Kampania

Ischia (Włochy) – dojazd i atrakcje. Co zobaczyć na wyspie?

Morze Śródziemne jest bogato usiane urokliwymi włoskimi wysepkami, z których wiele pełni dziś rolę cennych kurortów. Jedną z ważniejszych wysp w rejonie Kampanii jest bezsprzecznie Ischia, ceniona nie tylko jako ośrodek turystyczny, ale również jako uzdrowisko.

Położona w Zatoce Neapolitańskiej wulkaniczna wyspa jest miłą odskocznią dla turystów chcących na chwilę wyrwać się z kontynentalnych Włoch i zanurzyć w nieco innym klimacie. Ischia z całą pewnością daje taką możliwość. To właśnie tu znajdują się słynne na cały świat wody termalne, których pozytywne właściwości znane były już w VIII wieku. Pierwszymi kuracjuszami byli tutaj starożytni Grecy, później wyspę docenili Rzymianie, a dziś jest chętnie odwiedzana przez turystów ze wszystkich stron świata, których na Ischię przyciągają tutejsze pocztówkowe krajobrazy i prozdrowotne właściwości term.

Wyspa nie jest duża, ma zaledwie 8 km², ale urokliwość tego miejsca sprawia, że podróżując po Kampanii warto odwiedzić Ischię – choćby na weekendowy pobyt. Będzie to wizyta obfitująca w spacery po malowniczych uliczkach, upstrzonych kolorowymi domkami, a także pełna relaksu w soczyście zielonych parkach i na urokliwych plażach.

Ischia – atrakcje

Numer 1 na liście do zwiedzenia to oczywiście termy. Wyspa jest bogata w źródła termalne i jest na niej wiele miejsc, które oferują prozdrowotne kąpiele. Przyjrzyjmy się tym najbardziej znanym.

Ischia termy
Ischnia – termy (fot. Arno Senoner unsplash.com)

Ogrody Posejdona

Giardini Poseidon Terme to najpopularniejszy i zarazem największy park termalny na wyspie. Robi wrażenie już w samych liczbach – Ogrody Posejdona oferują 6 hektarów tarasów, 20 basenów z wodą termalną i centrum wellness. Wybrzeże ma w tym miejscu 500m długości, a plaże parku zajmują obszar 8 tys. m². Ponadto park posiada 3 baseny z wodą morską, optymalne dla dzieci, a także termiczną grotę parową, wyrzeźbioną w wapiennej skale, zgodnie z tradycjami grecko-rzymskimi. W parku można też zażyć naprzemiennych kąpieli w wodzie o temperaturze 40ºC i 15ºC, które wspomagają krążenie i stanowią formę treningu sercowo-naczyniowego.

W Ogrodach Posejdona można spędzić cały dzień, ponieważ posiadają one wszystko, co najlepsze na wyspie Ischia. Prócz znakomitych wód termalnych i korzyści z nich wynikających jest tu prywatna plaża z leżakami i parasolami, zaaranżowana tak, by poszczególne miejsca odpoczynku były odpowiednio oddalone od siebie, co zapewnia większą przestrzeń kuracjuszom i daje uczucie prywatności. Plaża jest idealna dla rodzin z dziećmi – park zadbał o obecność wykwalifikowanego ratownika, a teren przeznaczony do kąpieli jest oznakowany bojami.

Po zabawach w wodzie warto coś zjeść – na terenie Ogrodów Posejdona znajdują się restauracje Il fauno i Caffè a mare, a także winiarnia Grotta del Vino. W pierwszym lokalu można zamówić przede wszystkim dania ciepłe i zimne, drugi specjalizuje się w sałatkach, grillowanych warzywach, owocach morza i kanapkach, a trzeci serwuje lokalne wina. Restauracje zlokalizowane są w widokowych częściach parku i same w sobie stanowią turystyczną atrakcję.

Koszt całodniowego pobytu w Ogrodach Posejdona to 35€ w sezonie niskim i 40€ w wysokim. Dzieci w w wieku od 4 do 11 lat mają 50% zniżki, zaś młodsze wchodzą za darmo. Więcej informacji tutaj.

Ogrody Edenu

Dla osób, które zniechęca cena wstępu do Ogrodów Posejdona, dobrą opcją może okazać się mniejszy park termalny, jakim są Ogrody Edenu. Znajdują się one po przeciwległej stronie wyspy i oferują troszkę inny, choć równie spektakularny widok. W niedalekim sąsiedztwie parku znajduje się mała, skalista wysepka, a na niej jedna z tutejszych największych atrakcji, czyli Castello Aragonese – zamek, będący znakiem rozpoznawczym Ischii.

Na terenie Ogrodów Edenu znajduje się hotel, klub plażowy, a także restauracja serwująca lokalne przysmaki – w tym makarony i owoce morza oraz regionalne wino z pobliskiej winnicy. Ponadto w termach znajdują się sauna, łaźnie tureckie, a także 3 baseny ze słoną wodą i 1 ze słodką. Obiekt ten jest mniejszy od Posejdona, ale oferuje znacznie bardziej przystępne ceny. Koszt całodniowego pobytu na terenie Ogrodów Edenu to 20€. Oficjalna strona tutaj.

Castello Aragonese

Niewielka skalista wysepka sąsiadująca z Ischią może się poszczycić wyjątkowo długą historią – pierwsze osady powstawały tu już w V wieku p.n.e. – ukształtowanie terenu zapewniało świetne schronienie i z biegiem czasu zaczęto tu wznosić twierdzę, która była udoskonala przez stulecia, a współcześnie cieszy oko zwiedzających. Średniowieczny zamek jest otwarty dla turystów przez cały rok, 7 dni w tygodniu, od 9.00 rano do zachodu słońca. Zamek jest połączony z wyspą Ischia za pomocą kamiennej grobli. Po przejściu na stronę zamku można dostać się na górę windą lub wejść wydrążonym w skale tunelem, który ciągnie się przez kilkaset metrów.

Castello Aragonese oferuje kilka atrakcji turystycznych, takich jak zachowane tu obiekty sakralne, dawne więzienie, czy muzeum tortur. Jest to miejsce, w którym organizowane są lokalne imprezy i koncerty. Na wieży zamku znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków w okolicy.

Koszt wstępu na zamek to 12€ dla osoby dorosłej, młodzież w wieku od 10 do 18 lat płaci za bilet 6€, a dzieci do lat 9 wchodzą gratis. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie.

Castello Aragonese - Ischia
Castello Aragonese (fot. Nati Melnychuk unsplash.com)

Giardini la Mortella

Ischia to również gratka dla wielbicieli egzotycznych roślin. Znajdują się tu dwa duże ogrody botaniczne, które są świetnym miejscem na edukacyjny spacer. Jednym z nich jest ogród la Mortella. Ogród jest podzielony na dwie części – niższą i wyższą. Na niższym, zaprojektowanym w kształcie litery L piętrze parku, zwanym doliną, znajdują się fontanny i strumienie, zobaczyć tu można rzadkie gatunki drzew, krzewów i kwitnących roślin. To piętro ogrodu ma bardzo przytulny i prywatny charakter. Wyższe piętro, nazywane ogrodem na wzgórzu, jest znacznie bardziej odsłonięte i słoneczne, z masą wspaniałych widoków na okolicę i mnogością śródziemnomorskich roślin. Wyższe piętro ogrodu jest uświetnione wieloma ciekawymi formami architektonicznymi, nawiązującymi do archeologicznej historii wyspy.

Ogród jest czynny od kwietnia do początku listopada, dni otwarcia to wtorek, czwartek, sobota i niedziela. Godziny odwiedzin zaczynają się o 9.00, a kończą o 19.00, ostatnie zwiedzanie rozpoczyna się o 18.00. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 12€, bilet dla młodzieży w wieku 12-18 lat to koszt 10€. Dzieci w wieku od 6 do 11 lat płacą za wstęp 7€, natomiast dla najmłodszych turystów poniżej 5 roku życia wstęp jest gratis.

Góra Epomeo

Najciekawszą atrakcją na wyspie dla wielbicieli wędrówek górskich jest z pewnością Epomeo, czyli najwyższy szczyt Ischii. Ma on wysokość 789 m n.p.m. i oferuje 360-stopniową panoramę na okolicę. Na szczycie Epomeo znajduje się wyrzeźbiony w skale kościół San Nicola, datowany na końcówkę XV wieku. Początek szlaku prowadzącego na to wzniesienie znajduje się w miejscowości Fontana, jego długość to ok. 3 km. Oprócz skalnego kościółka na szczycie znajduje się również mała, rodzinna restauracja La Grotta da Fiore, specjalizująca się w lokalnych smakach. Można tu zjeść pyszną bruschettę, kozi ser, szynkę wieprzową, jak również warzywne sałatki. Restauracja serwuje też lokalne wino.

Ischia – jak dojechać?

Najprościej przedostać się na wyspę z Neapolu. Aby jednak przenieść się do stolicy Kampanii z Polski, najlepiej skorzystać z lotu tanimi liniami lotniczymi. Z Warszawy Modlin do Neapolu lata Ryanair, a koszt biletu w jedną stronę zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Podróż trwa 2 godziny 20 minut. Z Neapolu na Ischię można dostać się drogą morską, aby jednak było to możliwe, wpierw trzeba opuścić lotnisko i skierować się do Calata Porta di Massa, skąd odpływają promy. Te dwa miejsca dzieli ok. 5,5 km, więc trasę tę można pokonać pieszo lub wspomóc się częściowo autobusem z lotniska i wysiąść na stacji Naples Pisacane, skąd jest już tylko 350 metrów do portu. Bilet na autobus to koszt 5€. Z Calata Porta di Massa odpływają promy na wyspę Ischia, czas podróży promem to ok. godzina. Bilety można kupić już od 10€ w jedną stronę.

Plaże na wyspie Ischia

Spośród wysp Zatoki Neapolitańskiej to właśnie Ischia jest uważana za tę z najpiękniejszymi plażami. Okoliczne plaże są piaszczyste, woda przy brzegu jest płytka i krystalicznie czysta, a w pobliżu znajduje się zwykle dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

Wszystkie zalety typowe dla tutejszych plaż można znaleźć np. na Spiaggia della Chiaia, oddalonej zaledwie o 300m od centrum. Jest to nieduża, kameralna plaża o piaszczystym podłożu, w otoczeniu majestatycznych klifów. Ze względu na niewielkie nachylenie polecana jest zwłaszcza rodzinom z dziećmi.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Spiaggia dei Maronti – duża, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody, szczególnie polecana wielbicielom sportów wodnych, jak nurkowanie. Na plaży można wynająć parasole i leżaki, w pobliżu są też bary i restauracje. Na miejscu jest również ratownik wodny.

Ischia plaża
Plaża Maronti na Ischia (fot. Giovanni Di Meglio unsplash.com)

Jedną z najpiękniejszych plaż na Ischii jest Spiaggia di San Montano, podzielona na dwie części – publiczną oraz płatną, należącą do parku termalnego Negombo. Jest to piaszczysta plaża z płytką wodą i pięknymi widokami na wzgórza porośnięte tropikalną roślinnością.

Wiele pięknych plaż wyspy znajduje się na terenie należącym do ogrodów termalnych, gdzie wstęp jest płatny. Mimo to Ischia należy do tych kurortów Kampanii, gdzie znalezienie ciekawej plaży publicznej jest najłatwiejsze. Każda część wyspy posiada dobre miejsca do plażowania – wiele z nich nie jest mocno zatłoczonych nawet w sezonie.

Pogoda

Wyspa Ischia łączy w sobie klimat śródziemnomorski z wilgotnym klimatem subtropikalnym. Najcieplejszymi miesiącami są tu lipiec i sierpień, gdy średnia dobowa temperatur wynosi 25°C. Opady deszczu latem są rzadkie, znacznie częściej pada późną jesienią i zimą. Najbardziej deszczowym miesiącem jest listopad – miesięczny opad wynosi wtedy ponad 160mm. Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące z najmniejszą średnią opadów – przez miesiąc spada wówczas poniżej 25mm deszczu. Średnia dobowa temperatur na wyspie przez cały rok utrzymuje się powyżej 10°C.

Kuchnia – co zjeść będąc na Ischia?

Choć wyspiarskie położenie Ischii mogłoby sugerować, że w kuchni dominować będą dania z ryb i owoców morza, to najpopularniejsza jest tu potrawa z … królika. Bogata roślinność wyspy sprawia, że drobne zwierzęta mają tu bardzo urozmaiconą dietę – być może właśnie to ma wpływ na doskonały smak mięsa z tutejszych dzikich królików, które uchodzą za lokalny rarytas. Popularną potrawą jest zwłaszcza Coniglio all’Ischitana, czyli duszone mięso z królika w otoczeniu aromatycznych ziół, pomidorów i białego wina.

Do popularnych potraw należy też La Pastiera – pszenna tarta z serem ricotta i wodą z pomarańczy. Tarta jest tu tradycyjną potrawą podawaną na Wielkanoc.

Noclegi na Ischia

Ta włoska wyspa cieszy się w sezonie ogromną popularnością – warto wziąć to pod uwagę planując urlop i zarezerwować sobie nocleg z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Spontaniczny wypad na wyspę może się wiązać z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego noclegu, a już zwłaszcza w dobrej cenie. Na popularnym portalu bookingowym dominują przede wszystkim oferty hoteli, znaleźć można też prywatne pensjonaty i domy wakacyjne. Ceny za pokój zaczynają się od ok. 75€ za dobę. Na Ischii jest drożej niż w popularnych kurortach kontynentalnych Włoch. Ograniczona liczba obiektów hotelowych, dyktowana niewielkim obszarem wyspy, jak również duży ruch turystyczny na Ischii wpływają na kształtowanie się cen usług hotelarskich tego popularnego kurortu. Dotyczy to jednak cen w wysokim sezonie.

Dobrą wiadomością dla turystów podróżujących poza sezonem wakacyjnym jest fakt, że ceny znacząco spadają już z początkiem września. Rezerwując noclegi na ok. pół roku przed planowanym urlopem, we wrześniu mamy prawie dwukrotnie większy wybór obiektów noclegowych niż w sierpniu. Najtańsze oferty we wrześniu zaczynają się od 45€ za cały apartament, natomiast dysponując kwotą 65€ można już wynająć dwuosobowy pokój w czterogwiazdkowym hotelu, zaledwie 200 metrów od plaży.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj