Lacjum

Rzym – zabytki, atrakcje – co zobaczyć w Rzymie?

Rzym to stolica Włoch i jednocześnie największe miasto w tym kraju. Położone jest nad rzeką Tyber. Jest trzecim co do wielkości miastem Unii Europejskiej. Założycielem i pierwszym królem Rzymu był Romulus, który według Liwiusza założył to miasto w 753 p.n.e. na siedmiu wzgórzach znajdujących się po wschodniej stronie Tybru. Są to: Awentyn, Palatyn, Kwirynał, Wiminał, Celius, Eskwilin oraz Kapitol. Rzym od czasów starożytnych był znany jako “stolica świata” lub “Wieczne Miasto”. Dziś jest największym centrum turystycznym we Włoszech. To miasto z piękną historią, doskonale zachowanymi zabytkami, słynące z przepychu i bogactwa architektonicznego. To tam co roku przyjeżdżają tłumy turystów z całego świata. Można to odczuć szczególnie w sezonie letnim, dlatego planując wycieczkę w tym okresie trzeba przygotować się na spore kolejki. Mawia się, że ktoś kto choć raz odwiedzi Rzym z pewnością do niego wróci. To miasto, które zachwyci zarówno miłośników historii, jak i osoby chcące poznać wyjątkowy klimat, kuchnię, a także dziedzictwo kulturowe tego miejsca. Oprócz wizyty w najpopularniejszych dla Rzymu miejscach, można także pojechać na wybrzeże, które oddalone jest o ponad 30 kilometrów od samego centrum miasta. Jest to duże udogodnienie, szczególnie dla osób chcących połączyć zwiedzanie z plażowaniem. W okolicy znajdują się także liczne aquaparki, parki rozrywki, które będą idealnym miejscem na rodzinną wycieczkę. Jedną z atrakcji jest także rejs po Tybrze. Rzym to miasto idealne dla osób lubiących aktywność fizyczną. Dla miłośników jazdy na rowerze lub spacerów wyznaczone są specjalne trasy. Stolica Włoch to miejsce, które z pewnością trzeba odwiedzić, aby poznać wyjątkową architekturę, lokalne specjały oraz zagłębić się w historię związaną z miastem nazywanym niegdyś “centrum świata”.

Atrakcje w Rzymie

Fontanna Di Trevi

To najbardziej popularna fontanna w Rzymie i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tym mieście. Znajduje się w historycznym centrum miasta. Powstała w okresie baroku. Została zaprojektowana przez Niccolo Salvi. Fontanna znajduje się przy Piazza di Trevi, a w centralnej jej części znajduje się rzeźba Okeanosa/Neptuna, a obok niego Trytony (w mitologii greckiej i rzymskiej są to pół ludzie i pół ryby). Tłumy turystów odwiedzając to miejsce wrzucają do fontanny monetę. Trzeba to zrobić w specjalny sposób. Należy odwrócić się tyłem do fontanny i wrzucić monetę prawą ręką przez lewe ramię. Legenda głosi, że wtedy na pewno wróci się jeszcze do Rzymu. Co ciekawe wrzucenie dwóch monet oznacza romans, a trzech ślub. Tysiące turystów odwiedza to miejsce i pielęgnuje tą tradycje. Dziennie wyławia się tam około 3 tysiące euro. Pieniądze wrzucane przez turystów zabierane są przez władze i przeznaczone na utrzymanie zabytków, bądź cele charytatywne. Zabronione jest wyławianie monet przez turystów. Fontannę Di Trevi można zobaczyć nawet na dużym ekranie, gdyż ukazana w filmie La Dolce Vita.

Koloseum

To amfiteatr w Rzymie, zbudowany został w latach 70-72 do 80 n.e. przez Wespazjana i Tytusa. Jest to symbol potęgi Włoch i miejsce o niezwykłej historii, która jest jednocześnie jest bardzo brutalna. Niegdyś w Koloseum urządzane były walki gladiatorów, którymi byli wyróżniający się ogromną siłą niewolnicy. Oprócz tego, organizowane były także walki ze zwierzętami. Szacuje się, że w tym miejscu straciło życie około 500 tysięcy osób oraz ponad milion dzikich zwierząt. Istnieje przekonanie, że w Koloseum dochodziło do męczeństwa Chrześcijan. Każdego roku w Wielki Piątek odbywa się tam Droga Krzyżowa, często z udziałem samego papieża. Widownia Koloseum pomieścić 50 tysięcy miejsc siedzących oraz kilka tysięcy miejsc stojących. Na trybunach miejsca podzielone były według statusu społecznego oraz płci. Kobiety zajmowały najbardziej odległe miejsca. Koloseum to budowla, która znajduje się w ścisłym centrum Rzymu. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków zbudowanych w tak odległych czasach. Może ono pomieścić 3000 osób. Od 1990 roku Koloseum wraz z całym historycznym centrum Rzymu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku budowla ta została uznana za jedno z siedmiu nowych cudów świata.

Forum Romanum

To najsłynniejszy i najstarszy plac w Rzymie. Jest otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Forum Romanum jest uznawane za centrum polityczne, towarzyskie i religijne starożytnego Rzymu. Do najważniejszych budowli, które się tam znajdują można zaliczyć: Świątynia Kastora i Polluksa, Romulusa, Saturna, Westy, Wenus i Romy, Antonina i Faustyny, Cezara, Wespazjana oraz Zgody. Można także znaleźć trzy Bazyliki, cztery łuki triumfalne oraz Kurię, Regię, Kolumnę Fokasa i Tabularium. Spacerując po Forum Romanum można natrafić także na Lapis niger. Jest to pomnik, z którym wiąże się pewna legenda. Według niej Forum Romanum to miejsce pochówku Romulusa, który był założycielem Rzymu, a Lapis niger to miejsce jego śmierci. Na kamieniu widnieje napis: „Ktokolwiek naruszy to miejsce, będzie skazany na piekielnych bogów”. Oprócz wizyty na samym placu, można także wybrać się na główny taras widokowy wzgórza Palatyn, z którego widać niesamowity widok na Forum Romanum.

Bazylika św. Jana na Lateranie

Pełna nazwa tego miejsca to Papieska arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie. Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. To katedra biskupa Rzymu i pierwszy kościół powstały w stolicy Włoch. Za jej powstanie uważa się początek IV wieku. W 896 roku została ona uszkodzona przez trzęsienie ziemi, następnie odbudowana na zlecenie papieża Sergiusza III. Następnie kolejne dwa pożary zniszczyły bazylikę, którą ostatecznie odbudowano w XV wieku. Wnętrze budowli podzielone jest kolumnami na pięć naw. Bazylika posiada fronton z 15 figurami – Chrystusa, św. Jana Chrzciciela, św. Jana Apostoła oraz doktorów kościoła. W głównej nawie znajdują się posągi przedstawiające 12 Apostołów, natomiast w nawach bocznych usytuowane są nagrobki papieży. Bazylika ta jest uznawana za jeden z najpiękniejszych zabytków w Rzymie. Znajduje się przy Piazza di S. Giovanni in Laterano, a wejście do niej jest bezpłatne. Warto dodać, że udając się do Bazyliki należy być odpowiednio ubranym (trzeba mieć zasłonięte ramiona oraz nogi).

Gianicolo (Janikulum)

To jedno z najwyższych wzgórz w Rzymie. Znajduje się na prawym brzegu Tybru. Nie jest jednak zaliczane do siedmiu wzgórz na których powstał Rzym. Według legendy nazwa pochodzi od boga Janusa, któremu zbudowano na szczycie świątynię. Dziś to wzgórze jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych. Na wzniesieniu znajduje się pomnik Garibaldiego (włoskiego rewolucjonisty, żołnierza oraz polityka żyjącego w XIX wieku). Warto dodać, że z Gianicolo wiąże się pewna tradycja. Codziennie w południe o godzinie 12 można usłyszeć armatnie wystrzały. Jest to tradycja, która została zapoczątkowana w 1847 i trwa około 170 lat (z wyjątkiem okresu II wojny światowej i tuż po niej). Najpierw armata była usytuowana na zamku św. Anioła, później na wzgórzu Monte Mario, lecz ostatecznie została umieszczona na Janikulum. Warto wybrać się w to miejsce przed południem, aby zobaczyć i usłyszeć tak pielęgnowaną tradycję od tylu lat.

Pozostałe atrakcje w Rzymie – co jeszcze zobaczyć?

Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić będąc w Rzymie to Schody Hiszpańskie, które prowadzą z Piazza di Spagna do kościoła Trinità dei Monti. Powstały w latach 1723–1725. Co roku organizowany jest w tym miejscu festiwal kwiatów czyli Festa della Primavera, a w okresie świąt ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa. Istnieje kilka przesądów dotyczących tego miejsca. Jeden z nich mówi, że nie wolno tam jeść, ponieważ przyniesie to nieszczęście, a kolejny, że robiąc sobie zdjęcie na Schodach Hiszpańskich ze spuszczoną głową można sobie zapewnić powodzenie i szczęście w życiu. Na szczególną uwagę zasługuje także Ogród Botaniczny w Rzymie. Prowadzony jest on przez Uniwersytet Sapienza. Znajduje się w nim około 3 tysiące roślin, w tym około 300 roślin leczniczych. Spacerując po tym miejscu można dotrzeć między innymi do Ogrodu Różanego oraz Japońskiego. Każde z tych miejsc posiada wyjątkową roślinność. Z pewnością będzie to miejsce idealne dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku i pospacerować wśród przyrody. Pełny bilet do Ogrodu Botanicznego kosztuje 13€, a ulgowy 10€ (obowiązuje dzieci w wieku 4-18 lat, osoby powyżej 65 lat, studenci, członkowie APPI). Bezpłatne wejście jest dla dzieci do lat 3 oraz osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Warto dodać, że Ogród Botaniczny można także zwiedzić z przewodnikiem. Na uwagę zasługuje także Via Appia, czyli najstarsza droga rzymska, znajdująca się na południu Półwyspu Apenińskiego. Pierwotnie łączyła stolicę Włoch z Kampanią, w celu zaopatrzenia Rzymu w tamtejsze produkty rolne. Przy ścieżce można było dostrzec liczne grobowce i katakumby, ponieważ ta okolica była niegdyś miejscem pochówku. Dziś możemy obserwować liczne pozostałości po tej drodze, z niektórych z nich korzystają nawet samochody w mieście Velletri. Kolejnymi miejscami, które są uznawane za jedne z najpopularniejszych w Rzymie to Muzea Watykańskie, w których znajduje się liczna kolekcja dzieł zgromadzonych przez papieży. W ich skład wchodzą: Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementin, Gregoriańskie Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne oraz Muzeum Chiaramonti. Każde z nich posiada indywidualne dzieła pochodzące z innego okresu historycznego.

Atrakcje dla dzieci

Rzym to miasto, do którego śmiało można przyjechać z najmłodszymi. Z wielu zabytków mogą oni korzystać bezpłatnie lub z dużą ulgą. Są także miejsca, które z pewnością przypadną do gustu rodzinom z dziećmi. Wiele osób wybiera się do Bioparco di Roma. Jest to ogród zoologiczny powstały w 1911 roku. Ma powierzchnię około 17 hektarów. Można tam zobaczyć około 1200 gatunków zwierząt między innymi hipopotamy, pingwiny przylądkowe, wilki, żółwie oraz słonie i żyrafy. Kolejną atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla całej rodziny jest aquapark Hydromania. Znajdują się tam między innymi zjeżdżalnie, tunele, fale oraz jacuzzi. Cena za bilet dla osoby dorosłej kosztuje 25€, a dziecko do 12 lat oraz poniżej 1,50 cm wzrostu 19,00€. Kolejną atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych jest park rozrywki Magicland oddalony o około 50 km od Rzymu. Znajdują się tam liczne karuzele, kolejki górskie, diabelski młyn i wiele innych atrakcji, które zadowolą nie tylko najmłodszych.

Plaże w Rzymie

Jedną z najpopularniejszych dzielnic Rzymu jest Ostia, oddalona od centrum o 25 kilometrów. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce spośród turystów, chcących odpocząć w promieniach gorącego słońca i przy okazji popływać. Znajdują się tam zarówno plaże prywatne jak i publiczne. Najbardziej popularną z nich jest Capocotta, która podzielona jest na kilka części. Między innymi jest plaża rodzinna, dzika, a także strefa dla nudystów. Przy każdej części można znaleźć wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także bar oraz parking. Kolejną plażą jest oddalona o około 60 km od Rzymu jest Anzio. Woda w tym miejscu jest przeźroczysta i płytka, co sprawia że jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Kolejną plażą, która z pewnością nie należy do zatłoczonych miejsc jest Spiaggia del Prigioniero, oddalona o około 100 kilometrów od Rzymu. Jej nazwa tłumaczona jest jako “plaża więźniów”, ze względu na żołnierza, który podczas II wojny światowej znalazł tam schronienie. Niedaleko plaży znajduje się także Park Narodowy Circeo, a także kilka jaskini, które z pewnością warto odwiedzić.

Jak dojechać do Rzymu?

Chcąc zwiedzić stolicę Włoch można wybrać lot samolotem z Krakowa, Poznania  Warszawy oraz Wrocławia. Bilety dla jednej osoby w jedną stronę można znaleźć już od 79 zł. Po przylocie na lotnisko do centrum można dotrzeć autobusem ATRAL, taksówką  lub wynająć samochód. Inną opcją dojazdu do Rzymu jest podróż własnym samochodem. Trasa do Rzymu wynosi około 1700 kilometrów. Chcąc skorzystać z tego środka transportu należy pamiętać o opłatach za przejazd, winiety oraz parkingi. Podróż własnym samochodem gwarantuje piękne widoki, oraz to, że na miejscu nie trzeba martwić się o środek transportu chcąc udać się w bardziej odległe miejsca, bądź mając nocleg poza centrum miasta. Wybierając podróż autem można także zatrzymać się w kilku miejscach, przy okazji dojeżdżając do celu odwiedzić inne europejskie miasta takie jak chociażby Wiedeń, Brno, Wenecja, Florencja czy Bolonia.

Komunikacja miejska

Rzym to miasto w którym komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Można skorzystać z metra, autobusów oraz kolejki naziemnej. Historyczną część miasta najlepiej zwiedzić na piechotę, aby nie pominąć najważniejszych zabytków, które usytuowane są niedaleko siebie.

Metro

W Rzymie funkcjonują trzy linie metra, którymi bez problemu można dostać się w odległe części miasta. Pojedynczy bilet (BIT) kosztuje 1,5 Euro. Ważny jest 100 minut i co ważne można z niego korzystać tylko w jedną stronę.

Mapa metra w Rzymie

Autobusy

Kolejnym środkiem transportu, z którego można skorzystać są autobusy. Warto jednak wspomnieć, że biletów nie można kupić u kierowcy. Przed wejściem do autobusu należy skasować zakupiony wcześniej (np. w kiosku) bilet. Jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu w Rzymie, przez co w sezonie letnim autobusy mogą być zatłoczone. Można także skorzystać z kolei naziemnej, która posiada 3 linie i służy przede wszystkim do podróżowania poza miasto.

Co zjeść w Rzymie?

Kuchnia włoska jest znana na całym świecie. Słynie nie tylko z doskonałej jakości produktów, ale także małej ilości składników, przez co dania są proste a jednocześnie wyjątkowe. Pierwszym lokalnym specjałem, którego koniecznie trzeba spróbować odwiedzając Rzym jest bucatini all’amatriciana. To makaron z esencjonalnym sosem z wędzonego guanciale, pomidorów i sera pecorino. Kolejną potrawą, z której słynie stolica Włoch jest abbacchio alla cacciatora czyli jagnięcina smażona z czosnkiem, rozmarynem i szałwią. Z lokalnych potraw szczególnie polecana jest saltimbocca alla romana czyli cielęcina w szynce prosciutto i szałwii, marynowanej w białym winie a potem podsmażonej. Kolejne danie to gnocchi alla romana czyli małe kluseczki serwowane zazwyczaj z masłem, czosnkiem i ziołami. Dla wielbicieli słodkości szczególnie polecana jest maritozzo czyli bułka z rodzynkami wypełniona bitą śmietaną.

Pogoda w Rzymie

Najcieplejszymi miesiącami w Rzymie są czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień. Średnia temperatura w dzień w tym okresie wynosi ponad 27°C, a temperatura wody w morzu ponad 22°C. Najchłodniejsze miesiące to grudzień, styczeń oraz luty. Wtedy średnia temperatura w dzień wynosi około 12°C. Najczęstsze opady deszczu w tym mieście występują w listopadzie, grudniu oraz styczniu. Chcąc skorzystać z pięknej pogody, przy okazji chcąc uniknąć dużych tłumów turystów, najlepiej odwiedzić Rzym w maju lub październiku, kiedy średnia temperatura w dzień wynosi ponad 22°C.

Noclegi w Rzymie

W Rzymie znajdziemy bogatą ofertę miejsc noclegowych. Ze względu na to, że jest to największe miasto we Włoszech wybór jest naprawdę spory. Ceny w dużej mierze uzależnione są od lokalizacji, a także udogodnień dla gości. Pierwszym miejscem noclegowym, który z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym gościom jest usytuowany na wzgórzu w dzielnicy Montemario pięciogwiazdkowy ośrodek wypoczynkowy o nazwie Rome Cavalieri. Jest to najpopularniejsze i jedno z najlepiej ocenianych miejsc noclegowych w okolicy. Ośrodek znajduje się około 25 minut jazdy od Koloseum. Posiada szereg udogodnień dla gości – strefa odnowy biologicznej o powierzchni 2500 m², 2 restauracje (z czego jedna z nich, usytuowana na dachu została uhonorowana trzema gwiazdkami Michelin) oraz 4 bary. każdy pokój posiada balkon z widokiem na ogród lub centrum miasta. Ośrodek posiada także korty tenisowe, tor fitness a także strefę saun oraz basen. Cena za jedną noc dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 1 183 zł. Kolejnym obiektem wartym uwagi jest Hotel Borromeo, który znajduje się 5 minut drogi od stacji metra. Idąc ulicą, przy której usytuowany jest ten obiekt można dotrzeć do centrum miasta. Jest to miejsce ciche, kameralne oraz bardzo klimatyczne. Śniadanie podawane jest na tarasie na dachu. Cena za jedną noc dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 372 zł. Kolejnym noclegiem, zasługującym na uwagę szczególnie sympatyków plażowania jest Hotel La Scaletta, znajdujący się niedaleko brzegu morza w Ostii (około 30 minut drogi od centrum Rzymu). Obok hotelu znajdują się liczne bary i restauracje, plaża oraz promenada. Cena za dobę dla dwóch osób wynosi 266 zł.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj