Sycylia

Wulkan Etna – zwiedzanie, kolejka, dojazd i wejście. Przewodnik

Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, a jednocześnie jedna z największych atrakcji Sycylii. Etna jest też największym oraz najwyższym wulkanem w Europie, który znajduje się na wschodzie wyspy, nieopodal Katanii. Wulkan ten przyciąga turystów z całego świata, także przez jego aktywność. Co jakiś czas budzi się do życia wyrzucając na zewnątrz kłęby dymu, a z krateru wypływa lawa. Dostęp na Etnę jest ułatwiony poprzez obecność kolejki linowej. Etna została także wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To wszystko sprawia, że wizyta na wulkanie Etna i jego zwiedzanie powinno być punktem obowiązkowym każdej wycieczki na Sycylię.

Jak dostać się na wulkan Etna? Dojazd

Zwiedzanie i wejście na Etnę zaczynamy w Katanii, drugim co do wielkości mieście na Sycylii. Jeżeli zatrzymaliście się w Palermo, to warto rozważyć podróż i nocleg do Katanii dzień wcześniej. Sama podróż z Palermo do Katanii zajmuje aż 3 godziny.

Pierwszy przystanek to Rifugio Sapienza, do którego dostaniemy się albo autobusem, albo samochodem. Podróż taksówką mija się z celem, gdyż cena za ten środek lokomocji to ok. 100€. Warto zaznaczyć, że w schornisku Rifugio Sapienza można wykupić nocleg. Stamtąd będziemy ruszać albo pieszo, albo kolejką. Mamy do pokonania 1000m przewyższenia, a nasz cel to Torre del Filosofo, lub dalej – Cratere Centrale .

Etna – jak dojechać samochodem?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wypożyczenie samochodu we Włoszech i po Sycylii poruszamy się autem, to sprawa jest łatwiejsza – jesteśmy bardziej elastyczni. Czas podróży samochodem z Katanii do Rifugio Sapienza to około godziny. Trasa liczy nieco ponad 30 km. Na miejscu znajduje się duży parking dla samochodów oraz autobusów. Ceny parkingu wyglądają następująco:

  • godzina: 1,2€
  • pół dnia: 3,5€ (do 13:00 i od 13:00)
  • całodniowy pobyt: 6€

Podróż z Katanii na Etnę autobusem

Będziemy podróżować autobusem firmy AST. Autobus odjeżdża z placu Piazza Giovanni XXIII, niedaleko stacji kolejowej. Odjazd jest o godzinie 8:15, a na miejscu (Rifugio Sapienza), będziemy po 2 godzinach, o 10:15. Autobus zatrzymuje się po w połowie drogi w Nicolosi. Czas postoju to ok. 30 minut – akurat aby kupić i zjeść pyszne włoskie śniadanie!

Autobus powrotny jest o godzinie 16:30 – nie przegapcie go! Podróż powrotna zajmuje półtorej godziny, w Katanii będziecie ok. 18:00.

Bilet w obie strony kosztuje 6,60€. Możecie zakupić go u kierowcy, jednak lepiej jest je nabyć wcześniej w biurze AST. biuro otwarte jest wcześnie, jednak zwłaszcza w sezonie letnim warto jest zakupić bilety dzień wcześniej.

Kolejka na wulkan Etna

Kolejka na Etnę pozwoli nam pokonać pierwsze 500m bezstresowo. Kolejka Funivia dell’Etna zabiera nas na wysokość ok. 2500m, a czas trwania podróży to 15 minut. Docieramy do górnej stacji kolejki Stazione d’arrivo Funivia. Dalej możemy ruszyć pieszo, lub skorzystać z terenowych aut, które zabiorą nas na samą górę.

Koszt kolejki Funivia dell’Etna to 35€ w dwie strony.

Samodzielne wejście na Etnę – trekking

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne wejście na Etnę, to musimy się liczyć z tym, że do pokonania będziemy mieli ok. 1000m przewyższenia. Do takiej wyprawy należy się odpowiednio się przygotować, ale o tym co wziąć i w co się ubrać za chwilę.

Trekking i zwiedzanie zaczynamy z Rifugio Sapienza. Już po pokonaniu 300m przewyższenia naszym oczom ukażą się pierwsze, wygasłe kratery Etny. Droga jest raczej prosta, jednak wiedzie zdecydowanie pod górę. Naszym pierwszym przystankiem będzie górna stacja kolejki Stazione d’arrivo Funivia. Dotrzemy tam po około godzinnym trekkingu.

Do przejścia pozostaje nam kolejne 500m. Na płaskowyż Torre del Filosofo wiedzie kilka szlaków, a droga nie jest jakoś szczególnie przyjemna. Przeszkadza podłoże oraz kurz, który wytwarzają wjeżdżające na górę samochody. Pamiętajmy, jednak, że to nie alpejska wycieczka – poruszamy się po najwyższym w Europie wulkanie! Widoki rekompensują nam te nieprzyjemności.

Generalnie dalej już samodzielnie (bez przewodnika górskiego) nie możemy się poruszać. Wielu turystów jednak decyduje się na samodzielne dojście nad Centralny Krater (Cratere Centrale). Jeżeli się na to zdecydujemy, to należy pamiętać, by poruszać się tylko ubitymi uprzednio ścieżkami. Cratere Centrale oddalony jest ok. 1km od Torre del Filosofo.

Szlak na wulkan Etna
Samodzielne wejście na wulkan Etna to nielada atrakcja (fot. Petr Slováček unsplash.com)

Jak się przygotować na zwiedzanie Etny?

Pamiętajmy, że cel naszej podróży znajduje się na wysokości ok. 3000m. n.p.m. – wyżej niż najwyższy szczyt w Tatrach! Pogoda w Katanii może być zgoła inna niż na terenie Etny. Przygotować się należy tak, jak do górskiej wędrowki.

Najważniejsza rzecz, to odpowiedni ubiór. Nie powinniśmy zapominać o bieliźnie termoaktywnej, polarze, oraz kurtce typu softshell lub zimowej kurtce. Zależy to także od pory roku. Ubieramy się jak w góry – 3 warstwowo. Na górze może być wietrznie – przyda się więc też czapka. Nie zapominajmy o rękawiczkach – mogą się bardzo przydać. Okulary słoneczne też mogą być bardzo przydatne.

Odpowiednie obuwie to podstawa. Zabierzmy z sobą porządne, górskie buty, najlepiej za kostkę. Droga jest żwirowa, a wszechobecny pył sprawia, że używając zwykłych, sportowych butów najpewniej będziemy zmuszeni je wyrzucić po trekkingu. jeżeli takich butów nie mamy, to w pobliżu Rifugio Sapienza możemy je wypożyczyć.

Jedzenie i płyny: przed wycieczką przygotujmy sobie coś do jedzenia, np. kanapki. Zabierzmy też coś słodkiego – batonika, czekoladę. Nie zapominajmy o wodzie! 1 litr wody to absolutne minimum.

I na koniec jedna z ważniejszych rzeczy – krem przeciwsłoneczny do twarzy z wysokim filtrem SPF.

Etna – noclegi w Katanii

Chcąc zwiedzić Etnę najlepiej jest zatrzymać się w Katanii. Jeżeli stacjonujemy w innym mieście, to warto wykupić nocleg chociaż na 1-2 dni w Katanii.

Booking.com

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Autobus z Katanii na Etnę (Rifugio Sapienza) kosztuje 6,60€ w obie strony.

Kolejka na Etnę Funivia dell’Etna kosztuje 35€ w obie strony.

Zasadniczo na zwiedzanie Etny i trekking należy poświęcić cały dzień. Wszystko zależy jednak od naszego celu początkowego i końcowego oraz czy wybieramy podróż kolejką, czy samodzielny trekking.

Zasadniczo nie. Pamiętajmy, że pieczę nad tym i innymi wulkanami sprawują wulkanolodzy. W razie ewentualnego zagrożenia erupcją wulkanu Etna będziemy za wczasu poinformowani.

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj