Kampania

Neapol – zwiedzanie, atrakcje – co zobaczyć w Neapolu?

Neapol to miasto usytuowane na południu Włoch. Jest stolicą regionu Kampania. Ma powierzchnię 117,27 km² i jest trzecim co do wielkości miastem we Włoszech pod względem populacji. Kojarzony jest przede wszystkim z najsłynniejszym i jedynym czynnym wulkanem leżącym bezpośrednio w Europie o nazwie Wezuwiusz. Neapol to miasto bogate w liczne zabytki i atrakcje, a jego historyczna część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz pałaców, kościołów, zamków oraz muzeów najsłynniejszą atrakcją, która przyciąga rzeszę turystów są znajdujące się w pobliżu Pompeje. Neapol to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. W przeszłości było inspiracją dla artystów. Dziś przyciąga tłumy turystów z całego świata. To tam powstała pierwsza pizza, która dziś jest symbolem włoskiej kuchni. Dlaczego to miejsce jest aż tak popularne? Wpływa na to bogata architektura, wyśmienita kuchnia, możliwość zwiedzania i plażowania. Istnieje możliwość uczestniczenia w rejsach organizowanych w regionie Zatoki Neapolitańskiej. Przepiękne wybrzeża, promenada, urzekające uliczki i cytrusy, które można spotkać prawie wszędzie – właśnie taka codzienność urzeka turystów. Zwiedzanie tego miejsca będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem i zapoczątkuje lub pogłębi miłość do kultury i tradycji Włoch.

Atrakcje

Wulkan Wezuwiusz

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji Neapolu jest znajdujący się w pobliżu wulkan Wezuwiusz. Jest to jedyny czynny wulkan położony bezpośrednio w Europie. Znany jest przede wszystkim z erupcji w 79 roku, podczas której zniszczone zostały Pompeje, Herkulanum, Oplontis oraz Stabie. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1944 roku. Wiele osób sądzi, że kolejna erupcja może być kwestią czasu. Monitorowaniem obszarów wulkanicznych znajdujących się w tym regionie zajmuje się obserwatorium o nazwie Osservatorio Vesuviano. Warto dodać, że na terenie stoku Wezuwiusza został utworzony park narodowy. Ma on na celu ochronę roślin i zwierząt żyjących na tym obszarze. Chcąc zwiedzić krater wulkanu trzeba kupić bilet online lub skorzystać z wycieczek oferowanych przez Vesuvio Express. Ścieżka prowadząca do szczytu krateru jest pozbawiona drzew, przez co można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Wejście na szczyt zajmuje około 15-20 minut. Po dotarciu na miejsce można odpocząć na ławce podziwiając Zatokę Neapolitańską. Dojazd na Wezuwiusza nie stanowi problemu. Można tam dotrzeć samochodem, bądź pociągiem a następnie autobusem. Bilet wstępu do Parku Narodowego Wezuwiusza kosztuje 10€. Dla dzieci mających wzrost poniżej 1,20 m wstęp jest bezpłatny, a dla dzieci o wyższym wzroście oraz studentów kosztuje 8€.

Wezuwiusz widziany z Neapolu
Widok na wulkan Wezuwiusz z Neapolu

Pompeje

Kolejną atrakcją przyciągającą tłumy turystów jest miasto o nazwie Pompeje znajdujące się w regionie Kampanii i usytuowane około 20 kilometrów od Neapolu. W 79 roku zostało zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz. Miasto zostało zrujnowane i pokryte grubą warstwą popiołu. Według badań zginęło wtedy blisko dwa tysiące osób. W 1748 roku rozpoczęły się prace wydobywcze, mające na celu odbudowę tego obszaru. Popiół, który przykrył miasto poprzez brak dostępu powietrza utrwalił obiekty, przedmioty, a także ciała zmarłych. Pompeje nazywane są miastem muzeum. Czego nie można pominąć zwiedzając Pompeje? Przede wszystkim Foro Civile di Pompei, czyli forum. To tam mieściły się urzędy i świątynie oraz odbywały się ważne wydarzenia. Następnym obowiązkowym przystankiem powinien być Anfiteatro di Pompei, czyli amfiteatr który był jednym z najstarszych tego typu budowli wybudowanych z kamienia (wcześniej bowiem budowano je z drewna). Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Tempio di Apollo czyli Świątynia Apollina, która jest najlepiej utrzymaną świątynią poświęconą temu bogu. Kultowe miejsca to także: Casa del Fauno, Villa dei Misteri oraz Odeon. Do Pompei najlepiej dostać się kolejką podmiejską wsiadając na stacji Piazza Garibaldi. Można też dojechać samochodem. Całodniowy bilet wstępu kosztuje 16€ (od 15.30 cena jest obniżona i wynosi 10€), a bilet ulgowy kosztuje 2€. Do Pompejów najlepiej dostać się pociągiem z centrum Neapolu.

Uliczka w Pompejach
Zachowane budowle, freski i rzeźby w Pompejach są w świetnym stanie
Mozaika w Pompejach
Mozaika w Pompejach

Narodowe Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico Nazionale)

Wspominając o Pompejach, nie sposób pominąć miejsca, w którym przechowywana jest większość znalezisk podczas prac archeologicznych na tym obszarze po erupcji wulkanu Wezuwiusz. To Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu, które zostało założone w 1777 roku. Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych przez turystów, ze względu na historię oraz ilość eksponatów. Można tam zobaczyć mozaiki, malowidła ścienne, posągi i rzeźby. Nie zabraknie też przedmiotów codziennego użytku z czasów wybuchu wulkanu, kiedy to całe Pompeje, Herkulanum i Stabie zostały zniszczone. Muzeum uważane jest za jedne z najważniejszych pod względem eksponatów z czasów historii rzymskiej. Do muzeum można dojechać autobusem linii 110 z Piazza Garibaldi. Czynne jest codziennie (oprócz wtorków) w godzinach 9.00 do 19.30. Bilet dzienny do muzeum kosztuje 15€. Można też skorzystać z biletu rodzinnego, który kosztuje 26€ i obejmuje dwie osoby dorosłe. Bilet ulgowy kosztuje 2€ i obowiązuje wszystkich obywateli Unii Europejskiej między 18 a 25 rokiem życia.

Pałac Królewski (Palazzo Reale di Napoli)

To miejsce stanowiło jedną z czterech rezydencji królewskich Dynastii Burbonów panujących w XVIII i XIX wieku w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii. Znajduje się przy Piazza del Plebiscito. Wygląd pałacu to wynik częstych zmian, których dokonywali jego mieszkańcy. Aktualnie znajduje się tam muzeum, biblioteka oraz teatr. W Pałacu Królewskim można znaleźć posągi władców Neapolu, są to między innymi Roger II Normański, Fryderyk II Szwabski, Karol I Andegaweński czy Karol III Burbon. Bilety do Pałacu Królewskiego kosztują 6€, a ulgowe 2€. Dla osób poniżej 18 roku życia bilety są bezpłatne.

Co jeszcze warto zobaczyć w Neapolu?

Neapol to miasto kojarzące się z licznymi zabytkami z okresu barokowego i renesansowego. Liczne pałace i zamki, a także kościoły z pewnością zainteresują nie tylko fanów historii. Oprócz zabytków, które możemy zobaczyć w Neapolu warto przyjrzeć się całej Zatoce Neapolitańskiej przy której usytuowana jest stolica Kampanii. Jedną z najciekawszych i zdecydowanie najbardziej popularnych atrakcji są rejsy na wyspy Capri, Ischia.

oraz Procida. Popłynąć można wodolotem lub statkiem ze stacji portowej Molo Beverello. Bilety można kupić zarówno przez internet jak i w kasie przy porcie. Kolejnym obowiązkowym punktem to Wybrzeże Amalfitańskie. Przepiękna panorama często dostaje miano najpiękniejszego regionu we Włoszech. To miejsce zostało także wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kręte i wąskie uliczki, zapierające dech w piersiach widoki, do tego wyśmienita kuchnia przyciągają turystów z całego świata.

Atrakcje dla dzieci

Neapol to miasto, które posiada szereg udogodnień dla dzieci. Większość atrakcji oferuje dla nich bilety ulgowe, bądź wejście za darmo. Z pewnością wybierając się do Neapolu z najmłodszymi koniecznie trzeba odwiedzić opisaną wyżej plażę o nazwie Bagno Elena oferującą szereg atrakcji oraz zabaw dla dzieci. Animatorzy sprawią, że nikt nie będzie się nudził. Kolejnym miejscem, które z pewnością zachwyci nie tylko dzieci jest park wodny o nazwie Valle dell’Orso. Znajdziemy tam zjeżdżalnie, baseny, a także bar z przekąskami. Pełny cennik wraz z wyznaczonymi strefami i dodatkowymi informacjami można znaleźć na stronie internetowej parku. Warto wspomnieć także o Edenlandii – parku rozrywki, który oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci. Znajdziemy tam karuzele, a nawet escape room. Będzie to miejsce idealne dla całej rodziny i zapewni niezapomniane wrażenia.

Plaże w Neapolu

Spiaggia della Gaiola

To plaża usytuowana około 8 kilometrów od Neapolu. Zyskała miano najpiękniejszej plaży w tej okolicy, ponieważ urzeka przejrzystą, zielono-turkusową wodą i pięknymi widokami. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu jest nurkowanie, podczas którego można podziwiać wyjątkową roślinność i zwierzęta żyjące pod wodą. Przy plaży można zauważyć dwie małe wyspy połączone ze sobą mostem. W pobliżu znajduje się także The Gaiola Underwater Park czyli podwodny park, który można podziwiać podczas wycieczki łodzią z przezroczystym dnem. Wejście na plaże jest darmowe, jednak najlepiej udać się na nią wczesną porą, ponieważ przyciąga tłumy osób i może na niej przebywać maksymalnie 100 osób. Aby dojechać do tego miejsca można skorzystać z metra i autobusu, bądź samochodu.

Miseno Beach

Miejsce znajdujące się w Bacoli, około 25 kilometrów od Neapolu. Piaszczysta plaża, przezroczysta i płytka woda sprawia, że to miejsce będzie idealne dla rodzin z dziećmi. W pobliżu znajdują się restauracje, kawiarnie oraz bary. Plaża Miseno to miejsce popularne także wśród młodych osób. Wieczorem na plaży można potańczyć, gdyż w tej okolicy popularne są dyskoteki na świeżym powietrzu.

Bagno Elena

Plaża położona w zatoce między Palazzo Donn’Anna a Palazzo Guercia. Znajduje się około 8 kilometrów od Neapolu. To miejsce zdecydowanie dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Aerobik, fitness, czy animacje dla dzieci – z pewnością nikt nie będzie się tu nudził. Zachwyca widokami, atrakcjami, restauracjami z pysznym włoskim jedzeniem. Będzie idealnym miejscem dla rodzin. Stanowi raj dla osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku i zachwycać się cudowną włoską pogodą. Wstęp na plażę kosztuje od 7 do 15 Euro.

Jak dostać się do Neapolu?

Najczęściej wybieranym i najszybszym sposobem, aby dotrzeć do Neapolu jest samolot. Miasta które oferują takie loty to Kraków, Warszawa oraz Wrocław. Bilety w promocyjnej cenie można znaleźć już od 69 złotych (przelot dla jednej osoby w jedną stronę poza sezonem letnim). Do Neapolu można dotrzeć także samochodem. Trasa wynosi około 2000 kilometrów. Wybierając tą formę transportu należy wziąć pod uwagę koszt za winiety, parkingi oraz autostrady. Coraz więcej turystów wybiera podróż własnym samochodem, ze względu na możliwość zwiedzenia po drodze różnych zakątków Europy. Nie trzeba także być zależnym od komunikacji miejskiej, ponieważ można jechać w wybrane miejsce bez potrzeby przesiadek czy oczekiwania na transport publiczny. Po drodze oprócz Brna i Wiednia można odwiedzić także Bolonię, Rzym i Florencję.

Komunikacja miejska

Neapol to miasto bardzo dobrze skomunikowane. Aby dojechać w wybrane miejsce można skorzystać z metra, autobusu oraz pociągu, a także kolejki linowo-terenowej. Istnieją także linie podmiejskie, które kursują w okolicach Neapolu, omijając centrum. Warto dodać, że można także skorzystać autobusu linii Alibus, który przewozi pasażerów z lotniska w Neapolu do centrum, a cena biletu wynosi 5€. Większość linii obsługiwana jest przez przewoźnika Azienda Napoletana Mobilità. Ceny biletów dostępne są na oficjalnej stronie internetowej firmy.

Pogoda w Neapolu

Miesiące, które najlepiej wybrać planując podróż do Neapolu to okres od maja do października. Temperatura w tych miesiącach w dzień przekracza 20°C. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień i temperatura w dzień wynosi około 30°C. Najczęstsze opady deszczu występują w listopadzie, grudniu, styczniu oraz lutym. Wtedy też średnia temperatura w dzień jest najniższa i wynosi poniżej 20°C.

Kuchnia – co zjeść w Neapolu?

Włochy znane są z wyśmienitej kuchni, która podbiła serca wszystkich, którzy choć raz jej spróbowali. Sekretem potraw jest ograniczona ilość składników, a przede wszystkim ich doskonała jakość. Wśród najpopularniejszych dań jest pizza, czyli symbol włoskiej kuchni. Nie każdy wie, że narodziła się właśnie w Neapolu i że wielu turystów odwiedza ten region specjalnie aby poznać smak tego kultowego dania. Nie bez powodu w 2017 roku pizza neapolitańska została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa przez UNESCO. Neapol słynie także z le polpette czyli pulpetów duszonych w sosie pomidorowym z dodatkiem orzeszków pinii oraz rodzynków. Kolejny przysmak to polpo alla luciana czyli ośmiornica gotowana w pomidorach. Będąc w tych okolicach trzeba spróbować także frittatina di pasta czyli smażony makaron z sosem beszamelowym. Jeden z deserów, który cieszy się duża popularnością w Neapolu to babbà czyli ciastko drożdżowe nasączone rumem, kształtem przypominające grzyba. Kolejna propozycja dla fanów słodkości to sfogliatelle czyli kruche ciasto nadziewane ricottą oraz semoliną.

Kulinarny klasyk tego miejsca – pizza Neapolitańska

Noclegi

Noclegi w Neapolu uzależnione są w dużej mierze od lokalizacji, a także udogodnień dla gości. Doskonałym wyborem dla osób nastawionych na zwiedzanie będzie Hotel Ideal Boutique znajdujący się w centrum naprzeciwko stacji kolejowej. Cena za jeden nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 242 zł. Dużą popularnością cieszy się także Hotel Royal Continental usytuowany tuż przy promenadzie. Posiada sezonowy basen na dachu, z którego widać Zatokę Neapolitańską. Cena za nocleg dla dwóch osób wraz ze śniadaniem wynosi 650 zł. Miejscem idealnym dla rodzin z dziećmi będzie Montespina Park Hotel. Posiada ogromny ogród, plac zabaw, basen oraz bezpłatny parking dla gości. Cena za noc dla dwóch osób wynosi 389 zł.

Wybieracie się do Neapolu, ale jeszcze nie zabookowaliście noclegu? Zobacznie mapę z dostępnymi noclegami w Neapolu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj