Kampania

Wybrzeże Amalfi – gdzie jechać, atrakcje i plaże. Przewodnik

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych regionów Kampanii jest bez wątpienia Wybrzeże Amalfitańskie – jego kaskadowa zabudowa pośród górzystego terenu zdobi liczne pocztówki i foldery turystyczne promujące Italię. Co warto wiedzieć odwiedzając to wybrzeże i które miejsca zasługują na szczególną uwagę?

Położone nad Morzem Tyrreńskim i Zatoką Salerno wybrzeże jest schowane przed światem za tarasem malowniczych, zielonych wzgórz. Z powodu ukształtowania terenu powstające tu osady nie miały wielkich możliwości rozrastania się wzdłuż, więc mieszkańcy dostosowali technologię wznoszenia kolejnych domów do zastanych warunków. Efektem tego jest kaskada budynków, które pną się od plaży aż po kolejne piętra zielonego poszycia.

Wybrzeże Amalfi to 40 km urokliwej linii brzegowej, na której trasie rozsiane są nadmorskie miasteczka o wielowiekowej tradycji. W 1997 roku zostało uhonorowane wpisaniem na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co tylko podkreśla, że jest to zakątek, który swą atrakcyjnością prezentuje globalny poziom.

Wybrzeże ciągnie się od położonej na jego wschodnim krańcu miejscowości Vietri sul Mare do wieńczącego zachodni koniec miasta Positano. Większość miast i osad wchodzących w skład wybrzeża znajduje się bezpośrednio nad morzem, ale nie wszystkie – część, jak np. Ravello czy Scala rozwijały się w pewnym oddaleniu od malowniczych plaż regionu.

Specyfika ukształtowania terenu Wybrzeża Amalfitańskiego powoduje, że poruszanie się tutaj wygląda nieco inaczej niż w pozostałych włoskich kurortach. Nie ma tu wielu dróg przystosowanych do ruchu samochodowego – właściwie to do dyspozycji pojazdów jest tu przede wszystkim ciągnąca się wzdłuż wybrzeża droga SS163, gwarantująca przy okazji niesamowite widoki. Kursują tu dwie linie autobusowe, ale trzeba brać pod uwagę, że są one w stanie zabrać ograniczoną liczbę pasażerów, co w sezonie wakacyjnym może być dla podróżujących sporym problemem.

Dla turystów w dobrej kondycji fizycznej najlepszym sposobem zwiedzania wybrzeża i przemieszczania się pomiędzy okolicznymi miasteczkami może być piesza wędrówka. Region oferuje wiele atrakcyjnych pod względem widokowym szlaków, które w większości charakteryzują się niskim natężeniem ruchu turystycznego i umożliwiają dużo lepsze poznanie regionu niż podróżowanie komunikacją zbiorową. Zapraszamy na nasz przewodnik po Wybrzeżu Amalfi!

Wybrzeże Amalfi: gdzie jechać i co zwiedzić?

Atrakcjami wybrzeża są przede wszystkim malownicze miasteczka i piękne, rozległe widoki z okolicznych wzgórz. Samo Amalfi znajduje się w centralnej części wybrzeża i jest dobrą bazą wypadową do sąsiednich miejscowości, znajdujących się po jego wschodniej i zachodniej stronie. Dla łatwiejszej orientacji, opis lokalnych atrakcji zaczniemy od zachodniego krańca wybrzeża, czyli Positano.

Positano

To turystyczne miasteczko należy do najpopularniejszych destynacji wybrzeża. W sezonie wakacyjnym panuje tu bardzo duży tłok i występują poważne problemy z parkowaniem. Ograniczona ilość miejsca powoduje, że parkingów jest tu po prostu za mało w stosunku do turystów, którzy napływają tu każdego roku w lipcu i sierpniu. Decydując się na przyjazd do Positano w szczycie sezonu najlepiej jest skorzystać z promu lub komunikacji miejskiej (zakładając, że autobusy nie będą akurat przepełnione). Turyści, którym już uda dostać się na miejsce, bardzo szybko zapomną o trudach podróży. Miasteczko jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Kampanii. Jego charakterystyczny pejzaż wygląda na żywo jeszcze lepiej niż na zdjęciach. Warto jest się przejść w górę Positano i znaleźć malowniczą knajpkę z widokiem na morze i panoramę miasta – takich miejsc jest tu wiele i są dobrą okazją do skosztowania lokalnych specjałów.

Positano wybrzeże
Positano (fot. Jordan Steranka unsplash.com)

Miłośnicy śródziemnomorskich zabytków powinni koniecznie odwiedzić Chiesa di Santa Maria Assunta, czyli tutejszy kościół, wzniesiony w miejscu, w którym niegdyś stała rzymska willa. Znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a wykupienie wycieczki z przewodnikiem umożliwia dokładne zapoznanie się z historią miejsca.

O samym Positano pisaliśmy szczegółowo w osobnym artykule.

Furore

Ok. 10 km na wschód od Positano znajduje się maleńka miejscowość Furore, znana przede wszystkim z fiordów, które są charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Pośrodku tego bajkowego obrazka jest maleńka plaża z dostępem do zatoczki z turkusową, spokojną wodą. Furore zostało okrzyknięte najpiękniejszą wioską we Włoszech, mimo że architektonicznie nie stanowi zwartej całości – budynki mieszkalne są tu rozproszone w większych odległościach, nie są też tak wyeksponowane jak to ma miejsce w Positano czy Amalfi. Jednak połączenie tych niezwykłych walorów przyrodniczych z urokiem nadmorskiej osady, bogato zdobionej ściennymi malowidłami i freskami jest tak wyjątkowe, że trudno z nim konkurować nawet najbogatszym kurortom. Atrakcyjny jest już sam wjazd do Furore, a to za sprawą mostu, jaki łączy w tym miejscu dwa skalne grzbiety i z którego rozpościera się jedyny w swoim rodzaju widok na okolicę.

Fiordo di Furore
Fiordo di Furore i sławna plaża w Furore (fot. Rolands Varsbergs unsplash.com)

Furore najlepiej zwiedzać dotarłszy tutaj komunikacją miejską – jest tak dlatego, że w miejscowości nie ma gdzie zaparkować samochodu, a na samym moście nie wolno się zatrzymywać, co uniemożliwia zrobienie chociażby pamiątkowego zdjęcia. Decydując się na podróż autobusem warto wybrać się w te strony jednym z pierwszych kursów i nie czekać z powrotem do ostatniego z uwagi na to, że pojazd może być już przepełniony.

Conca dei Marini

Zaledwie kilka kilometrów na wschód od Furore znajduje się kolejna malownicza miejscowość – Conca dei Marini, znana przede wszystkim z atrakcji turystycznej, jaką jest szmaragdowa grota. Jest to druga najmniejsza miejscowość w Kampanii i taki właśnie jest jej urok – bardzo dyskretny, kameralny i odpowiedni dla turystów szukających zacisznego zakątka. Mieszka tu zaledwie kilkaset osób, a sama okolica – choć stanowi część jednego z najbardziej ekskluzywnych włoskich kurortów, to zachowała w sobie coś z małej, rybackiej wioski.

Conca dei Marini (Amalfi)
Conca dei Marini (fot. Victor Malyushev unsplash.com)

La Grotta dello Smeraldo, czyli szmaragdowa grota jest morską jaskinią, która została odkryta w 1932 roku przez lokalnego rybaka. Cechą szczególną tej jaskini jest kolor jej wnętrza, przypominający barwę szmaragdu. Niezwykła gra światła z morską wodą sprawia, że jest to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie. Do groty można się dostać łodzią z Amalfi lub schodkami prowadzącymi z góry. Grota jest czynna codziennie w godzinach 10.00-16.00. Koszt biletu to 5€.

Amalfi

Najsłynniejsze miasto Wybrzeża Amalfitańskiego, od którego wzięło ono swoją nazwę, oferuje charakterystyczne dla tego regionu widoki w postaci kaskad gęstych zabudowań pośród bujnej przyrody. Plaże nie są najmocniejszą stroną tego miejsca – są żwirowe, z dużą ilością drobnych kamieni, a nad dużą częścią wybrzeża w tym miejscu przebiega ruchliwa droga. Najpiękniejsze zakątki do plażowania są zarezerwowane dla hoteli, które w tym mieście są bardzo drogie. Ale Amalfi, podobnie jak niezwykle tłoczne Positano, ma swoje niepodważalne zalety. Są to przede wszystkim walory architektoniczne miasta, które lepiej pozwalają zrozumieć historię regionu i poczuć prawdziwy klimat tej okolicy.

Amalfi
Amalfi (fot. Ken Shono unsplash.com)

Plac o nazwie Piazza del Duomo jest początkiem wycieczek w wielu włoskich miastach i Amalfi nie jest tu wyjątkiem. Główny plac miejski jest tu otoczony urokliwymi kamieniczkami, a jego centralnym punktem jest piękna, monumentalna fontanna. W tej okolicy znaleźć można wiele lokalnych restauracji, serwujących regionalne specjały. Dosłownie kilka minut pieszo od placu znajduje się Antico Arsenale della Repubblica di Amalfi, czyli muzeum historii morskiej miasta. Ulokowane ono jest w starej zbrojowni i zawiera liczne eksponaty, wśród których znaleźć można posągi, rozmaite przedmioty związane z marynistyką, a także dokumenty. Muzeum jest czynne od środy do niedzieli, od godziny 17.00 do późnego wieczora.

Niecały kilometr dalej znajduje się Torre dello Ziro, czyli zabytkowa wieża strażnicza, z której rozpościera się panorama na wybrzeże. Do wieży prowadzi ścieżka, którą można dojść z miasta. Zabytek ten formalnie znajduje się na terenie osady Pontone, ale warto go odwiedzić podczas pobytu w stolicy kurortu. Twierdza ta jest pozostałością starożytnej architektury, a konkretnie murów dawnego Wielkiego Księstwa Amalfi. Torre dello Ziro jest jednym z lepiej zachowanych świadków historii w tym regionie i stanowi wdzięczny obiekt do zdjęć.

Scala i Ravello

Będąc w okolicy miasta Amalfi warto skierować swe kroki wgłąb lądu, do miast Scala i Ravello. To pierwsze jest jednym z miejsc o mniejszym natężeniu ruchu turystycznego, co przypadnie do gustu osobom szukającym ucieczki od tłumów, tak charakterystycznych dla amalfitańskich kurortów. Można tu natrafić na przykłady ciekawej architektury, jak chociażby na katedrę św. Wawrzyńca czy gotycką kryptę.

Ravello jest miejscowością położoną na wzniesieniu, na wysokości ok. 365m n.p.m. W wielu punktach miasta rozciąga się rozległy widok na morze i fragmenty wybrzeża. W mieście znajduje się wiele średniowiecznych zabytków, takich jak obiekty sakralne i posiadłości. W Ravello odbywa się też słynny festiwal muzyczny, urządzany w letnich miesiącach. Organizowany jest cyklicznie od 1953 roku i powstał, aby uhonorować postać Richarda Wagnera, wybitnego niemieckiego kompozytora.

Plaże na Wybrzeżu Amalfi

Wbrew pozorom plaże wcale nie są najlepszym, co ma do zaoferowania wybrzeże. Wyjątkiem są prywatne plaże należące do luksusowych hoteli – one rzeczywiście potrafią być piękne. Podłoże plaż w tym regionie rzadko kiedy jest piaszczyste, znacznie częściej przypomina żwir wymieszany z drobnymi kamieniami. Przez wzgląd na fakt że plaże są otoczone klifami i wzgórzami, dużą część dnia są skryte w ich cieniu. Nie jest to zaleta dla wielbicieli kąpieli słonecznych i wygrzewania się na leżaku.

Chcąc skorzystać z plażowania na Wybrzeżu Amalfitańskim, najlepiej wybrać w tym celu mniej popularne kurorty. Będzie tam zdecydowanie mniejszy tłok i większa szansa na znalezienie publicznie dostępnego kawałka plaży.

Jak dojechać na Wybrzeże Amalfi?

Na wybrzeże można dostać się samochodem, ale ze względu na niewielką ilość parkingów i ich astronomiczne ceny, dużo lepszym sposobem jest dostanie się tu komunikacją zbiorową. Najszybszym sposobem na przemieszczenie się z Polski do Kampanii będzie oczywiście samolot. Bezpośrednie połączenie z Krakowa do Neapolu oferuje Ryanair, a cena biletu to ok. 300 zł w jedną stronę. Jeśli rezerwujemy lot z dużym wyprzedzeniem, cena będzie niższa. Z Warszawy do Neapolu latają inne tanie linie lotnicze – Wizzair. Koszt biletu w jedną stronę to ok. 100 zł.

Z Neapolu możemy dostać się do Vietri sul Mare, wschodniego krańca Wybrzeża Amalfi, za pomocą pociągu. Kurs jest z przesiadką w Salerno, podróż pociągami trwa ok. godzinę, a koszt biletu zaczyna się od 4,70€. Pomiędzy poszczególnymi miastami wybrzeża najwygodniej jest przemieszczać się promem – ta forma transportu pozwala ominąć korki, na ogół też nie wiąże się z dużymi kolejkami.

Pogoda na Wybrzeżu Amalfi. Kiedy jechać?

Najlepsza pogoda na wybrzeżu panuje od maja do października – maksymalna temperatura wynosi wówczas powyżej 20ºC, a minimalna utrzymuje się powyżej 10ºC. Najmniej opadów notuje się tu od kwietnia do września, najwięcej zaś w październiku, listopadzie i grudniu. Lipiec i sierpień są miesiącami z najwyższymi temperaturami i zarazem najniższymi opadami, jednak przez wzgląd na szczyt sezonu turystycznego nie są polecane jako najlepszy czas do odwiedzenia wybrzeża Amalfi. Zdecydowanie lepiej jest wybrać na urlop w tym miejscu czerwiec lub wrzesień, gdy nadal jest ciepło i słonecznie, ale mniej tłoczno.

Kuchnia na wybrzeżu Amalfi

Do klasycznych potraw z tego regionu należą m.in. Spaghetti alla Positano, czyli makaron spaghetti z sosem pomidorowym, z dodatkiem kiełbasy wieprzowej, cukinii i czosnku. Kolejną regionalną potrawą jest Moscardini con le Patate. Głównym składnikiem tego dania są gotowane ośmiorniczki w sosie z pomidorów, czosnku i białego wina, podawane z ziemniakami.

Z racji bliskości Neapolu bardzo popularna jest tu także tradycyjna pizza neapolitańska, wypiekana w bardzo wysokiej temperaturze, na wyjątkowo cienkim cieście. W miasteczkach na wybrzeżu jest wiele knajpek, które serwują ten specjał.

Noclegi na Wybrzeżu Amalfi

Amalfi i jego okolice to zdecydowanie jedne z droższych miejsc we Włoszech. Chcąc spędzić wakacje w pierwszej połowie czerwca na Wybrzeżu Amalfitańskim trzeba się szykować na wydanie minimum 45€ za noc w pokoju – jest to zdecydowanie budżetowa opcja zakładająca nocleg na kwaterze prywatnej z dala od linii brzegowej. Najtaniej wypadają okolice Tramonti i Ageroli. Chcąc jednak zatrzymać się w czterogwiazdkowym hotelu z widokiem na morze, trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 140€ za noc w pokoju dwuosobowym. W sierpniu noc w podobnym obiekcie to już koszt od 150€ wzwyż za pokój.

Zobaczcie mapę z najtańszymi noclegami na wybrzeżu Amalfi na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj