Liguria

Genua – atrakcje, zwiedzanie – co robić? Przewodnik!

Genua to stolica regionu Liguria. Stanowi jeden z najciekawszych kierunków wybieranych przez turystów odwiedzających Włochy. Niegdyś Genua była ośrodkiem Ligurów, następnie została zdobyta przez Rzymian, Longobardów, a w XIX nastąpił rozwój przemysłowy miasta. W 2004 roku uzyskała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. W 2006 roku jej część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest miastem o niezwykle ciekawym położeniu, gdyż z jednej strony otoczona jest górami a z drugiej morzem. Genua posiada największy port we Włoszech. Niestety nie jest to popularny kurort turystyczny, mimo, że miasto ma do zaoferowania naprawdę dużo. Znajdziemy tu wiele miejsc będących bogactwem architektonicznym, na przykład liczne pałace, kościoły czy muzea. Oprócz atrakcji historycznych znajdziemy tam typowo włoskie wąskie uliczki i zakątki, gdzie można spacerować, a przy okazji obserwować codzienność mieszkańców. Na uwagę zasługuje także wyjątkowa dzielnica Boccadasse. Jest jednym z najbardziej urokliwych zakamarków miasta i stanowi także jedną z atrakcji turystycznych. Dziś okolica ta jest popularna ze względu na wyjątkową zabudowę, lokalne restauracje, bary a także niewielką plażę. W pobliżu znajduje się także Kościół Church of St. Anthony of Boccadasse. W Genui urodził się także Krzysztof Kolumb, a w Casa di Colombo (muzeum będącym rekonstrukcją domu gdzie wychował się żeglarz) stanowi popularną atrakcję wśród turystów odwiedzających to miasto.

Atrakcje

Port w Genui

Port ten jest największym portem we Włoszech. Stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji w tym mieście. Jego starsza część została rozbudowana w 1992 roku, dzięki architektowi Renzo Piano. Po licznych przeróbkach port został wyremontowany i przystosowany do wizyt turystów. W pobliżu znajdziemy liczne atrakcje, na przykład Palazzo San Giorgio, Akwarium, Muzeum Morskie czy Galeone Neptune. Warto dodać, że jedną z największych atrakcji portu są rejsy. Będzie to wyjątkowe przeżycie zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Można wówczas obejrzeć Genuę z zupełnie innej perspektywy. Dziś port stanowi jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym mieście. Nic dziwnego, że mieszkańcy Genui są tak dumni z historii i wielkości tego miejsca. W okolicy portu znajdziemy liczne restauracje oraz bary. Warto przejść się uliczkami i dotrzeć do okolicznych zabytków.

Katedra San Lorenzo

To katedra budowana w okresie od IX do XII wieku, będąca jednym z najpopularniejszych i najważniejszych zabytków w tym mieście. Stanowi siedzibę arcybiskupa. Budowla jest mieszanką różnych stylów architektonicznych. Znajdziemy tam elementy gotyckie, romańskie oraz barokowe. W środku katedry znajdziemy liczne freski. Pochodzą one z XIV wieku. Obok katedry znajduje się Museo del Tesoro czyli Muzeum Skarbu. Znajdują się tam liczne dzieła takie jak: Relique di San Lorenzo, Crocifisso d’oro, a także Sacro Catino.

Piazza De Ferrari

Ta atrakcja to główny plac miasta oddzielający jego historyczną i nowoczesną część. Poświęcony jest Raffaele De Ferrari, księciu Galliery. Przekazał on w 1875 roku 20 milionów lirów na powiększenie tutejszego portu. Środek placu zdobi fontanna z brązu wybudowana w 1936 roku. Wokół placu znajdują się liczne instytucje finansowe, biura oraz banki. Stanowi główne miejsce spotkań mieszkańców, a także centrum ważnych wydarzeń w mieście.

Palazzo Reale

To Pałac Królewski stanowiący jedno z najpopularniejszych atrakcji w Genui. Szacuje się, że w 2015 roku to miejsce odwiedziło ponad 66 tysięcy osób. Jego budowa została zapoczątkowana przez Stefana Balbi w 1643 i trwała 7 lat. Architektami byli Pier Francesco Cantone, Michele Moncino, a także Giovanni Angelo Falcone. Dziś miejsce to stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta. W zbiorach muzeum można znaleźć dobytek poszczególnych właścicieli. Znajduje się tam liczna kolekcja 100 obrazów autorstwa między innymi Luki Giordana czy Antoona van Dycka. Muzeum posiada liczne bogato zdobione pomieszczenia. Wśród nich znajdziemy Salę Tronową, Salę Balową, a także Galerię Lustrzaną.  Jednorazowy bilet wstępu kosztuje 9,00€, ulgowy 2€ (dotyczy obywateli UE w wieku 19-25 lat). Osoby poniżej 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Boccadasse

To najpopularniejsze miejsce w Genui. W sezonie letnim niezwykle oblegane przez turystów. Jest to dawna wioska rybacka, która obecnie stanowi miejsce wyjątkowo klimatyczne, w którym zarówno turyści jak i mieszkańcy odpoczywają i korzystają z promieni słonecznych. Znajdziemy tam niewielką plażę, a w okolicy można skosztować pysznej lokalnej kuchni, napić się kawy, bądź wina. Charakterystyczne budynki w tym miejscu mają pastelowe kolory, a okna zasłonięte są okiennicami. W pobliżu znajdują się wąskie uliczki, idealne do spacerów, a także zabytki takie jak między innymi Church of St. Anthony of Boccadasse.

boccadese w Genui
Boccadese (fot. Stefan Münz unsplash.com)

Via Giuseppe Garibaldi

To popularna ulica w historycznym centrum miasta. Była budowana w latach 1558–1583 przez arystokrację. Jest znana przede wszystkim ze starożytnych pałaców. Została poświęcona Giuseppe Garibaldiemu w XIX wieku. W 2006 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co jeszcze zobaczyć będąc w Genui?

Z pewnością na pewno warto wybrać się do Akwarium, które jest drugim co do wielkości tego typu obiektem w Europie. Znajduje się tuż przy porcie. W akwarium znajduje się około 600 gatunków zwierząt oraz 200 rodzai roślin. Będzie to wyjątkowa atrakcja, szczególnie jeśli odwiedzicie to miejsce z dziećmi. Kolejną atrakcją jest latarnia morska Lighthouse of Genoa o wysokości 77 metrów. Zbudowano ją w 1128 roku, jednak dzisiejszy wygląd wieży to wynik przebudowy oraz umocnienia konstrukcji. Obecnie pełni ona funkcję tarasu widokowego. Warto także wspomnieć o Cimitero Monumentale di Staglieno, to cmentarz stanowiący miejsce pochówku znanych osób. Znajdują się tam groby między innymi: małżonków Podestà, rodziny Casselli, Salvatore Queirola, a także rodziny Croce. Cmentarz niegdyś był odwiedzany przez znane osobistości takie jak: Friedrich Nietzsche czy Elżbieta Bawarska. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest zrekonstruowany Dom Krzysztofa Kolumba (La Casa di Colombo), który dziś stanowi muzeum.

Plaże w Genui

W okolicy Genui znajdziemy wiele pięknych plaż. Jedna z najpopularniejszych znajduje się w Boccadasse, czyli dawnej wiosce rybackiej, która dziś stanowi jedną z najpiękniejszych dzielnic Genui. Plaża jest kamienista. W pobliżu znajdują się liczne bary oraz restauracje. Kolejna plaża, która słynie z malowniczych widoków to San Fruttuoso. Można się do niej dostać pieszo, bądź drogą morską. Przy plaży znajduje się klasztor, a także liczne bary i restauracje. Będzie to miejsce idealne dla osób lubiących ciszę i spokój, a także wypoczynek wśród malowniczych widoków. Zejście do morza jest gwałtowne, więc nie będzie to plaża odpowiednia dla rodzin z małymi dziećmi. Niedaleko znajdziemy rzeźbę, zanurzoną w wodzie na głębokości 17m, która przedstawia Chrystusa. Jest ona usytuowana w miejscu, gdzie zginął popularny nurek Dario Gonzatti. Rzeźba upamiętnia to wydarzenie i poświęcona jest wszystkim osobom uprawiającym ten sport. Kolejna plaża to Paraggi. Jest jedną z najpopularniejszych plaż Ligurii. Ma turkusowo-zielony odcień i w sezonie letnim jest tłumnie odwiedzana przez turystów spragnionych słońca. To popularne miejsce, wśród rodzin z dziećmi, gdyż zejście do morza jest łagodne. Można także wypożyczyć leżaki i parasole.

Dojazd do Genui

Aby dostać się do Genui z Polski można wybrać lot samolotem, bądź podróż samochodem. Niestety, nie znajdziemy bezpośrednich lotów do tego miasta. Można jednak wybrać lot do Bergamo, oddalonego od Genui o około 200 km. Linia Ryanair oferuje takie połączenia z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy, a także Wrocławia. Bilety można znaleźć w niezwykle atrakcyjnych cenach, już od 39 złotych. Po przylocie, aby dotrzeć do docelowego miejsca można wynająć samochód, bądź skorzystać z taksówki. Kolejnym środkiem transportu z którego można skorzystać jest podróż własnym samochodem. Trasa z Polski do Genui liczy około 1500 kilometrów. Podróż własnym samochodem umożliwia zwiedzenie innych europejskich miast, a także jest to duże ułatwienie, chcąc odwiedzić nie tylko centrum miasta, ale także pobliskie miejscowości. Wybierając się w taką podróż należy pamiętać o opłatach za autostrady, winiety oraz parkingi. Po drodze można zatrzymać się w Brnie, Wiedniu, Wenecji czy Weronie.

Komunikacja miejska

Komunikacją miejską zarządza firma AMT. Większość informacji można znaleźć na stronie internetowej amt.genova.it. W Genui znajdziemy jedną linię metra. Kursuje ona od dworca Bringole, poprzez Stary port oraz część starego miasta. W mieście kursują także autobusy, oraz kolejki szynowe. Bilet jednorazowy ważny 100 minut to koszt 1,50€. Można także skorzystać z tramwaju linowego. Są dwa rodzaje: Funicolare Sant’anna (od Piazza del Portello do Corso Magenta), a także Finocolare Zecca-Righi (Largo della Zecca – via Mura delle Chiappe). Warto dodać, że można także skorzystać z wind. Jest ich aż 12. Cena biletu to 0,90€.

Kuchnia

Kuchnia włoska zasłynęła już na całym świecie. Oryginalne, regionalne produkty i prostota składników sprawiają, że część osób wybierających się do tego kraju, robi to aby zasmakować tego kulinarnego kunsztu. Ze względu na to, że każdy region Włoch słynie z innych potraw oraz składników podpowiemy Wam co warto zjeść będąc w Genui. Pierwszą potrawą, która jest jedną z najpopularniejszych w tym mieście jest Trenette al Pesto Genovese. To lokalny makaron pochodzący z Genui z dodatkiem pesto, czyli mieszanki orzeszków pinii, bazylii, oliwy, czosnku i parmezanu. Kolejną kultową już potrawą jest focaccia, czyli ciasto drożdżowe, z przeróżnymi dodatkami. Warto także spróbować lodów Panera. Dla miłośników mocniejszych trunków szczególnie polecany jest Sciroppo di Rose czyli syrop z płatków róży.

Pogoda

Najcieplejszymi miesiącami w Genui jest okres od czerwca do września. Średnia temperatura w dzień wynosi wtedy około 20-21°C. Wtedy także liczba godzin słonecznych to od 8 do 11. Najzimniejszymi miesiącami sa grudzień, styczeń oraz luty. Średnia temperatura w dzień wynosi wtedy poniżej 5°C. Najwięcej opadów prognozowanych jest na październik i listopad.

Noclegi w Genui

Szukając noclegu w Genui można zauważyć, że ceny są dość wysokie. W dużej mierze  uzależnione są one od lokalizacji oraz udogodnień dla gości. Jedną z tańszych opcji jest obiekt Le stanze della Lanterna. Znajduje się on niedaleko Porta Soprana. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 53€. Kolejnym obiektem wartym uwagi jest B&B Hotel Genova. Znajduje się on niedaleko dworca kolejowego. W pokojach znajdziemy liczne udogodnienia dla gości, na przykład prysznic oraz telewizor. Cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 70€. Warto także wziąć pod uwagę obiekt B&B Albaro, usytuowany tuż przy plaży.  W wyposażeniu pokoju znajdziemy prywatną łazienkę, ekspres oraz minibar. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 138€.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

1 komentarz

  1. Genua to malownicze włoskie miasto, które urzeka swoją bogatą historią, urokliwymi uliczkami, przepięknym portem i niezwykłymi atrakcjami, tworząc niepowtarzalną atmosferę, którą warto odkrywać

Skomentuj