Sycylia

Sycylia: 8 najlepszych plaż na wyspie

Sycylia słynie z malowniczych plaż o bardzo zróżnicowanym charakterze – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Podróżnik spragniony ciszy i spokoju bez problemu napotka tu kameralne plaże, na których nawet w ścisłym sezonie nie ma tłoku. Natomiast turyście złaknionemu wrażeń i interakcji z ludźmi Sycylia ma do zaoferowania miejsca, które niczym nie ustępują światowym kurortom znanym z filmowych hitów. Dziś wytypujemy 8 najlepszych plaż na tej włoskiej wyspie i opowiemy, czego należy się po nich spodziewać.

Włoska Sycylia jest największą wyspą na Morzu Śródziemnym, głównym ośrodkiem turystycznym jest Palermo. To właśnie na Sycylii znajduje się wiele najsłynniejszych włoskich kurortów, takich jak Taormina czy Syrakuzy. Na wyspie są dziesiątki pięknych, piaszczystych plaż, a charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są góry – niemal 25% powierzchni Sycylii stanowią tereny górzyste. Dzięki temu wakacyjne zdjęcia z Sycylii nabierają wręcz pocztówkowego wyglądu, a jej krajobraz trudno pomylić z jakimkolwiek innym miejscem.

Nr 8 – plaża Sampieri

Szeroka, piaszczysta plaża Sampieri znajduje się w niedalekim sąsiedztwie miejscowości Ragusa. Najwygodniej jest dostać się tutaj samochodem. Atutem plaży jest przede wszystkim poziom wody – morze w tym miejscu jest płytkie i spokojne. Sampieri nie należy do tłocznych miejsc, nie ma tu dużych tłumów nawet latem. W sąsiedztwie plaży można wypożyczyć zarówno parasole, jak i leżaki, jest też dostęp do pryszniców. To wszystko czyni plażę Sampieri idealną destynacją dla rodzin z małymi dziećmi. Łagodne nachylenie terenu i niewielkie fale w tym miejscu sprzyjają bezpiecznej zabawie w wodzie, a nikły ruch turystyczny daje dzieciom duże pole do popisu. Ciekawostką jest, że plaża Sampieri pojawiła się w popularnym serialu „Komisarz Montalbano”, powstałym na podstawie poczytnej serii kryminałów.

Nr 7 – plaża Isola delle Correnti

Szeroka i rozległa plaża na południu Sycylii, znajdująca się ok. godzinę jazdy od miejscowości Syrakuzy. To miejsce ma kilka cech wspólnych z Sampieri – tu również najłatwiej dostać się można samochodem, a sama plaża nie jest często odwiedzana przez turystów. Infrastruktura turystyczna nie jest mocno rozwinięta – co prawda można tu skorzystać z prysznica, a w pobliżu znajduje się restauracja, ale turyści spragnieni wakacyjnego zgiełku powinni zdecydowanie szukać wrażeń gdzie indziej. Charakter morza w tym miejscu jest już zupełnie inny niż przy plaży Sampieri – miejsce to słynie z wysokich, piętrzących się fal, czym przyciąga surferów i wielbicieli ekstremalnych sportów wodnych. Plaża leży w sąsiedztwie styku Morza Jońskiego z Morzem Śródziemnym – przy ładnej pogodzie widać granicę pomiędzy tymi dwoma akwenami.

Sycylia - plaża Isola delle Correnti
Sycylia: plaża Isola delle Correnti (fot. Elisaveta Bunduche unsplash.com)

Nr 6 – plaża Scala dei Turchi

Miejsce  zlokalizowane jest na południowym wybrzeżu Sycylii, w pobliżu miejscowości Agrigento. Plażę tę łączy wspólny element z Sampieri – mianowicie to miejsce również posłużyło jako jedna ze scenerii w serialu o słynnym komisarzu. Scala dei Turchi ma jednak zupełnie inny charakter. Nazwa tej plaży to w dosłownym tłumaczeniu „schody Turków” – jest to nawiązanie do przeszłości okolicy. Wieki temu te nietypowe wapienne klify były wykorzystywane przez piratów jako kryjówka dla statków. Klify Scala dei Turchi przypominają swym wyglądem olbrzymie, wapienne schody, dzięki czemu są wdzięcznym obiektem dla fotografów. Plaża rozciąga się po obu stronach klifów, a woda jest tu dość płytka, przez co miejsce jest często odwiedzane przez rodziny z dziećmi.

Plaża Scala dei Turchi
Plaża Scala dei Turchi (fot. Don Fontijn unsplash.com)

Nr 5 – plaża Calamosche

Niewielka, piaszczysta plaża, zwana przez miejscową ludność „Funni Musca”, znajduje się na terenie rezerwatu Vendicari. Cechą wyróżniającą tę plażę jest to, że na obu jej końcach znajdują się skaliste cyple. Dzięki nim plaża jest dobrze osłonięta przed wiatrem, a woda w tej urokliwej zatoczce jest bardzo spokojna. Jest to jedna z bardziej „zielonych” plaż w okolicy – skały okalające plażę są porośnięte roślinnością. Odwiedzając Calamosche warto zarezerwować sobie trochę czasu na zwiedzenie rezerwatu, w którym znajdują się między innymi pozostałości po osadach z V i VI w. Na terenie Vendicari można też spotkać flamingi, co jest niebywałą gratką zwłaszcza dla dzieci i turystów z aparatami.

Nr 4 – plaża Lido Angeli del Mare

Ta plaża to zdecydowanie miejsce skierowane dla imprezowiczów i turystów lubiących miejski zgiełk. Zlokalizowana jest w miejscowości Cefalu, położonej w odległości ok. 50 km od PalermoCefalu ma co najmniej kilka ciekawych plaż, ale Lido Angeli del Mare cechuje fenomenalny widok na klimatyczną zabudowę miasta oraz pobliskie wzgórza – ten krajobraz wspaniale kontrastuje z głębokim odcieniem wód Morza Śródziemnego. Plaża ta ma bogatą infrastrukturę turystyczną – osoby spragnione wrażeń z całą pewnością będą miały się tu gdzie bawić. Cechą szczególną tej plaży jest jej kształt – jest długa, ale dość wąska. Z tego powodu dość często jest tu bardzo tłoczno – warto wziąć tę kwestię pod uwagę kierując się w to miejsce z dziećmi.

Plaża w Cefalú
Plaża w Cefalú (fot. Ruth Troughton unsplash.com)

Nr 3 – plaża na wyspie Isola Bella

Maleńka, ale niezwykle urokliwa plaża Isola Bella to prawdziwy rarytas dla wielbicieli sportów wodnych, w tym dla kajakarzy. Odnajdą tu oni krystaliczną wodę, a przede wszystkim spokój. Jest to kameralna plaża o podłożu składającym się z grubego piasku i kamyków. Otoczona jest płytkimi wodami o pięknym kolorze, a niezwykła przejrzystość morza nawet w głębszych partiach sprawia, że jest to lokalizacja bardzo atrakcyjna dla nurków. Dno jest tutaj kamieniste – plażując i kąpiąc się na Isola Bella warto zaopatrzyć się w leżak i obuwie do pływania. Miejsce to jest nieznacznie oddalone od centrum miasta Taormina, mimo dzikości niektórych części tej plaży, w pobliżu znajdują się wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także prysznice. Plaża na Isola Bella jest połączona z wybrzeżem wąskim, kamienistym pasmem. Między plażą a wybrzeżem można przemieszczać się też łodzią. Dojazd z centrum do plaży zapewniają autobusy, można też dostać się tu kolejką linową.

Plaża Isola Bella
Sycylia: Plaża Isola Bella (fot. unsplash.com)

Nr 2 – plaża San Vito Lo Capo

To właśnie ta plaża przez wielu jest uważana za najpiękniejszą w Sycylii. San Vito Lo Capo położona jest na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy. Panorama tego miejsca jest bardzo charakterystyczna za sprawą skalistego wzniesienia o strzelistej formie, porośniętego częściowo zielenią. Plaża w tym miejscu jest szeroka, a piasek drobny i biały. Do tej lokalizacji można dojechać nie tylko samochodem, ale również autobusami z Palermo czy Trapani. Mimo że plaża położona jest w sąsiedztwie rezerwatu przyrody, posiada rozwiniętą infrastrukturę turystyczną – w okolicy jest dużo stylowych knajpek, restauracji z lokalnym jedzeniem i oczywiście pensjonatów. San Vito Lo Capo jest plażą położoną w zatoce, co sprawia, że woda jest tu spokojna, odpowiednia do kąpieli nawet dla dzieci. Połączenie jasnego piasku z dużą przejrzystością morza daje efekt w postaci niezwykłego, niebiesko-zielonego koloru wody. Całość, uzupełniona widokiem rosnących palm, daje prawdziwie rajski obrazek.

Nr 1 – plaża Mondello

Najbardziej spektakularną plażą na Sycylii, która swą otoczką kojarzy się ze złotymi latami kina europejskiego, jest Mondello Beach. Miejsce odpowiednie jest dla osób chcących zanurzyć się w lokalnej rzeczywistości i poznać rodowitych Sycylijczyków, z lubością odwiedzających plażę Mondello. Plaża jest bardzo długa i szeroka, o drobnym, jasnym piasku, wody Mondello Beach są płytkie i ciepłe. W pobliżu jest mnóstwo modnych knajpek, jest też gdzie wypożyczyć sprzęt do opalania. Plaża jest bardzo dobrze skomunikowana z Palermo – funkcjonuje tu połączenie autobusowe, można też łatwo dojechać do tego miejsca samochodem. Plaża łagodnie opada ku morzu, dzięki czemu jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. Im dalej w morze, tym głębokość jest większa, więc Mondello jest lokalizacją chętnie wybieraną również przez nurków. Duża popularność tego miejsca i fakt, że znaczna część plaży należy do hoteli sprawiają, że Mondello Beach jest bardzo tłoczna, zwłaszcza w sezonie letnim. Niemniej jej klimat i swego rodzaju gwiazdorski charakter czynią tę plażę obowiązkowym punktem dla wszystkich turystów przybywających do Palermo.

Plaża w Mondello
Plaża w Mondello (fot. Juli Kosolapova unsplash.com)

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj