii wypływają z Neapolu i Salerno, a trasa do tych miast z Polski liczy około 1750-1800 kilometrów. Taka podróż ma jednak sporo plusów, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni komunikacją miejską, możemy zwiedzić i dostać się praktycznie wszędzie gdzie chcemy. Należy jednak pamiętać o winietach, opłatach za parkingi oraz autostrady.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Katanii jest dobrze rozwinięta. Najpopularniejszym środkiem transportu jest autobus obsługiwany przez firmę AMT. Bilety można zakupić w kioskach oznaczonych literą T, bądź w specjalnych automatach. Warto dodać, że podróżowanie  komunikacją miejską jest jedną z najtańszych opcji, ponieważ koszt biletu za przejazd ważnego 90-minut to jedyne 1€. W Katanii funkcjonuje również metro, lecz nie dojeżdża do najważniejszych atrakcji turystycznych, więc znacznie popularniejszym środkiem transportu wśród turystów i mieszkańców jest autobus.

Katania – pogoda

Najcieplejszymi miesiącami w Katanii jest okres od maja do października. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi ponad 20°C. Najwięcej godzin słonecznych prognozowanych jest na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień. Najzimniejszymi miesiącami są grudzień, styczeń oraz luty. Średnia temperatura w tym okresie wynosi poniżej 12°C. Największe opady deszczu prognozowane są na listopad, grudzień oraz styczeń. 

Co kupić i przywieźć z Katanii?

Każdy z nas zwiedzając nowe miejsce zastanawiał się choć raz co warto kupić i przywieźć ze sobą do Polski. Włoskie sklepy oferują masę produktów, jednak, które z nich wybrać? Wybierając się do określonego regionu Włoch warto dowiedzieć się, z jakich lokalnych produktów słynie ten obszar. Dziś przyjrzymy się Katanii oraz weźmiemy pod lupę produkty pochodzące z Sycylii i podpowiemy Wam co koniecznie musicie kupić.

Najpopularniejszym produktem jest miód z Etny, który jest uznawany jest za najlepszy we Włoszech. Znajdziemy go tutaj w rozmaitych smakach, na przykład pistacjowy czy melonowy. Kolejnym regionalnym produktem jest likier o nazwie Fuoco dell’Etna. To alkohol z wyjątkowym aromatem truskawek, cytrusów oraz ziół. Kolorem przypomina lawę Etny. Warto także skusić się na pastę pistacjową lub migdałową. Zakupić można także pesto o przeróżnych smakach. Dla miłośników mocnych trunków szczególnie polecamy także wino migdałowe oraz Zibibbo. Dla kobiet wyjątkową pamiątką będzie biżuteria ze skały wulkanicznej z okolic Etny.

Noclegi w Katanii

Ceny noclegów uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji oraz udogodnień dla gości. Pierwszym obiektem wartym uwagi jest Duomo Luxury Suite Catania, który usytuowany jest zaledwie 12 minut spacerem od plaży. Znajduje się on niedaleko Piazza del Duomo. Cena za dobę dla dwóch osób wynosi 247 zł. Kolejnym obiektem jest Hotel Palace Catania | UNA Esperienze usytuowany przy jednej z najpopularniejszych ulic miasta, o nazwie Via Etnea. Oferuje on taras z barem, restauracją i wspaniałym widokiem na miasto oraz Etnę. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 561 zł. Warto także zwrócić uwagę na Hotel Duomo Suites & Spa. To popularne miejsce dla miłośników aktywności fizycznej, bowiem na miejscu można wypożyczyć rowery. Hotel oferuje spa oraz centrum odnowy biologicznej. Cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 616 zł.

Wybieracie się do Katanii, ale nie macie jeszcze noclegu? Sprawdźcie dostępne noclegi na bookingu:

Booking.com

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj