Kampania

Wezuwiusz – wejście, zwiedzanie, dojazd i informacje

„Piekielny szczyt górujący nad środkiem raju, groza obok piękna” – tak o Wezuwiuszu pisał niemiecki poeta epoki romantyzmu Johann Wolfgang Goethe. Słowa te wydają się wciąż aktualne, ponieważ jest to jedyny czynny wulkan, położony na kontynencie europejskim. Zaliczany jest także do pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata! Fakt, że jego krater w każdej chwili może wylać hektolitry gorącej lawy nie odstrasza ani mieszkańców okolicznych miast z Neapolem na czele, ani turystów, marzących o wędrówce na sam szczyt. 

Obecnie wulkan leży na obszarze obszaru chronionego, stanowiącego Parco Nationale del Vesuvio. Celem stworzenia parku była ochrona unikatowych formacji geologicznych (jęzory zastygłej lawy), rzadkich gatunków roślin (dzikie orchidee, janowiec barwierski) i zwierząt (gekony, jaszczurki zielone) zamieszkujących okolice Wezuwiusza.

Gdzie leży Wezuwiusz?

Wezuwiusz jest położony na terytorium Republiki Włoskiej, w regionie Kampania, nad Zatoką Neapolitańską. W czasach starożytnych w cieniu wielkiej wulkanicznej góry rozwinęły się miasta: Pompeje i Herkulanum, które zostały pogrzebane podczas wielkiej erupcji Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. 

Najbliższym dużym współcześnie istniejącym miastem jest Neapol i to właśnie do niego należy dotrzeć z Polski, aby odbyć wędrówkę na szczyt wulkanu. 

Neapol i Wezuwiusz
Widok na Neapol i Wezuwiusz (fot.Francesco Baerhard unsplash.com)

Jak dojechać z Neapolu na Wezuwiusz?

Publicznym transportem

Z Neapolu można dostać się do stóp Wezuwiusza komunikacją publiczną. Pierwszym celem podróży będzie miejscowość Ercolano Scavi. Z Neapolu do Ercolano Scavi kursuje podmiejska kolejka Circumvesuviana. Są dwie możliwości wyjazdu z Neapolu. Pierwsza to start pociągu z Napoli Centrale przy Piazza Garibaldi, druga start z Napoli Circumvesuviana przy Porta Nolana na Corso Giuseppe Garibaldi. Przejazd z centrum Neapolu do Ercolano Scavi trwa około 25 minut. Kolejnych 20 minut potrzeba aby z Ercolano dotrzeć autobusem lub prywatnym busem do bramy wejściowej parku narodowego Parco Nazionale del Vesuvio, gdzie swój początek bierze pieszy szlak na wierzchołek wulkanicznej góry. 

Publiczny autobus kursuje z Ercolado Scavi zaledwie 2 – 3 razy dziennie według stałego rozkładu jazdy, co oznacza, że oczekiwanie na skorzystanie z jego usług może pochłonąć dużo czasu i nie ma gwarancji, że po zejściu z Wezuwiusza zdążymy na ostatni kurs w ciągu dnia. Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się więc wybór prywatnego busa (jego biuro znajduje się w Ercolado Scavi na placu, po lewej stronie od wyjścia z dworca kolejki Circumvesuviana). Kierowca zostawia turystów przy wejściu do Parco Nacionale del Vesuvio, dając im kilka godzin na wejście i zejście na szczyt.

Samochodem

Jeśli zamierzamy dotrzeć pod Wezuwiusz własnym autem, warto wiedzieć, że chęć zaparkowania przy wejściu na terytorium parku wymaga wcześniejszego zgłoszenia w gminie Herculaneum. Można tego dokonać za pośrednictwem strony internetowej: Parkingsuvio

Ceny biletów

Aktualny cennik biletów podmiejskiej kolejki Circumvesuviana i inne informacje dotyczące kursowania pociągu znajdziemy na stronach lokalnych organizacji turystycznych:

Circumvesuviana of Naples, stop times and ticket prices (napolike.com)

Wejście na teren parku Parco Nacionale del Vesuvio jest płatne. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro, bilet ulgowy 8 euro (ulga obowiązuje wszystkie osoby do ukończenia 25 r.ż. pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego wiek). Kasa znajduje się bezpośrednio przy wejściu do parku. Warto pobrać aplikację parku narodowego Wezuwiusza. Za jej pośrednictwem także można kupić bilety i uzyskać wszelkie informacje dotyczące pieszych tras dookoła wulkanu. 

Zwiedzanie wulkanu Wezuwiusz

W ramach parku narodowego stworzonych zostało 11 ścieżek dydaktycznych o łącznej długości 54 kilometrów. Najbardziej popularny szlak, który umożliwia zajrzenie w głąb krateru Wezuwiusza to trasa numer 5 Gran Cono. Jej początkiem jest położony na wysokości 1000 m.n.p.m parking Piazzale di Quota 1000, położony na końcu Strada Provinciale (drogi wojewódzkiej) Ercolano-Vesuvio.  Wejście z parkingu na szczyt wulkanu zajmuje około 30 minut. Trasa nie jest szczególnie wymagająca kondycyjnie. Wspinaczka pod górę odbywa się po stokach o niewielkim nachyleniu, nie jest stroma. Trudność może sprawiać podłoże – wędrujemy po osuwającym się wulkanicznym pyle, który przypomina piasek i osuwa się pod nogami. Stoki góry są pozbawione drzew, co gwarantuje wspaniałe widoki na całą Zatokę Neapolitańską, Półwysep Sorretyński i oczywiście Neapol w pełnej krasie.  Kiedy dotrzemy na szczyt, zobaczymy kilka sklepików z pamiątkami i ławeczki. Z góry można zajrzeć w głąb krateru, z którego unoszą się kłęby pary oraz charakterystyczny zapach siarki. Płynnej magmy nie widać, nie da się też pieszo obejść całego krateru, ale za to część krawędzi korony jest dostępna. Uczucie wejścia na czynny wulkan jest bezcenne. Powrót na parking trwa nie dłużej niż 15 – 20 minut. 

Pamiętajmy o ubiorze

Wybierając się na szczyt należy pamiętać, że szczyt wulkanu leży na wysokości 1281 m.n.p.m. i panująca tam temperatura może być dużo niższa niż w Neapolu. Warto więc zabrać ze sobą spodnie z długimi nogawkami, ciepłą bluzę i kurtkę. Nie należy zapominać o nakryciu głowy i wygodnych butach (idealne będą buty trekkingowe, choć adidasy także dadzą radę). Nie zaleca się wspinaczki w sandałach czy innym delikatnym obuwiu, gdyż wiele fragmentów trasy wiedzie po czarnym, wulkanicznym pyle, z pryskającymi drobnymi kamyczkami. Podczas wędrówki przydatne mogą okazać się także kije trekkingowe. 

Noclegi

Jeżeli wybieracie się na zwiedzanie Wezuwiusza, a nie macie jeszcze noclegu, to warto sprawdzić najtańsze oferty na bookingu. Poniżej mapa z noclegami w Neapolu:

Booking.com

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy wejście na Wezuwiusz jest bezpieczne?

Wejście na Wezuwiusz może być bezpieczne pod warunkiem, że przestrzega się odpowiednich środków ostrożności i przepisów bezpieczeństwa. Wulkan Wezuwiusz jest aktywny i może wybuchać w każdej chwili, dlatego należy być ostrożnym i kierować się zaleceniami przewodników i służb bezpieczeństwa. Przed wejściem na Wezuwiusza należy zapoznać się z aktualnymi warunkami i ograniczeniami oraz zasięgnąć porady specjalisty. Ważne jest również, aby zachować odpowiedni dystans od krawędzi krateru i unikać wchodzenia na obszary objęte zakazem.

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj