Sycylia

Katania – atrakcje, zwiedzanie, plaże. Przewodnik

Katania to drugie co do wielkości miasto na Sycylii. Usytuowane jest u podnóża Etny – największego wulkanu w Europie, który nadal pozostaje czynny, a jego zwiedzanie to jedna z największych atrakcji Katanii. Katania budzi liczne kontrowersje, ponieważ w wielu częściach miasta budynki są zaniedbane i odrapane, a na obrzeżach widać panującą tam biedę. Do tego wszechobecne śmieci, występujące nawet w samym centrum miasta. Klimat Katanii jst bardzo podobny do Neapolu. Miasto to jest na pewno specyficzne. Jednak mimo tego Katania to bardzo popularny kierunek wśród turystów, także z Polski. Dolecimy tu tanimi liniami już nawet za kilkadziesiąt zł. Linie lotnicze Ryanair oraz Wizzair ofertują tanie loty do Katanii z lotnisk w Katowicach, Krakowie i Warszawie. My w Katanii spędziliśmy niecałe 3 dni (włącznie ze zwiedzaniem Etny) i uważam, ten czas za wystarczający. Katania to doskonały cel podróży na weekendowy city break.

Historia Katanii

Katania powstała prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e. jako grecka kolonia. Początkowo intensywnie się rozwijała, jednak po upadku Imperium Rzymskiego miastem zawładnęły siły arabskie. Ostatecznie jednak została zdobyta przez wojska Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a potem władzę objął Fryderyk II Sycylijski. Od tego czasu Katania zaczęła znów się rozwijać, a od 1445 roku funkcjonował już tamtejszy uniwersytet. Niestety w XVII wieku część miasta zniszczył wybuch wulkanu Etna, a później trzęsienie ziemi. Uznaje się, że te wydarzenia zmieniły miasto. Dzięki temu można było je od nowa zaprojektować. Wtedy też powstał styl nazywany barokiem sycylijskim, który jest dobrze widoczny w Katanii.

Atrakcje – co zobaczyć i robić w Katanii?

Większość atrakcji w samej Katanii zlokalizowanych jest dośc blisko siebie. Bez przeszkód możemy zwiedzać miasto na piechotę, a w razie potrzeby możemy skorzystać z komunikacji publicznej – autobusu oraz metra. My zwiedzanie Katanii zaczęliśmy od głównego punktu miasta – Piazza del Duomo.

Piazza del Duomo – plac katedralny

Piazza del Duomo to główny plac w Katanii znajdujący się na przecięciu ulic via Via Giuseppe Garibaldi oraz via Etnea. Początkowo zbudowany w XI wieku, został zniszczony przez tragiczne trzęsienie ziemi w 1693 r. Znany sycylijski architekt Giovanni Battista Vaccarini był odpowiedzialny za odbudowę placu kilka lat później. To jemu zawdzięczamy obecny wygląd Piazza del Duomo.

Piazza del Duomo w Katanii
Piazza del Duomo w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Fontana dell’Elefante

W centralnej części placu katedralnego znajduje się słynna Fontana dell’Elefante – fontanna z wykutym w bazalcie słoniem, będąca jednocześnie symbolem miasta Katania. Fontanna powstała w 1736r. i została zaprojektowana przez wspomnianego już architekta Giovanniego Battista Vaccarini.

Fontana dell'Elefante w Katanii
Fontana dell’Elefante na placu Piazza del Duomo w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Bazylika św. Agaty (Basilica Cattedrale di Sant’Agata)

Jedna z największych atrakcji Katanii, która znajduje się także przy Piazza del Duomo to bazylika św. Agaty. Jest ona chyba najbardziej charakterystycznym budynkiem na placu katedralnym. Pierwotnie bazylika była budowana w latach 1078-1093. Bazylika została jednak zniszczona przez powtarzające się trzęsienia ziemi, jednak ostatecznie odbudowano ją w XVII wieku. Fasada katedry jest trójpoziomowa i ozdobiona przez liczne kolumny oraz rzeźby. Wykonana została z białego marmuru. Drzwi katedry przedstawiają postać św. Agaty. Ukazują sceny z życia oraz męczeństwo patronki Katanii. Katedra ma plan krzyża łacińskiego. Składa się z nawy głównej oraz dwóch naw bocznych. W katedrze znajduje się pomnik Vincenzo Belliniego, a także liczne grobowce członków rodziny królewskiej normańskiej, szwabskiej oraz antagońskiej. Jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w całej Katanii. Wejść do niej można za darmo.

Wnętrze Bazyliki św. Agaty w Katanii
Wnętrze Bazyliki św. Agaty w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Fontana dell’Amenano

Na placu katedralnym znajdziemy także kolejną fontannę, będącą jednocześnie wejściem do sławnego w Katanii targu rybnego La Pescheria. Fontanna dell’Amenano została zbudowana w 1867r. przez sławnego rzeźbiarza Tito Angeliniego.

Fontana dell'Amenano w Katanii
Fontana dell’Amenano (fot. viaitalia.pl)

Targ rybny La Pescheria

Niewątpliwą atrakcją Katanii jest La Pescheria, czyli targ rybny. W tym miejscu kupimy świeże ryby oraz owoce morza, tak typowe dla sycylijskiej kuchni. Targ znajduje się nieopodal Piazza del Duomo, tuż za wspomnianą fontanną dell’Amenano. Jest to miejsce wyjątkowe. Panuje tu wszechobecny gwar i harmider, a specyficzny zapach pozostaje długo po zakońceniu handlu. Targ rybny La Pescheria działa od godziny 7 do wczesnego popołudnia. Najlepiej udać się tam z samego rana, kiedy handel dopiero się zaczyna.

Targ rybny La Pescheria w Katanii
Targ rybny La Pescheria niedługo przed otwarciem (fot. viaitalia.pl)
Sprzedawca na targu rybnym w Katanii
Sprzedawca na targu rybnym w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Najlepszy punkt widokowy: Chiesa della Badia di Sant’Agata

Kolejny z symboli sycylijskiego baroku to kościół della Badia di Sant’Agata znajdujący się w pobliżu Piazza del Duomo. Został on także zaprojektowany przez Giovanniego Battista Vaccarini po tym jak kościół, który tu stał został zniszczony w wyniku trzęsienia ziemi w 1693 r. Atrakcja to zarówno budowla jak taras widokowy na kopule, z którego rozpościera się niepowtarzalny panoramiczny widok na Katanię oraz Etnę. Jeżeli macie okazję, to udajcie się tam, najlepiej zaraz po otwarciu! Jest to jedyny taki punkt widokowy w Katanii.

Bilet wstępu na kopułę to jedynie 5€. Wejśc możemy codziennie przed południem od 9:30 do 12:30 oraz po południu od 16:30 do 19:30. Wyjątkiem jest niedziela, gdzie popołudniowe wejście możliwe jest od 17:00 do 20:00.

Chiesa della Badia di Sant'Agata
Chiesa della Badia di Sant’Agata i kopuła z punktem widokowym (fot. viaitalia.pl)

Piazza Università

Nieopodal Piazza del Duomo znajduje się kolejny reprezentacyjny plac – Piazza Università. W tym miejscu panuje także wszechobecny sycylijski barok. Przy placu znajduje się budynek uniwersytetu. Będąc w tym miejscu zwróćcie uwagę na 4 charakterystyczne latarnie na rogach placu. Ich trzony stanowią 4 posiaci z ludowych opowieści Katanii. Plac wyłożony jest kamieniem lawowym, a na jego środku widnieje herb miasta. W sezonie letnim plac staje się centrum życia nocnego Katanii.

Piazza Università w katanii
Piazza Università (fot. viaitalia.pl)
Życie nocne tuż przy Piazza Università
Życie nocne tuż przy Piazza Università (fot. viaitalia.pl)

Basilica della Collegiata

Idąc dalej, trafiamy na przepiękną bazylikę, która powstała we wczesnym średniowieczu. Jest ona kolejnym przykładem baroku sycylijskiego. Została zaprojektowana przez Angelo Italia. Początkowo jak większość zabytków w mieście została zniszczona przez trzęsienie ziemi, które nastąpiło w 1693 r. Po tym wydarzeniu zmieniono orientację budynku tak, aby był zwrócony w stronę ulicy. W środku bazyliki znajduje się jedna nawa główna, oraz dwie nawy boczne. Podzielone są przez pilastry i absydy. Znajdziemy tam także freski stworzone przez Giuseppe Sciutiego. Przedstawiają one sceny z życia Maryi, aniołów oraz świętych.

Basilica della Collegiata
Basilica della Collegiata (fot. viaitalia.pl)

Via Etnea

Opisywane Piazza Università oraz Basilica della Collegiata znajdują się przy jednej z ważniejszych ulic Katanii – via Etnea. Ulica ciągnie się na ponad 3 km, znajdują się przy niej liczne puby, restauracje i sklepy. Do tego wspaniały widok na Etnę. Idealne miejsce na spacer! My zmęczeni dotychczasowy zwiedzaniem oraz panującym w czerwcu upałem, zregenowaliśmy siły pijąc pyszny, świeżo wyciskany sok właśnie na Via Etnea!

Sprzedawca soku z pomarańczy i granatów
Pan sprzedający pyszny, świeży sok z pomarańczy i granatów przy Via Etnea (fot. viaitalia.pl)
Via Etnea w Katanii
Via Etnea wczesnym wieczorem. W tle dymiąca Etna (fot. viaitalia.pl)

Ruiny amfiteatru rzymskego

Idąc dalej ulicą via Etnea dochodzimy do ruin amfiteatru rzymskiego znajdującego się przy Piazza Stesicoro. Amfiteatr ten został wzniesiony II wieku i niegdyś mógł pomieścić blisko 15 tysięcy widzów. Dziś możemy podziwiać pozostałości, które znajdują się w historycznym centrum Katanii. Są to jedynie fragmenty, a ich część znajduje się pod zabytkowymi ulicami miasta. Warto dodać, że w czasie II wojny światowej pełnił funkcję schronu. Wejście do amfiteatru i zwiedzanie jest darmowe. Jest to miejsce idealne do zwiedzania nie tylko dla miłośników historii.

Ruiny amfiteatru rzymskego w Katanii
Amfiteatr rzymski (fot. viaitalia.pl)

Ogrody Belliniego

Kontynuując spacer ulicą via Etnea dojdziemy do zielonego serca miasta. To Ogrody Belliniego. Miejsce idealne do odpoczynku od zgiełku miasta i podziwiania egzotycznych roślin oraz rzeźb. 

Ogrody Belliniego
Ogrody Belliniego (fot. viaitalia.pl)

Co jeszcze zobaczyć będąc w Katanii?

Castello Ursino

W innej części miasta, ok. 500m od Piazza del Duomo gdzie zaczęliśmy zwiedzanie znajduje się Castello Ursino – zamek budowany w latach 1239-1250. Powstał na polecenie króla Fryderyka II Sycylijskiego. Niegdyś stanowił siedzibę królewską, a później więzienie. Co ważne, jako jeden z nielicznych zabytków przetrwał trzęsienie ziemi w 1693 roku. Jednak w wyniku tego zdarzenia oraz erupcji wulkanu Etna zamek zmienił swoje położenie. Początkowo był położony na klifie, tuż przy morzu. Jednak w wyniku tych wydarzeń znajduje się obecnie kilometr w głąb lądu. Od 1934 roku do dziś pełni funkcję muzeum sztuki. Znajdują się tam liczne artefakty, obrazy oraz rzeźby. Między innymi: posąg Herkulesa w lwiej skórze czy fragment fryzu przedstawiającego Apolla i Artemidę.

Castello Ursino
Castello Ursino (fot. viaitalia.pl)

Palazzo Biscari

To najpiękniejszy prywatny pałac w Katanii, którego budowa została ukończona w 1763 roku. Wnętrze charakteryzuje się przepychem i jest bogato zdobione. Znajdują się tam liczne freski namalowane przez Matteo Desiderato i Sebastiano Lo Monaco. Obecnie w pałacu organizowane są koncerty, wystawy, pokazy mody, a nawet wesela. Chcąc zwiedzić Palazzo Biscari najlepiej skorzystać z organizowanych wycieczek z przewodnikiem.

Wycieczka na Etnę

Wulkan Etna to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych atrakcji tego miasta, a także samej Sycylii. O wycieczce na Etnę szczegółowo pisaliśmy w naszym osobnym artykule, który możecie znaleźć tutaj.

Etna to największy w Europie czynny wulkan, który w 2012 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na zwiedzanie Etny należy poświęcić osoby dzień. My tak właśnie zrobiliśmy i do Katanii wróciliśmy dopiero wieczorem, ok. 18.

Kratery Centralne na Etnie
Etna (fot. viaitalia.pl)

Wycieczka do Taorminy

Będąc w Katanii warto wybrać się także na wycieczkę do Taorminy. Jest to miasto oddalone od Katanii o około 55 kilometrów. Słynie ono przede wszystkim z Teatru Greckiego, który został wykuty w skale, a potem przebudowany przez Rzymian. Stanowi jeden z najpiękniejszych zabytków w tej okolicy. Najprościej dojechać tam pociągiem. Podróż zajmie nam ponad godzinę. My dojechaliśmy tam wynajętym samochodem.

Święto św. Agaty – patronki Katanii

Warto także wspomnieć o patronce miasta Katania, czyli św. Agacie. Co roku 5 lutego obchodzone jest jej święto, które uznawane jest za jedno z najciekawszych wydarzeń w mieście. Planując wyjazd do Katanii warto wziąć pod uwagę datę tej uroczystości i w niej uczestniczyć. Będzie to z pewnością niesamowite przeżycie. Teraz kilka słów o samej patronce. Święta Agata urodziła się około III wieku. Pochodziła z zamożnej rodziny i od dziecka czuła silną potrzebę służenia Chrystusowi. Swoją urodą zwróciła uwagę namiestnika Sycylii, który zaproponował jej małżeństwo. Agata jednak odmówiła, co sprawiło, że namiestnik uwięził ją i torturował. Dziewczyna ostatecznie zmarła 5 lutego 251 roku. Rok po tym wydarzeniu życie mieszkańców zakłócił wybuch Etny. Udali się oni do grobu Agaty, zabierając czerwony welon, którym była owinięta w trakcie tortur i zostawili go przed murami miasta. Wtedy nastał cud. Lawa spływająca z wulkanu ominęła Katanię i ocaliła mieszkańców. Od tego czasu Agata została uznana za świętą, a 5 luty jest dniem obchodów uroczystości na jej cześć. Wtedy miasto zostaje oświetlone, a na witrynach sklepowych pojawia się wizerunek patronki miasta. W czasie święta można oglądać pokaz fajerwerków, wtedy trwa także procesja. To święto niezwykle uroczyście obchodzone przez mieszkańców Katanii.

Katania – plaże

Katania nie jest idealnym miejscem na plażowanie. Najdłuższą i najpopularniejszą piaszczystą plażą w Katanii jest duża, piaszczysta plaża miejska Playa di Catania. Usytuowana jest ok. 2 km od centrum miasta, lecz z łatwością można dostać się tam komunikacją miejską. Playa di Catania zawiera fragmenty plaży publicznej oraz płatne plaże z licznymi udogodnieniami dla turystów. W okolicach znajdują się bary, restauracje, a w okresie letnim organizowane są tam imprezy.

Plaża w Katanii
Plaża miejska w Katanii (fot. viaitalia.pl)

Jak dojechać do Katanii?

Samolotem do Katanii

Chcąc dostać się do Katanii możemy wybrać lot samolotem, bądź podróż własnym samochodem. Najszybszym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie oczywiście lot samolotem. Bilety można znaleźć już od 39 złotych. Linie Ryanair i Wizzair oferują loty do Katanii z Katowic, Krakowa oraz Warszawy. Lotnisko w Katanii znajduje się około 5 kilometrów od centrum miasta, co stanowi znaczne ułatwienie, gdyż teoretycznie można dostać się tam nawet pieszo. Jeśli jednak chcemy skorzystać ze środka transportu możemy wypożyczyć własny samochód (więcej o tym jak to zrobić pisaliśmy w naszym poradniku), dostać się taksówką, bądź autobusem ALIBUS. O tym jak dostać się z lotnisna do centrum Katanii napisaliśmy osobny artykuł.

Podróż samochodem

Aby dojechać do Katanii można także wybrać podróż własnym samochodem. Będzie to idealna opcja dla osób lubiących zwiedzanie, ponieważ po drodze możemy zatrzymać się praktycznie wszędzie, co znacznie ułatwia nam poznanie nie tylko włoskich ale i europejskich miast. Jadąc do Katanii musimy pamiętać, że na wyspę dostaniemy się oczywiście tylko promem, lecz najpierw, czeka nas pokonanie sporej części Włoch. Promy do Katanii wypływają z Neapolu i Salerno, a trasa do tych miast z Polski liczy prawie 2 tys. kilometrów. Taka podróż ma jednak sporo plusów, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni komunikacją miejską, możemy zwiedzić i dostać się praktycznie wszędzie gdzie chcemy. Należy jednak pamiętać o winietach, opłatach za parkingi oraz autostrady. To świetna opcja jeżeli chcemy zwiedzić większą część Sycylii i zostać tam na nieco dłużej.

Komunikacja miejska w Katanii

Komunikacja miejska w Katanii jest dobrze rozwinięta. Najpopularniejszym środkiem transportu jest autobus obsługiwany przez firmę AMT. Bilety można zakupić w kioskach oznaczonych literą T, bądź w specjalnych automatach. Warto dodać, że podróżowanie  komunikacją miejską jest jedną z najtańszych opcji, ponieważ koszt biletu za przejazd ważnego 90-minut to jedyne 1€. W Katanii funkcjonuje również metro, lecz nie dojeżdża do najważniejszych atrakcji turystycznych, więc znacznie popularniejszym środkiem transportu wśród turystów i mieszkańców jest autobus.

Bilet autobusowy w Katanii
Bilet autobusowy w Katanii to jedynie 1€ (fot. viaitalia.pl)

Katania – pogoda

Najcieplej w Katanii jest od maja do października, chociaż w listopadzie także bywa dość ciepło i przyjemnie. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń oraz luty. Wtedy też występują największe opady deszczu.

Wato zaznaczyć, że w sezonie w Katanii jak i na całej Sycylii może być na prawdę gorąco, a upał potrafi być nieznośny. My odwiedzając Katanię pod sam koniec czerwca natrafiliśmy na upały 35-40°. Zwiedzanie w takich warunkach było wyzwaniem.

Co kupić i przywieźć z Katanii?

Każdy z nas zwiedzając nowe miejsce zastanawiał się choć raz co warto kupić i przywieźć ze sobą do Polski. Włoskie sklepy oferują masę produktów, jednak, które z nich wybrać? Wybierając się do określonego regionu Włoch warto dowiedzieć się, z jakich lokalnych produktów słynie ten obszar. Dziś przyjrzymy się Katanii oraz weźmiemy pod lupę produkty pochodzące z Sycylii i podpowiemy Wam co koniecznie musicie kupić.

Najpopularniejszym produktem jest miód z Etny, który jest uznawany jest za najlepszy we Włoszech. Znajdziemy go tutaj w rozmaitych smakach, na przykład pistacjowy czy melonowy. Kolejnym regionalnym produktem jest likier o nazwie Fuoco dell’Etna. To alkohol z wyjątkowym aromatem truskawek, cytrusów oraz ziół. Zawartośc alkoholu w tym likierze to aż 70%! Kolorem przypomina lawę Etny. Warto także kupić pastę pistacjową lub migdałową. Zakupić można także pesto o przeróżnych smakach. Dla miłośników mocnych trunków szczególnie polecam także wino migdałowe oraz Zibibbo. Dla kobiet wyjątkową pamiątką będzie biżuteria ze skały wulkanicznej z okolic Etny.

Gdzie zjeść w Katanii? Sprawdzone miejsca!

O tym co zjeść będąc na Sycylii pisaliśmy dokładnie w naszym osobnym artkule.

A gdzie zjeść w Katanii? Oto lista naszych sprawdzonych miejsc!

Kawiarnia Vancu

Jak to we Włoszech, każdy dzień wypada zacząć od pysznej kawy i crossainta. My postawiliśmy na mała kawiarenkę Vancu mieszącą się niedaleko centrum (tuż przed targiem rybnym). Miejsce bardzo czyste (co niestety nie jest częste w Katanii), a crossaint z nadzieniem pistacjowym, typowym dla Sycylii, obłędny! Co ciekawe, Vancu w Google ma opinię 5.0 (na ponad 150 opinii)!

Trattoria del Cavaliere

Jeżeli chodzi o kolację, to tutaj wybraliśmy restaurację z polecenia przemiłego gospodarza naszego apartamentu – Trattoria del Cavaliere – i nie zawiedliśmy się. Jest to miejsce z typowo włoską kuchnią, gdzie znajdziemy wszystkie tradycyjne sycylijskie dania. Jedzenie jest świeże i pyszne, a ceny naprawdę niskie. Moją żonę zwłaszcza ucieszyła cena białego wina de la casa: 4€ z litr!

Tip dla fanów ryb i owoców morza: w środku lokalu jest lada ze świeżymi rybami i frutti di mare. Możecie wybrać konkretnie co chcecie, a kucharz przyrządzi Wam to w wybranej przez Was formie 😊

Trattoria del Cavaliere to miejsce gdzie zjemy typowe sycylijskie przysmaki – zaczynając od przystawek: Caponatę, Arancino, marinato poprzez dania główne: Pasta alla Norma, ryby, mule, krewetki, kończąc na sycylijskim deserze – Cassacie. Gorąco polecamy. My stołowaliśmy się tam każdego wieczoru.

Pasticceria Giuffrida

Kolejny obowiązkowy punkt włoskich wakacji, do ktorego zawsze zmierzamy to gelato. Tutaj odkryliśmy małą lodziarnie – Pasticceria Giuffrida, w jednej z bocznych ulic centrum. Z zewnatrz zdecydowanie nie zachęca, natomiast granita pistacjowa oraz lody o smaku gianduia mistrzowskie – zdecydowanie polecamy!

Granita pistacjowa
Granita pistacjowa z Pasticcerii Giuffrida (fot. viaitalia.pl)

Noclegi w Katanii

Ceny noclegów w Katanii są zróżnicowane. W sezonie doba hotelowa potrafi być bardzo droga. Nasz przewodnik nie mógłby być kompletny bez polecanego noclegu! My postawiliśmy na wakacje nieco budżetowe i wybraliśmy hostel Urban Pop 2 BnB, który gorąco polecamy! Obiekt jest położony 5 minut spacerem obok targu rybnego La Pescheria. Okazał się świetną bazą wypadową do zwiedzania Katanii. Za dobę płaciliśmy ok. 50€.

Widok z okna hostelu Urban Pop 2 BnB
Widok z okna hostelu Urban Pop 2 BnB (fot. viaitalia.pl)
Pokój w hotelu Urban Pop 2 BnB
Nasz pokój w hotelu Urban Pop 2 BnB (fot. viaitalia.pl)

Do naszej dyspozycji był klimatyzowany pokój oraz oddzielna łazienka. Obsługa bardzo miła i pomocna, a stosunek ceny do lokalizacji i jakości jest wyśmienity!

Wybieracie się do Katanii, ale nie macie jeszcze noclegu? Sprawdźcie dostępne noclegi na bookingu:

Booking.com

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

Skomentuj