Kampania

Sorrento – atrakcje, zwiedzanie, dojazd, plaże – przewodnik

Sorrento jest miastem, o które zahacza wielu turystów podróżujących w stronę Wybrzeża Amalfitańskiego – stanowi ono niejako wjazd do tej części Kampanii. Nie każdy podróżnik jadący w te strony wie, że Sorrento zasługuje na co najmniej taką samą uwagę jak atrakcje Positano i Amalfi, a pod niektórymi względami przewyższa te miasteczka. Co takiego jest w Sorrento, że warto zatrzymać się tu na dłużej?

Sorrento
Sorrento (fot. Egidio Di Meo unsplash.com)

Historia miasta sięga bardzo odległych czasów, bo aż VI wieku p.n.e. – próżno szukać w mieście wielu starożytnych pozostałości po tamtym okresie. Region ten był wówczas pod panowaniem Greków, a następnie przeszedł w ręce Rzymian, w 79r. miasto zostało zrównane z ziemią wskutek wybuchu Wezuwiusza – bardzo wiele czasu musiało minąć, by Sorrento choć zbliżyło się do formy sprzed tamtej katastrofy.

Przez następne stulecia zmieniali się władcy, zmieniały tendencje architektoniczne, a Sorrento szukało dla siebie właściwego kierunku rozwoju. Współcześnie miasto słynie przede wszystkim z turystyki i upraw typowej dla regionu, owalnej cytryny – drzewa cytrusowe to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Sorrento, zaraz obok ciemnoniebieskiej tafli Morza Tyrreńskiego i monumentalnych klifów, na których wzniesiono ten niezwykły kurort.

Jeśli chodzi o podstawowe liczby, miasteczko nie sprawia szczególnie imponującego wrażenia – zajmuje obszar ok. 9km² i zamieszkuje tu na stałe nieco ponad 15,5 tys. osób. W sezonie letnim Sorrento jednak niemal pęka w szwach – jest popularnym celem turystów z całej Europy, którzy odwiedzają to miasto przy okazji swojej wizyty nad Zatoką Neapolitańską. Jest to bardzo dobre miejsce dla osób szukających odskoczni od wielkomiejskiego klimatu Neapolu i pragnących zanurzyć się w atmosferze autentycznego włoskiego kurortu.

Atrakcje Sorrento – co warto zobaczyć?

Miasto i okolica oferują wiele turystycznych atrakcji o różnym charakterze – od niesamowitych punktów widokowych, przez malownicze plaże, aż do obfitości muzeów i zabytkowej architektury, świadczących o bogatej przeszłości Sorrento.

Piazza Tasso

Centralnym placem miasta jest Piazza Tasso, nazwany na cześć XVI-wiecznego poety Torquato Tasso, który urodził się w Sorrento. Na placu znajduje się wiele klimatycznych knajpek i lokalnych sklepów, gdzie można nabyć pamiątki z regionu, a także skosztować lokalnych specjałów. W bezpośrednim sąsiedztwie Piazza Tasso znajduje się Santuario del Carmine, barokowy klasztor, który został wzniesiony w II połowie XVI wieku. Żółta fasada z białymi akcentami jest wkomponowana w gęstą zabudowę tutejszych uliczek i wyróżnia się na ich tle kolorystyką oraz ozdobną oprawą okien.

Basilica di Sant’ Antonino

Zaledwie 150 metrów od Piazza Tasso znajduje się Basilica di Sant’ Antonino, jedna z ciekawszych budowli sakralnych regionu. Nie jest znana dokładna, ani nawet przybliżona data wzniesienia tej bazyliki, szacuje się, że powstała jeszcze przed X w. i istnieje hipoteza, że budynek powstał w miejscu grobu świętego. Na przestrzeni lat bazylika była świadkiem licznych zawirowań historycznych, nie ominęły jej również zniszczenia – w połowie XVI wieku budynek został splądrowany podczas najazdu Saracenów, po którym wymagał gruntownego remontu. Najpoważniejsze prace remontowe trwały aż do XVIII wieku i to właśnie im bazylika zawdzięcza swoją obecną, barokową formę.

Bagni Salvatore

Bazylikę i turystów ją odwiedzających dzieli zaledwie kilkaset metrów od nabrzeża, gdzie znaleźć można m.in. port Marina Piccola, w którym cumują statki wycieczkowe. Miejsce jest wyposażone w molo i falochron. Po zachodniej stronie cypla zlokalizowana jest plaża z wypożyczalnią leżaków. Nieopodal znajduje się również Bagni Salvatore, czyli popularne miejskie kąpielisko, charakteryzujące się czystą wodą i sąsiedztwem rzymskich ruin. Miejsce dysponuje trzema tarasami, a także dobrą infrastrukturą turystyczną – są tu parasole, krzesła i leżaki, jest również bar i restauracja, a także wypożyczalnia łódek i canoe.

Miejsce czynne jest codziennie w godzinach 8.30-19.30.

Duomo dei San Filippo e Giacomo

Interesującym obiektem do zwiedzenia jest rzymskokatolicka katedra św. Filipa i Jakuba, która na przestrzeni 500 lat, począwszy od XV wieku, była wielokrotnie przebudowywana i udoskonalana, a jej obecny kształt nosi najwięcej cech stylu romańskiego. Jednymi z najstarszych elementów katedry Sorrento są dziś renesansowe drzwi boczne z 1474 roku oraz podstawa starej dzwonnicy, pochodząca z XII wieku – w górnej części kolumn zachowały się bizantyjskie elementy.

Wnętrze katedry zbudowane jest na planie krzyża łacińskiego, z nawą główną i dwiema nawami bocznymi. Znajdują się tu marmurowy ołtarz, ambona, a także wiele obrazów sakralnych – ich autorami są m.in. Nicola Malinconico i Giacomo del Po. W katedrze podziwiać można również XVI-wieczny tron biskupi.

Villa Comunale di Sorrento

Około 350 metrów od Piazza Tasso, w sąsiedztwie klasztoru św. Franciszka, znajduje się park Villa Comunale, słynny punkt widokowy górujący nad Marina Grande, skąd rozciąga się przepiękny widok na zatokę i przystań z zacumowanymi łódkami. Na horyzoncie widać również majestatyczny kształt Wezuwiusza. Jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia, zwłaszcza dla par, które przybywają tu w poszukiwaniu romantycznych zachodów słońca. Z parku można zejść pieszo do przystani na dole – prowadzi do niej kręta ścieżka. Istnieje również możliwość zjechania na dół windą.

Piazza della Vittoria

Nieopodal Villa Comunale znajduje się kolejne doskonałe miejsce do popołudniowego lub wieczornego relaksu pośród zieleni. Piazza della Vittoria jest placem położonym nieopodal Mariny Grande, w jego centralnym miejscu znajduje się zielony skwer z egzotycznymi drzewami, gdzie można odpocząć na ławce, podziwiając widok na Zatokę Neapolitańską oraz wzgórza, które tworzą linię brzegową.

Wspaniały, śródziemnomorski klimat tego miejsca, które dysponuje również tarasem widokowym z elegancką, białą balustradą, czyni ten plac wdzięcznym kierunkiem spacerów dla turystów w każdym wieku.

Museo Correale di Terranova

We wschodniej części miasta znajduje się muzeum sztuki, uważane za jedną z najpiękniejszych prowincjonalnych galerii we Włoszech. Znaleźć tu można przede wszystkim dzieła malarskie z XVII i XVIII wieku, ale nie tylko. Wśród zbiorów muzeum znajdują się również eksponaty wykonane z porcelany i szkła, płaskorzeźby i meble z różnych okresów. Część wystawy jest wkomponowana w aranżację sal muzeum, co daje wrażenie swoistej podróży w czasie i przebywania w autentycznych pomieszczeniach z dawnej epoki.

Koszt biletu uprawniającego do zwiedzenia muzeum i przyległego do niego parku to 8€ dla osoby dorosłej (od 25. roku życia), 3€ dla uczniów i studentów w wieku od 11 do 25 lat, dzieci w wieku 10 lat i młodsze mogą zwiedzać to miejsce za darmo.

Museo Bottega della Tarsia Lignea

Około 600 metrów na zachód od głównego placu miasta znajduje się XVIII-wieczna rezydencja patrycjuszowska, w której współcześnie zlokalizowane jest muzeum sztuki. Zgromadzone tu eksponaty wykonane są techniką zdobniczą, w której najważniejszą rolę odgrywa drewno. Wnętrze muzeum jest pokryte freskami, ściany zdobią ręcznie malowane tapety. Wśród eksponatów znajdują się wybitne dzieła XIX-wiecznych artystów, którzy tworzyli techniką intarsji.

Wśród zbiorów muzeum podziwiać można drewniane inkrustowane meble, obrazy i inne dzieła sztuki. Znajduje się tu również sklep, gdzie można kupić współczesne intarsje, których autorami są artyści z regionu.

Muzeum jest czynne codziennie w godzinach 10.00-18.30 (od kwietnia do października, w pozostałych miesiącach godziny otwarcia to 10.00-17.00).

Koszt biletu dla osoby dorosłej to 8€, dzieci poniżej 12 roku życia mogą zwiedzać to miejsce za darmo. Obowiązują niższe ceny biletów dla osób po 65. roku życia oraz dla młodzieży w wieku 12-17 lat – koszt wstępu dla tych zwiedzających to jedyne 5€ od osoby.

Jak dojechać do Sorrento?

Do Sorrento najłatwiej jest się dostać z Polski drogą lotniczą. Samoloty tanich linii lotniczych latają do Neapolu – stolicy Kampanii – z takich polskich miejscowości jak Warszawa, Kraków i Wrocław. Ceny biletów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych w jedną stronę.

Z lotniska w Neapolu można się dostać komunikacją publiczną do Sorrento w około 2,5h (odległość do pokonania to w tym przypadku ok. 50 km).

Sorrento
Sorrento (fot. Rich Martello unsplash.com)

Plaże w Sorrento

Sorrento jest pod względem plaż dużo atrakcyjniejszym miejscem niż pobliskie Wybrzeże Amalfitańskie. Przede wszystkim dostępność publicznych plaż i ich jakość jest zauważalnie lepsza. W Sorrento można znaleźć zarówno piaszczyste plaże, jak i takie z kamienistym brzegiem. Cechą charakterystyczną plaż w Sorrento jest dobry dostęp do niezbędnej infrastruktury, jak np. leżaki, parasole, a także restauracje i bary.

Plaże w centrum miasta są z reguły nieduże i w sezonie wakacyjnym mocno zatłoczone, co jest typowe dla włoskich kurortów. Z uwagi na sąsiedztwo wysokich klifów, część plaż jest zacieniona w godzinach porannych, a słońce pojawia się na nich dopiero po południu i utrzymuje do wieczora.

Popularne, niewielkie plaże znajdują się w sąsiedztwie przystani – Marina Grande i Marina Piccola, podłożem jest tu piasek wulkaniczny, a w pobliżu znajdują się kluby i puby.

Większą, ale też położoną z dala od centrum jest plaża Puolo, doceniana zwłaszcza przez lokalną ludność. Plaża podzielona jest na dwie strefy – publiczną i płatną. Strefa publiczna posiada zarówno część piaszczystą, jak i kamienistą (zwaną Pignatella). Prywatna strefa należy do pobliskiego klubu i prócz plaży znajduje się na niej również taras. Plaża znajduje się ok. 4 km od centrum, najłatwiej jest się tam dostać samochodem lub rowerem.

Pogoda

Miasto charakteryzuje się słonecznym i ciepłym śródziemnomorskim klimatem. Najcieplejszymi miesiącami są tu lipiec i sierpień, gdy temperatura w dzień osiąga ok. 30 stopni Celsjusza, a w nocy spada do ok. 18 stopni. Są to też miesiące z najniższą sumą opadów deszczu.

Średnia maksymalna temperatura przekraczająca 20 stopni Celsjusza utrzymuje się w Sorrento od maja do października, przy czym warto zaznaczyć, że ten ostatni miesiąc cechuje się tu wysoką sumą opadów, przekraczającą znacznie 100 mm. Najlepszymi miesiącami do odwiedzenia kurortu poza sezonem są maj, czerwiec i wrzesień, gdy pogoda jest komfortowa zarówno do plażowania, jak i zwiedzania, a w mieście nie ma tak dużego tłoku jak w wakacje.

Kuchnia

Sorrento, otoczone cytrynowymi sadami, jest znane przede wszystkim z likieru cytrusowego o nazwie limoncello. Regionalne cytrusy są używane również do wyrobu lodów i zimnych deserów, których warto spróbować, będąc w tym mieście.

Popularną lokalną potrawą jest Gnocchi alla Sorrentina, czyli włoskie kluski z mąki i ziemniaków, zapiekane w towarzystwie parmezanu, mozzarelli i aromatycznego sosu pomidorowego. Danie jest powszechne nie tylko w samym Sorrento, z którego się wywodzi, ale również w pozostałych częściach Kampanii.

W Sorrento bardzo popularne są dania obiadowe na bazie ryb i owoców morza, z dodatkiem tradycyjnego włoskiego makaronu. Przykładem takiej potrawy jest Scialatielli alle Vongole. Makaron użyty do tego dania jest charakterystyczny dla kuchni w Kampanii, przypomina kształtem nieco szersze, a zarazem krótsze nitki spaghetti. Makaron wyrabiany jest ręcznie z mąki semolina, wody i soli, bez dodatku jajek. Scialatielli alle Vongole serwuje się najczęściej z mięczakami, małżami i warzywami. Popularnym dodatkiem do potrawy jest posypka z sera pecorino lub parmezanu.

Noclegi w Sorrento

Miasto ma rozbudowaną bazę noclegową, cechującą się zróżnicowanymi cenami. W okolicy dominują prywatne apartamenty oraz obiekty typu B&B. Ceny noclegu dla dwóch osób zaczynają się od ok. 65€ za dobę w pokoju o standardzie hostelowym. Ceny rosną wraz ze standardem wybranego obiektu – za pokój dwuosobowy z widokiem na morze, zlokalizowany w hotelu trzygwiazdkowym trzeba zapłacić już ok. 95€. Warto wspomnieć, że są to ceny w sezonie wakacyjnym. Poza ścisłym sezonem dużo łatwiej jest znaleźć atrakcyjny nocleg w przystępnej cenie. Koszty noclegu na początku września mogą być niższe o 10-20% niż w sierpniu. Biorąc pod uwagę korzystną pogodę, jaka panuje w Sorrento późnym latem, warto rozważyć przyjazd do tego kurortu po wakacjach.

Poniżej znajdziecie mapę noclegów w Sorrento na booking.com:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

1 komentarz

Skomentuj