Jeżeli miałbym wskazać miejsce na Sycylii, które wywarło na mnie największe wrażenie, to zdecydowanie byłby to rezerwat Zingaro. Jest to dla mnie atrakcja nr. 1 na wyspie i miejsce obowiązkowe, który każdy powinien odwiedzić. Jeżeli wybieracie się do Trapani lub Palermo, to koniecznie zarezerwujcie przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie tego pięknego miejsca.
Wizyta w rezerwacie Zingaro była idealną odskocznią od tłumów turystów spotkanych m.in. w Taorminie, wszechobecnych straganów z pamiątkami, czy sprzedawców i naganiaczy. Po prostu sama natura, niesamowite krajobrazy, oraz jedne z najpiękniejszych zatoczek i plaż na Sycylii.
Informacje o rezerwacie Zingaro
Rezerwat Zingaro jest pierwszym rezerwatem na Sycylii, powstałym formalnie w 1981r. Założony został z inicjatywy lokalnej społeczności, która sprzeciwiania się budowie drogi między Scopello, a San Vito lo Capo. W rezerwacie napotkamy ogromne bogactwo flory i fauny, włączenie z ponad 30. gatunkami ptaków, które tam występują. Spektakutalrna jaskinia Grotta dell’Uzzo była jedną z pierwszych osad na Sycylii. To wszystko sprawia, że rezerwat Zingaro to obowiązkowy punkt wycieczki na Sycylię! Jeżeli to Was jeszcze nie przekonało, to obejrzyjcie zdjęcia z tego miejsca. Znajdziecie je poniżej, w dalszej części artykułu.
Jedną z największych atrakcji rezerwatu stanowi 6 niewielkich zatoczek, które są równocześnie plażami. Nazwy oraz zdjęcia każdej z nich znajdziecie poniżej.
Rezerwat można zwiedzać tylko pieszo, chociaż oczywiście można do niego także dopłynąć. Wejścia do rezerwatu Zingaro są dwa: od strony Scopello, oraz od strony San Vito lo Capo. Oznaczone są na mapie jako ingresso nord oraz ingresso sud. W obu tych miejscach znajdują się duże parkingi, które dość szybko się wypełniają (zwłaszcza w sezonie). Rezerwat otwarty jest codziennie od 7:00 do 19:30. Bilet wstępu kosztuje jedynie 5€.
Mapa rezerwatu Zingaro
Przy wejściu, w kasach biletowych, dostaniecie mapę całego rezerwatu, z zaznaczanymi szklakami oraz wszystkimi ważnymi punktami. Poniżej znajdziecie ową mapę, tak byście mogli przygotować się do zwiedzania rezerwatu Zingaro wcześniej 🙂
Szlaki turystyczne i plaże
Na zwiedzanie rezerwatu, tj. przejście z jednego wejścia do drugiego należy przeznaczyć minimum 3 godziny. Mnie właśnie tyle zajęło zwiedzanie: włącznie z robieniem zdjęć, odpoczynkiem, drugim śniadaniem oraz obowiązkową kąpielą w jednej z zatoczek.
Do dyspozycji zwiedzających oddano 6 szlaków, o zróżnicowanej długości oraz stopniu trudności. Najpopularniejszy, najłatwiejszy oraz zarazem najkrótszy jest ten zaraz przy linii brzegowej. Na mapie oznaczony jest jako Sentiero Costiero. Długość tego szlaku to ok. 7 km. To właśnie tym szlakiem podążałem podczas mojej wyprawy do rezerwatu Zingaro. Z tego szlaku dostaniecie się bezpośrednio nad każdą z zatoczek rezerwatu.
Ja zwiedzanie rezerwatu zacząłem od strony południowej (Scopello), w takiej kolejności będę też opisywał rezerwat.
Plaża Cala della Capreria
Po zakupieniu biletu i ruszeniu szlakiem nadbrzeżnym po przejściu ponad 1 km. napotkamy pierwszą z plaż: Cala della Capreria. Ta, jak i ostatnia są najbardziej zatłoczone, ze względu na bliskość wejścia (lub wyjścia :-)).
Punkt widokowy Punta Leone
Kolejna plaża znajduje się w odległości ponad 2 km. od pierwszej. Po drodze mijamy efektowny punkt widokowy Punta Leone.
Plaża Cala della Disa
Jeden z moich faworytów, jeżeli chodzi o plaże w rezerwacie Zingaro. Zatoczka jest dość szeroka (jak na zatoczki w rezerwacie), podzielona na dwie części. Pierwsza część z łagodnymi, obłymi kamyczkami na samym brzegu, a druga z większymi już głazami.
Plaża Cala Berretta
Tuż obok poprzedniej zatoczki znajduje się kolejna: Cala Beretta. Plaża ta jest dość niewielka, znajdziemy tu jednak troszeczkę cienia.
Plaża Cala Marinella
Kilometr dalej napotykamy koleją z zatoczek o nazwie Cala Marinella. Przed zejściem nad zatoczkę znajdziemy budynek oraz drzewa, które dają cień. Może to być dobra okazja na mały przystanek, regenerację sił i drugie śniadanie. Sama plaża nie jest łagodna i przyjazna jeżeli chodzi o zejście i dostęp do wody, jednak bardzo efektowna! Zresztą, zobaczcie sami!
Mimo tego, że dostęp do wody jest utrudniony, to plaża ta zrobiła na mnie chyba największe wrażenie.
Grotta dell’Uzzo
Wracamy na szlak i idziemy dalej. Po ok. 1,5 km. dochodzimy do spektakularnej jaskinii, o której już wspominałem. To Grotta dell’Uzzo – miejsce gdzie znaleziono ślady bytowania człowieka w epoce kamienia, m. in. kamienne narzędzia z tego okresu.
Plaża Cala dell’Uzzo
Nieopodal jaskini znajduje się zejście do kolejnej plaży: Cala dell’Uzzo. Zatoczka jest bardzo efektowna i przybija tu chyba najwięcej statków oraz łódek, z których słychać doskonale atmosferę włoskiego luzu – muzykę i śpiewy.
Sama plaża jest dość spora, jak na plaże spotykane w Zingaro, a sam brzeg łagodny i przyjazny. Idealna, aby wziąć kąpiel po dość wyczerpującej wędrówce w rezerwacie. Ja tak też właśnie zrobiłem. Zjadłem też drugie śniadanie i ruszyłem dalej.
Plaża Cala Tonnarella dell’Uzzo
Aby się tu dostać, nie musimy wracać do głównego szlaku. Będąc na poprzedniej plaży, Cala dell’Uzzo, należy po prostu kontynuować trekking ścieżką blisko morza. Po nieco ponad kilometrze dotrzemy do plaży Cala Tonnarella dell’Uzzo. To już ostatnia plaża w rezerwacie Zingaro. Plaża znajduje się blisko wejścia z San Vito lo Capo. Jest dość spora, szeroka i łagodna. Idealna do wypoczynku z dziećmi.
To już prawie koniec zwiedzania. Ostatni rzut oka na rezerwat i plażę Cala Tonnarella dell’Uzzo.
Jeszcze tylko kilkaset metrów trekkingu i dochodzimy do wyjścia. W pobliskim barze można zakupić schłodzone napoje. Po takim zwiedzaniu zimna jak lód cola jest idealnie orzeźwiająca, prawie tak samo jak kąpiel w jednej z zatoczek 🙂
Informacje praktyczne
Do wizyty w rezerwacie należy się wcześniej przygotować. Po pierwsze, należy mieć na uwadze to, że długośc najkrótszego szlaku to 7 km. Po drugie, jeżeli zamierzamy dojść do San Vito lo Capo, to musimy dodać kolejne 12 km(!!!). Jeżeli zamierzamy dojść szlakiem do końca rezerwatu i wrócić, to w sumie 14 km. Przed wyruszeniem powinniśmy być tego świadomi i odpowiednio przygotowani.
Najważniejsza rzecz, to odpowiedni prowiant. Należy zabrać odpowiednią ilość wody, minimum to 1 litr. Warto przygotować sobie coś do jedzenia, np. kanapki. Zarówno wodę jak i kanapki możemy kupić obok kas, w pobliskich „barach” (de facto przyczepach).
Ważny będzie też odpowiedni ubiór. Podstawa to czapka i okulary przeciwsłoneczne chroniące przed słońcem oraz odpowiednie obuwie. Jak podczas wycieczki na Sycylię wybrałem się także na Etnę, wziąłem ze sobą więc typowe górskie obuwie, które doskonale się sprawdziło zarówno na wulkanie, jak i w Zingaro.
Nie zapominajmy także o ręczniku. Gwarantuję, że po dłuższej wędrówce będziecie chcieli zakosztować orzeźwiającej kąpieli na jednej z plaż rezerwatu. Nawet, jeżeli nie planujecie plażowania, to ręcznik warto wziąć.
Dojazd do rezerwatu Zingaro
Do rezerwatu najlepiej dojechać wypożyczonym samochodem. To zdecydowanie najlepsza opcja na zwiedzanie rezerwatu. Możemy dojechać do wejścia Scopello, lub do wejścia północnego. Będziemy wtedy mieli okazję jechać malowniczą trasą wzdłóż wybrzeża.
Do południowego wejścia można możliwy jest dojazd autobusem z Castellammare del Golfo. Z tego co wiem, to do północnego wejścia nie kursuje żaden autobus. Przeczytałem jednak, że możliwy jest tam transfer przez przewoźnika https://www.astatransfer.it/ – sam jednak z tej opcji nie korzystałem, jest to więc informacja do zweryfikowania.
Pamiętajmy, że jeżeli zostawimy samochód, to musimy po niego wrócić. Chcąc zwiedzić cały rezerwat czeka nas 2×7 km wędrówki, w sumie aż 14 km trekkingu! Ja miałem ułatwione zadanie. Żona zostawiła mnie przy wejściu Scopello, a po 3 godzinach odebrała mnie po drugiej stronie.
4 komentarze
Mała poprawka. Idąc od strony Scopello, należy sie liczyc z tym, ze po przejsciu 7km rezerwatu, do San Vito jest 12 km, nie 5. Trasa asfaltem, jezdniami-serpentynami,dużo pod górę. Ten artykuł mnie zmylił i musiałam dybac 12 km przy prawie 40 stopniowym upale 🙂
Agnieszka, dzięki za informację! Wpis już został poprawiony. W kasie (na wejściu od Scopello) zostało mi powiedziane, że te 12km to cały odcinek od południowego wejścia do San Vito. Możliwe, że ktoś coś przekręcił, albo ja źle zrozumiałem.
Do wejścia Scopello można dotrzeć autobusem firmy Russo. My dotarliśmy pod samą bramę rezerwatu jadąc autobusem z Palermo. Trudno znaleźć informacje na stronach internetowych, ale przetestowaliśmy tę trasę we wrześniu 2022 i wszystko było ok. Autobus rusza z terminalu przy piazza Cairoli Terminus, który jest tuż przy kolejowym dworcu głównym (terminal jest koło budynku poczty, w pobliżu peronów 1i 2 i wygląda trochę jak porzucony plac, piszę to, ponieważ w pobliżu jest jeszcze inny terminal), należy pojechać do Castellamare, piazza Repubblica. Tam przesiadamy się na autobus tej samej firmy do Zingaro. Koszt przejazdu w jedną stronę to 9,6 euro. Wyjechaliśmy z Palermo o 6.20, na miejscu byliśmy o 10.10. W Castellamare czekaliśmy około godziny na przesiadke, zjedliśmy śniadanie w Pasticceria 2000. Połączenie powrotne jest też dostępne. Ostatni autobus z Zingaro wyjeżdża o 18.30. Bilety można kupić online lub za gotówkę u kierowcy.
Kasia, wielkie dzięki za tak przydatne informacje! ☺️