Sycylia

Palermo – plaże, atrakcje, zabytki – przewodnik po mieście

Palermo to największe miasto i stolica Sycylii. Posiada blisko 650 tysięcy mieszkańców i powierzchnię 158 km². Jest niewątpliwie jednym z najchętniej odwiedzanych miast na Sycylii ze względu na ilość zabytków, atrakcji i bogatą architekturę. Palermo jest miastem charakterystycznym. Na ulicach oprócz regionalnych restauracji, zabytków, graffiti na budynkach, można dostrzec panującą tam biedę, dlatego jest nazywane miastem kontrastów. Jednak to, co wyróżnia Palermo spośród innych włoskich miast jest różnorodność. Znajdujące się tam zabytki są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Klimatyczne ulice, teatry, park oraz lokalne targi to tylko niektóre z atrakcji, które można odwiedzić w tym mieście.

Piazza Pretoria w Palermo
Piazza Pretoria w Palermo (fot. unsplash.com)

Atrakcje

Katedra (Cattedrale di Palermo)

Katedra w Palermo (pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej) jest miejscem kultowymi i zdecydowanie wartym odwiedzenia. Została wybudowana w na zlecenie Arcybiskupa Gualtierro Offamilio. Znajduje się przy ulicy Corso Vittorio Emanuele. Poprzez wprowadzanie licznych poprawek oraz dobudowaniu nowych elementów wygląd Katedry zmieniał się na przestrzeni lat. Wejście do Katedry jest darmowe. Płatne jest natomiast zwiedzanie krypty i skarbca (7€) oraz wejście na dach (5€). W skarbcu wystawione są szaty księży, biżuteria a także korona Konstancji Aragońskiej, natomiast krypta jest miejscem pochówku ważnych mieszkańców. Po wejściu na dach turyści mogą podziwiać krajobraz miasta oraz Plac Katedralny. Widok jest niesamowity, dlatego ta atrakcja jest tak popularna wśród turystów. Warto odwiedzić to miejsce, nie tylko ze względu na wspaniałe widoki, ale także na bogactwo stylów architektonicznych zastosowanych po licznych przebudowach. Mamy tutaj mieszankę stylu barokowego, gotyckiego i renesansowego. Bilety możemy kupić online tutaj.

Katedra w Palermo - cennik
Katedra w Palermo – cennik (fot. palermo.it)

Plac Piazza Vigliena (Quattro Canti)

Jest to najbardziej rozpoznawalny plac w Palermo, który powstał na początku XVII wieku na dyspozycję wicekróla Juana Fernandeza Pacheco de Villena y Ascalon. Łączy ze sobą cztery historyczne dzielnice miasta (Albergheria, Seralcadio, La Loggia oraz Kalsa). Kształtem przypomina ośmiokąt, z czego cztery boki to ulice (Via Maqueda i Corso Vittorio Emmanuele), a pozostałe to obiekty w stylu barokowym. Cztery budynki podzielone są na trzy części z wklęsłą elewacją. Każda z budowli, na swoim najniższym segmencie posiada rzeźbę, którą jest jedna z określonych pór roku. Środkowa część to figury czterech królów Sycylii (Karol V, Filip I, Filip II, Filip III). Na najwyższym fragmencie budynku można dostrzec rzeźby czterech świętych patronek Palermo (Krystyny, Ninfy, Oliwy, Agaty). Będzie to idealne miejsce dla sympatyków historii. Plac usytuowany jest w dość ruchliwym miejscu, natomiast jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata, ze względu na historię oraz niepowtarzalny wygląd i styl.

Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio

Jest jednym z zabytkowych kościołów w Palermo. Nie można go pominąć przy wizycie w stolicy Sycylii. Nazwa kościoła oznacza “Matkę Boską Admirała” – nawiązuje do fundatora świątyni. Jest nim Jerzy z Antiochii – admirał Rogera II (króla Sycylii). Wraz z upływem czasu obiekt został rozbudowany. Dodano mu między innymi dzwonnicę. Na przestrzeni lat kościół został także oddzielony murami od miasta. Wnętrze zostało przebudowane i dominuje tam styl barokowy. Dużą część pomieszczeń stanowią mozaiki w stylu bizantyjskim, które ukazują między innymi sceny Zwiastowania, a także ukoronowanie Rogera II przez Chrystusa oraz Jerzego z Antiochii oddającego cześć Matce Bożej. Jest to kościół, który w 2015 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z katedrami w Monreale i Cefalù, a także Zamkiem Zisa, Kościołem San Giovanni degli Eremiti, San Cataldo oraz mostem Ponte dell’Ammiraglio. Na liście pojawił się również Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską. Kościół Santa Maria dell’Ammiraglio znajduje się przy Piazza Bellini i jest często odwiedzany przez turystów.

Ogród Botaniczny (Orto Botanico di Palermo)

To miejsce z pewnością będzie idealne dla fanów egzotycznej roślinności. Bujna przyroda, miejsce do odpoczynku od zgiełku miasta – to coś co charakteryzuje Orto Botanico di Palermo. Jest jednym z najstarszych ogrodów botanicznych w całej Europie. Można tam zobaczyć około 12 tysięcy gatunków roślin. Palmy, fikusy, bananowce to tylko niektóre rodzaje roślin, które możemy tam spotkać. Najbardziej pokaźnym okazem jest figowiec wielkolistny. Został sprowadzony aż z Australii. Jaka jest historia tego miejsca? Początkowo był założony do uprawy ziół leczniczych. Z czasem podjęto decyzje o założeniu nowoczesnej placówki, która obecnie pełni także funkcję badawczą Uniwersytetu w Palermo. Bilet do Orto Botanico di Palermo kosztuje 5 €, natomiast za okazaniem legitymacji szkolnej 3 €. Dotyczy to również legitymacji doktoranckiej lub ISIC. Ogród sąsiaduje z parkiem Villa Giulia, w którym znajdują się liczne rzeźby oraz fontanna. Ogród botaniczny w Palermo to idealne miejsce na spacer wśród egzotycznej roślinności, które z pewnością długo zapada w pamięć.

Katakumby Kapucynów

Miejsce, które wywołuje wiele kontrowersji, ale jest na pewno wyjątkowe. To katakumby, które znajdują się pod klasztorem Kapucynów. Można tam zobaczyć najlepiej zachowane szczątki osób duchownych i świeckich. Wyeksponowanych jest tam około 8000 mumii. Są one ubrane, sklasyfikowane według płci, a także pozycji społecznej. Można je zobaczyć w różnych pozycjach – leżą, wiszą na ścianach lub stoją. Najmłodsza z nich to Rosalia Lombardo, która zmarła w wieku 2 lat. Ciało dziewczynki zostało zabalsamowane i pochowane w krypcie. Turyści odwiedzający to miejsce, zauważyli dziwne zjawiska związane z pochówkiem dziewczynki. Dostrzegli bowiem, że porusza ona oczami oraz mruga. Również zakonnicy, przebywając w tym miejscu zauważyli że wokół trumny roztacza się zapach kwiatów. Wiele osób odwiedzając to miejsce spostrzegło, że na twarzy dziewczynki pojawiło się coś, co przypomina łzy. Jest wiele teorii na temat tego zjawiska. Nieliczni twierdzą, że to pogłoska mająca na celu promocję tego miejsca. Naukowcy, którzy przyglądali się sprawie uważają, że w dużej mierze przyczynia się do tego kąt padania światła, natomiast w miarę upływu czasu, pojawiła się jeszcze większa zagadka. Prześwietlenie ciała zmarłej Rosalii nie różni się bowiem niczym od zdjęć RTG dzieci w jej wieku. Organy wewnętrzne są w bardzo dobrym stanie, tak samo jak skóra. Jaka jest więc prawda o “Śpiącej Królewnie z Palermo”?

Ballarò

Palermo to nie tylko zabytki, ale także lokalne przysmaki, które można spotkać na każdym lokalnym targu. Jest to z pewnością miejsce dla osób, chcących zasmakować najświeższych i najlepszych produktów, które oferuje nam Sycylia. 

Ballarò, jest najstarszym targiem w Palermo i znajduje się w dzielnicy Albergheria. Jest to miejsce idealne dla turystów. Działa bowiem od samego świtu, aż do nocy i jest najbardziej klimatycznym targiem w Palermo. Gwar, zapachy lokalnych produktów unoszących się w powietrzu, to coś co z pewnością nadaje wyjątkowy klimat i atmosferę temu miejscu. Można tam kupić świeże ryby, mięso oraz owoce a nawet zioła. Nie brakuje także świeżych soków, przypraw, owoców morza i wiele innych rzeczy. Na targu znajduje się także street food, gdzie można skosztować gotowych, lokalnych specjałów. Jest to jeden z ważniejszych punktów do odwiedzenia w czasie wycieczki do Palermo. Warto poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca, a także spróbować najlepszych produktów, które oferują sprzedawcy.

Dojazd

Chcąc wybrać się do Palermo możemy wybrać lot samolotem, bądź dojazd samochodem. 

Samolot

Istnieje możliwość bezpośrednich lotów do Palermo z Krakowa oraz Wrocławia. Takie loty oferują linie Ryanair. Podróż trwa około 2,5 godziny. Cena biletu to około 200 zł poza sezonem letnim. 

Samochód i prom

Do Palermo można dostać się także samochodem, jednak to długa podróż, której trasa z Polski liczy około 2500 km czyli 25 godzin. Decydując się na pokonanie takiej odległości samochodem, musimy liczyć się z opłatami za autostrady, winiety oraz prom. Promy do Palermo wypływają z Neapolu, Cagliari, Genui, Livorno oraz Milazzo i Salerno. Przykładowa cena biletu na prom z Neapolu do Palermo dla dwóch osób wraz z samochodem osobowym wynosi około 588,80 złotych w jedną stronę.

Bez wątpienia każda z tych możliwości ma swoje plusy i minusy. Lot samolotem gwarantuje nam szybszą i tańszą podróż, natomiast przy pokonaniu tej trasy samochodem, można zatrzymać się w dowolnym miejscu i odwiedzić chociażby Brno, Wiedeń, czy inne zakątki Włoch takie jak: Padwa, Bolonia, Florencja, a także Rzym.

Palermo
Palermo (fot. Michele Bitetto unsplash.com)

Komunikacja miejska

Po przylocie do Palermo, chcąc dostać się do centrum miasta można skorzystać z komunikacji miejskiej. Możliwy jest dojazd pociągiem, bądź autobusem lotniskowym. Wiele osób preferuje natomiast wynajęcie samochodu lub dojazd taksówką. 

Podróżowanie po samym Palermo nie stanowi problemu. Miasto jest bardzo skomunikowane. Chcą podróżować po mieście najlepszym rozwiązaniem jest autobus, bądź tramwaj (cena biletu – 1,40 €), natomiast na dalsze trasy, bardziej polecane jest podróżowanie koleją.

Pogoda

Stolica Sycylii jest idealna do zwiedzania oraz wypoczynku. Zimy w tym miejscu są bardzo łagodne, natomiast lato jest długie i ciepłe, co jest charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego.

Najkorzystniejsze miesiące do podróżowania i zwiedzania Palermo to okres od maja aż do października. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, gdzie temperatura w dzień sięga około 29°C. W zimę temperatura spada, natomiast w dzień oscyluje w granicach 15°C.

Palermo (Włochy)
W Palermo czuć typowy, włoski klimat (fot.Who’s Denilounsplash.com)

Jedzenie i kuchnia

Nie bez powodu potrawy kuchni włoskiej są znane na całym świecie i uznawane za jedne z najlepszych. Palermo to region, który posiada swoje unikatowe i najlepsze lokalne produkty.

Nie brakuje także miejscowych restauracji, serwujących owoce morza, makarony, ryby i inne specjały kuchni sycylijskiej. Kilka z potraw, które na pewno warto spróbować to między innymi: brioche con gelato (jeden z przysmaków kuchni sycylijskiej to lody w bułce maślanej),  spaghetti alla norma (makaron z bakłażanem i pomidorami, posypany wędzonym serem ricotta), cannolo siciliano (rurka nadziewana kremem z ricotty), pasta con la sarde (to sycylijski makaron z sardynkami) oraz pane e panelle (placki z ciecierzycy).

Na koniec Vino aromatizzato alla mandorla – to coś dla fanów lokalnych trunków. Jest to wino migdałowe wywodzące się wprost z Sycylii. 


Nie sposób zapomnieć o Street Food, czyli miejscach gdzie można kupić włoskie specjały dostępne w budkach przy ulicy. Oferują one liczne przysmaki nie tylko kuchni regionalnej. Między innymi: scaccia (potrawa przyrządzana z ciasta na pizzę, wersja podstawowa zawiera tylko sos pomidorowy, natomiast można także skosztować go z serkiem ricotta lub bakłażanem), sfincione – (to placek przypominający pizzę, podawany z sosem pomidorowym, oregano i serem caciocavallo), arancini (potrawa która najbardziej kojarzy się z Sycylią. To ryżowe kulki z warzywami lub w wersji na słodko – z pistacjami.

Palermo znane jest z wyśmienitych restauracji, najbardziej polecane z nich to:

  • Il Siciliano
  • Caponata Ristorante
  • Ristorante Bisso Bistrot

Wszystkie z nich oferują potrawy regionalne.

Plaże

Mondello Beach

Dla osób szczególnie nastawionym na relaks i odpoczynek idealnym miejscem będzie plaża Mondello, która przyciąga turystów z całego świata. Jest jedną z najpopularniejszych plaż na Sycylii. Usytuowana jest około 15 kilometrów od centrum Palermo i bardzo łatwo się na nią dostać komunikacją miejską czy samochodem. Przepiękna plaża z morzem w kolorze turkusowym stanowi prawdziwy azyl. W sezonie letnim jest oblegana przez turystów, którzy czerpią prawdziwą przyjemność z plażowania. Będzie to także raj dla osób aktywnych, lubiących uprawiać różne sporty. W okresie wakacyjnym istnieje także możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, co stanowi duże ułatwienie dla turystów.  

Przy samej plaży znajdują się restauracje i bary, a także molo. Nieopodal plaży znajduje się rezerwat Capo Gallo. Miejsce z przepięknymi widokami, które z pewnością trzeba odwiedzić.Plaża Mondello cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i samych mieszkańców Palermo, dlatego w sezonie letnim najlepiej wybrać się na bardzo wcześnie. Bez wątpienia to idealne miejsce do plażowania i korzystania w pełni z sycylijskiego słońca.

Spiaggia Gorgo

Ta plaża to miejsce, dla osób ceniących sobie spokój i nie lubiących nadmiernego tłoku. Jest oddalona od Palermo o około 60 kilometrów. Najłatwiej dotrzeć do niej samochodem, ale można także skorzystać z komunikacji miejskiej. Plaża znajduje się na obszarze osady Gorgo Lungo. Jest typową mniejszą plażą ze swoim charakterystycznym klimatem. Dużą wagę przywiązuje się tam do dbałości o czystość. Na plaży znajdują się leżaki i parasolki do dyspozycji turystów. Jest to miejsce idealne dla osób lubiących odpoczywać w małych kurortach.

Lido Eolo

Jedna z bardziej urokliwych plaż nieopodal miasteczka Cefalu. Aby dostać się do tej plaży trzeba pokonać około 70 kilometrów. Najlepiej dojechać samochodem, bądź pociągiem odjeżdżającym z centrum Palermo. Plaża Lido Eolo ma zdecydowanie swój klimat. Oprócz niej w pobliżu znajdują się także plaże: Kalura, Mazzaforno oraz Pollina.

Noclegi

Ceny noclegów w Palermo jak w każdym mieście uzależnione są od lokalizacji i okresu bookowania. Większość z oferowanych hoteli i apartamentów nie jest droga. Miejsca noclegowe oddalone od centrum są w niższych cenach, natomiast te usytuowane w pobliżu zabytków i atrakcji nieco droższe. W Palermo jest duża oferta hoteli oraz apartamentów w różnych standardach. Najatrakcyjniejszą i najtańszą opcją jest także wynajęcie pokoju.

Jednym z polecanych noclegów jest hotel 3-gwiazdkowy o nazwie B&B Hotel Palermo Quattro Canti. Znajduje się on przy wcześniej wspomnianym placu Quattro Canti. Cena za jedną noc dla 2 dorosłych osób wynosi 339 zł.

Apartament Palermo Central Apartments jest oddalony od centrum o około 1,7 km i oferuje noclegi w cenie 228 zł za apartament z dwoma sypialniami na jedną noc.

Kolejnym apartamentem jest Dietro la Cattedrale, usytuowane 0,5 km od centrum Palermo. Za jedną noc dla dwóch osób trzeba zapłacić 360 zł.

Blisko centrum można także znaleźć pokoje. Jeden z nich to  Liberty Suites. Oddalony od centrum o 0,5 km. Za jedną noc dla dwóch osób zapłacimy 168 zł. Jest to najtańsza z opcji, biorąc pod uwagę atrakcyjną lokalizację.

Jeżeli jeszcze nie macie noclegu to sprawdźcie ofertę na bookingu poniżej:

Booking.com

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj