Sycylia

Cefalu (Sycylia) – atrakcje, plaże, zwiedzanie – przewodnik

Cefalu to malownicze miasteczko położone w północnej części Sycylii. Znane jest przede wszystkim z klimatycznego starego miasta oraz charakterystycznej skały „La Rocca”, u podnóża której Cefalu się znajduje. Wzgórze to stanowi jednocześnie jeden z ładniejszych tarasów widokowych. Możemy z niego podziwiać panoramę Cefalu, a szlak prowadzący na szczyt jest jedyn z najpopularniejszych tras pieszych w okolicy.

Historia Cefalu sięga V wieku p.n.e. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych sycylijskich kurortów wybieranych przez turystów. Wpływa na to wyjątkowa zabudowa miasta, urokliwe krajobrazy, oraz długa piaszczysta plaża, która niestety w sezonie jest wręcz oblegana przez turystów. Cefalu znajduje się ok. 70 km od stolicy Sycylii – Palermo. Jeżeli zwiedzacie północno-zachodnią częśc Sycylii, to z pewnością warto jest się wybrać do tego miasteczka. My objeżdżając Sycylię w Cefalu spędziliśmy 2 dni. Uważam ten czas za wystarczający, aby poznać jego piękno.

Atrakcje

La Rocca

To wzgórze stanowiące jedną z najpopularniejszych atrakcji w tym mieście i jest jednocześnie symbolem Cefalu. „La Rocca” ma wysokość około 270 metrów, a szczyt stanowi idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta oraz morza. „La Rocca” to popularne miejsce wśród osób lubiących trekking i piesze wycieczki. Po drodze podziwiać można ruiny fortyfikacji oraz pozostałości po świątyni Diany, a oprócz tego wyjątkową faunę i florę. Trasa na szczyt zajmuje około godziny i nie jest łatwa do pokonania. Planując taką wycieczkę należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, a przy wysokich temperaturach konieczne będzie nakrycie głowy, filtr przeciwsłoneczny oraz woda. Ważne także, aby poruszać się wyznaczonym szlakiem. Niektóre drogi bywają strome. Przy planowaniu wyprawy na szczyt warto także wziąć pod uwagę warunki pogodowe. La Rocca to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Cefalu. Wizyta na szczycie górującego nad miastem wzgórza z pewnością zapewni niezapomniane przeżycia.

La Rocca w Cefalu
Wzgórze La Rocca wznoszące się nad Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Początek ścieżki na górę oznaczony jest w mapach Google jako „Rocca di Cefalu”:

Katedra w Cefalu

Katedra to zaraz za „La Rocca” druga, najbardziej charakterystyczna atrakcja miasta. Historię tego budynku zapoczątkował król Sycylii Roger II, gdy znalazł się na plaży i ratując się od sztormu obiecał Bogu, że jeśli przeżyje to wybuduje katedrę. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów w okolicy Cefalu. W 2015 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tworzeniu budowli zastosowano różne style architektoniczne, np. elementy architektury arabskiej, a także bizantyjskiej. Katedra znajduje się na planie krzyża łacińskiego z nawą główną oraz dwiema bocznymi. Warto wspomnieć o licznych mozaikach, które zdobią wnętrze kościoła.

Katedra w Cefalu
Katedra w Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Muzeum Mandralisca

To jedyne muzeum w mieście Cefalu. Znajdują się tam zbiory archeologiczne, numizmatyczne oraz galeria zdjęć. Do najpopularniejszych dzieł należą: San Giovanni Battista, Incredulità di San Tommaso, Grand Canal i Piazza San Marco, a także Ukrzyżowanie z XV wieku. W skład muzeum wchodzi także biblioteka. Znajdziemy tam liczne dzieła ukazujące kulturę i naukę na Sycylii w XIX wieku. W skład biblioteki wchodzi około 7 tysięcy tomów. Bilet normalny do muzeum kosztuje 6€, a ulgowy 4€ (dotyczy dzieci grup do 10 osób oraz dzieci w wieku 11-15 lat) lub 2€ (dotyczy grup szkolnych i dzieci w wieku 6-10 lat).

Muzeum Mandralisca
Muzeum Mandralisca (fot. viaitalia.pl)

Lavatoio Medievale

To jedna z popularniejszych atrakcji, która szczególnie przypadnie do gustu miłośnikom historii. Lavatoio Medievale średniowieczna pralnia, do której prowadzą kręte schody, a sam obiekt jest tłumnie odwiedzany przez turystów. Woda z tamtejszej rzeki Cefalino wpływa do ujść, by po chwili wypłynąć wprost do morza. Przed pralnią można dostrzec napis: “Qui scorre Cefalino, più salubre di qualunque altro fiume, più puro dell’argento, più freddo della neve” co oznacza: “Tutaj płynie Cefalino, najbardziej zdrowa rzeka z jakichkolwiek innych, czystsza niż srebro i zimniejsza niż śnieg”.

Kamienna brama z widokiem na morze

Zaraz przy wejściu na niewielkie molo w Cefalu znajduje się stara, kamienna brama z widokiem na morze. Warto jest odwiedzić to miejsce i zrobić pamiątkowe zdjęcia, zwłaszcza na zachód słońca.

Spacer do portu w Cefalu

Po drugiej strony wzgórza „La Rocca” znajduje się port. Warto jest się tam wybrać, gdyż trasa znajduje się przy samym morzu, a dojście do portu od starego miasta zajmuje ok. 20 min. spacerem. W czasie spaceru możemy podziwiać wspaniałe widoki.

Droga do portu w Cefalu
Droga do portu w Cefalu (fot. viaitalia.pl)
Port w Cefalu
Port w Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Co jeszcze warto zobaczyć?

Będąc w Cefalu warto udać się na niewielkie molo tuż przy starym mieście orazodwiedzić Bastion di Capo Marchiafava, czyli fragment muru obronnego, który niegdyś stanowił zabezpieczenie przed atakami. Warto także wybrać się na wzgórze “La Rocca” by podziwiać znajdujące się tam pozostałości po świątyni Diany (Temple of Diana). Około 45 kilometrów od Cefalu znajdują się góry Madonie, które stanowią idealną bazę wypadową dla osób lubiących piesze wycieczki oraz trekking. W okolicy znajdziemy także Regionalny Park Naturalny Madonie, czyli obszar pełen wyjątkowej fauny i flory. Jeżeli wybieracie się w podróż z dziećmi koniecznie musicie odwiedzić Acqua Verde, czyli jeden z większych parków wodnych w okolicy. Znajduje się tam także strefa SPA.

Plaże w Cefalu

Plaża miejska

Bezpośrednio połączona z miastem jest jest duża, piaszczysta plaża miejska, która gwarantuje niezapomniane widoki na wzgórze „La Rocca”. Obok niej znajduje się promenada, idealna na wieczorne spacery. Plaża jest idealna dla każdego – młodych, starszych, oraz rodzin z dziećmi. Ma jednak pewien mankament: w sezonie robi się bardzo tłoczna. Zdjęcia poniżej pochodzą z naszej wycieczki pod koniec czerwca. Na pierwszy rzut oka widać tłumy plażowiczów. Nie chcę nawet myśleć, jak wygląda ta plaża w sierpniu, kiedy włosi mają wakacje…

Plaża Porto Vecchio

Tuż przy małym molo, w bezpośrednim sąsiedztwie budynków znajduje się plaża Porto Vecchio. Jest ona praktycznie połączona z plażą miejską.

Plaża Porto Vecchio w Cefalu
Plaża Porto Vecchio w Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Plaża Kalura

Za portem, 30 minut spacerem od starego miasta znajduje się niewielka, kamienista plaża Kalura. Do plaży prowadzą dośc strome schody, które swój początek po lewej strony od bramy wjazdowej do hotelu. Plaża jest kameralnia i ma swój niepowtarzalny urok. To mój zdecydowany faworyt! W sezonie jednak jest też popularna wśród plażowiczów.

Plaża Kalura w Cefalu
Plaża Kalura w Cefalu (fot. viaitalia.pl)
Plaża Kalura w Cefalu
Plaża Kalura w Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Lokalizację plaży znajdziecie poniżej:

Pogoda

Pogoda w Cefalu jest typowa dla całej Sycylii. W lato jest upalnie, temperatury wynoszą ponad 30°. Do tego jest bardzo wilgotno, przez co odczuwalna temperatura jest jeszcze większa. Podczas naszego czerwcowego pobytu termometr wskazywał 33°, jednak było tak parno, że temperatura 39° w Katanii kilka dni wcześniej wydawała się o wiele przyjemniejsza! W miesiącach jesiennych zaczyna częściej padać, choć w listopadzie potrafi być dalej ciepło i przyjemnie.

Kuchnia

Lokalne potrawy, których możemy spróbować w Cefalu to przede wszystkim typowe sycylijskie smaki. Znajdziemy tu między innymi: arancini (kulki wypełnione ryżem i nadzieniem, smażone w głębokim tłuszczu), brioche con gelato (lody w bułce), a także pasta con la sarde (makaron z sardynkami). Lokalnymi sycylijskimi produktami są między innymi: pomidory odmiany pachino czy ser Caciocavallo. Warto wspomnieć o tamtejszym przysmaku jakim jest pizza sfincione. Sycylijskie desery składają się przede wszystkim z ricotty lub pistacji. Kultowym już przysmakiem jest pistacjowe semifreddo. Nie zapominajmy o granicie, która orzeźwi nas w upalny dzień!

O tym co zjeść będąc na Sycylii pisaliśmy dokładnie w naszym osobnym artkule.

Jak dojechać do Cefalu?

Na Sycylię najwygodniej i najtaniej dolecieć tanimi liniami lotniczymi do Palermo, Trapani lub Katanii (lotniska na Sycylii opisaliśmy w osobnym poście). Zakładam jednak, że już jesteście na wyspie.

Do Cefalu najłatwiej będzie dojechać wypożyczonym samochodem, lub pociągiem. Stacja kolejowa znajduje się praktycznie w centrum, niecałe 10 min. piechotą od starego miasta. Dojedziemy tu np. bezpośrednim pociągiem z Palermo w niecałą godzinę. Koszt takiego biletu w jedną stronę to 6,20€ (pociąg regionalny) lub 9€ (intercity).

Jeżeli chcemy pobyć na Sycylii na dłużej, warto jest się zastanowić nad przyjechaniem tu własnym samochodem. Wybierając tę opcję należy najpierw pokonać trasę do wybranego miasta portowego (np. Neapolu, Genui, Livorno) a następnie przepłynąć promem. Oprócz ceny za prom należy pamiętać o opłatach za autostrady, parkingi oraz winiety. Po drodze warto zwiedzić liczne europejskie miasta takie jak: Brno, Wiedeń, Bolonia, Florencja i Rzym. Ale to już opcja na dłuższe wakacje 🙂

Noclegi

W czasie naszej ostatniej czerwcowej wyprawy na Sycylię zwiedziliśmy sporo miast: Katanię, Modicę, Castellammare del Golfo, Trapani, Palermo i Cefalu. Najdrożej pod kątem noclegu było niestety właśnie w Cefalu. Planując pobyt w tym mieście warto jest więc zabookować hotel z wyprzedzeniem. My w czerwcu za dobę na starym mieście płaciliśmy 70€, a znalezienie apartamentu w takim budżecie było wyzwaniem. Większość apartamentów na bookingu oscyloało w kwotach 100-120€ wzwyż.

Poniżej mapa noclegów w Cefalu na bookingu:

Booking.com

Informacja dot. parkingu

Ważna uwaga dla podróżujących samochodem. Na terenie starego miasta obowiązuje strefa ZTL (Zona Trafica Limitada), nie ma więc możliwości wjazdu. Należy o tym pamiętać bookując nocleg. Zakazu tego nie można łamać, gdyż za wjazd do takiej strefy grozi mandat 100€+! Nasz hotel oferował płatne miejsce parkingowe na zamkniętym parkingu w kwocie 15€ za dobę. W pobliżu plaży znajduje się duży, publiczny parking, także za tą samą kwotę, z którego możecie skorzystać, jeżeli Wasz hotel nie oferuje takiego miejsca. Na parkingu obowiązuje zakaz wjazdu kamperów.

Płatny parking w Cefalu
Płatny parking w Cefalu (fot. viaitalia.pl)

Poniżej znajdziecie lokalizaję parkingu:

Co roku odwiedzam Włochy, czasami nawet kilka razy. Zdarzyło mi się nawet mieszkać w tym pięknym kraju przez prawie rok. Na blogu regularnie publikuję artykuły dotyczące Italii.

2 komentarze

  1. Cefalu to moja ulubiona turystyczna miejscowość na Sycylii. Chociaż faktycznie, w sezonie jest tam bardzo tłoczno.

  2. Jeździmy tam z żoną każdego roku. Plaża, urocze miasteczko i te restauracje … jest ich tam mnóstwo i jest pysznie .

Skomentuj