Sycylia

Palermo: co zobaczyć i zwiedzić? Atrakcje, zabytki, plaże

Nasz ostatni pobyt na Sycylii był bardzo aktywny jeżeli chodzi o zwiedzanie. Mało czasu, a plany ambitne. Zwiedziliśmy już Katanię, Syrakuzy i Taorminę, byliśmy też w Modica gdzie spędziliśmy 2 dni. Kolejnym celem była północno-wschodnia Sycylia. Po dojechaniu do Castellammare del Golfo (była to nasza baza wypadowa) i zwiedzeniu Trapani przyszła kolej na stolicę Sycylii – Palermo.

Palermo to niewątpliwie jedno z najchętniej odwiedzanych miast na Sycylii, zwłaszcza wśród turystów z Polski. Po pierwsze, jest to miasto kontrastów i różnorodności, budzi więc ciekawość. W jednym miejscu Palermo możemy zobaczyć regionalne restauracje, zabytki, a w innych graffiti na budynkach oraz panująca tam biedę. Druga kwestia to tanie loty do tego miasta. Ryanair kursuje do Palermo z Krakowa i Wrocławia, a bilety na te loty można dostać już za poniżej 100 zł.

Zabytki wpisane na listę UNESCO, klimatyczne alejki i uliczki, teatry, parki oraz lokalne targi to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferuje Palermo. Jeżeli jesteście ciekawi co zwiedzić i co zobaczyć w Palermo, to zapraszam do zapoznania się z naszym przewodnikiem!

Palermo
Palermo (fot. viaitalia.pl)

Atrakcje – co zobaczyć?

Katedra w Palermo (Cattedrale di Palermo)

Katedra w Palermo (pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej) jest miejscem kultowymi i zdecydowanie numerem jeden, jeżeli chodzi o zwiedzanie Palermo. Została wybudowana na zlecenie Arcybiskupa Gualtierro Offamilio. Znajduje się przy ulicy Corso Vittorio Emanuele. Poprzez wprowadzanie licznych poprawek oraz dobudowaniu nowych elementów wygląd Katedry zmieniał się na przestrzeni lat.

Katedra w Palermo
Katedra w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Wejście do Katedry jest darmowe. Płatne jest natomiast zwiedzanie krypty i skarbca (7€) oraz wejście na dach (5€). W skarbcu wystawione są szaty księży, biżuteria a także korona Konstancji Aragońskiej, natomiast krypta jest miejscem pochówku ważnych mieszkańców. Po wejściu na dach turyści mogą podziwiać krajobraz miasta oraz Plac Katedralny. Widok jest niesamowity, dlatego ta atrakcja jest tak popularna wśród turystów. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale także na bogactwo stylów architektonicznych zastosowanych po licznych przebudowach. Mamy tutaj mieszankę stylu barokowego, gotyckiego i renesansowego. Bilety możemy kupić online tutaj.

Katedra w Palermo
Katedra w Palermo (fot. viaitalia.pl)
Katedra w Palermo
Katedra w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Plac Quattro Canti

Jest to najbardziej rozpoznawalny plac w Palermo, który powstał na początku XVII wieku. Łączy ze sobą cztery historyczne dzielnice miasta (Albergheria, Seralcadio, La Loggia oraz Kalsa). Kształtem przypomina ośmiokąt, z czego cztery boki to ulice, a pozostałe to obiekty w stylu barokowym. Cztery budynki podzielone są na trzy części z wklęsłą elewacją. Każda z budowli, na swoim najniższym segmencie posiada rzeźbę, którą jest jedna z określonych pór roku. Środkowa część to figury czterech królów Sycylii (Karol V, Filip I, Filip II, Filip III). Na najwyższym fragmencie budynku można dostrzec rzeźby czterech świętych patronek Palermo (Krystyny, Ninfy, Oliwy, Agaty).

Plac Quattro Canti jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Palermo. Leży on zaledwie 500 metrów od Katedry, ok. 5 minut spacerem. Zdecydowanie warto jest się tu wybrać odwiedzając miasto.

Plac Quattro Canti w Palermo
Plac Quattro Canti w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Fontana Pretoriańska (Fontanna Pretoria)

Jeżeli jesteście na placu Quattro Canti, to nie przegapcie kolejnej dużej atrakcji w Palermo. Fontana Pretoria, bo o niej mowa, znajduje się dosłownie obok Quattro Canti, na Placu Pretoriańskim. Historia tej fontanny jest dość ciekawa. Pierwotnie została ona wybudowana w 1544 roku we Florencji, ale 30 lat później została sprzedana i ponownie złożona właśnie w Palermo.

Fontanna Pretoria w Palermo
Fontanna Pretoria (fot. viaitalia.pl)

Motywem przewodnim fontanny jest mitologia. Znajdziemy tu m.in. 12 Bogów Olimpijskich oraz inne postacie występujące w właśnie w mitologii. Co ciekawe, inna nazwa fontanny, nadana przez samych mieszkańców to Fontanna Wstydu – prawdopodobnie przez nagie postacie, które zdobią fontannę.

Fontanna Pretoria
Fontanna Pretoria (fot. viaitalia.pl)

Targ La Vucciria

Targ ten to miejsce kultowe i można by rzec stolica sycylijskiego street foodu. La Vucciria był zwykłym targiem jakich wiele. Dziś jest to miejsce, którego nie można przegapić będąc w Palermo.

Główną atrakcją marketu jest właśnie street food, czyli sycylijskie, uliczne jedzenie. Kupimy tutaj wszystkie specjały wyspy, m.in. caponatę, arancini, owoce morza. Nie są to wielkie porcje, więc spróbować można wielu rzeczy. Dostaniemy tu też świeże ryby oraz frutti di mare.

Wieczorem rozpoczyna się tutaj prawdziwe nocne życie. Warto odwiedzić to miejsce także po zmierzchu, gdyż pokazuje ono swoje drugie oblicze 🙂

Teatro Massimo

Jest to największy we Włoszech teatr operowy. Budynek teatru jest swoistym łącznikiem między starym, a nowym miastem. W Teatro Massimo wystawiane są sztuki operowe dla dzieci i dorosłych, balet, organizowane są tam też koncerty.

Istnieje także możliwośc zwiedzania teatru. Otwarty jest on zwiedzającym codziennie, od 9:30 do 17:30, przy czym ostatnie wejście jest o godzinie 17:00.

Bilety na spektakle można zakupić w kasie biletowej w budynku teatru lub internetowo tutaj. Ceny różnią się oczywiście od rodzaju spektaklu.

Teatro Massimo w Palermo
Teatro Massimo w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio

Nieopodal Fontanny Pretoriańskiej znajduje się jedenz licznych, zabytkowych kościołów w Palermo. Warto się tam wybrać, gdyż jego wnętrze robi imponujące wrażenie. Nazwa kościoła oznacza “Matkę Boską Admirała” – nawiązuje do fundatora świątyni. Jest nim Jerzy z Antiochii – admirał Rogera II (króla Sycylii). Wraz z upływem czasu obiekt został rozbudowany, dodano mu między innymi dzwonnicę. Na przestrzeni lat kościół został także oddzielony murami od miasta. Wnętrze zostało przebudowane i dominuje tam styl barokowy. Dużą część pomieszczeń stanowią mozaiki w stylu bizantyjskim, które ukazują między innymi sceny Zwiastowania, a także ukoronowanie Rogera II przez Chrystusa oraz Jerzego z Antiochii oddającego cześć Matce Bożej. Jest to kościół, który w 2015 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z katedrami w Monreale i Cefalù, a także Zamkiem Zisa, Kościołem San Giovanni degli Eremiti, San Cataldo oraz mostem Ponte dell’Ammiraglio. Na liście pojawił się również Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską. Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio znajduje się przy Piazza Bellini i jest często odwiedzany przez turystów.

Ogród Botaniczny

To miejsce z pewnością będzie idealne dla fanów egzotycznej roślinności. Bujna przyroda, miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta – to coś co charakteryzuje Orto Botanico di Palermo. Jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w całej Europie. Można tam zobaczyć około 12 tysięcy gatunków roślin. Palmy, fikusy, bananowce to tylko niektóre z nich, które możemy tam spotkać. Najbardziej pokaźnym okazem jest figowiec wielkolistny, który sprowadzony aż z Australii. Jaka jest historia tego miejsca? Początkowo ogród był założony do uprawy ziół leczniczych. Z czasem podjęto decyzje o założeniu nowoczesnej placówki, która obecnie pełni także funkcję badawczą Uniwersytetu w Palermo. Bilet do Orto Botanico di Palermo kosztuje 5 €, natomiast za okazaniem legitymacji szkolnej 3 €. Dotyczy to również legitymacji doktoranckiej lub ISIC. Ogród sąsiaduje z parkiem Villa Giulia, w którym znajdują się liczne rzeźby oraz fontanna. Ogród botaniczny w Palermo to idealne miejsce na spacer wśród egzotycznej roślinności, które z pewnością długo zapada w pamięć.

Katakumby Kapucynów

Miejsce, które wywołuje wiele kontrowersji, ale jest na pewno wyjątkowe. To katakumby, które znajdują się pod klasztorem Kapucynów. Można tam zobaczyć najlepiej zachowane szczątki osób duchownych i świeckich. Wyeksponowanych jest tam około 8000 mumii. Są one ubrane, sklasyfikowane według płci, a także pozycji społecznej. Można je zobaczyć w różnych pozycjach – leżą, wiszą na ścianach lub stoją. Najmłodsza z nich to Rosalia Lombardo, która zmarła w wieku 2 lat. Ciało dziewczynki zostało zabalsamowane i pochowane w krypcie. Turyści odwiedzający to miejsce, zauważyli dziwne zjawiska związane z pochówkiem dziewczynki. Dostrzegli bowiem, że porusza ona oczami oraz mruga. Również zakonnicy, przebywając w tym miejscu zauważyli że wokół trumny roztacza się zapach kwiatów. Wiele osób odwiedzając to miejsce spostrzegło, że na twarzy dziewczynki pojawiło się coś, co przypomina łzy. Jest wiele teorii na temat tego zjawiska. Nieliczni twierdzą, że to pogłoska mająca na celu promocję tego miejsca. Naukowcy, którzy przyglądali się sprawie uważają, że w dużej mierze przyczynia się do tego kąt padania światła, natomiast w miarę upływu czasu, pojawiła się jeszcze większa zagadka. Prześwietlenie ciała zmarłej Rosalii nie różni się bowiem niczym od zdjęć RTG dzieci w jej wieku. Organy wewnętrzne są w bardzo dobrym stanie, tak samo jak skóra. Jaka jest więc prawda o “Śpiącej Królewnie z Palermo”?

Ballarò oraz Mercato di Capo

Pozna najbardziej popularnym i znanym marketem La Vucciria w Palermo znajdziemy inne, równie interesujące.

Mercato di Capo w Palermo
Mercato di Capo w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Ballarò, jest najstarszym targiem w Palermo i znajduje się w dzielnicy Albergheria. Gwar, zapachy lokalnych produktów unoszących się w powietrzu, to coś co z pewnością nadaje wyjątkowy klimat i atmosferę temu miejscu. Można tam kupić świeże ryby, mięso oraz owoce, a nawet zioła.Na targu znajduje się także street food, gdzie można skosztować gotowych, lokalnych specjałów.

Mercato di Capo to kolejny targ z lokalnymi produktami, który znajduje się przy Via Volturno. Tak jak w przypadku targów La Vucciria i Ballarò, kupić tu mozna świeże ryby, owoce morza, street food oraz świeże soki – idealne na sycylijskie upały.

Plaże

Plaża Mondello

Najpopularniejsza plaża w Palermo, a właściwie nieopodal, to Mondello. Jest równocześnie jedną z najpopularniejszych plaż na Sycylii. Usytuowana jest około 15 kilometrów od centrum Palermo i bardzo łatwo się na nią dostać komunikacją miejską czy samochodem. Przepiękna plaża z morzem w kolorze turkusowym stanowi prawdziwy azyl. W sezonie letnim jest oblegana przez turystów, którzy czerpią prawdziwą przyjemność z plażowania. Będzie to także raj dla osób aktywnych, lubiących uprawiać różne sporty. W okresie wakacyjnym istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, co stanowi duże ułatwienie dla turystów.  

Plaża Mondello w Palermo
Plaża Mondello w Palermo (fot. viaitalia.pl)

Przy samej plaży znajdują się restauracje i bary, a także molo. Nieopodal plaży znajduje się rezerwat Capo Gallo. Miejsce z przepięknymi widokami, które z pewnością trzeba odwiedzić. Plaża Mondello cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców Palermo, dlatego w sezonie letnim najlepiej wybrać się na bardzo wcześnie. Bez wątpienia to idealne miejsce do plażowania i korzystania w pełni z sycylijskiego słońca.

Spiaggia Gorgo

Ta plaża to miejsce, dla osób ceniących sobie spokój i nie lubiących nadmiernego tłoku. Jest oddalona od Palermo o około 60 kilometrów w stronę Cefalu. Najłatwiej dotrzeć do niej samochodem, ale można także skorzystać z komunikacji miejskiej. Plaża znajduje się na obszarze osady Gorgo Lungo. Jest typową mniejszą plażą ze swoim charakterystycznym klimatem. Dużą wagę przywiązuje się tam do dbałości o czystość. Na plaży znajdują się leżaki i parasolki do dyspozycji turystów. Jest to miejsce idealne dla osób lubiących odpoczywać w małych kurortach.

Dojazd

Do Palermo dostaniemy się na dwa sposoby. Lecąc samolotem lub przypływając promem.

Samolot

Większość turystów odwiedzających Palermo wybiera oczywiście podróż samolotem. Dolecimy tutaj liniami Ryanair z dwóch polskich miast: Krakowa oraz Wrocławia. Bilety warto kupic z wyprzedzeniem, gdyż często można je dostać w promocyjnych cenach, nawet poniżej 100 zł! Dolecieć można także do Trapanii, które znajduje się ok. 1,5h drogi (samochodem) od Palermo. My wybraliśmy inną opcję – lot z Katanii i dojazd na pólnocno-wschodnią Sycylię wypożyczonym samochodem.

Samochód i prom

Jeżeli planujecie dłuższe wakacje na Sycylii, to warto zastanowić się nad opcją dojazdu własnym samochodem+prom. Promy do Palermo wypływają z Neapolu, Cagliari, Genui, Livorno oraz Milazzo i Salerno. Przykładowa cena biletu na prom z Neapolu do Palermo dla dwóch osób wraz z samochodem osobowym wynosi około 600 złotych w jedną stronę. Bilety na prom warto kupić z wyprzedzeniem, gdyż będą tańsze.

Bez wątpienia każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Lot samolotem gwarantuje nam szybszą i tańszą podróż, natomiast przy pokonaniu tej trasy samochodem, można zatrzymać się w dowolnym miejscu i odwiedzić chociażby Brno, Wiedeń, czy inne zakątki Włoch takie jak: Padwa, Bolonia, Florencja, a także Rzym.

Komunikacja miejska

Po przylocie do Palermo, chcąc dostać się do centrum miasta można skorzystać z komunikacji miejskiej. Możliwy jest dojazd pociągiem, bądź autobusem lotniskowym. Wiele osób preferuje natomiast wynajęcie samochodu lub dojazd taksówką. 

Podróżowanie po samym Palermo nie stanowi problemu. Miasto jest bardzo skomunikowane. Chcą podróżować po mieście najlepszym rozwiązaniem jest autobus, bądź tramwaj (cena biletu – 1,40 €), natomiast na dalsze trasy, bardziej polecane jest podróżowanie koleją.

Pogoda

Stolica Sycylii jest idealna do zwiedzania oraz wypoczynku. Zimy w tym miejscu są bardzo łagodne, natomiast lato jest długie i ciepłe, co jest charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego.

Najkorzystniejsze miesiące do podróżowania i zwiedzania Palermo to okres od maja aż do października. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, gdzie temperatura w dzień sięga około 29°C. W zimę temperatura spada, natomiast w dzień oscyluje w granicach 15°C.

Jedzenie i kuchnia

Nie bez powodu potrawy kuchni włoskiej są znane na całym świecie i uznawane za jedne z najlepszych. Sycylia i Palermo nie są tutaj wyjątkami. O tym co zjeść będąc na Sycylii napisaliśmy osobny artykuł.

W Palermo nie brakuje miejsc, gdzie zjemy pyszne owoce morza, makarony, ryby i inne specjały kuchni sycylijskiej – czy to w lokalnych restauracjach, czy to w ulicznych marketach.

Palermo to stolica nie tylko samej Sycylii, ale także sycylijskiego street foodu, czyli ulicznego jedzenia. Na targach skosztujemy specjały lokalnej kuchni. Arancini, caponata, ośmiornica, czy pozostałe owoce morza, to tylko niektóre z nich.

Noclegi

Ceny noclegów w Palermo jak w każdym mieście uzależnione są od lokalizacji i okresu bookowania. W Palermo jest duża oferta hoteli oraz apartamentów w różnych standardach. Jeżeli chodzi o noclegi w Palermo, nie możemy doradzić nic konkretnego, ponieważ zdecydowaliśmy się na nocleg akurat w Cefalu. Jednak mamy plan na najbliższa jesień na odwiedzenie samego Palermo jeszcze raz, wtedy postaramy się zaktualizować wszystkie informacje o noclegach.

Jeżeli jeszcze nie macie noclegu to sprawdźcie ofertę na bookingu poniżej:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj