Trydent-Górna Adyga

Riva del Garda – co zobaczyć, atrakcje i plaże – przewodnik

Riva to moje ulubione miasto nad jeziorem Garda. Pierwszy raz przyjechałem tu w 2015 roku i miejsce to oczarowało mnie od samego początku. Ogromne jezioro w połączeniu z majestatem ogromnych górskich szczytów zrobiło piorunujące wrażenie. Od tego czasu, przynajmniej raz w roku spędzam czas nad Gardą, a najczęściej właśnie w Riva del Garda.

Jeżeli udajecie się nad północną część Gardy, to rozważcie pobyt w Rivie. Jeżeli jesteście tu przejazdem, to zostańcie tu choć na nieco dłużej. Okolice Riva del Garda to idealna baza wypadowa na eksplorację Gardy i pobliskich terenów Trentino, które mają wiele do zaoferowania.

Informacje

Miasto Riva del Garda położone jest nad północnym brzegiem jeziora Garda w prowincji Trydent, w regionie Trydent-Górna Adyga. Leży na wysokości ok. 70 m. n.p.m. To istotne, gdyż mimo obecności wysokich gór nie panuje tutaj typowy, górski klimat. A pobliskie góry są na masywne. W bezpośrednim sąsiedztwie Rivy leży masyw Cima Valdes o wysokości ponad 1500 m. n.p.m., a w oddali widoczne jest Monte Baldo, wysokie na ponad 2000 m. n.p.m.!

Wiele słów można by powiedzieć o Riva del Garda, jednak żadne z nich nie są w stanie oddać piękna tego miejsca. Jezioro Garda należy do największych i najczystszych jezior Włoch. Zdecydowanie można powiedzieć, że jest to perełka tego kraju. Dookoła znajduje się wiele małych, klimatycznych wiosek jak Arco czy Canale di Tenno, w których można poczuć prawdziwy włoski klimat.

Riva del Garda
Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Historia

Niegdyś miasto należało do Republiki Weneckiej, a w XIX wieku do Cesarstwa Austro -Węgierskiego. Właśnie w tym czasie Riva del Garda stanowiła główną bazę zaopatrzeniową dla wojsk austriackich, jednocześnie będąc jedynym (!) miastem na jeziorze zdobytym przez włochów. Od końca I Wojny Światowej wraz z pozostałą częścią Trentino została włączona do Królestwa Włoch.  Z ciekawostek, Riva del Garda była stacją końcową linii kolejowej Mori-Arco-Riva otwartej w 1891 roku. Ta jednak została zamknięta, i aby wykorzystać to wyjątkowe miejsce po czasie stację przekształcono na restaurację. Dzięki temu po dziś dzień możemy podziwiać jej niezwykły urok. 

Atrakcje. Co zobaczyć i robić w Riva del Garda?

Śmiało mogę stwierdzić, że Riva del Garda to miejsce dla każdego – no może poza osobami, które kochają nocne, imprezowe życie. Klubów i barów nie ma tu nadto, jednak Riva del Garda oferuje masę innych atrakcji okraszonymi pięknymi widokami. Jest to na pewno raj dla aktywnych osób, które kochają spędzanie wolnego czasu na zewnątrz, w otoczeniu natury. Okolice Rivy to raj dla wspinaczy, miłośników sportów wodnych, rowerów czy pieszych wędrówek. Osoby szukające nieco spokojniejszej formy wypoczynku znajdą w okolicy niezliczone ilości pięknych miejsc, które po prostu należy zobaczyć będąc nad jeziorem Garda.

MAG Museo Alto Garda

MAG Museo Alto Garda znajduje się w średniowiecznym zamku Rocca di Riva, nazywanym przez miejscowych „Rocca”. Oferuje podzielone na kilka sekcji eksponaty. Znaleźć tu można obiekty poświęcone archeologii, malarstwu oraz historii. Eksponaty pochodzą nawet z III tysiąclecia p.n.e. Jest to jedna z popularniejszych atrakcji miasta.

Muzeum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 18. Za bilet należy zapłacić 5€ w przypadku osób dorosłych oraz 2,50€, gdy bilet przeznaczony jest dla dziecka. 

MAG Museo w Riva del Garda
MAG Museo w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)
MAG Museo w Riva del Garda
MAG Museo z lotu ptaka (fot. viaitalia.pl)

Torre Apponale – świetny punkt widokowy

Niezwykłym obiektem do zwiedzania w Riva del Garda jest Torre Apponale. Znajdująca się  po wschodniej stronie Piazza III Novembre kamienna wieża jest częstym punktem wycieczek po tym włoskim mieście. Wznosi się ona na wysokość 34 metrów. Wieża została najprawdopodobniej wzniesiona w XIII wieku przez rodzinę szlachecką Bonvicini. Usytuowana na szlaku komunikacyjnym Ponale-Brione, pierwotnie służyła do kontroli miastowego portu. Pełniła także funkcję schronienia przed atakami, a w swojej historii była także więzieniem.

Torre Apponale
Torre Apponale (fot. viaitalia.pl)

Wieża nie posiada windy, a same schody liczą dokładnie 165 stopni. Obiekt czynny jest codziennie od 10 do 18. Bilet to koszt zaledwie 2€. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, ze względu na niesamowite widoki. Wieża Torre Apponaleto świetny punkt widokowy na okoliczne tereny i samą Gardę. Z resztą, sami zobaczcie zdjęcia z naszej ostatniej wizyty na Torre Apponale:

Widok na Gardę z Torre Apponale
Widok na Gardę z Torre Apponale (fot. viaitalia.pl)
Widok na Riva del Garda z Torre Apponale
Widok na Riva del Garda z Torre Apponale (fot. viaitalia.pl)

Reptiland

Z racji tego, że Riva del Garda jest bardzo często punktem wycieczek z dziećmi, to i dla nich zostały stworzone specjalne miejsca. Jednym z nich jest Reptiland. Znaleźć tam można rzadko spotykane gatunki gadów, pajęczaków, jaszczurek i węży pochodzące z całego świata. Miejsce to pozwala poznać te zwierzęta zdecydowanie bliżej i sprawia, że nie są one aż tak straszne, jak je piszą. Obiekt znajduje się przy Piazza Garibaldi 2 i jest czynny codziennie od godziny 11 do 20. Warto jednak zaznaczyć, że nie można się tam dostać przez okrągły rok, ponieważ centrum otwierane jest 15 marca, a zamykane z końcem października. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 9 €. 

Reptiland w Riva del Garda
Reptiland w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Monte Brione

Dla miłośników aktywnego wypoczynku bardzo ciekawą opcją będzie wycieczka na Monte Brione. Ta niezwykła góra w kształcie klina kryje w sobie wiele tajemnic. To właśnie tutaj znajdowały się fortyfikacje w czasie I Wojny Światowej. Geograficznie Monte Brione znajduje się na północnym wybrzeżu Gardy, pomiędzy Riva del Garda a Torbole. Będąc na górze możliwe jest odwiedzenie powojennych fortyfikacji, a sama wędrówka przyprawi o zachwyt nawet najbardziej wymagających. Widoki na szlaku są po prostu nieziemskie! 

Monte Brione widziane z Torbole
Monte Brione widziane z Torbole (fot. viaitalia.pl)

Rejs promem po jeziorze Garda

Po jeziorze Garda kursuje wiele promów, które pozwalają na podziwianie niezwykłej okolicy Riva del Garda z poziomu samego jeziora Garda. Lekka bryza, czyste powietrze, cisza, spokój i krajobrazy, których piękna mogliby nie uchwycić nawet najlepsi spośród malarzy. Tak właśnie można opisać rejs promem po Gardzie.

Prom nad Riva del Garda
Prom nad Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Sporty

Riva del Garda to mekka aktywności outdoorowej. W mieście, na jeziorze Garda popularnymi sportami są windsurfing oraz żeglarstwo. Coraz częściej można także zobaczyć ludzi pływających na deskach SUP.

W okolicy jest mnóstwo tras rowerowych, włącznie z tą najsławniejszą – Strada di Ponale. Miłośnicy trekkingu także nie będą zawiedzeni. Przez górzyste ukształtowanie terenu w pobliży Riva del Garda znajdują się liczne szlaki piesze o zróżnicowanym poziomie trudności i długości. Dla fanów badziej ekstremalnych przeżyć są przygotowane Via Ferraty.

Wycieczki rowerowe

Niezwykłe widoki można podziwiać również podczas wycieczek rowerowych. W obrębie całej Riva del Garda jest ogrom świetnie zurbanizowanych i przemyślanych tras rowerowych. Każdy może wśród nich wybrać coś dla siebie. Jedne z nich są proste i przyjemne, idealne do aktywnego spędzania popołudnia z najmłodszymi. Inne z kolei bardziej wymagające, przy nich zdecydowanie potrzeba większego doświadczenia. W Riva del Garda znajduje się wiele wypożyczalni rowerów. Dla mniej wysportowanych osób świetną alternatywą będzie wypożyczenie rowera elektrycznego. Koszt wypożyczenia roweru elektrycznego na dzień to ok. 40-50€.

Plaże w Riva del Garda

Nad Riva del Garda znajdziemy ogromną bezpłatną plażę, która rozciąga się praktycznie przez całe miasto. Plaża ta jest chyba najbardziej przyjazna spośród wszystkich plaż nad jeziorem Garda. Częściowo znajdziemy tu żwir (przydadzą się więc buty do wody, lub chociaż klapki), jednak pozostała część to ogromny, wyjątkowo zadbany trawnik. Miejsca jest cała masa, nawet w środku sezonu. W pobliżu znajdują się restauracje, bary i lodziarnie, które umożliwiają zjedzenie posiłku na tarasie, bądź zamówienie jedzenia na wynos.

Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Dużą zaletą linii brzegowej w Riva del Garda jest obecność drzew, palm oraz krzewów. Jeżeli udamy się na plażę odpowiednio wcześnie, to znalezienie miejsca w cieniu nie będzie problemem. Dodatkowo zaraz za deptakiem drzew i cienia jest jeszcze więcej.

Plaża Pini w Riva del Garda
Plaża Pini w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Spędzając czas na plaży w miesiącach letnich warto mieć na uwadze wiatr. To Ora, wiatr wiejący od jeziora Garda w stronę Riva del Garda. Wietrznie zaczyna być od godzin południowych (12-13), aż do zachodu słońca. Nagrzana tafla jeziora oraz różnica ciśnień sprawiają, że Ora może wiać nawet z prędkością 10 m/s, co może być dokuczliwe spędzając czas na plaży. Co prawda nie grozi nam zasypianie piaskiem, bo na plażach Riva del Garda go tam nie spotkamy, ale jednak może przeszkadzać w wypoczynku.

Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)
Plaża Sabbioni w Riva del Garda
Plaża Sabbioni w Riva del Garda (fot. viaitalia.pl)

Parkingi

Pomimo tego, że Riva del Garda latem jest dosłownie oblegana przez turystów, znalezienie parkingu nie jest rzeczą niemożliwą. Poza sezonem, nie ma najmniejszego problemu z parkowaniem, nawet w centrum miasta. Większość miejsc parkingowych jest płatna. Za godzinę postoju należy uiścić od 1 do 2€. W godzinach nocnych często parkingi są darmowe. Samych parkingów jest na prawdę sporo. Jeżeli zamierzacie spędzić w Rivie więcej niż 2-3 godziny, to warto poszukać tego tańszego, za 1€, lub udać się na nieco dalej położony bezpłatny parking.

Bezpłatny parking w Riva del Garda

W mieście znajduje się jeden duży, bezpłatny parking (update 2022: informacja wymaga weryfikacji). Parking ten jest na prawdę spory i prawdopodobnie zaparkujemy tam nawet w godzinach szczytu, a jego zaletą jest to, że od plaży w Rivie dzieli go ok. 10 min. spacerem. Przy wjeździe znajduje się brama ograniczająca wjazd pojazdów wyższym niż 2,2m. Latem 2021 brama ta jednak była zamontowana tylko w szczycie sezonu. Poza szczytem istniała możliwość zaparkowania nawet kampera lub campervana.

Lokalizacja bezpłatnego parkingu na mapach Google

Lokalizacja dużego, bezpłatnego parkingu w Riva del Garda

Jak dojechać do Riva del Garda?

Do Riva del Garda można się dostać na kilka sposobów – najczęściej samochodem lub samolotem.

Samochód

Podróż z Polski najczęściej odbywa się dwoma trasami: przez Czechy i Austrię, bądź przez Niemcy (i malutki kawałek Austrii). Bardziej komfortową opcją jest jazda przez Niemcy. Obie te trasy łączą się na wysokości Innsbrucka, gdzie pozostaje pokonanie przełęczy Brennero. Jazda przez Czechy jest trochę bardziej męcząca przez to, że część trasy nie przebiega przez autostradę.

Jadąc przez Czechy należy wykupić 10-dniową winietę, która kosztuje 310 Kč, co w przeliczeniu wynosi ok. 55 zł. Niemieckie autostrady dla samochodów osobowych są bezpłatne. Autostrady Austriackie są płatne. Najpopularniejsza winieta na 10 dni kosztuje 9,50 €.

Dodatkowe koszty to płatność za przejazd przez przełęcz Brennero na granicy włosko-austriackej oraz płatność za autostradę A22 do Rovereto (lub Trento) w kwocie ok. 13 €.

Będąc w Austrii, przed Innsbruckiem warto zjechać z autostrady i zatankować bak do pełna. Niestety, ceny paliw we Włoszech potrafią dochodzić do 2 € za litr na autostradzie, a w miastach cena za litr paliwa to ok. 1,6 €.

Samolot

Mimo, że najbliższe lotnisko w Weronie znajduje się ok. godzinę drogi od Riva del Garda, to jednak prawdopodobnie najlepiej będzie znaleźć loty do Bergamo. Niewątpliwym plusem jest to, że większość tanich linii lotniczych ma połączenia między Polską a Bergamo. Nierzadko można kupić bilety z Polski do Bergamo już za kilkadziesiąt zł. Loty z Polski do Bergamo należą do bardzo tanich. Będąc w Bergamo warto się tam zatrzymać chociaż na jeden dzień. Miasteczko jest niezwykle urokliwe i czarujące. Będzie stanowiło miły przedsmak dla późniejszego zwiedzania Riva del Garda. Z Bergamo można dojechać autobusem do Riva del Garda, lub też wypożyczyć samochód w jednej z licznych wypożyczalni.

Noclegi

W obrębie Riva del Garda jest ogromna ilość miejsc, w których można przenocować. Warto jest mieć jednak na uwadze to, że dużo turystów odwiedzających Rivę oraz okolice jeziora Garda to Niemcy oraz Austriacy – a ci lubią rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli planujecie wakacje w Rivie lub okolicach, zabookujcie nocleg odpowiednio wcześniej. W szczycie sezonu (sierpień) przy rezerwacji z dnia na dzień cena za nocleg w Riva del Garda często przekracza 1000 zł.

Jeżeli finanse to dla Was kwestia drugorzędna i możecie wydać na nocleg więcej, to koniecznie sprawdźcie hotel Du Lac Et Du Parc Grand Resort. To ogromny obiekt, na którego terenie znajduje się przepiękny, prywatny ogród. Sam hotel ma masę udogodnień: centrum odnowy biologicznej, fitness etc. To dla mnie zdecydowany faworyt wśród noclegów w miejscowości Riva del Garda.

Jeżeli szukacie czegoś blisko jeziora w bardziej przystępnej cenie to polecam hotel Bella Riva. Obiekt znajduje się praktycznie przy samej linii brzegowej jeziora, oddzielony jest szerokim trawnikiem.

Obszar Riva del Garda obfituje w kempingi. Jednym z bardziej znanych i uczęszczanych jest Camping Brione. Jako jeden z niewielu może pochwalić się aż 4 gwiazdkami. Miejsce to umożliwia niezwykle komfortowe wypoczywanie w otoczeniu pięknej natury. Obiekt oferuje między innymi wydzielone miejsca kempingowe, prywatne łazienki, basen, pole do mini-golfa oraz place zabaw dla najmłodszych uczestników wakacji. Otoczenie kempingu jest równie niesamowite. Usytuowany on jest w niemal 100-letnim gaju oliwnym. W najbliższej okolicy znajdują się ścieżki rowerowe, a niecałe 500 metrów dalej plaża. 

Poniżej znajdziecie mapę noclegów w Riva del Garda na portalu booking.com:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj