Toskania

Siena (Włochy) – atrakcje, zabytki, informacje. Co zobaczyć? Przewodnik

Siena jest malowniczo położonym włoskim miastem w centrum Półwyspu Apenińskiego. Miasto o starożytnych korzeniach ma wiele do zaoferowania turystom spragnionym zabytkowej architektury, dobrej pogody i doskonałej kuchni. Jak dojechać do Sieny i co warto zobaczyć w tym toskańskim mieście? Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po mieście Siena!

Siena – toskański klejnot średniowiecza (opis, historia)

Toskania słynie z pięknych krajobrazów i wyśmienitych win, ale ma do zaproponowania znacznie więcej niż pokryte zielenią wzgórza i rozległe winnice, będące wdzięczną scenerią hollywoodzkich hitów kinowych. Ten region Włoch to również klimatyczne miasta z ciekawą historią, które oferują turystom bogactwo muzeów, zabytkowej zabudowy i dzieł sztuki na światowym poziomie. Jednym z najciekawszych przystanków w podróży po Toskanii jest Siena. W średniowieczu miasto zaliczało się do najbogatszych w Europie – po okresie największej świetności zostały w nim liczne architektoniczne perełki, które współcześnie przyciągają do Sieny ponad milion turystów rocznie.

Legenda głosi, że miasto założone zostało przez uciekających przed Romulusem synów Remusa, którzy na toskańskich wzgórzach wznieśli zamek Senio. Historia ta ma swoje odzwierciedlenie w symbolu Sieny, przedstawiającym wilczycę podczas karmienia chłopców – symbolikę tę można wychwycić w wielu miejscach miasta. Historycznie powstanie Sieny datuje się na czasy antyczne, oryginalnie była ona etruskim osiedlem. Przez pierwszych kilkaset lat Siena nie miała istotnego znaczenia w regionie, a na swój status pracowała systematycznie przez wieki. Miasto intensywnie rozwijało się w XII i XIII wieku za sprawą przemysłu włókienniczego, swoją cegiełkę do rozwoju dołożył też handel, a później również bankowość – miasto leżało w pobliżu licznych szlaków komunikacyjnych i było ważnym graczem na rynku światowej finansjery.

Siena we Włoszech
Siena to miasto z bogatą historią (fot. Alessandro Rossi unsplash.com)

Intensywny rozwój Sieny w okresie średniowiecza jest widoczny do dziś w zabudowie tego miasta i licznych zabytkach. Siena przez wieki rywalizowała z Florencją o palmę pierwszeństwa w regionie. Ostatecznie przegrała to starcie, a nałożyło się na to wiele czynników, począwszy od epidemii dżumy w XIV wieku, a skończywszy na zawirowaniach politycznych. Dla współczesnego turysty miasto przetrwało jako świetnie zachowany pomnik dawnych czasów, oferujący jednak wszelkie niezbędne udogodnienia – Siena intensywnie inwestuje w infrastrukturę turystyczną, co przekłada się na jej doskonałe wyniki. Siena jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Toskanii i nadaje się na co najmniej weekendowy pobyt.

Atrakcje turystyczne w Sienie

Piazza del Campo

Najlepszym dowodem na wyjątkowość Sieny jest to, że historyczne centrum miasta zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Atutem Sieny jest oryginalny, średniowieczny układ i bardzo dobrze zachowana zabudowa. Centralnym miejscem w Sienie jest Piazza del Campo – ogromny plac miejski, który z lotu ptaka przypomina kształtem muszlę. W ramach corocznego festynu odbywają się tu w lipcu i sierpniu wyścigi konne, które przyciągają tłumy obserwatorów. W zwykłe dni plac też jest tłoczny – gromadzą się tu nie tylko turyści z aparatami, ale też sprzedawcy lokalnych wyrobów. Plac jest dobrym miejscem spotkań przy zwiedzaniu w grupie – stojąc na jego środku mamy w zasięgu wzroku wiele wartych uwagi miejsc do odwiedzenia. Plac powstał w średniowieczu za decyzją Rady Dziewięciu, która rządziła miastem, a celem budowy miało być stworzenie miejsca zgromadzeń tutejszych mieszkańców. Plac po dziś dzień jest jednym z najchętniej odwiedzanych i rozpoznawalnych miejsc w Sienie.

Piazza del Campo - Siena
Piazza del Campo – centralny punkt Sieny (fot. Mateus Campos Felipe unsplash.com)

Fontanna Fonte Gaia

Otoczony późnogotyckimi budowlami Piazza del Campo robi wrażenie o każdej porze roku. Latem szczególną uwagę turystów przyciąga znajdująca się na nim monumentalna fontanna Fonte Gaia, którą wyróżnia dekoracyjna kamienna rama z licznymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi sceny biblijne (stworzenie Adama i wygnanie z raju). Znajdują się tu również nawiązujące do legendarnej symboliki miasta rzeźby wilczycy. Sama fontanna pochodzi z XIV wieku, ale obramowanie zostało dodane kilkadziesiąt lat później, a w wieku XIX oryginalne marmurowe panele zostały zastąpione kopiami. Fonte Gaia jest zatem świadectwem wielu przemian, jakie zachodziły w mieście na przestrzeni wieków.

Pallazzo Publico

Kolejną znaną atrakcją położoną w bezpośrednim sąsiedztwie Piazza del Campo jest Pallazzo Publico, niegdyś siedziba władz miejskich, wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku. Najbardziej znanym elementem pałacu jest dzwonnica Torre del Mangia, której wysokość to 102 metry. Wieża jest jedną z pozostałości po rywalizacji Sieny z Florencją – celowo wybudowano ją tak, by była wyższa od tej w konkurencyjnym mieście. Na wysokości 88m znajduje się taras widokowy, do którego ustawiają się kolejki turystów. Nic w tym dziwnego, bo widok z góry wynagradza długie czekanie. Wstęp na wieżę jest jednak płatny i kosztuje 8€. Pallazzo Publico jest budowlą utrzymaną w stylu włoskiego średniowiecza z elementami gotyku. Obecnie we wnętrzu pałacu, na jego pierwszym piętrze, mieści się muzeum (Museo Civico), w którym zgromadzono liczne dokumenty i dzieła sztuki związane z historią miasta. Muzeum działa przez cały rok, a koszt biletu wstępu to 11,5€.

Piazza del Duomo

Zaledwie 200 metrów od Piazza del Campo zlokalizowany jest kolejny znany plac – Piazza del Duomo. W jego pobliżu również znajdują się dziesiątki turystycznych atrakcji, a tą, która najbardziej przyciąga uwagę jest romańsko-gotycka katedra Duomo di Siena, budowana na przestrzeni XIII i XIV wieku. Miasto miało bardzo ambitny plan stworzenia największej chrześcijańskiej katedry na świecie, ale dalsza rozbudowa została zniweczona przez epidemię dżumy w połowie XIV wieku. Obecnie monumentalna budowla skrywa jedno z najstarszych prywatnych muzeów we Włoszech (Museo dell’Opera Metropolitana del Duomo) oraz udostępnia taras widokowy. Muzeum jest szczególnie polecane wielbicielom sztuki sakralnej – oferuje dziesiątki unikatowych eksponatów i dzieł sztuki o światowej renomie. Koszt biletu uprawniającego do zwiedzania całego kompleksu muzeum wynosi 15€, o 5€ droższy jest bilet, który umożliwia też wejście na dach katedry.

Pinacoteca Nazionale

Kolejną gratką dla miłośników sztuki jest muzeum narodowe Pinacoteca Nazionale, zlokalizowane jedynie 2-3 minuty pieszo od Piazza del Duomo. Otwarte w 1932 roku muzeum jest zbiorem wybitnych dzieł okresu średniowiecza i renesansu, w tym przede wszystkim obrazów autorstwa włoskich artystów (takich jak m. in. Guido da Siena, Simone Martini czy Bartolo di Fredi). Jest to jedna z najważniejszych galerii sztuki we Włoszech. Koszt biletu wstępu to 8€. Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj.

Dalsze zwiedzanie starego miasta

Historyczne centrum Sieny i przyległe okolice są pełne ciekawostek kulturalnych, dlatego prócz odwiedzenia strategicznych punktów na turystycznej mapie miasta, warto udać się na spacer poprzez sieć placów i klimatycznych uliczek, gdzie co chwila można natknąć się na interesującą architekturę. Miasto słynie z zabytkowych bram i portali, takich jak Porta Tufi, czy Porta Romana, oddalonych nieco od ścisłego centrum, ale godnych uwagi, zwłaszcza dla turystów łaknących bardziej kameralnej atmosfery. Dobrym pomysłem na urozmaicenie sobie wycieczki po Sienie jest wynajęcie roweru. W mieście funkcjonują wypożyczalnie sprzętu rowerowego, a koszt wypożyczenia jednośladu to ok. 35€ za dzień.

Siena - panorama
Panorama miasta Siena (fot. alevision unsplash.com)

Jak dojechać do Sieny?

Biorąc pod uwagę, jak długo Siena rywalizowała z Florencją o pozycję lidera regionu, pewną ironią jest, że współcześnie najłatwiej dostaniemy się do miasta właśnie z tej metropolii. We Florencji znajduje się lotnisko, do którego na chwilę obecną niestety nie ma bezpośrednich lotów ze stolicy Polski. Z Warszawy lub Wrocławia możemy się tu dostać samolotem za pomocą takich linii jak np. Lufthansa czy KLM. Są to trasy z międzylądowaniem – np. w Monachium. Ceny biletów zaczynają się od ok. 600 zł w jedną stronę, choć warto na bieżąco wypatrywać okazji. Z Florencji można komfortowo dostać się do Sieny na pokładzie pociągu – czas przejazdu wynosi 75 minut, a koszt biletu nie powinien przekraczać 10€.

Niestety do tej części Włoch nie latają z Polski tanie linie lotnicze. Osoby podróżujące z Warszawy lub Krakowa, którym zależy na ograniczeniu kosztów podróży do minimum, mogą pomyśleć o locie bezpośrednim do Bolonii – takie przeloty oferuje Ryanair, a ceny biletu często wynoszą jedynie kilkadziesiąt zł. Z Bolonii można dostać się do Sieny pociągiem Trenitalia z 1 przesiadką w Firenze. Czas podróży pociągiem to ok. 2,5h. W przypadku tej trasy warto być wyjątkowo czujnym, bo dla niektórych połączeń czas na przesiadkę w Firenze wynosi mniej niż 10 minut. Na szczęście dla spóźnialskich, pociągów na tej trasie jest dużo, więc zbyt późne przybycie na pociąg przesiadkowy wydłuży podróż o kilkadziesiąt minut. Ceny biletów na pociąg są bardzo zróżnicowane, wahają się od nieco ponad 16,5€ do prawie 29€.

Siena – pogoda. Kiedy jechać do Sieny?

Siena znajduje się w sercu Półwyspu Apenińskiego i charakteryzuje ją łagodny, umiarkowanie ciepły klimat. Latem opady deszczu są niewielkie, a temperatury wysokie. Najkorzystniej przyjechać do Sieny w lipcu lub sierpniu – średnia temperatura w ciągu dnia wynosi wówczas ok. 28 stopni, a w ciągu nocy utrzymuje się powyżej 15 stopni. To też miesiące z najniższą sumą opadów – poniżej 60mm miesięcznie. Najzimniejszym miesiącem w Sienie jest styczeń, ze średnią dzienną temperaturą w okolicach 8 stopni, a najbardziej deszczowym październik – spada tu wówczas niemal 100mm opadu miesięcznie. Chłodny sezon trwa tu przez niespełna 4 miesiące, od 17 listopada do 10 marca – wówczas średnia dzienna temperatur wynosi niewiele ponad 10 stopni Celsjusza.

Co zjeść? Toskańska kuchnia w Sienie

Toskańska kuchnia łączy w sobie wszystko co najlepsze we włoskich smakach – znaleźć tu można przede wszystkim soczyste mięsa, aromatyczne przyprawy i bogactwo świeżych warzyw. Popularne są także grzyby, a w szczególności borowiki, na które sezon przypada we wrześniu i październiku. Choć w centrum Włoch makarony nie są aż tak popularne jak w pozostałych regionach, to nadal stanowią stały element tutejszej kuchni.

Popularnością cieszy się zwłaszcza makaron w regionalnym wydaniu, czyli pochodzące z okolic Sieny makaronowe grube nitki o nazwie pici, wyrabiane z mąki, wody i soli. Makaron ten tradycyjnie podawany jest z gęstym, aromatycznym sosem i można go zamówić w wielu restauracjach w tej części Włoch. Daniem pochodzącym ze Sieny jest też Acciughe sotto pesto, czyli solone sardele marynowane w oliwie z mieszanką przypraw. Potrawa ta funkcjonuje jako samodzielna przekąska, serwuje się ją również z dodatkiem chleba tostowego.

Tradycyjnym specjałem pochodzącym ze Sieny są Berriquocoli, czyli rustykalne ciasteczka z miodem, kandyzowanymi owocami i orzechami włoskimi. Ciasteczka te są zbliżone do popularnych cavallucci (świątecznych toskańskich ciastek), przy czym są od nich większe i stosuje się do nich nieco inne dodatki smakowe.

W kuchni regionalnej powszechnym dodatkiem do posiłku jest pieczywo, a tradycyjny toskański chleb (pane toscano) nie zawiera soli. Z kolei najpopularniejszą zupą w Toskanii jest ribollita – gęsta, długo gotowana potrawa o bogatym składzie, w którym dominują warzywa. Toskania słynie również z serów, a zwłaszcza sera pecorino o intensywnym smaku, którego sława dotarła także do Polski. Wśród tradycyjnych toskańskich wyrobów należy oczywiście wymienić oliwę i – przede wszystkim – wino. Odwiedzając lokalną restaurację warto zamówić lampkę regionalnego napitku do obiadu – najpopularniejsze są tu czerwone, wytrawne wina ze szczepu sangiovese.

Nocleg w Sienie

Siena posiada bogatą bazę noclegową o zróżnicowanym standardzie – od ekskluzywnych hoteli i apartamentów, przez pensjonaty ze średniej półki cenowej, aż po budżetowe hostele. Ceny w wysokim sezonie zaczynają się od ok. 50€ za pokój dwuosobowy ze wspólną łazienką. Polecaną opcją są prywatne apartamenty – dobrą okazję można znaleźć już za ok. 65€, a gwarantuje ona większą prywatność i przede wszystkim własną łazienkę. Warto zauważyć, że nawet te obiekty, które oferują najniższe ceny, są zlokalizowane z reguły w centrum lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Stanowią zatem dobrą bazę wypadową również na szybką wieczorną kolację z lampką wina.

Co ciekawe, Siena oferuje także przyzwoite cen noclegów w hotelach o wyższym standardzie. Dzienne koszty pobytu w 4-gwiazdkowym obiekcie zaczynają się już od ok. 90€ za pokój, co jest naprawdę niezłym wynikiem jak na zachodnioeuropejskie standardy cenowe.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

2 komentarze

  1. Naprawdę piękne miasteczko! Szkoda, że Włochy kojarzą nam się zwykle tylko z Rzymem i Wenecją… Tam jest jeszcze dużo do odkrycia!

Skomentuj