Trydent-Górna Adyga

Merano (Tyrol) – atrakcje, co robić, zwiedzanie okolic

Zaledwie 80 km na północ od Trydentu znajduje się Merano – malownicze uzdrowisko, gdzie włoska kultura łączy się z austriacką, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenie, tak charakterystyczne dla Południowego Tyrolu. Czym wyróżnia się Merano na tle alpejskich kurortów i co warto zobaczyć w tym urokliwym mieście?

Merano nie jest dużą miejscowością – zajmuje 26 km² i na co dzień mieszka tu 37 tys. osób. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z IX wieku, a jego prężny rozwój zaczął się ok. 500 lat później. Merano nie zawsze było włoskie – miasto zostało przyłączone do terytorium Włoch dopiero po zakończeniu I wojny światowej i tak naprawdę nigdy nie zatraciło swoich germańskich wpływów. Przeciwnie – do dziś ponad 50% społeczeństwa posługuje się tu na co dzień językiem niemieckim. Najważniejsze jednak, że dwujęzyczność miasta i austriacko-włoska mieszanka kulturowa nie tylko nie są współcześnie źródłem konfliktów, ale sprawiają, że region ten robi wrażenie wyjątkowo eklektycznego i pełnego ciekawych kontrastów.

Obecnie Merano jest ważnym kurortem Tyrolu Południowego – miasto jest znane w Europie za sprawą term oraz zielonych ogrodów. Okolica ta jest polecana do odwiedzenia szczególnie turystom spragnionym krzepiących widoków, łagodnego klimatu i górskich wędrówek.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Merano?

Zarówno miasteczko, jak i cała okolica oferują wiele atrakcji turystycznych, które zaspokoją gusta najbardziej wybrednych podróżników – zwłaszcza ze względu na ich duże zróżnicowanie i piękne położenie.

Merano
Merano (fot. Arno Senoner unsplash.com)

Termy Merano

Do najpopularniejszych rozrywek w mieście należą kąpiele termalne – kompleks Terme Merano oferuje aż 52 tys. m² świetnie zagospodarowanej powierzchni, na którą składa się 15 basenów wewnętrznych, 10 basenów zewnętrznych, sauny, spa i centrum fitness. Nie zabrakło tu również restauracji i zabiegów z zakresu medycyny. W termach Merano można spędzić cały dzień lub nawet weekend, do czego zresztą zachęcają pakiety tematyczne oferowane przez obiekt.

Termy są nazywane często zielonym sercem miasta – znajdują się one w jego centrum i rzeczywiście są otoczone bujną zielenią. Kompleks jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00-22.00. Dotyczy to basenów, pozostałe części obiektu mogą mieć inne godziny funkcjonowania. Ceny biletów wstępu dla osoby dorosłej zaczynają się od 14€, a dla dzieci od 10€. Koszt całodniowego pobytu w termach, z możliwością wstępu do sauny to 28€ dla osoby dorosłej.

Historyczne centrum Merano

Najstarsza dzielnica miasta jest jednocześnie tą, która najbardziej tętni życiem – znajdują się tu klimatyczne kafejki i knajpki, gdzie zarówno turyści, jak i mieszkańcy kurortu lubią spędzać leniwe popołudnia. Najbardziej charakterystycznym elementem tutejszej zabudowy są długie, średniowieczne arkady z XIII wieku, które ciągną się od Piazza del Grano aż do gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Katedra budowana była na przełomie XIV i XV wieku, wyróżnia się wysoką, 80-metrową wieżą i potężną, gotycką fasadą z licznymi zdobieniami.

Historyczne centrum miasta jest dobrym kierunkiem do obrania na poobiedni spacer, słynie również z regionalnych wyrobów – znajduje się tu wiele małych, lokalnych sklepów, które specjalizują się w sprzedaży miejscowych produktów.

Ogrody botaniczne zamku Trauttmansdorff

Na zwiedzenie ogrodów botanicznych w Merano warto poświęcić co najmniej pół dnia. Ta atrakcja zajmuje łącznie ok. 12 hektarów terenu o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Zgromadzono tu tysiące gatunków roślin z całego świata, w tym kwiatów i egzotycznych drzew, które są prawdziwą gratką nie tylko dla turystów, ale również dla zawodowych botaników. Na terenie ogrodów występują różne gatunki ptaków, a także ryb, które żyją w tutejszym stawie. Park jest pełen pięknej architektury, jest też położony na wzniesieniu, co sprawia, że rozciąga się stąd niesamowity widok na góry i uzdrowisko. Na terenie obiektu znajduje się nowoczesna platforma widokowa, z zadaszeniem przypominającym kształtem korpus lornetki.

Miejsce jest zdecydowanie warte odwiedzenia, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi – w wiele miejsc ogrodu można dotrzeć z wózkiem dziecięcym. Obiekt znajduje się 2,5 km pieszo od term Merano, można tu dotrzeć również komunikacją miejską w ok. 14 minut.

Godziny otwarcia ogrodów:

  • od 1 kwietnia do 15 października ogród jest otwarty w godzinach od 9.00 do 19.00, przy czym najpóźniej można wejść na teren obiektu o godzinie 17.30.
  • od 16 do 31 października godziny otwarcia to 9.00-18.00
  • od 1 do 15 listopada godziny otwarcia to 9.00-17.00
  • piątki w czerwcu, lipcu i sierpniu są dniami o przedłużonych godzinach otwarcia – wówczas obiekt jest czynny od 9.00 do 23.00

Ogród jest dostępny dla turystów 7 dni w tygodniu

Ceny biletów

15€ dla osoby dorosłej, koszt biletu rodzinnego obejmującego wstęp rodziców i dzieci w wieku 6-17 lat to 32€, dzieci do lat 6 mogą zwiedzać ogród za darmo.

Merano - ogrody botaniczne
Ogrody botaniczne zamku Trauttmansdorff w Merano (fot. Reiseuhu unsplash.com)

Wandelhalle

Zaledwie 450 metrów od term Merano znajduje się Wandelhalle – popularne miejsce spotkań miejscowej ludności. Jest to długi budynek, którego budowa realizowana była w połowie XIX wieku – początkowo budząc sprzeciw mieszkańców, dla których ten rejon miasta służył w tamtych czasach do prania ubrań. Ówczesny burmistrz był jednak nieugięty i dzięki jego staraniom powstało Wandelhalle, jeden z najważniejszych zabytków z okresu Belle Epoque, którego ściany zdobione są dziełami XIX-wiecznych tyrolskich artystów.

Obecnie w tym miejscu organizowane są imprezy i koncerty, a w ostatnią sobotę miesiąca odbywa się tu pchli targ. Jest to też miejsce chętnie odwiedzane przez spacerowiczów, zwłaszcza latem, gdy oferuje schronienie przed słońcem w cieniu okolicznej zieleni.

Torre delle Polveri

Nieco ponad 1 km od term Merano, po drugiej stronie rzeki Passer, znajduje się wieża Torre delle Polveri, skąd rozciąga się jeden z najlepszych widoków na miasteczko i okolicę. Przez wzgląd na zainstalowaną tu nowoczesną platformę widokową oraz ciekawe umiejscowienie, jest to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Merano. Wieża Prochowa jest starą warownią, będącą pozostałościami zamku Ortenstein, gdzie niegdyś składowane były zapasy prochu, zgromadzone przez miasto w okresie wojny trzydziestoletniej.

Platforma widokowa na wieży jest zawieszona na wysokości 20 metrów nad ziemią – patrząc w odpowiednim kierunku można dojrzeć pozostałości starych murów miejskich. Do platformy widokowej doprowadzone są wygodne, szerokie schody zewnętrzne. Miejsce jest czynne od wczesnego rana do późnego wieczora. Wieża jest szczególnie polecana turystom z aparatami, a także osobom lubiącym atrakcyjne punkty widokowe.

Tappeinerweg

Będąc po tej stronie rzeki warto przejść dodatkowe 1300 metrów na północny zachód od Wieży Prochowej, by dotrzeć do Promenady dr Tappeinera, czyli trasy, która od 150 lat uświetnia okolicę swoimi walorami rekreacyjnymi. Promenada wzięła swą nazwę od nazwiska lekarza uzdrowiskowego, który był inicjatorem jej powstania.

Miejsce to jest uważane za jedną z najwspanialszych wysokich promenad w Europie – Tappeinerweg wije się wzdłuż zbocza Monte di Merano, ponad dachami miejskich zabudowań. Jest to trasa cechująca się niskim poziomem trudności, dzięki czemu jest odpowiednia nawet dla turystów o słabszej kondycji, a także rodziców z wózkiem dziecięcym. Ścieżka spacerowa jest doskonałym punktem widokowym na okolicę – w wielu miejscach roztacza się stąd rozległa panorama miasta. Długość trasy to ok. 3 km.

Wyciąg krzesełkowy Panoramalift

Historia wyciągu krzesełkowego łączącego Merano z Tyrolem sięga lat 40. ubiegłego wieku. W latach 80. wyciąg przeszedł generalny remont, ale wykonawca postarał się, aby zachowano historyczny wygląd konstrukcji, który współcześnie zachwyca turystów przybywających do uzdrowiska.

Warto skorzystać z wyciągu, aby zwiedzić pobliski Tyrol, zwłaszcza, że cena biletu umożliwiającego podróż wyciągiem w dwie strony jest tylko nieznacznie wyższa niż koszt transportu w jedną stronę.

  • Cena biletu dla osoby dorosłej to 4€ (lub 5,50€ w dwie strony)
  • Cena biletu dla dziecka to 1,50€ (lub 2,50€ w dwie strony)

W okresie od 1 kwietnia do 31 października wyciąg jest czynny codziennie w godzinach 8.00-18.00, za wyjątkiem okresu od 1 lipca do 15 września, gdy godziny działania wyciągu są przedłużone do 19.00.

Jak dostać się do Merano? Dojazd

W pobliżu miasta nie ma żadnego lotniska, do którego latałyby samoloty z Polski. Najlepszą opcją jest skorzystanie z lotu tanimi liniami lotniczymi (Ryanair, Wizzair) na lotnisko Mediolan-Bergamo. Odległość, która dzieli to lotnisko od kurortu Merano wynosi nieco ponad 250 km – można się tu dostać na pokładzie pociągu, a po drodze są dwie przesiadki, w Weronie i Bolzano. Czas podróży pociągami na trasie Bergamo-Merano wynosi niespełna 5h. Największym atutem tego rozwiązania jest duży wybór połączeń – loty do Bergamo odbywają się z wielu miast w Polsce, m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Krakowa i Gdańska, a bilety kosztują kilkadziesiąt złotych w jedną stronę. Całość podróży, włączając w to koszt biletów na pociąg, jest dużo korzystniejsza cenowo niż przejazd samochodem.

Pogoda w Merano

Klimat w Merano i okolicy można określić jako umiarkowany – zimny. Region ten jest znany z dużej ilości opadów, które nawet w sezonie letnim znacznie przekraczają włoską średnią. Przeciętna temperatura roczna w mieście wynosi zaledwie 4,4 stopnia Celsjusza, co oczywiście nie oznacza, że w Merano nie można liczyć na piękne lato. Jest wręcz przeciwnie – sezon wakacyjny zapewnia przyjemne temperatury, bez męczących upałów, tak charakterystycznych dla bardziej wysuniętych na południe części Italii. W lipcu i sierpniu temperatura w dzień wynosi tu ok. 18-19 stopni, natomiast w nocy spada do ok. 9 stopni. Trzeba jednak przyznać, że sezon wakacyjny wiąże się w Merano z częstymi opadami deszczu – połowa lipcowych i sierpniowych dni w mieście jest deszczowa. Należy się z tym liczyć, przyjeżdżając do Tyrolu Południowego w porze letniej.

Merano jest wybornym miejscem do odwiedzenia w grudniu, styczniu i lutym, zwłaszcza w przypadku wielbicieli sportów zimowych – kurort ten jest wówczas chętnie odwiedzany przez turystów, którzy relaksują się tu w przerwie od szaleństw na tyrolskich stokach.

Kuchnia w Merano

Regionalne jedzenie jest połączeniem wpływów włoskich i tyrolskich, co daje wyjątkowo smakowitą fuzję smaków. Południowy Tyrol jest znany zwłaszcza z wyśmienitych serów, np. produkowanego z mleka krowiego Bela Badia, który jest serem dojrzewającym o intensywnym, kremowym smaku. Nazwa sera pochodzi od doliny Badia, gdzie jest oryginalnie produkowany. W regionie powszechne jest grillowanie tego sera oraz podawanie go z kieliszkiem lokalnego wina.

Popularną lokalną potrawą są mezzelune, co z włoskiego na polski można przetłumaczyć jako „półksiężyce”. Danie przypomina nieco ravioli – składa się z ciasta makaronowego wypełnionego smakowitym farszem – istnieje wiele regionalnych pomysłów na to, czym wypełnić mezzelune – do najpopularniejszych dodatków należą ser, grzyby, ziemniaki i szpinak.

Okolica słynie również z produkcji czerwonego wina – wiele winnic znajduje się na zboczach okalających Bolzano, skąd pochodzi popularne wino St. Magdalener, o głębokim, rubinowym kolorze i soczystym smaku, w którym czuć owoce z domieszką migdałów. Do produkcji lokalnego wina używana jest najczęściej odmiana winorośli o nazwie Schiava, jak również lokalne odmiany czerwonych winogron.

Noclegi w Merano

Ten popularny tyrolski kurort posiada rozbudowaną bazę noclegową, na którą składają się przede wszystkim hotele, apartamenty oraz domy gościnne. Noclegi w miejscowości są niestety dosyć drogie – ceny zaczynają się od ok. 90€ za nocleg dwóch osób w pokoju z podwójnym łóżkiem, 2 km od centrum. Nocleg dwóch osób w hotelu czterogwiazdkowym to wydatek przynajmniej 112€. Podane ceny dotyczą pobytu w Merano w sezonie letnim, aczkolwiek należy wspomnieć, że koszty pobytu zimą znacząco się nie różnią względem wakacyjnych. Co się natomiast różni, to ilość dostępnych wolnych kwater – znacznie mniejsza zimą niż latem. Chcąc spędzić w Merano ferie zimowe, warto rezerwować noclegi z bardzo dużym wyprzedzeniem.

Poniżej znajdziecie mapkę noclegów z booking.com:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj