Trydent-Górna Adyga

Riva del Garda – co zobaczyć, atrakcje, plaże – przewodnik

Nieskazitelnie czysta i niebiańsko błękitna woda. Monumentalne góry zakrywające horyzont. Wiele słów można by powiedzieć o Riva del Garda, jednak żadne z nich nie są w stanie oddać piękna tego miejsca. Jezioro Garda należy do największych i najczystszych jezior Włoch. Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to perełka tego kraju. Dookoła znajduje się wiele małych wiosek, w których można poczuć prawdziwy włoski klimat.

Riva del Garda położona jest na północy prowincji Trydnet w regionie Trentino Alto Adige. Miasto to znajduje się przy północnej części jeziora Garda na wysokości około 70 metrów nad poziomem morza. Nieopodal możemy podziwiać potęgę majestatycznych szczytów, które otaczają miasto praktycznie z każdej strony. 

Niegdyś miasto należało do Republiki Weneckiej, a w XIX wieku do Cesarstwa Austro – Węgierskiego. Właśnie w tym czasie Riva del Garda stanowiła główną bazę zaopatrzeniową dla wojsk austriackich, jednocześnie będąc jedynym (!) miastem na jeziorze zdobytym przez włochów. Od końca I Wojny Światowej wraz z pozostałą częścią Trentino została włączona do Królestwa Włoch.  Z ciekawostek, Riva del Garda była stacją końcową linii kolejowej Mori-Arco-Riva otwartej w 1891 roku. Ta jednak została zamknięta, i aby wykorzystać to wyjątkowe miejsce po czasie stację przekształcono na restaurację. Dzięki temu po dziś dzień możemy podziwiać jej niezwykły urok. 

Riva del Garda zdecydowanie nie należy do miejsc, w które powinny się wybrać osoby bardzo ciepłolubne i oczekujące iście karaibskich pogód. Choć temperatury latem potrafią sięgać nawet 30 stopni, panuje tutaj bądź co bądź górski klimat, a obecność jeziora warunkuje powstawanie delikatnej bryzy. Dzięki temu rzadko jest w tym miejscu parno czy wyjątkowo gorąco – z wyjątkiem środkiem lata. Taki klimat sprzyja jednak pieszym wędrówkom i wszelkiego rodzaju aktywnościom fizycznym. Średnio w styczniu temperatury wynoszą ponad 10 stopni w dzień natomiast w lipcu od 20 do 30 stopni. 

Od czerwca można już spokojnie rozpocząć kąpiele w jeziorze, a w lipcu i sierpniu woda staje się bardzo ciepła. Najlepsze warunki do pływania będą na południowym krańcu jeziora, jednak tam nie doświadczymy tak zapierających dech w piersiach widoków, gdyż góry otaczające tamtą część nie są już tak wysokie i potężne.  

Jak dojechać do Riva del Garda?

Do Riva del Garda można się dostać na kilka sposobów – najczęściej samochodem lub samolotem, czasami też autobusem.

Samochód

Podróż z Polski najczęściej odbywa się dwoma trasami: przez Czechy i Austrię, bądź przez Niemcy (i malutki kawałek Austrii). Bardziej komfortową opcją jest jazda przez Niemcy. Obie te trasy łączą się na wysokości Innsbrucka, gdzie pozostaje pokonanie przełęczy Brennero. Jazda przez Czechy jest trochę bardziej męcząca przez to, że część trasy nie przebiega przez autostradę.

Jadąc przez Czechy należy wykupić 10-dniową winietę, która kosztuje 310 Kč, co w przeliczeniu wynosi ok. 55 zł. Niemieckie autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne. Autostrady Austriackie są płatne. Najpopularniejsza winieta na 10 dni kosztuje 9,50 €.

Dodatkowe koszty to płatność za przejazd przez przełęcz Brennero na granicy włosko-austriackej oraz płatność za autostradę A22 do Rovereto (lub Trento) w kwocie ok. 13 €.

Będąc w Austrii, przed Innsbruckiem warto zjechać z autostrady i zatankować bak do pełna. Niestety, ceny paliw we Włoszech potrafią dochodzić do 2 € za litr na autostradzie, a w miastach cena za litr paliwa to ok. 1,6 €.

Samolot

Mimo, że najbliższe lotnisko w Weronie znajduje się ok. godzinę drogi od Riva del Garda, to jednak prawdopodobnie najlepiej będzie znaleźć loty do Bergamo. Niewątpliwym plusem jest to, że większość tanich linii lotniczych ma połączenia między Polską a Bergamo. Nierzadko można kupić bilety z Polski do Bergamo już za kilkadziesiąt zł. Loty z Polski do Bergamo należą do bardzo tanich. Będąc w Bergamo warto się tam zatrzymać chociaż na jeden dzień. Miasteczko jest niezwykle urokliwe i czarujące. Będzie stanowiło miły przedsmak dla późniejszego zwiedzania Riva del Garda. Z Bergamo można dojechać autobusem do Riva del Garda, lub też wypożyczyć samochód w jednej z licznych wypożyczalni.

Autobus

Ten rodzaj transportu jest wybierany najrzadziej przez turystów. W okresie wakacyjnym można jednak znaleźć kilka biur organizujących takie eskapady. 

Atrakcje. Co zobaczyć i robić w Riva del Garda?

Śmiało można stwierdzić, że Riva del Garda to miejsce dla każdego – no może poza osobami, które kochają nocne, imprezowe życie. Klubów i barów nie ma tu nadto, jednak Riva del Garda oferuje masę innych atrakcji okraszonymi pięknymi widokami. Jest to na pewno raj dla aktywnych osób, które kochają spędzanie wolnego czasu na zewnątrz, w otoczeniu natury. Okolice Rivy to raj dla wspinaczy, miłośników sportów wodnych, rowerów czy pieszych wędrówek. Osoby szukające nieco spokojniejszej formy wypoczynku znajdą tu niezliczone ilości pięknych miejsc, które po prostu należy zobaczyć będąc nad jeziorem Garda. Mnóstwo atrakcji znajduje się poza Riva del Garda, jednak na tle blisko, że nie sposób o nich nie wspomnieć.

MAG Museo Alto Garda

Muzeum MAG Museo Alto Garda to znajduje się w średniowiecznym zmaku Rocca di Riva, nazywanym przez miejscowych „Rocca”. Oferuje podzielone na kilka sekcji eksponaty. Znaleźć tu można obiekty poświęcone archeologii, malarstwu oraz historii. W czasie wizyty jest możliwość skorzystania z niezwykle przydatnego przewodnika, który zawiera 20 obowiązkowych dzieł sztuki. Umożliwia to całkowite wykorzystanie czasu spędzonego w tym miejscu.  Znaleźć tu można eksponaty pochodzące nawet z III tysiąclecia p.n.e. Wyjątkową możliwością jest wyjście na najwyższą wieżę – Mastio. Rozciąga się z niej piękny widok na jezioro Garda. Muzueum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 18. Za bilet należy zapłacić 5 € w przypadku osób dorosłych oraz 2,50 €, gdy bilet przeznaczony jest dla dziecka. 

Torre Apponale

Niezwykłym obiektem do zwiedzania w Riva del Garda jest Torre Apponale. Znajdująca się  po wschodniej stronie Piazza III Novembre kamienna wieża jest częstym punktem wycieczek po tym włoskim mieście. Wznosi się ona na wysokość 34 metrów. Po raz pierwszy została zbudowana w XVI wieku, a w XX wieku przeprowadzono jej odnowę. W trakcie renowacji usunięta została tradycyjna germańska kopuła, która została zastąpiona przez prosty dach. W czasie zwiedzania warto wejść na górę wieży, gdyż stanowi ona świetny punkt widokowy na okolicę miasta. Podobnie jak do muzeum, do wieży możemy wejść od wtorku do soboty od godziny 10 do 18. Cena biletu dla dorosłych wynosi 2 €, w przypadku biletu ulgowego jest to 1 €.

Reptiland

Z racji tego, że Riva del Garda jest bardzo często punktem wycieczek z dziećmi, to i dla nich zostały stworzone specjalne miejsca. Jednym z nich jest Reptiland. Znaleźć tam można rzadko spotykane gatunki gadów, pajęczaków, jaszczurek i węży pochodzące z całego świata. Miejsce to pozwala poznać te zwierzęta zdecydowanie bliżej i sprawia, że nie są one aż tak straszne, jak je piszą. Obiekt znajduje się przy Piazza Garibaldi 2 i jest czynny codziennie od godziny 11 do 20. Warto jednak zaznaczyć, że nie można się tam dostać przez okrągły rok, ponieważ centrum otwierane jest 15 marca, a zamykane z końcem października. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 9 €. 

Monte Brione

Dla miłośników aktywnego wypoczynku bardzo ciekawą opcją będzie wycieczka na Monte Brione. Ta niezwykła góra w kształcie klina kryje w sobie wiele tajemnic. To właśnie tutaj znajdowały się fortyfikacje w czasie I Wojny Światowej. Geograficznie Monte Brione znajduje się na północnym wybrzeżu Gardy, pomiędzy Riva del Garda a Torbole. Będąc na górze możliwe jest odwiedzenie powojennych fortyfikacji, a sama wędrówka przyprawi o zachwyt nawet najbardziej wymagających. Widoki na szlaku są po prostu nieziemskie! 

Rejs promem po jeziorze Garda

Brakuje Ci pomysłu na spędzenie popołudnia w Riva del Garda? Ta atrakcja na pewno Ci się spodoba. Po jeziorze Garda kursuje wiele promów, które pozwalają na podziwianie niezwykłej okolicy Riva del Garda z poziomu samego jeziora Garda. Lekka bryza, czyste powietrze, cisza, spokój i krajobrazy, których piękna mogliby nie uchwycić nawet najlepsi spośród malarzy. Tak właśnie można opisać ten rejs. 

Sporty

Riva del Garda to mekka aktywności outdoorowej. W mieście, na jeziorze Garda popularnymi sportami są windsurfing oraz żeglarstwo. Coraz częściej można także zobaczyć ludzi pływających na deskach SUP.

W okolicy jest mnóstwo tras towerowych, z tą najsławniejszą – Strada di Ponale. Miłośnicy trekkingu także nie będą zawiedzeni. Przez górzyste ukształtowanie terenu w pobliży Riva del Garda znajdują się liczne szlaki piesze o zróżnicowanym poziomie trudności i długości. Dla fanów badziej ekstremalnych przeżyć są przygotowane Via Ferraty.

Wycieczki rowerowe

Niezwykłe widoki można podziwiać również podczas wycieczek rowerowych. W obrębie całej Riva del Garda jest ogrom świetnie zurbanizowanych i przemyślanych tras rowerowych. Każdy może wśród nich wybrać coś dla siebie. Jedne z nich są proste i przyjemne, idealne do aktywnego spędzania popołudnia z najmłodszymi. Inne z kolei bardziej wymagające, przy nich zdecydowanie potrzeba większego doświadczenia. W Riva del Garda znajduje się wiele wypożyczalni rowerów. Dla mniej wysportowanych osób świetną alternatywą będzie wypożyczenie rowera elektrycznego. Koszt wypożyczenia roweru elektrycznego na dzień to ok 40-50 €.

Plaże w Riva del Garda

W mieście znajduje się bezpłatna plaża, architektonicznie przystosowana dla turystów. Częściowo znajdziemy tam żwir, pozostałą część stanowi ogromny, wyjątkowo zadbany trawnik. Dookoła jest niezwykle czysto. Ulice i miejsca do plażowania są bardzo estetyczne i wypielęgnowane, dzięki czemu spędzanie czasu w tym miejscu jest niezwykle przyjemne. Tuż przy plaży znajduje się przystań, z której odpływają statki wycieczkowe. Ponadto można tu wypożyczyć rower wodny. W pobliżu znajdują się restauracje, które umożliwiają zjedzenie posiłku na tarasie, bądź zamówienie jedzenia na wynos.

Plaża w Riva del Garda

Najbardziej znaną i przez to też najbardziej uczęszczana plażą w Riva del Garda jest Spiaggia Sabbioni. Jedną z największych zalet tego miejsca jest obecność bardzo dobrze rozwiniętej i bujnej roślinności, w tym tej krzewiastej. To sprawia, że zawsze znajdziemy tam chwilę wytchnienia od blasku słońca. Będąc w tym miejscu pod koniec sierpnia możemy nawet nie potrzebowć parasola. Jeśli oczywiście zajmiemy miejsce w cienu wczesną porą, gdyż lipiec i sierpień to miesiące najbardziej oblegane przez turystów. O godzinie 10 w tym okresie plaże mogą już być pełne!

Nieopodal znajduje się kolejna plaża – Pini Beach, częściej wybierana przez rodziny z dziećmi. Wzdłuż niej znajduje się malownicza trasa rowerowa, którą warto wybrać się na wycieczkę. 

Spędzając czas na plaży w miesiącach letnich warto mieć na uwadze wiatr. To Ora, wiatr wiejący od jeziora Garda w stronę Riva del Garda. Wietrznie zaczyna być od godzin południowych (12-13), aż do zachodu słońca. Nagrzana tafla jeziora oraz różnica ciśnień sprawiają, że Ora może wiać nawet z prędkością 10 m/s, co może być dokuczliwe spędzając czas na plaży. Co prawda nie grozi nam zasypianie piaskiem, bo na plażach Riva del Garda go tam nie spotkamy, ale jednak może przeszkadzać w wypoczynku. Dlatego też na plażę najlepiej udać się w godzinach rannych, zaraz po śniadaniu.

Parkingi

Pomimo tego, że Riva del Garda latem jest dosłownie oblegana przez turystów, znalezienie parkingu nie jest rzeczą niemożliwą. Poza sezonem, nie ma najmniejszego problemu z parkowaniem, nawet w centrum miasta. Większość miejsc parkingowych jest niestety płatna. Za godzinę postoju należy uiścić 1-2 €. W godzinach nocnych często parkingi są darmowe. Samych parkingów jest na prawdę sporo i znajdziemy je zarówno w centrum miasta, jak i wzdłuż głównej drogi Riva del Garda – Torbole.

Bezpłatny parking w Riva del Garda

W mieście znajduje się jeden duży, bezpłatny parking. Parking ten jest na prawdę spory i prawdopodobnie zaparkujemy tam nawet w godzinach szczytu, a jego zaletą jest to, że od plaży w Rivie dzieli go ok. 10 min. spacerem. Przy wjeździe znajduje się brama ograniczająca wjazd pojazdów wyższym niż 2,2m. Latem 2021 brama ta jednak była zamontowana tylko w szczycie sezonu. Poza szczytem istniała możliwość zaparkowania nawet kampera lub campervana.

Lokalizacja bezpłatnego parkingu na mapach Google

Lokalizacja dużego, bezpłatnego parkingu w Riva del Garda

Noclegi

W obrębie Riva del Garda jest ogromna ilość miejsc, w których można przenocować. Jednym z nich jest Hotel Europa. Miejsce to spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Pyszna kuchnia oferująca dania włoskie oraz lokalne specjały Trentino. Wszystko to można zjeść w eleganckiej restaracji z obsługą na najwyższym poziomie. Dodatkowo do dyspozycji gości jest basen, taras słoneczny, z którego rozciąga się nieziemski widok na okolicę oraz łaźnia turecka. Koszt jednej nocy waha się od 45 do 70 € za dobę. 

Kolejną pozycją na liście noclegów jest Paulie Apartment. Miejsce to jest idealnym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które swój wypoczynek wiążą z wycieczkami rowerowymi. W pobliżu znajduje się wiele ciekawych i malowniczych ścieżek. Oferta obejmuje niezwykły taras z widokiem na Jezioro Garda, góry oraz bogatą faunę i florę tego obszaru. 

Obszar Riva del Garda obfituje w kempingi. Jednym z bardziej znanych i uczęszczanych jest Camping Brione. Jako jeden z niewielu może pochwalić się aż 4 gwiazdkami. Miejsce to umożliwia niezwykle komfortowe wypoczywanie w otoczeniu pięknej natury. Obiekt oferuje między innymi wydzielone miejsca kempingowe, prywatne łazienki, basen, pole do mini-golfa oraz place zabaw dla najmłodszych uczestników wakacji. Otoczenie kempingu jest równie niesamowite. Usytuowany on jest w niemal 100-letnim gaju oliwnym. W najbliższej okolicy znajdują się ścieżki rowerowe, a niecałe 500 metrów dalej plaża. 

Poniżej mapa noclegów w Riva del Garda:

Booking.com

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj