Liguria

La Spezia – atrakcje, plaże, zabytki, dojazd

La Spezia to piękne portowe miasto o niezwykłej lokalizacji. Położone na granicy Ligurii i Toskanii, skąd bardzo blisko jest do innych turystycznych miast takich jak Cinque Terre, Florencja czy Piza. Ponadto stanowi samo serce Zatoki La Spezia, niegdyś nazywanej Zatoką Poetów. Skąd ta niespotykana nazwa? Uwarunkowane to jest niebywałą liczbą artystów, którzy napływali do La Spezia w XIX wieku w poszukiwaniu natchnienia i lepszego jutra. Nie można im się jednak dziwić, że wybierali właśnie to miejsce, gdyż bezsprzecznie jest ono niezwykle urokliwe. W tamtych czasach rozwijało się w otoczeniu pięknych gór. Obecnie La Spezia jest miejscem stacjonowania jednej z największych baz marynarki wojennej Włoch. 

Atrakcje i zabytki

Architektura miasta la Spezia

Ogromną zaletą tego miasta jest różnorodność architektury. Można tu spotkać wyjątkowo dobrze zachowane budynki z okresu włoskiej secesji (pochodzące z przełomu XIX i XX wieku piękne i bogate rezydencje) oraz pałace barokowe (te skumulowane są bardziej w okolicy centrum). Jednym z ciekawszych okazów architektonicznych są np. Pałac Maggiani czy Pałac Fumagalli-Federici. Niezwykłą możliwością jest przejście zabytkową ulicą Corso Cavour oraz „zgubienie” w labiryncie małych i wąskich alejek oddalonych od blichtru centrum miasta. To właśnie tam można poczuć prawdziwą atmosferę La Spezia i zobaczyć architektoniczne cuda tego miasta. 

Ciekawym miejscem zarówno do zobaczenia, jak i bliższego poznania jest Waterfront umiejscowiony w pobliżu starej części miasta. Wędrówka zaczynająca się od niezwykłego i niepowtarzalnego białego mostu Ponte Thaon di Revel pozwala podziwiać różnorodne jachty w Porto Mirabello. Jej dalszy ciąg przez Passeggiata Constantino Morin w otoczeniu monumentalnych palm umożliwia ujrzenie Zatoki La Spezia w całej jej pięknej okazałości.

Muzea

Muzeum Morskie

La Spezia jako miasto turystyczne nie może zawieźć też najmłodszych uczestników wycieczek. Idealnym miejscem do zobaczenia z dziećmi jest Muzeum Morskie. Jednocześnie stanowi ono niezwykle ważne miejsce dla włoskiej marynarki wojennej. Znajduje się ono przy głównym wejściu do dawnego Arsenału Marynarki Wojennej. Co może nam ono zaoferować? Miejsce to jest dedykowane przede wszystkim fanom militariów. Wystawa obejmuje głównie wyposażenie włoskich sił specjalnych stacjonujących w La Spezia. Oprócz tego ekspozycja zawiera uzbrojenie, umundurowanie oraz wszelki sprzęt wykorzystywany przez wojsko na przestrzeni lat. Ponadto znajdują się tam tematyczne wystawy poświęcone rozwojowi żeglugi po Morzu Śródziemnym, a także włoskim naukowcom i inżynierom, którym zawdzięczamy wiele dokonań w dziedzinie technologii morskiej. Koszt biletu wstępu do tego muzeum wynosi około 2 euro. 

Muzeum Pieczęci

Będąc w temacie muzeów, innym wartym zobaczenia miejscem jest Muzeum Pieczęci – Museo del Sigillo. Jest to atrakcja nie tylko fascynująca, ale i unikatowa – jest to jedyne takie miejsce na całą Europę! Podziwiać tu można wszelkiego rodzaju pieczęci, które przez lata były używane do zabezpieczenia prywatnej (czasami nawet też tajnej!) korespondencji  przed niechcianym okiem. Eksponaty ukazują różnorodność tego rodzaju przedmiotów w zależności od regionu i epoki, z której pochodzą. Wśród najważniejszych wystawionych egzemplarzy figurują narzędzia stosowane do oznaczania tajnych listów pracowników Watykanu, a także zbiór pieczęci azjatyckich. Co bardziej drogocenne okazy są wykonane z takich materiałów jak kamienie szlachetne, kości czy drogocenne metale. Zdecydowanie jest to atrakcja warta zobaczenia. 

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Bilet wstępu dla dorosłej osoby kosztuje 3,50 euro, natomiast cena ulgowego to 2,50 euro. Co ciekawe jest możliwość zakupu biletu łączonego w cenie 12 euro. W ciągu 72 godzin umożliwia on wstęp zarówno do Muzeum Pieczęci, ale także do Muzeum „Amedeo Lia”, Zamku San Giorgio, Muzeum Etnograficzno – Diecezjalnego oraz Centrum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. 

Muzeum Sztuki Amedeo Lia

Bardzo charakerystycznym miejscem dla La Spezia jest Muzeum Sztuki Amedeo Lia. Znajduje się ono w całkowicie odnowionym XVII-wiecznym klasztorze należącym niegdyś do minimitów św. Franciszka z Paola. Klasztor znajduje sie w bardzo dobrym strategicznie położeniu, gdzie droga łącząca Zatokę La Spezia z Genuą wychodzi z otoczonego murem miasta. Ponadto, co ciekawe, miejsce to od zawsze obfitowało w gruntowe zapasy wody. Obecnie wystawione są tam dzieła sztuki pochodzące z okresu od XIII do XVIII wieku. Zbiory obejmują obrazy m.in. Tintoretto, Tycjana czy Pietro Lorenzetti. Oprócz obrazów znajdują sie tam miniatury oraz przedmioty wykonane z miedzi, kości słoniowej, brązu, drewna oraz szkła.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godziny 10 do 18, przy czym kasa biletowa zamykana jest o 17.30. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 8 euro, natomiast ulgowy – 7 euro. 

Zamek San Giorgio

Jednym z głównych zabytków La Spezia jest Zamek San Giorgio będący niegdyś głównym punktem obronnym miasta. Wzniesiony około XIII wieku przez Nicolo Fieshi do dziś zadziwia swoją potęgą.  Choć od tego czasu wielokrotnie zmieniał właściciela i był przebudowywany, to tylko zwiększa jego wartość historyczną i stawia go na jednym z pierwszych miejsc zabytków koniecznych do zobaczenia.  Obecnie wewnątrz budynku znajduje się muzeum archeologiczne, w którym pochodzenie wystawianych przedmiotów datuje się na epokę brązu.  W kwestii cennika, pobliski teren można podziwiać z tarasu zamku, na który wstęp wyniesie około 3,50 euro. Za dodatkowe 5.50 euro możliwe jest zwiedzanie muzeum. 

Katedra Chrystusa Zbawiciela

Do niebywałych okazów architektonicznych La Spezia zaliczyć można z pewnością Katedrę Chrystusa Zbawiciela. Budynek ten powstał w drugiej połowie XX wieku (lata 1956-1975) i jest jedną z najważniejszych świątyń chrześcijańskich. To niezwykłe dzieło architektoniczne zostało zaprojektowane przez nietuzinkowego architekta pochodzenia włoskiego Adalberta Libera. Co jest tak niesamowitego w tym budynku? Na ten temat można by wiele mówić, ale pierwszą najbardziej rzucającą się w oczy rzeczą jest jego kształt. Okrągła, hiperboidalna budowla zwieńczona jest kopułą o imponującej średnicy wynoszącej 50 metrów. Całość wsparta jest na 12 kolumnach. Wnętrze tego chrześcijańskiego dorobku jest równie ciekawe, co jego część zewnętrzna. W samym centrum znajduje się XVIII-wieczny krucyfiks. Oprócz tego całe wnętrze jest wypełnione niezliczonymi dziełami sztuki. Niewątpliwie budowla ta nacieszy oko każdej osoby, nikt nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. 

Plaże w La Spezia

W La Spezia każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego dla fanów plażowania i podziwiania natury również znajdą się ciekawe propozycje. Jedną z nich jest spora wyspa Scoglio Montonaio. Niestety nie obfituje ona w tradycyjny żółty piasek, gdyż wybrzeże jest raczej kamieniste. Jak można się tam dostać? Sposobów nie ma zbyt wiele i dzięki temu sama podróż na nią staje się przygodą! Oczywiście kursują tam łodzie turystyczne, jednak przy ładnej pogodzie zdecydowanie ciekawszą opcją będzie wynajęcie kajaka lub motorówki. Wyspa obfituje w piękne widoki, które choć niezwykłe i zapierające dech w piersiach, nie są jednk głównym celem turystycznym. Na to miano mogą zasłużyć nieziemsko dobre warunki do nurkowania. Woda wokół wyspy jest krystalicznie czysta, co umożliwia podziwianie podwodnego świata na niespotykanie dużej odległości. 

Zakupy

La Spezia obfituje w restauracje i niezwykle urokliwe bazarki, gdzie można zakupić lokalne specjały. Przy głównej ulicy centrum – Via Prione – można odwiedzić ogrom restauracji, barów czy kawiarni, które oferują posiłek na świeżym powietrzu. 

Od poniedziałku do soboty w godzinach porannych (od 8 do 13) w centrum miasta na Piazza Cavour można wybrać się na lokalny targ, na którym rodowici mieszkańcy sprzedają owoce i warzywa z przydomowych gospodarstw. 

Dla fanów ubrań i butów też znajdą się atrakcje. Co tydzień w piątek rano do godziny 13 wzdłuż Viale Garibaldi rozstawiane są stargany, na których można znaleźć wiele perełek modowych. Oprócz tego znajdują się tam też artykuły gospodarstwa domowego. 

Codzienne zakupy można zrobić w znajdującym się w centrum miasta Le Terrazze przy via Fontevivo 17. Jest to centrum handlowe, w którym znajdują się restauracje, supermarket oraz wiele sklepów odzieżowych z bardzo korzystnymi obniżkami cenowymi. Dojechać tu można autobusem, taksówką lub dojść pieszo (spacer zajmuje około 25 minut, jeśli punktem startowym było centrum miasta). 

Restauracje

La Spezia jest miastem z ogromna liczbą lokalych rodzinnych restauracji, w których można ucieszyć podniebienie najróżniejszymi specjałami. Większość z nich oferuje nadziewane małże, spaghetti frutti di mare, anchois czy testaroli. Miłośnicy win też znajdą tutaj coś dla siebie. Lokalny alkohol należy raczej do tych prostszych w smaku, jednak ich aromat i trwałość należy do bardziej trwałych.

  1. Ristorante Roma – miejsce to znajduje sie przy via Pietro Paleocapa 18/20. Tutaj możesz zasmakować się w prawdziwej włoskiej kuchni z tego regionu. Jednymi z ciekawszych serwowanych dań są krewetki łosoś czy makaron z homarem.
  2. Ristorante Petronilla – obiekt przy via Rebocco 11 oferuje wiele dań z owoców morza, gdyż to właśnie w nich się specjalizuje. Klimatyczna restauracja przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi włoskich specjałów. 

Jak dojechać?

Sposobów na dostanie się do La Spezia jest wiele:

  1. POCIĄGI-  to chyba najlepszy i najbardziej korzystny sposób podróżowania po Włoszech. Komunikacja tego typu jest niezwykle dobrze rozwinięta w tym kraju, gdyż linie kolejowe łączą praktycznie każde większe miasto. Stacja La Spezia Central znajduje się w centrum głównj linii kolejowej łączącej Genuę, Cinque Terre, Pizę i Rzym z miastem La Spezia. 
  2. SAMOCHÓD – do La Spezia najłatwiej dostać się autostradą A12 Genua – Livorno lub A15 Parma – La Spezia. 
  3. SAMOLOT- Najbliżej położone lotniska to Cristoforo Colombo Airport w Genui oraz Galileo Galilei w Pizie. To pierwsze dzieli około 110 km od La Spezia, drugie natomiast znajduje się w odległości 80 km od tego miasta. Dodatkowo z lotniska w Pizie do La Spezia kursują bezpośrednie pociągi umoliwiające sprawne i w miarę szybkie dotarcie na miejsce bez konieczności wynajmowania samochodu. 
  4. ŁÓDŹ- do La Spezia można się dostać drogą morską z Cinque Terre i Portovenere. Kursy są dosyć częste, szczególnie w miesiącach od kwietnia do początku listopada. 

Parkingi

Jak wiadomo podróżowanie samochodem wiąże się z dodatkowymi opłatami w postaci parkingów. W obrębie La Spezia znajdują sie 3 główne parkingi:

Pierwszy z nich znajduje się przy dworcu kolejowym La Spezia. Czynny jest on całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Pozostawienie auta w tym miejscu będzie się wiązało z uiszczeniem opłaty w wysokości 1,50 euro za godzinę (w ciągu nocy cena ta spada do 0,60 euro za godzinę). Dokładny adres: Via Fiume 143.

Drugi to Piazza D’Armi. Znajduje się on w odległości 10 minut pieszo od dworca, przy ulicy Via Giugno 637. Można też przejechać tę trasę autobusem, bez konieczności kupowania biletu. Ten parking jest bezpłatny, co zdecydowanie działa na jego korzyść, jednak w miesiącach letnich, gdy nagromadzenie ludzi jest zdecydowanie wieksze, znalezienie na nim miejsca czasami graniczy z cudem. Niemniej jednak warto próbować, bo akurat można mieć szczęście. 🙂 

Ostatnia pozycja na liście parkingów to Porto Mirabello. Znajduje się on w dosyć malowniczej okolicy w pobliżu portu i łodzi do Cinque Terre. Taka lokalizacja zdecydowanie jest korzystna, jeśli kolejnym celem podróży będzie właśnie wyruszenie na zwiedzanie Cinque Terre. Parking ten jest otwarty 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opłata, jaka trzeba wnieść 0,60 euro za godzinę lub w przypadku długiego pobytu 12 euro za 24 godziny. Parking ten mieści się przy ulicy Viale Giovanni Amendola 2. 

Noclegi

Położenie La Spezia zdecydowanie sprzyja wszelkim wycieczkom w okoliczne miejscowości. Dla wielu jest to punkt startowy wypraw do Cinque Terre, który jest świetnie skomunikowany liniami  pociągowymi. Przez cały rok kursuje wiele pociągów, które odjeżdżają tak naprawdę co kilka minut. Ponadto La Spezia jest miastem, z którego można w szybki i prosty sposób do innych miejscowości takich jak Florencja, Piza czy Genua. Z racji tego w obrębie miasta można znaleźć wiele noclegów, które w dużej mierze są bardzo przystępne cenowo. Ich lokalizacja również jest niezwykle korzystna, większość znajduje się w pobliżu dworca lub na starym mieście. Możemy zaliczyć do nich:

  1. Hotel Albergo Venezia – niezwykły obiekt usytuowany w odległości 70 metrów od głównego dworca kolejowego, tuż w pobliżu dzielnicy handlowej. Klimat tego hotelu przypadnie do gustu szczególnie osobom, które preferują pokojne funkcjonalne i nowocześnie urządzone. 
  2. Hotel Fireze e Continentale – ten hotel również znajduje się w pobliżu dworca kolejowego, co umożliwia szybkie dostanie się np. do Cinque Terre. Miejsce to oferuje wszelkie udogodnienia nawet dla najbardziej wymagających klientów. 
  3. Hotel le Ville Relais – z okna apartamentu można podziwiać niezwykle malownicze widoki na zatokę La Spezia, jednocześnie hotel ten znajduje się zaledwie 10 minut od centrum, co stawia go na niezwykle wysokiej pozycji wśród hoteli w tym mieście. Obiekt oferuje oprócz miejsc do nocowania, również wszelkie udogodnienia takie jak prywatne jacuzii, eleganckie restauracje, czy profesjonalna obsługa. W pobliżu znajduje się wypożyczalnia łódek, którymi z łatwością można dostać się do Cinque Terre. 

Nie macie jeszcze zabookowanego noclegu w La Spezia? Sprawdźcie najtańsze oferty z z bookinga:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj