Toskania

4 darmowe gorące źródła (termy) w Toskanii

Jedną z większych atrakcji regionu Toskania są naturalne, gorące źródła, które licznie tu występują. Niektóre są częścią kompleksów SPA, a niektóre dostępne zupełnie za darmo. Naturalne termy mają niewątpliwie taką zaletę, że zażywając kąpieli jesteśmy na świeżym powietrzu i w kontakcie z naturą! Do tego nie płacimy za wstęp! Nie ważne czy jesteśmy w Toskanii na dłużej, czy tylko przejazdem – takiej atrakcji nie możesz przegapić.

Gorące źródła poza walorami relaksacyjnymi mają też zbawienny wpływ na nasz ogranizm. Ludzie już od setek lat korzystają z właściwości leczniczych wód termalnych. Wpływa na to bogactwo minerałów w nich zawartych, zwłaszcza siarki.

Zobaczmy więc gdzie w Toskanii występują naturalne gorące źródła.

Naturalne gorące źródła

Gorące źródła Terme di Saturnia: Cascate del Mulino
Gorące źródła Terme di Saturnia: Cascate del Mulino (fot. wikimedia.org)

Terme di Saturnia – Cascate del Mulino

Saturnia to najbardziej osławione naturalne gorące źródła w tym rejonie Włoch. Woda wypływająca w tym miejscu ma temperaturę ponad 37°. Woda tutaj jest przesycona siarką, przez co na miejscu unosi się charakterystyczny, mogący wydawać się drażniący zapach. Gorące źródła Terme di Saturnia są bardzo charakterystyczne. Woda tutaj jest jedwabiście niebieska, a same źródła znajdują się na kilku poziomach. Te toskańskie termy wyglądają jak swoista kaskada. W pobliżu znajduje się kurort SPA – jednak źródła, o których mowa są zupełnie darmowe i dostępne codziennie! Najlepiej przyjechać tu samochodem. Zaraz nieopodal źródeł znajduje się parking. Miejsce to jest coraz bardziej znane więc w sezonie może być tłoczne! Najlepiej jest więc tu przyjechać poza sezonem, lub rankiem.

Bagni di San Filippo

Kolejne w pełni naturalne kąpielisko to Bagni di San Filippo. Charakterystyczną cechą tego gorącego źródła jest ogromna wapienna formacja skalna. Nic dziwnego więc, że na mapach Google to miejsce nazwane jest „białym wielorybem”. Pierwsze baseny termalne znajdziemy zaraz za miasteczkiem. Są one dość płytkie, jednak jeśli podążymy dalej ścieżką naszym oczom ukażą się piękne wodospady i jeszcze więcej źródeł. Zaznaczyć należy, że termy te są oblegane przez turystów, jak i rodowitych Włochów. Warto jest więc udać się tam poza sezonem i weekendami – najlepiej w tygodniu.

Źródła termalne we Włoszech - Bagni di San Filippo
Bagni di San Filippo – źródła nazywane „białym wielorybem” (fot. wikimedia.org)

Bagni di Petriolo

Trzecie naturalne gorące źródła w Toskanii, gdzie zażyjemy darmowych, prozdrowotnych kąpieli to Bagni di Petriolo. Miejsce warte odwiedzenia przede wszystkim na mniejszy tłok, niż w dwóch poprzednich miejscach. Bagni di Petriolo jest zdecydowanie bardziej spokojne i kameralne. Termy te znajdują się pomiędzy miejscowościami Siena i Grosseto. Tu także najlepiej przyjechać samochodem. Temperatura wody w Petriolo sięga nawet 42°, przez co kąpiel jest przyjemna nawet zimą!

Bagno Vignoni

Ostatnia pozycja na liście naturalnych źródeł termalnych w Toskanii to Bagno Vignoni. Oddalone jest ok. 18 km. od term Bagni di San Filippo. Charakterystyczny basen znajduje się w centrum miasta i ma długość niespełna 50m. Dziś kąpiele tu są zakazane i basen ten można jedynie podziwiać z zewnątrz. Aby zażyć tu kąpieli, należy zejść nieco dalej i niżej, gdzie znajdziemy dwa geotermalne baseny.

Będąc w Toskanii w okolicach Sieny warto wybrać się na wycieczkę w poszukiwaniu gorących źródeł. Jest to niewątpliwie ogromna atrakcja rejonu Toskania. Jak już wspomniano jednak warto mieć na uwadze to, że te naturalne termy potrafią być zatłoczone.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj