Sycylia

Sycylia: TOP 11 najlepszych plaż na wyspie

Sycylia oraz Sardynia to włoskie wyspy słynące z malowniczych i przepięknych plaż. Kilka lat temu, kiedy odwiedziłem Sardynię po raz pierwszy, zostałem oczarowany linią brzegową wyspy. Dzikie, malownicze plaże oraz turkusowa woda wywarły na mnie niesamowite wrażenie. W tym roku wybraliśmy się na ponad tygodniową podróż po Sycylii. Byłem przekonany, że ciężko będzie pobić pobić plaże na Sardynii. Myliłem się. Sycylia i jej plaże mają także wiele do zaoferowania!

Podczas naszej ostatniej wycieczki po Sycylii odwiedziliśmy kilkanaście plaż: zarówno tych popularnych i dobrze znanych, jak i tych mniejszych – ukrytych, mniej dostępnych i mniej obleganych przez turystów. Początkowo chciałem, aby ten artykuł był rankingiem plaż na Sycylii. Ciężko jednak byłoby ułożyć taki ranking, gdyż kryteria oceny dla każdego będą inne. Podczas gdy jedni wolą łatwy dostęp do plaży oraz zaplecze gastronomiczne, dla drugich atutem będzie odosobnienie, izolacja i mała ilośc turystów.

Poniżej znajdziecie moje prywatne zestawienie najlepszych plaż na Sycylii. Plaże są zróżnicowane: piaszczyste i kamieniste, łatwo i trudno dostępne, popularne i kameralne, te na zachodzie oraz wschodzie. Czy są najpiękniejsze? Oceńcie je sami!

Plaże Bue Marino oraz di Màcari

Gdyby ten artykuł był rankingiem plaż na Sycylii, to te dwie plaże uplasowały by się na pierwszym miejscu, zaraz obok plaż w rezerwacie Zingaro. Plaże te napotkaliśmy przypadkiem, po zwiedzaniu wspomnianego rezerwatu. Podczas powrotu z San Vito lo Capo do Castellammare del Golfo naszym oczom ukazał się niesamowity widok błękitu wody. Była to zatoka Bue Marino.

Plaża Bue Marino na Sycylii
Plaża Bue Marino na Sycylii (fot. viaitalia.pl)
Plaża Bue Marino na Sycylii
Plaża Bue Marino (fot. viaitalia.pl)

Wyjątkowy kolor wody, nietuzinkowa linia brzegowa i widok na Monte Cofano – to trzeba zobaczyć! Nad plażą znajduje się punkt widokowy, na którym warto się zatrzymać samochodem, nawet jeżeli nie planujecie plażowania. Nieopodal znajduje się niewielki parking.

Plaża Bue Marino
Plaża Bue Marino (fot. viaitalia.pl)
Plaża Bue Marino
Plaża Bue Marino (fot. viaitalia.pl)

3 kilometry dalej znajduje się piaszczysta plaża di Màcari, która niczym nie ustępuje poprzedniczce. W pobliżu plaży znajduje się bezpłatny, oficjalny parking. Na plaży di Màcari można wynająć leżaki oraz parasole. Sama plaża wydaje się być większa, bardziej dostępna i przyjazna od Bue Marino. My z naszą dwuletnią córką spędziliśmy tam całe popołudnie.

Plaża di Màcari
Plaża di Màcari (fot. viaitalia.pl)
Plaża di Màcari
Plaża di Màcari (fot. viaitalia.pl)
Plaża di Màcari
Plaża di Màcari (fot. viaitalia.pl)

Plaże w rezerwacie Zingaro

Jeżeli czytaliście artykuł o rezerwacie Zingaro, to wiecie, że jest to mój faworyt jeżeli chodzi o miejsca, które należy odwiedzić na Sycylii. Ta enklawa dzikiej przyrody to niesamowita fauna i flora oraz zapierająca dech w piersiach linia brzegowa. W Zingaro znajduje się 6 niewielkich, ale uroczych zatoczek, które są także plażami. Najłatwiej dostać się do tych znajdujących się przy wejściach do rezerwatu: Cala della Capreria oraz Cala Tonnarella dell’Uzzo. Samo wejście do rezerwatu to koszt 5€. Do każdej z zatoczek można także przypłynąć łódką z jedną z wycieczek, np. z San Vito lo Capo.

Cala della Capreria w Zingaro
Cala della Capreria (fot. viaitalia.pl)
Cala Marinella w Zingaro
Plaża Marinella (fot. viaitalia.pl)
Cala dell'Uzzo w Zingaro
Cala dell’Uzzo (fot. viaitalia.pl)
Cala Tonnarella dell'Uzzo
Cala Tonnarella dell’Uzzo (fot. viaitalia.pl)

Plaże są zróżnicowane – jedne mniej, drugie bardziej dostępne. Pełną listę plaż oraz zdjęcia i opisy znajdziecie we wspomnianym już artykule o rezerwacie Zingaro. Jeżeli szukacie najlepszych plaż na Sycylii, to koniecznie do niego zajrzyjcie.

Plaża Guidaloca

W czasie naszej wycieczki na Sycylię na kilka dni zatrzymaliśmy się w Castellammare del Golfo. To świetna baza wypadowa na zwiedzanie północno-zachodniej Sycylii, jednak plaże w tej miejscowości nie powaliły nas na kolana. Na szczęście całkiem niedaleko Castellammare del Golfo znajdują się prawdziwe perełki, które trzeba zobaczyć.

Plaża Guidaloca
Plaża Guidaloca (fot. viaitalia.pl)

Najbardziej przyjazną plażą w okolicy, która jest warta odwiedzenia jest Guidaloca. Plaża znajduje się ok. 10 km. od Castellammare w stronę Scopello, ok. 15 minut jazdy samochodem.

Plaża Guidaloca
Plaża Guidaloca (fot. viaitalia.pl)

Plaża jest dość szeroka, łatwo dostępna. Idealny wybór jeżeli podróżujecie z dziećmi. W bezpośrednim sąsiedztwie, dosłownie kilka metrów od plaży znajduje się publiczny parking, który dość szybko się zapełnia. W pobliskim barze można kupić przekąski i coś do picia. Nam najbardziej smakowała przepyszna pizza Margherita – pychota!

Plaża Guidaloca
Plaża Guidaloca (fot. viaitalia.pl)

Plaże Cala Bianca oraz Cala Rossa

Między Castellammare del Golfo, a opisywaną uprzednio plażą Guidaloca znajdują się dwie urokliwe zatoczki: Cala Bianca oraz Cala Rossa. Dostęp do tych miejsc jest lekko utrudniony: bez samochodu będzie ciężko się tam dostać, a sama podróż w obu przypadkach wiedzie na sam koniec szutrowymi drogami. Nie ma tam parkingów, auto najlepiej zostawić przy drodze. Pamiętajcie, żeby zaparkować tak, aby nie utrudniać ruchu (droga jest dość wąska). Uwaga na nawigację: my chcąc przejechać z Cala Bianca do Cala Rossa utknęliśmy w ślepej uliczce 😃 Na sam koniec do obu zatoczek wiedzie dość strome zejście.

Cala Bianca
Cala Bianca (fot. viaitalia.pl)
Cala Bianca na Sycylii
Cala Bianca (fot. viaitalia.pl)
Cala Bianca
Cala Bianca (fot. viaitalia.pl)

To najtrudniej dostępne opisywane plaże na Sycylii. Ale coś za coś – krajobraz nie ustępuje opisywanym poprzednio plażom Bue Marino, di Màcari oraz tych w Zingaro. A do tego cisza i spokój od turystycznego zgiełku.

Cala Rossa
Cala Rossa (fot. viaitalia.pl)

Plaża Tonnara di Scopello

To chyba jedna z najpopularniejszych i najsławniejszych plaż na Sycylii – punkt obowiązkowy chyba wg wszystkich przewodników po Sycylii ☺️ Nam niestety nie udało się wejść bezpośrednio na plażę. W trakcie naszego pobytu miejsce było zamknięte ze względu na odbywające się tam przyjęcie weselne. Udało się jednak zrobić kilka zdjęć plaży. Nawet z odległości robi ona niesamowite wrażenie!

Plaża Scopello na Sycylii
Plaża Scopello na Sycylii (fot. vialitalia.pl)

Plaża Tonnara di Scopello to dawna przetwórnia tuńczyków. Jest betonowa i wybrukowana i nie ma do niej łagodnego zejścia, a woda robi się głęboka już przy samym brzegu. Jest to jednak miejsce wyjątkowe na mapie Sycylii, zdecydowanie warte zobaczenia.

Cena za wstęp na plażę to aż 15€ za osobę, za cały dzień. W cenie zawarty jest leżak oraz parasol. Obowiązuje maksymalny limit 250 osób jednocześnie przebywających na plaży. Dodatkowo płatny jest pobliski parking: 2,5€ za godzinę. Parking jest dość spory, znajduje się niedaleko plaży po drugiej stronie ulicy.

Plaża Tonnara di Scopello
Tonnara di Scopello (fot. viaitalia.pl)

Na przeciwko parkingu, w stronę plaży znajduje się niewielka nieoznakowana ścieżka na punkt widokowy na plażę i tuńczykarnię. Nie jest ona w żaden sposób oznakowana. Jeżeli jesteście tylko przejazdem, to warto się zatrzymać i udać w to miejsce.

Plaża Mondello obok Palermo

Ostatnia opisywana plaża znajdująca się w północno-zachodnej Sycylii to Mondello. Najpopularniejsza plaża w Palermo, a obecnie samodzielny kurort obok stolicy Sycylii – tak właśnie najlepiej można określić Mondello. Znajduje się ok. 12 km od centrum Palermo, ok. 20 min. drogi samochodem. Z Palermo można dostać się tu z łatwością komunikacją miejską.

Plaża Mondello w Palermo
Plaża Mondello w Palermo (fot. viaitalia.pl)
Plaża Mondello
Plaża Mondello (fot. viaitalia.pl)
Plaża Mondello
Plaża Mondello (fot. viaitalia.pl)

Plaża Mondello to pierwsza z opisywanych plaż, która jest piaszczysta. Jest dość szeroka, jednak dużą jej część zajmują płatne obszary, gdzie wynajmiemy leżak oraz parasol, napijemy się drinka czy zjemy lunch. Położona jest w dość ciekawym miejscu, między dwoma górami: Monte Gallo oraz Monte Pellegrino. Jeżeli jesteście w okolicy na dłużej i lubicie górskie wycieczki, to koniecznie odwiedźcie te miejsca.

Plaża Scala dei Turchi

Przenosimy się na południowy brzeg Sycylii, w okolice Agrigento. Zwiedzając Sycylię udaliśmy się tam z dwóch powodów – zwiedzić Dolinę Świątyń oraz zobaczyć jedną z najpopularniejszych plaż na wyspie: Scala dei Turchi.

Scala dei Turchi
Scala dei Turchi (fot. viaitalia.pl)

Schody Tureckie, bo tak w wolnym tłumaczeniu nazwa się ta plaża, to jedyna w swoim rodzaju formacja skalna przypominająca swoim wyglądem monumentalne, białe schody. Z klifami graniczy długa i szeroka piaszczysta plaża. Dostaniemy się tam dość długimi schodami, które wiodą od głównej ulicy, aż do samego brzegu.

Scala dei Turchi
Scala dei Turchi (fot. viaitalia.pl)

Wstęp na klify oficjalnie jest zabroniony. Na granicy plaży i klifów stoi płot, a w godzinach od 8 do 20 są osoby, które pilnują aby nikt po klifach nie chodził. Po godzinie 20 zaczyna się jednak pochód ludzi na Tureckie Schody. Z tego co wiem, to tak to po prostu tutaj działa od lat ☺️

Plaża Scala dei Turchi
Plaża Scala dei Turchi (fot. viaitalia.pl)

W okolicy plaży Scala dei Turchi jest kilka parkingów, które nawet poza sezonem zapełniają się dość szybko. Jeżeli jest się odpowiednio wcześnie można zaparkować bezpłatnie, przy głównej drodze.

Plaża Isola Bella

Taormina to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych na Sycylii. Znajduje się tu też jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych plaż na wyspie oraz niewątpliwie kolejny symbol Sycylii: Isola Bella.

Plaża Isola Bella na Sycylii
Plaża Isola Bella na Sycylii (fot. viaitalia.pl)

Jadąc do Taorminy mieliśmy jasny plan: przedpołudnie spędzamy na plaży Isola Bella, a później ja udaję się na zwiedzanie miasta, podczas gdy żona i córka leniuchują dalej na plaży. Logistyka jest była dość prosta: zaparkowaliśmy auto na pobliskim parkingu. Nieopodal znajduje się zejście na plażę, a 200 metrów dalej dolna stacja kolejki. Samo zejście wraz z dziecięcym wózkiem i rzeczami na plażę może nie było najłatwiejsze, ale nie było też niemożliwe.

Plaża Isola Bella na Sycylii
Plaża Isola Bella na Sycylii (fot. viaitalia.pl)

Plażę oraz minimalistyczną wysepkę widać już z głównej drogi. Warto zatrzymać się tu, żeby zrobić z góry pamiątkowe zdjęcia. Następnie zejście schodami i jesteśmy na plaży. Jest tu sporo leżaków wraz z parasolami, które można wynająć, są bary i restauracje.

Plaża Isola Bella na Sycylii
Plaża Isola Bella na Sycylii (fot. viaitalia.pl)

Sama widok robi wrażenie zarówno z góry, jak i z samej plaży. Woda jest tu czysta, ciepła, jest płytko. Plaża jest żwirowa, a dno kamieniste. Warto zaopatrzyć się w buty do wody, a także w zestaw do snorkelingu. Widoki pod wodą są także niesamowite 😃

Plaża Isola Bella
Plaża Isola Bella na Sycylii (fot. viaitalia.pl)

Plaża Sampieri

Jeżeli planowałbym spokojny, leniwy wypoczynek nad morzem i błogie plażowanie z gromadką dzieci, to wybrałbym plażę Sampieri. Zatrzymaliśmy się tu na kilka godzin podróżując z Modica do Agrigento.

Plaża Sampieri
Plaża Sampieri (fot. viaitalia.pl)

Rozległa plaża, piaszczysty i łagodny brzeg, znikome fale, płytka woda oraz przestrzeń – tak najprościej można określić plażę Sampieri. Jedynym minusem jest niestety jej lokalizacja – jest znacznie oddalona od najpopularniejszych destynacji turystycznych. Najłatwiej będzie tu dojechać z Syrakuz (ok. 50 minut jazdy samochodem) lub Katanii (ok. 1.5h jazdy samochodem).

Plaża Sampieri
Plaża Sampieri (fot. viaitalia.pl)
Plaża Sampieri (fot. viaitalia.pl)
Plaża Sampieri (fot. viaitalia.pl)

Plaża jest na prawdę rozległa i o wiele mniej oblegana niż np. Mondello. W pobliżu znajduje się park, który idealnie nada się odpoczynek kiedy słońce zacznie być nieznośne. Po prawej części plaży znajduje się dość ciekawy budynek: Fornace Penna. To monumentalna przemysłowa konstrukcja z początków XX wieku, która do 1924 roku była cegielnią. Do dziś świetnie zachowana jest charakterystycznym elementem krajobrazu Sampieri.

Plaża Sampieri
Plaża Sampieri. W oddali po prawej stronie widoczne Fornace Penna (fot. viaitalia.pl)
Plaża Sampieri
Plaża Sampieri (fot. viaitalia.pl)

Wzdłuż głównej drogi jest wiele bezpłatnych miejsc parkingowych, gdzie można pozostawić samochód, nawet w cieniu. Jeżeli wybieracie się na plażę Sampieri, to nie powinniście mieć problemów z zaparkowaniem.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

3 komentarze

  1. Dzień dobry. Tomku skoro byłeś w Sampierii nie odwiedziłeś Donnalukaty? też jest pięknie. Zresztą wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego jest uroczo.Pozdrawiam

Skomentuj