Liguria

Portofino – jak dojechać, opis, atrakcje, plaże, noclegi

Opis

Niewielkie miasteczko, rozsławione przez wszelkie portale społecznościowe. Dlaczego? Niewątpliwie największy wpływ na to miała niezwykła uroda tego miejsca. Położone w metropolii Genua na Riwierze Włoskiej miasto, skupione jest wokół małego portu, a jego najbardziej charakterystyczną cechą są kolorowe budynki wokół brzegu. Dookoła znajduje się piękna i bujna zieleń Naturalnego Parku Regionalnego oraz Rezerwatu Morskiego. Od dawien dawna Portofino jest nazywane potocznie Portem Delfinów. Nazwę tą zawdzięcza ponadprzeciętnym umiejętnościom jego mieszkańców w nawigacji morskiej. 

W pobliżu Portofino znajduje się jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc- Cinque Terre. Takie położenie wraz z pysznym, prawdziwym włoskim jedzeniem sprawia, że ta mała wioska rybacka z roku na rok staje się docelowym punktem wielu turystów. Ponadto mnogość sklepów luksusowych, znanych marek (tj. Louis Vuitton, Dior, Balenciaga)  ściąga tu największe sławy, sprawiając, że miasteczko to staje się symbolem bogactwa i prestiżu. Z racji tego na horyzoncie zamiast małych łódek rybackich, jak w większości  okolicznych portów, tutaj możemy podziwiać piękne i eleganckie jachty. Jednym z ciekawych miejsc w Portofino jest Hotel Splendido, który dawniej był klasztorem, później natomiast został przekształcony na niezwykle luksusowy hotel.  Obecność takiego miejsca poskutkowała ściągnięciem wszelkich sław chociażby z Hollywood. Oczywiście, za sława idą pieniądze. Z tego powodu, choć piękne i niezwykłe, Portofino jest równie niezwykle drogie. 

Ciekawostki

Niebywałą urodę Portofino docenili nie tylko turyści, ale również twórcy filmowi i inni artyści. To właśnie tutaj zostały nakręcone sceny jednego z najbardziej znanych seriali – „Moda na sukces”. Ponadto sama nazwa miejscowości „Portofino” wybrzmiała w utworach Engelberta Humperdincka i Freda Buscaglione. Nawet polski zespół Tuzza Globale poświęcił jeden ze swoich utworów opowieści o tym miejscu. 

Atrakcje

Oczywiście, choć miasto samo w sobie jest wyjątkowe dzięki niezwykłej urodzie, to znaleźć tu można dodatkowo wiele zabytków i atrakcji przyrodniczych. 

Kościół San Giorgio

Miejsca tego w żadnym wypadku nie można przegapić będąc w Portofino. Budynek jest nazwany na cześć patrona miasta. Zbudowany w XII wieku w barokowym stylu do dziś zachwyca swoim wyglądem. Położony w południowej części miasta jest jednym z głównych punktów wycieczek po Portofino. Co ciekawe to właśnie w tym miejscu zostały pochowane szczątki św. Jerzego będącego jednym z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Jak się one tu znalazły? Właśnie w XII wieku zostały przywiezione z Ziemi Świętej przez miejscowych kapitanów okrętów wojennych. Niestety, jak wiele innych zabytków, świątynia została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Obecny wygląd został uzyskany w czasie prac renowacyjnych w I połowie XX wieku, a w 1950 roku kościół został otwarty. Wewnątrz świątynia nie należy do wyjątkowo okazałych, jest raczej surowa. Niewątpliwie jednak widok rozpościerający się z tarasu widokowego dookoła niej zapiera dech w piersiach, a piękne skały wprawiają w osłupienie niejednego turystę.

Latarnia morska

Faro di Portofino, stanowi bardzo ciekawą opcję dla aktywnego wypoczynku w Portofio. Choć sama latarnia nie stanowi jakiegoś architektonicznego cudu, to trasa prowadząca do niej jest niezwykle urokliwa. Podczas bardzo spokojnego i łatwego spaceru podziwiać można wyjątkową naturę otaczającą ten budynek. Dotarcie do celu umożliwi skorzystanie z tarasu widokowego, z którego widok rozpościera się na zatokę. Dodatkowo na terenie tarasu znajdują się kawiarnia (ceny jednak nie są najniższe). W celu dotarcia do latarni należy kierować się w lewo od kościoła św. Jerzego, a następnie cały czas  prosto.   

La Piazzetta

Zabytkowy, główny plac w Portofino cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Można z niego podziwiać niezliczone jachty stojące w porcie i samą zatokę. Pomimo dużej liczy turystów miejsce to jest raczej spokojne, zawsze można tu wypić pyszną kawę i zjeść tradycyjne specjały chłonąc jednocześnie duszę miasta. Wokół znajduje się wiele butików i niewielkich galerii sztuki. Tuż obok znaleźć można zabytkowy kościół San Martino, którego piękne wnętrze dostępne jest dla każdego bezpłatnie.

Będąc na La Piazetta nie można nie pójść do Caffe Excelsior – zabytkowego lokalu zbudowanego w 1924 roku. Właśnie to miejsce jest kolebką sławnych lodów paciugo będących mieszanką lodów czekoladowych, bitej śmietany, świeżych letnich owoców i wiśni w syropie posypanych siekanymi orzechami laskowymi. 

Wzgórze

Z La Piazzetta rozpościera się widok na zielone wzgórze, będące poniekąd ikoną tego miasta. Na jego szczycie znajdue się Castello Brown, do którego można dojść wieloma ścieżkami. W czasie spaceru warto podziwiać niezwykłe widoki na port i Morze Liguryjskie. Samo Castello Brown pochodzi z XV wieku i  niegdyś było punktem obserwacyjnym. Teraz natomiast zostało przekształcone w muzeum. Wejście do niego kosztuje 5 euro i jest możliwe w różnych godzinach w zależności od pory roku. Od 15 do 31 marca wstęp jest możliwy od 10 do 17. Od 1 kwietnia do 1 maja oraz od 1 września do 31 października – od 10 do 18. W miesiącach letnich, od 1 czerwca do 31 sierpnia jest to możliwe od 10 do 19. Natomiast od 1 listopada do 15 marca Zamek jest otwarty tylko w soboty i niedziele od 10 do 17. 

Festiwal San Giorgio Fire

Jeśli jest taka możliwość warto przyjechać do Portofino 23 kwietnia. Dlaczego? Właśnie wtedy odbywa się tu co roku tradycyjny Festiwal – San Giorgio Fire . Jest on dedykowany patronowi miasta (pogromcy smoków) i odbywa się na La Piazzetta. W tym dniu świętują wszyscy mieszkańcy wraz z małymi dziećmi. W wigilię tego święta rozpala się ognisko, a następnie rozpoczyna się zabawa, która trwa całą noc. Podczas niej ludzie piją i jedzą tradycyjne potrawy oraz tańczą dopóki wielki pień drzewa zwany „pennolla” nie upadnie. Tradycja głosi, że jeśli drzewo to upadnie w stronę morza, to jest to dobra oznaka na przyszłość. W tym dniu oprócz tańców i śpiewów ujrzeć można na niebie niezwykły pokaz fajerwerków. Zdecydowanie każdy powinien zobaczyć to piękne widowisko. 

Plaża

Niestety samo Portofino nie obfituje w ogromne, piękne plaże, których spodziewamy się po Włoszech. Jest tu jedna, raczej niewielka plaża Paraggi, choć i ona nie jest w samym Portofino, a kilka minut oddalona od niego. Plaża ta znajduje się w malutkiej, ale za to nieziemsko pięknej szmaragdowej zatoczce z widokiem na zachwycający krajobraz. Miejsce to jest wyjątkowo klimatyczne, dlatego bardzo często staje się docelowym miejscem dla par szukających romantycznego zakątka. 

Kolejną równie urokliwą plażę Niasca można znaleźć w drodze między Santa Margherita Ligure i Portofino. Znaleźć tu można niezwykle bujną, zieloną śródziemnomorską roślinność. Spokojne zaciszne miejsce przyciąga do siebie amatorów porannego pływania, gdyż jednocześnie można tu podziwiać malownicze wschody słońca. Ponadto miejsce to umożliwia eksplorowanie świata podwodnego, gdyż woda tworzy idealne warunki do nurkowania. 

Jak dojechać?

Niestety w obrębie Portofino nie ma żadnej stacji kolejowej, dlatego też można się tu dostać jedynie samochodem lub statkiem. Jednak dojazd samochodem też nie jest zbyt korzystny ze względu na bardzo wysokie ceny za postój. W obrębie Portofino znajduje się jeden parking, na którym za godzinę pozostawienia na nim auta należy zapłacić 5,50 euro. Oprócz wysokiej ceny parking ten ma jeszcze jedną wadę. W szczycie sezonu oraz na weekend znalezienie tam miejsca jest praktycznie niemożliwe. Zazwyczaj jest on całkowicie pełny. 

Jedną z lepszych opcji jest przylot samolotem na lotnisko w Genui (oddalone około 40 km od Portofino), a nastepnie podróż pociągiem do pobliskiego miasta Santa Margherita Ligure. Stąd już bliska droga do samego Portofino. Regularnie kursują autobusy linii 82 wiozące turystów bezpośrednio do miasta docelowego w ciągu 15-20 minut. Choć zazwyczaj są one dosyć mocno zatłoczone, to wciąż pozostają jedną z najtańszych opcji podróży do Portofino. Za bilet przejazdu konieczna jest opłata w wysokości 2 euro. Płatność możliwa jest tylko gotówką. 

Inną opcja jest dopłynięcie bezpośrednio do Portofino statkiem. Ten odpływa z Rapallo i po drodze cumuje w Santa Margherita Ligure. Istnieje kilka takich połączeń dziennie. Statkiem można również wypłynąć z Camogli.  

Noclegi

W obrębie Portofino znajduje się wiele miejsc noclegowych, jednak na próżno szukać czegoś bardzo taniego. Jako, że jest to miasto niezwykle sławne i ściąga wielu bogatych ludzi, ceny są przystosowane bardziej dla nich. Na pewno jednak warto w miarę możliwości tutaj przyjechać choć na jedną noc i skorzystać z dobrodziejstw miasta. 

Booking.com

Piccolo Portofino

Jednym z pięknej położonych i bardziej urokliwych miejsc oferujących noclegi jest Hotel Piccolo Portofino. Znaleźć tu można niezwykle luksusowe pokoje, urządzone zgodnie z najnowszymi trendami. Hotel ten posiada prywatną, skalistą plażę, którą udostępnia gościom. Tarasy widokowe na terenie posiadłości pozwalają podziwiać widoki na odległy horyzont. Cena za jedną noc dla dwóch osób wynosi od ok. 1300 zł.

B&B Tre Mari Portofino

Bardzo ciekawym i urokliwym miejscem do spędzenia nocy jest B&B Tre Mari Portofino. Umiejscowiony u podnóża miasta posiada własny ogromny ogród z niezwykle bujną roślinnością. W ogrodzie dodatkowo znajduje się niezwykły taras widokowy, z którego rozpościera się nieziemski widok na całe Portofino. Od centrum oddalone jest 6 minutowym spacerem. Tutaj za noc dla 2 osób cena wynosi ok. 800 zł. Miejsce znajduje się przy Via del Fondaco 1. 

Hotel Splendido 

Niewątpliwie jeden z najdroższych na mapie Portofino hotel. Znajduje się na wzgórzu, z którego podziwiać można niezwykłą panoramę portu wypełnionego jachtami i łódkami. Oprócz wszelkich udogodnień XXI wieku hotel ten oferuje 3 luskusowe restauracje, w których skosztować można wielu tradycyjnych potraw z tego regionu. Ceny za 2-osobowy pokój zaczynają się od ok. 3400 zł za noc. 

Miejsce to jest niewątpliwie bardzo ciekawym punktem na mapie Portofino i całej Liguri. Dawniej mieścił się tu klasztor Benedyktynów. Ze względu jednak na bardzo częste plądrowanie przez piratów, wynieśli się oni stamtąd w XVI wieku. Na przestrzeni lat to niezwykłe miejsce przechodziło z rąk jednych możnowładców do rąk kolejnych. W końcu, na początku XX wieku, został on przekształcony na hotel, który stał się bazą noclegową większości bogatych i sławnych turystów. Po dziś dzień stanowi on niewątpliwie ciekawy punkt miasta. 

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj