Sycylia

Syrakuzy (Sycylia) – atrakcje, zwiedzanie, plaże, noclegi

Będąc na Sycylii, koniecznie trzeba zobaczyć jedną z najważniejszych historycznych miejscowości w tej części Europy. Syrakuzy oferują jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie, ukazując ten etap naszej cywilizacji, który opisują nie tylko książki od historii, ale także Nowy Testament. Co warto zobaczyć w tym niezwykłym miejscu i ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie?

Syrakuzy to jedno z włoskich miast o najbogatszej i zarazem najdłuższej historii, która w dodatku jest bardzo dobrze udokumentowana. W odróżnieniu od innych ośrodków miejskich, które mogą poszczycić się starożytnymi korzeniami – jak choćby Sorrento – tutaj zachowało się wiele antycznych zabudowań, które są niemym świadectwem minionych czasów.

Syrakuzy
Syrakuzy (fot. Klaus Janowitz unsplash.com)

Ale Syrakuzy to nie tylko majestatyczne zabytki, dzięki którym miasto trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To także niezwykłe, malownicze krajobrazy, wyspiarska atmosfera, wspaniałe jedzenie i zupełnie współczesne rozrywki, które przyciągają tu niemal tyle samo turystów, co starożytne ruiny. Co warto zobaczyć, odwiedzając wschód Sycylii?

Syrakuzy – najważniejsze atrakcje

Zwiedzanie okolicy zdecydowanie warto zacząć od historycznego centrum Syrakuz. Co ciekawe, nie znajduje się ono bezpośrednio na głównej wyspie, a zbudowane zostało na skrawku lądu, wysuniętym nieco w morze i połączonym z Sycylią za pomocą mostów. Lokalizacja starego miasta sama w sobie robi więc na turystach piorunujące wrażenie, a most łączący Sycylię z historyczną wysepką Ortygia, przenosi podróżników w zapomniany, antyczny świat, pełen niezwykłej architektury, wznoszonej w czasach, o których współcześnie uczymy się z podręczników historii.

Ortygia
Ortygia (fot. Jacob Buchhave unsplash.com)

Piazza Duomo

Ortygia to mała wysepka, która zajmuje zaledwie 0,5 km² – mimo niewielkiej przestrzeni, oferuje turystom atrakcje, jakimi może się pochwalić niewiele miejsc na świecie. Sercem wysepki jest Piazza Duomo, czyli Plac Katedralny, wokół którego wznoszą się historyczne budowle, takie jak Katedra Najświętszej Marii Panny i 2 pałace. Katedra jest szczególnie ciekawym zabytkiem ze względu na to, że w jej architekturze łączą się różne style, popularne na przestrzeni wieków, gdy była rozbudowywana i udoskonalana. Starożytną część budowli stanowi świątynia Ateny, zdobiona kolumnami doryckimi. Wokół niej zbudowano katedrę, której barokowa fasada i potężne, kamienne schody z posągami apostołów są dziś znakiem rozpoznawczym Piazza Duomo.

Obecny wygląd większości budowli otaczających Plac Katedralny zawdzięczamy XVII- i XVIII-wiecznym twórcom. Na placu można podziwiać m.in. Pałac Biskupów, kościół św. Łucji, Palazzo Beneventano del Bosco oraz budynek ratusza.

Palazzo Beneventano del Bosco zasługuje na szczególną uwagę, gdyż powstał w miejscu dawnego średniowiecznego pałacu, który został zniszczony przez trzęsienie ziemi w II połowie XVII wieku. Pałac odbudowano niespełna 100 lat później w stylu sycylijskiego baroku. Obiekt zachwyca swoją złożoną formą, z wewnętrzny dziecińcem, licznymi rzeźbami i freskami. Istnieje możliwość zwiedzania pałacu, ale jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody właścicieli budynku.

Piazza Archimede

Zaledwie 300 metrów od Piazza Duomo znajduje się kolejny ciekawy punkt na mapie Ortygii. Plac Archimedesa, bo o nim mowa, w czasach greckich był skrzyżowaniem dróg, a bieżącą formę zaczął przyjmować dopiero w okolicach XVI wieku, gdy zaczęto wokół niego wznosić budynki należące do szlachty. W centralnym punkcie placu znajduje się Fontanna Diany, rzymskiej bogini, zbudowana w 1907 roku przez rzeźbiarza, Giulio Moschetti. Po północnej stronie Piazza Archimede znajduje się Banco di Sicilia, pałac zbudowany w I połowie XX wieku. Po wschodniej stronie można podziwiać późnobarokowy budynek Palazzo Pupillo, zbudowany pod koniec XVIII wieku. Fasada budynku posiada aż pięć portali i liczne balkony, które są znakiem rozpoznawczym budowli.

Najstarszym budynkiem na placu jest zbudowany u schyłku XIV wieku Palazzo Lanza Bucceri. Obiekt przeszedł w XV wieku renowację, której zawdzięcza swój obecny, renesansowy charakter.

Muzeum Archimedesa

Na wyspie Ortygia znajduje się również Muzeum Archimedesa, słynnego matematyka, który pochodził z Syrakuz. Pełna nazwa tego obiektu to Museo Archimede e Leonardo – gromadzi on eksponaty związane nie tylko z wybitnym mieszkańcem miasta, ale również z innym włoskim geniuszem, Leonardo da Vinci. W muzeum można znaleźć m.in. starannie wykonane reprodukcje modeli maszyn, których wynalazcą był da Vinci. Do wykonania modeli użyto technik i materiałów charakterystycznych dla epoki, w której żył i tworzył ten wybitny wizjoner. Wystawa zawiera ok. 60 prac, a także opracowania anatomiczne, które pokazują wielkie zainteresowanie twórcy anatomią ludzkiego ciała.

Część ekspozycji jest oczywiście poświęcona samemu Archimedesowi i jego matematycznym badaniom. Wystawa jest zaprojektowana w niezwykle autentyczny sposób i przenosi zwiedzających w świat, który istnieje już tylko na kartach historii.

Muzeum jest interaktywne, więc świetnie nadaje się do odwiedzenia również przez dzieci, w tym wycieczki grupowe ze szkół.

Muzeum jest czynne codziennie, od 10.30 do 19.00.

Koszt biletu to 7€ dla osoby dorosłej, 6€ dla studentów, 5€ dla dzieci. Bilet rodzinny, obejmujący wejście dwójki dorosłych z dwojgiem dzieci kosztuje 22€.

Castello Maniace

W najbardziej wysuniętej na południe części wysepki Ortygia znajduje się niezwykły zabytek, którego wyjątkowość podkreślają okoliczności przyrody. Zamek Maniace, zbudowany został na rozkaz cesarza rzymskiego, Fryderyka II w latach 1232-1240. Początkowo zamek funkcjonował jako królewska rezydencja, lecz pod koniec XV wieku zmienił swoje przeznaczenie i stał się więzieniem. W późniejszych latach miał duże znaczenie obronne, pełnił rolę miejskiej fortyfikacji. Budowlę wyróżnia zdobiony, marmurowy portal i surowa stylistyka – zbudowany jest na planie prostokąta, z czterema wieżami po bokach. Forteca posiada solidny mur oraz obszerny dziedziniec.

Współcześnie zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Obiekt jest czynny codziennie, w poniedziałki i soboty od 11.30 do 16.30, a w pozostałe dni od 8.30 do 13.30.

Cena biletu to ok. 8€.

Syrakuzy to nie tylko historyczne centrum na wysepce Ortygia. To również liczne atrakcje na samej Sycylii, na które warto przeznaczyć co najmniej weekend.

Teatr Grecki i Archeologiczny Park Neapolis

Teatr Grecki jest najsłynniejszym zabytkiem znajdującym się w parku Neapolis i na terenie Syrakuz, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Początki budowli sięgają V wieku p.n.e. (choć naukowcy twierdzą, że podstawa świątyni może pochodzić nawet z końcówki VI wieku p.n.e.) – na przestrzeni czasu obiekt był wielokrotnie przebudowywany – również w starożytności (m.in. w III wieku p.n.e. oraz w czasach rzymskich). W antyku teatr cieszył się ogromną popularnością – odbywały się tu nie tylko prestiżowe przedstawienia, ale również powszechne zgromadzenia, procesy i imprezy o charakterze rozrywkowym. Było to także ważne miejsce kultu.

Teatr Grecki to niezwykle atrakcyjne miejsce do badań archeologicznych, których przedmiotem jest od XIX wieku – i cały czas przyciąga wielu badaczy. Intryguje też setki tysięcy turystów, dla których właśnie ten zabytek jest jednym z najciekawszych na Sycylii.

Syrakuzy - teatr grecki
Teatr Grecki w Syrakuzach (fot. Roger Lipera unsplash.com)

Drugim istotnym zabytkiem w Parku Neapolis jest amfiteatr rzymski w kształcie elipsy, o wymiarach 140 długości i 119 metrów szerokości. Zabytek jest datowany na okres między II a IV wiekiem, istnieją przypuszczenia, że budowa rozpoczęła się jeszcze za panowania cesarza rzymskiego – Nerona. Ten wspaniały dowód starożytnej myśli architektonicznej przez lata pozostawał ukryty pod ziemią, a odkopano go w 1839 roku. W amfiteatrze odbywały się w czasach antycznych walki gladiatorów, był więc ważnym ośrodkiem rozrywki dla miejscowej ludności, reprezentującej wszystkie sfery, od arystokracji aż do pospolitego ludu.

To, co obecnie zostało z tej monumentalnej budowli, jest jedynie cząstką dawnej świetności, ale i tak budzi podziw i szacunek współczesnych ludzi dla kunsztu starożytnych budowniczych.

Park archeologiczny jest czynny codziennie od 8.30 do 18.30.

Cena biletu to 10€ dla dorosłych, 5€ dla młodzieży, dzieci do 12 roku życia mają wstęp gratis.

W pierwszą niedzielę każdego miesiąca obowiązuje darmowy wstęp dla zwiedzających.

Kamieniołomy Latomia i Ucho Dionizjusza

Kolejna atrakcja znajduje się nieopodal greckiego teatru i jest ciekawą odskocznią od monumentalnych zabytków architektonicznych. Latomia to kamieniołomy, które działały od VI wieku p.n.e. Przepastne jaskinie są wykopane w wapieniu, a najbardziej znaną z nich jest Latomia del Paradiso, o głębokości dochodzącej do 65 metrów. Ten tzw. Rajski Kamieniołom charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami akustycznymi.

Wejście do jaskini przypomina kształtem małżowinę uszną, przez co jest nazywane Uchem Dionizjusza. Uważa się, że nazwę wymyślił sam Caravaggio, który odwiedził to miejsce w 1608 roku – odnosi się ona do słynnego tyrana, który podobno utworzył w tej jaskini więzienie. Legenda głosi, że niezwykła akustyka pozwalała podejrzliwemu władcy słuchać szeptów swoich więźniów, które potęgowane były przez echo.

Obiekt jest czynny codziennie od 8.30 do 15.30.

Plaże w Syrakuzach

Turyści zorientowani na kąpiele słoneczne znajdą w rejonie ładne plaże, zarówno w części miasta położonej na Sycylii, jak i na wysepce Ortygia. Dominują plaże o kamienistym podłożu, ale nie brakuje też tych z piaskiem, zwłaszcza poza centrum Syrakuz.

Za najładniejszą plażę uchodzi Spiaggia Fontane Bianche. Plaża jest zlokalizowana ok. 15 km od centrum miasta. Ma piaszczyste podłoże, łagodne zejście do wody i rozbudowaną infrastrukturę w postaci parasoli i leżaków. Miejsce jest odpowiednie dla rodzin z dziećmi, w pobliżu znajdują się restauracje.

Można się tu łatwo dostać z Syrakuz za pomocą komunikacji publicznej – podróż trwa ok. 15 minut, koszt biletu to 2,5€.

Niedużą, ale malowniczą plażę publiczną ma wysepka Ortygia. Plaża Spiaggia di Cala Rossa ma żwirowe podłoże i najlepiej sprawdza się jako miejsce na poranny wypoczynek, gdyż po południu jest już skąpana w cieniu. Spiaggia di Cala Rossa, choć bardzo niewielka, gwarantuje piękne widoki na zabudowę starego miasta i jest wdzięcznym obiektem do zdjęć.

Kolejną ładną, piaszczystą plażą jest Spiaggia dell’Arenella, zlokalizowana ok. 10 km od centrum Syrakuz. Plaża jest publiczna i znajdują się na niej prysznice, istnieje też możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli. Woda jest bardzo czysta, a zejście do niej łagodne. Obok publicznej plaży jest większy, płatny sektor, który jest dobrą opcją dla osób odwiedzających region w sezonie, gdy na bezpłatnej części może być już tłoczno.

Plaża w Syrakuzach
Plaża w Syrakuzach (fot. Gianmaria Saccenti unsplash.com)

Jak się dostać do Syrakuz?

Na Sycylię najłatwiej jest się dostać z Wrocławia na pokładzie samolotów Ryanair. Bilet do Palermo w jedną stronę kosztuje ok. 15€. Palermo od Syrakuz dzieli nieco ponad 200 km, do punktu docelowego można się dostać pociągiem – część rozkładu to kursy bezpośrednie, a część odbywa się z przesiadką w Katanii. Koszty biletu zaczynają się od ok. 17€. Pociągi na tej trasie kursują co 2-3h.

Pogoda

Ten region Sycylii charakteryzuje się krótkim i bardzo ciepłym latem oraz wietrzną, chłodną zimą. Pogoda jest przyjemna już na przełomie kwietnia i maja, gdy średnie maksymalne temperatury zaczynają zbliżać się do 20 stopni Celsjusza i systematycznie rosną, by osiągnąć szczyt w lipcu i sierpniu. W wakacje temperatury w Syrakuzach dochodzą do 30 stopni, noce są wówczas ciepłe i sprzyjają turystycznym eskapadom. Jeszcze w październiku termometry w dzień wskazują tu zazwyczaj ponad 20 stopni.

Mimo korzystnych temperatur, jakie utrzymują się w Syrakuzach przez większą część roku, region najlepiej jest odwiedzać od maja do września, gdyż wówczas notuje się tu najmniej opadów deszczu.

Syrakuzy
Syrakuzy (fot. Antonio Sessa unsplash.com)

Kuchnia

Region ten jest prawdziwą gratką dla wielbicieli pysznego pieczywa – słynie bowiem z chleba, cechującego się chrupiącą skórką i miękkim środkiem. Sekretem tutejszego pieczywa jest mąka, uzyskiwana z pszenicy durum, która odpowiada za niepowtarzalny smak chleba z Syrakuz. Lokalne pieczywo doskonale komponuje się z regionalnymi serami – zwłaszcza ricottą i pecorino.

Okolica słynie również z win, szczególnie tych produkowanych ze szczepu Nero d’Avola. Winorośle są uprawiane w Syrakuzach od czasów starożytnych, a wina uzyskiwane z Nero d’Avola uchodzą za najpopularniejsze sycylijskie trunki.

W Syrakuzach bardzo popularne są dania makaronowe, podawane z dodatkiem ryb i owoców morza. Powszechną potrawą w tym regionie jest makaron z anchois, czosnkiem i bułką tartą. Innym znanym w tych stronach daniem jest makaron z sosem mauretańskim, gdzie składnikami są ikra, tuńczyk, cynamon i sok z cytrusów.

Noclegi

Miasto posiada rozbudowaną bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie. Dominują apartamenty prywatne, domy wakacyjne i kwatery typu B&B, natomiast hotele stanowią tu mniejszość. Ceny nawet w sezonie wakacyjnym są dość atrakcyjne – za wynajem dwuosobowego studia z prywatną łazienką, zlokalizowanego zaledwie 250 metrów od centrum, trzeba zapłacić ok. 50-55€. Wiele obiektów noclegowych w dobrych cenach oferuje standard trzygwiazdkowy, umożliwiający komfortowy wypoczynek. Obiekty o tym standardzie stanowią większość bazy noclegowej w Syrakuzach.

Kwatery z czterema gwiazdkami, zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie centrum są już sporo droższe, ale też oferują dużo lepsze wyposażenie. Za apartament hotelowy z sypialnią i salonem, położony blisko plaży i centrum, trzeba zapłacić ok. 75-80€.

Biorąc pod uwagę turystyczną atrakcyjność miasta i okolicy, ceny noclegów nie są jednak wygórowane, a sama dostępność wolnych miejsc jest zadowalająca – nawet w ścisłym sezonie.

We Włoszech byłem ponad 20 razy, zdarzyło mi się tam nawet mieszkać kilkanaście miesięcy.

Skomentuj